Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

21.12.2012: In Noua Zeelenda o fi deja Inceputul Sfirsitului Lumii? :-)

Creat de Xanadron, 20 Decembrie 2012, 14:13:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

calator astral, pana acum, s-a tot spus ca asa zis-a nibiru nu e vizibila datorita faptului ca e situata in cealalta parte a soarelui, nefiind astfel vizibila de pe Terra. O teorie care "prinde" la multi, din pacate, nu toata lumea stie cam cu ce "se mananca" mecanica cereasca dupa a carei reguli fie ca vrei fie ca nu vrei orice corp ce intra in sfera gravitationala a soarelui nostru va urma anumite traiectorii dictate de viteza acelui corp, atractia gravitationala a soarelui, combinata cu cea a celorlalte planete. Chiar daca Nibiru, are o orbita perpendiculara pe planul sistemului nostru solar, si se afla de cealalta parte a soarelui, datorita miscarii Terrei pe orbita proprie(+deplasarea ipoteticei planete pe orbita), aceasta planeta ar fi devenit vizibila in doar cateva zile, zile in care ar fi iesit din "mascarea" de catre soare. Traiectoria perpendiculara pe planul sistemului solar, nu ar fi impiedicat cu nimic (dimpotriva!) observarea oricarui corp ceresc mai ales a unei planete.

P.S. "NASA 2012 PLANET X SIMULATION LEAKED" ???   Give me a break!!!  :lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

calator astral




  @alx & @stardust > like pt imaginile catastrofice superfaine si pt exolicatia lui stardust ca "prostii cred ca Nibiru se ascunde dupa Soare", rezum.

dar nu pot sa nu remarc ca in lipsa argumentelor se face apel invariabil la

     ironie si rea-credinta


             :|




alx

Citat din: calator astral din  20 Decembrie 2012, 22:48:38
dar nu pot sa nu remarc ca in lipsa argumentelor se face apel invariabil la

     ironie si rea-credinta


             :|
calatorule,nu noi trebuie sa demonstram teoriile alea sunt false,ci tu,CA SUNT REALE!  Lucru care nu se va intampla in vecii vecilor ! Amin!  Pentru ca tu nici macar nu ai inteles ce e cu filmul ala de la polul nu stiu care...


alx   DDTRH
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Citat din: calator astral din  20 Decembrie 2012, 22:48:38


... exolicatia lui stardust ca "prostii cred ca Nibiru se ascunde dupa Soare", rezum.
...


Am zis eu asta??? Pai sa-ti eplic cam cum sta treaba, de exemplu, din punctul de vedere al unui expert in fizica nucleara, si eu sunt un "prost" pentru ca nu stiu mare lucru...
Da' no' acum fiecare cum se simte. E mai simplu sa rastalmacim vorbele atunci cand nu mai avem argumente.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

bk

Totusi ar fi bine sa nu va mai certati si sa reveniti on topic... "Nibiurus Minoris" chiar daca ar fi trecut pe langa Terra este acum departe de noi. Umila mea parere este ca daca va veni vre-o apocalipsa in timpul existentei noastre nu va fi da la vre-un cataclism cosmic sau de la o invazie extraterestra ci de la un razboi in care se va folosi armament nuclear.

