Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

AURORA : TR-3A , TR-3B, TR-3C ?

Creat de fiulploii, 19 Decembrie 2012, 04:58:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Aseneth

Citat din: fiulploii din  27 Martie 2013, 13:35:00Eu cred ca ai alte informatii decat noi si poate ai fi dispusa sa le impartasesti .
Parerea mea...

P.S. daca vrei sa cari pietre alaturi de mine , sunt dispus sa iti accept ajutorul  :wink:

Nu am alte informatii, era doar o deductie logica pe care nu o intelegeam.
Dar daca vorbesti de solarieni si insectoizi, bag sama ca gandirea noastra nu se bazeaza pe aceleasi principii logice.

Cred (nu sunt sigura) ca unele din formele prezentate pe site-ul mentionat de tine nu sunt nave ci urmele din atmosfera ale  unor experimente meteorologice extra/terestre.

Pietrele pot fi rubine, smaralde, ametiste....

Xanadron

Citat din: Aseneth din  27 Martie 2013, 10:24:16
Daca exista mai multe forme de nave inseamna ca exista mai multe aliante? Crezi ca in Univers e ca in jocurile electronice, fiecare alianta cu forma ei de nava?

De ce spui alianta umano-ET? ET nu sunt umani?
Nu mai raspund la provocari. :-D Am obosit.
Macar fiindc-am raspuns de 2.347.921 ori pina acum si fiecare nou venit pe RUFOn [isi] pune cam aceleasi intrebari - deloc retorice toate, ce-i drept, dar unele stranii ca formulare macar (ca asta "ET nu-s umani?" :roll:)
Paiiiii... io nu prea stiu d'astea, :lol: da' cred ca nu-s.

Recomand asadar amical celor abia aterizati pe RUFOn o rasfoire prealabila a topicurilor (macar a celor nu prea vechi) inainte de-a re-agita redundant unele ape.
Cum ar fi, pe teme conexe cu ET, topicul asta (sau altele din diviziunea "Extraterestri" :martiansmile: ):  http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4191.0.html
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Aseneth

Citat din: Xanadron din  27 Martie 2013, 20:43:43

Cred ca numai provocarile ( pozitive) ne pot scoate din starea de somnolenta latenta in care suntem afundati in acest colt de univers.

Cat despre rasfoitul topicelor, le-am rasfoit, sunt ok in mare parte.

Dar raman la parerea mea ca extraterestrii sunt umani.

Xanadron

Hai sa lamurim un pic macar o chestie: UMANI in sensul generic de "buni/morali/etc" par sa fie  - o parte din ei, dar altii-s doar... UMANOIZI. 8-)

Fara sa mai etimologizam insa prea mult, gindirea celor care par sa se afle in spatele "sforarilor vizibili" nu-i chiar... umana. :-(
Ba dimpotriva, pare al naibii de non-umana, dar si inumana.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kandaon

Eu cred ca toata lumea are dreptate. Adica, extraterestrii sunt foarte probabil o rasa (mai multe?) foarte asemanatoare oamenilor, ca aspect, fiziologic probabil etc.
Amu ca or mai avea ceva "imbunatatiri" de cine stie ce fel (care ar intra poate in sfera "paranormalului"), o fi iarasi adevarat.
Om trai (sau muri) si om vedea poate la un moment dat  :-D

Acum ceva mai on-topic, niste avioane de tip aripa zburatoare din anii 30'-40'

Stealth Tech: Nazis Vs. United States





Cel al fratilor Horten (nemtesc) a zburat parca prima data in 1935, ultimul si cel mai mare, YB-49 a lui Northrop (american) a zburat in 1947

Aici un alt proiect german interesant, Silbervogel, Amerika Bomber a lui Eugen Sanger
http://www.luft46.com/misc/sanger.html

Si sa nu uitam desigur de aerodina lui Henri Coanda, din 1932 (am vazut undeva un interviu cu Radu Manicatide care spunea ca a vazut prototipul la scara redusa zburand in 1932 cand a fost acasa la Coanda la Paris


Concluzia mea e ca daca in anii 30'40' au existat astfel de proiecte ceva de genul lui TR-3 (inclusiv varianta B, cea mai cea) sunt foarte posibil sa existe, construite poate in anii 80'-90'.

Chiar si astea insa nu par a putea explica unele aparitii care sunt cel mai probabil extraterestre, dar ar putea explica unele din aparitiile de tip OZN

fiulploii

Citat din: Aseneth din  27 Martie 2013, 14:16:45
..Pietrele pot fi rubine, smaralde, ametiste....
:lol: slabe sperante , eu car pietre de moara . Deci, fiecare cu drumul lui ca asa ne shade mai bine. 8-)

Aseneth

Citat din: fiulploii din  28 Martie 2013, 00:01:15
:lol: slabe sperante , eu car pietre de moara .