mariusvlad

Vis a vis de Nibiru eu mi-am pus 3 intrebari la care am gasit partial raspuns si suna cam asa:
1. De ce nu o vedem?
    -Daca traiectoria este perpendiculara pe planul sistemului solar pana acum ar trebui sa fie vizibila doar de la extremitatea sudica a planetei.
    -Daca se apropie cu viteza de noi este vizibila doar in ultraviolet.
2. De ce nu suntem informati de existenta ei?
    -Pai...suntem, adica prea suntem. Existenta acestui corp ceresc (daca el exista) ar trebui tinuta secret caci divulgarea oficiala a existentei lui nu poate aduce nici un beneficiu umanitatii, dimpotriva, s-ar instala haosul. De-a lungul anilor au aparut informatii legate de existenta acestei planete venite din partea unor persoane sau organizatii care prezentau oarecare credibilitate.
3. De ce nu o simtim?
    -Ei, pai aici e lovitura finala, bolovanul care inclina balanta... Este deja 20 decembrie 2012, deci Nibiru ar fi trebuit sa se afle la cea mai mica distanta fata de Pamant. Avand dimensiunile si densitatea de care se vorbeste trebuia sa ne zgaltaie zdravan la ora asta iar eu nu vad nici un cutremur, nici o schimbare de poli, nimic.
Concluzia: am ramas fara un subiect interesant. Pfffffui.  :lol:

bk

Ei uite ca am ajuns si noi in 21/12/2012... si banuiesc ca sunteti bine cu totii.

kefren

  Cu ocazia Sfarsitului Lumii,va urez tuturor.............."LA MULTI ANI si SARBATORI FERICITE"! :rainbow:

Urban

Exista doua curente actuale: sfarsitul lumii in viziune apocaliptica (cataclism global, invazie extraterestra, razboi nuclear, etc - model placut lui Gigel si Dorel) si sfarsitul ciclului actual al societatii umane si intrarea intr-un nou ciclu de evolutie, adica pe scurt nu un sfarsit apocaliptic ci o schimbare a omului din interior spre exterior (prost inteles de marea majoritate in sensul ca toti asteapta sa devina Supermani sau Ninja)...interesant este ca nimic nu se intampla la ore fixe ca la Radio.
Parerea mea este ca noi cautam acul in carul cu fan pentru ca traim cu impresia ca avem intr-un fel sau altul acces la informatia reala, nealterata... eronat, noi "intuim" ca lucrul ala ar putea fi adevarat sau nu.
Transformari si schimbari uriase au inceput dinainte de a fi initiate multe topicuri pe forum... transformari in domeniul financiar, geopolitic, militar, genetic si asa mai departe... e greu sa ai o imagine de ansamblu atunci cand puzzle-ul se transforma din 2D in 3D.
Noi inca mai asteptam "sfarsitul lumii" ca pe vremea lui Noe, sa ne tavaleasca vreun tsunami de 3-4 kilometri sau sa ne pocneasca in frunte vreun meteorit... si asta in secolul in care procesoarele evolueaza la saptamana iar tari cad in colaps financiar la o simpla trasare din pix la nu stiu ce bursa.
Nu 2012 e punctul culminant ci urmatorii ani in care vom vedea schimbari radicale in toate domeniile, schimbari care deja au fost trasate si parafate intre corporatii, guverne si altii.

Sfarsitul lumii se intampla atunci cand omul habar nu are ce este, ce reprezinta si care e locul lui in ansamblul Universal, in momentul cand Omul inceteaza a gandi (pentru ca exista altii care o fac in locul lui - TV, radio, corporatii, guverne, asociatii, sindicate, organizatii, mama, tata, sora, fratele, vecinul si asa mai departe) sfarsitul deja s-a petrecut.

Sarbatori Fericite!

Xanadron

Nu pot decit sa subscriu la concluziile din postarea lui Urban - si implicit sa NU subscriu in continuare la toata abureala "ascensionist-vibrationala" New-Age care-a fost, este si inca o sa mai fie cu sigurantza strecurata si dupa apocalipsa asta "ratata" :-D in mintile unora mai slabi de inger.

Poate si mai abitir decit pina acum. Fiindca observ ca netul se re-umple deja cu aceleasi foste aberatii - cum ar fi convingerea prosteasca (fiindca prin nimic sustinuta) ca Pamintul nu s-ar mai afla fix DE AZI incolo intr-o asa-zisa "carantina galactica".

Diversi bashari, melchizedeci, ashtari, ashayani, toleci, tolteci sau tolomaci :-D avizi de futile glorii si mai ales de non-futili bani isi continua asadar cu maxima nerusinare halucinarile doar aparent psihotice, in timp ce Umanitatea vaz io ca evolueaza alandala... involuind de fapt.
De parc-ar fi sub influentza unei civilizatii ET din nebuloasa Racului/Crabului. :lol:

OK, poate prea deprimantele mele concluzii :roll: nu neaga totusi deloc posibilitatea nu doar teoretica a evolutiilor interioare prin eforturi proprii de auto-luminare/limpezire launtrica, accesibile aproape oricui (zic asta fiindca-s si destule cazuri... irecuperabile, cred eu). 

Insa asteptarea natinga a unor (inexistente) solutii de-a gata venite De Mai Sus :star: ramine clar cea mai paguboasa varianta.
Parerea mea doar, clar.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mariusvlad

Citat din: Urban din  21 Decembrie 2012, 02:54:15
... sfarsitul lumii in viziune apocaliptica ...
Citat din: Urban din  21 Decembrie 2012, 02:54:15
Exista doua curente actuale: sfarsitul lumii in viziune apocaliptica (cataclism global, invazie extraterestra, razboi nuclear, etc - model placut lui Gigel si Dorel) si sfarsitul ciclului actual al societatii umane si intrarea intr-un nou ciclu de evolutie, adica pe scurt nu un sfarsit apocaliptic ci o schimbare a omului din interior spre exterior ...
Mie mi se pare ca sunt cam incurcate borcanele (cu scuzele de rigoare) deoarece Apocalipsa nu are nici o legatura cu vreo catastrofa, cu sfarsitul fizic al lumii ci cu o Cunoastere, o apropiere de adevarul detinut de Zei. Hollywood-ul a preluat acest cuvant si la transformat in sperietoare.
Deci, sfarsitul lumii in viziune apocaliptica inseamna trecerea la un nivel superior de cunoastere, nu distrugerea planetei.

Xanadron

Perfect de acord cu interpretarea ta strict etimologica, colega mariusvlad - care-a fost de fapt "tocata marunt" de nenumarate ori p-aici si cred ca-i demult lamurita pentru unii, din greaca veche sau mai noua. :lol:

Fii insa convins ca si Urban are habar de nuantze, ba chiar mai mult de-atit. Cred insa ca el a folosit din comoditate intelesul general/populist acceptat al termenului "apocalipsa".

P.S. SI in raport strict cu "traducerea" asta metamorfica am in continuare aceleasi pareri... moderat-sceptice sa zicem.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

bk

A consemnat cineva vre-o stire pe forumurile de profil din afara despre vre-un eveniment deosebit ? Eu m-am tot uitat insa nimic de luat in seama pana in acest moment. 

Xanadron

Citat din: bk din  21 Decembrie 2012, 16:18:58
A consemnat cineva vre-o stire pe forumurile de profil din afara despre vre-un eveniment deosebit ? Eu m-am tot uitat insa nimic de luat in seama pana in acest moment.
Hmm, nu prea - singura stire cit de cit serioasa :roll: am gasit-o insa aici:

http://www.timesnewroman.ro/monden/8495-sfarsitul-e-aproape-patriarhia-someaza-romanii-sa-achite-in-prealabil-taxa-de-inmormantare

Patriarhia Ortodoxă a somat astăzi toţi credincioşii români să-şi achite în prealabil taxa de înmormântare, sfârşitul lumii fiind iminent.

"Au tărăgănat destul, ne-am săturat de cât s-au fofilat cu taxa asta, care nici nu e atât de mare şi o plătesc o singură dată în viaţă", a declarat Patriarhul Daniel.
:lol: :evil:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Multumesc , @Xanadron pentru scurtul rezumat fiindca mie imi cere sa demonstrez ca sunt major ca sa faca legatura pe site-ul ala . :lol:
Vezi atasament .