Mi-ai adus aminte de proful meu de mate din liceu. Era un fel de versiune mai palida ( si la propriu si la figurat) a lui Ion Barbu/ Dan Barbilian. Un tip extrem de destept, de felul lui, ne dadea mereu tot felul de informatii "ezoterice". Cateva le-am regasit sau le stiam deja din lecturi, multe nu se puteau si nu le pot verifica. Omul stia, din  toata floarea cea vestita a literaturii romane cine fusese mason, cu detalii. Printre alte informatii inedite pe care ni le impartasea cand noi, de smecheri ce eram, ca sa scapam de mate il trageam de limba si ne prefaceam interesati de ce spune, ne-a zis ca MORILE , in unele povestiri, nuvele, articole, povesti, basme, sunt de fapt NAVE. Ca oamenii in vremea respectiva nu au stiut cu ce sa asemene acele nave si le-au asemanat cu MORI. Ca daca ni se pare ceva ciudat la o poveste legata de o moara, paranormal sau iesit din comun, sa nu negam de la inceput, ci sa incepem sa cercetam ca poate gasim ceva.
O poveste stranie, dar absolut reala legata de prof, a fost ca intr-o zi a venit o colega la scoala si ne-a zis ca ea l-a visat pe prof aruncandu-se de la balcon, si ca a fost foarte marcata de acesct vis si sa nu mai facem misto de el, ca ea crede ca omul are probleme mai mari decat se vede. Eu m-am mutat la alt liceu, dupa un an. Dar dupa 12 ani, am vazut la stiri, ca profesorul s-a sinucis, exact ca in visul colegei mele. S-a aruncat de la balconul apartamentului sau.

Rayden

Citat din: kandaon din  27 Martie 2013, 23:32:23

Si sa nu uitam desigur de aerodina lui Henri Coanda, din 1932 (am vazut undeva un interviu cu Radu Manicatide care spunea ca a vazut prototipul la scara redusa zburand in 1932 cand a fost acasa la Coanda la Paris


parca am mai spus pe aici ca...la Muzeul Aviatiei - care era in Otopeni, am vazut o schita a aerodionei lenticulare a lui H. Coanda cu sigla TOP SECRET, nu?
la o vizita a unor generali USAF si USARMY pe la noi au ramas masca atunci cand au vazut-o si au cerut sa o ia cu ei..evident ca nu le-a dat-o nimeni... :-D

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

 Da, chiar ma intrebam cand se va scoate ceva nou la vedere.

Astept totusi varianta aia imbunatatita care sa poata explora fundul oceanelor de pe Soare  si sa faca si un drum pana la Frontiera .

Arhanghelul

#40
Daca tot v-am readus aminte la uni dintre "noi" treaba cu OSN-urile ... mai aduc la suprafata "realitati matrïciale"...

Islamic Iran Launches Bavar-2 ekranoplan (part 2)

Acum sa va expun ... mai clar ... Rumanica cea facuta "poshta"... ar putea creea o "gaselnitza" ... ekranoplanul submersibil(eventual drona  ... si de adancime mica) ....  :-o

Cum?

Pai colegul protelisav  are 50% din treaba rezolvata (mai putin chestiunile legale) ...  :-)
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3992.msg84558.html#msg84558


Nu mai zic ca motorul ramjet poate fi gandit si ... ca ajutaj ... pentru  o pompa de apa ca la jetsky pentru deplasarea in imersiune de pana la 5 - 20m ???  (nivel torpilare chila) ...

Daca se doreste si un "maimutoi " la manivele si butonele ... ii punem o sticla (glass-cockpit) ... plexiglas waterprof ... ca iese mai ieftinel ...  :-D :evil: :ufo: :rainbow:

Hai ... ca-mi iese fum ... de sub "pleata" ...  :mrgreen:

P.S. Sa nu mai spunetti la nimeni ... ca poate il fura persani ... pe @protelisav ...  :fullmoon:
http://www.slipperybrick.com/2008/07/seabreacher-submarine-confuses-dolphins/
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

Ca sa nu mai supar pe cei care sustin ca "doar cine nu munceste nu greseste", nu mai comentez asa-zisele "testari in zbor" ale ARCAsilor (mai clar: in pravalire parasutata-n mare :-D) a diverse mock-up-uri / atrape; in ritmul asta, himera IAR-111 o sa zboare in rate - azi o roata, maine un eleron etc.

Ce ma oftica cel mai mult e insa terfelirea-n continuare a (re)numelui siglei IAR, folosita fara vreun merit de niste escroci tupeisti, "experti" exclusiv in spalari de bani. :x
(n.b.: Remarc ca primii doi indivizi din ierarhia ARCA-s licentiati SI in Teologie, hmmm - de fapt sefu-i licentiat DOAR :-o in teologie).

Ontopic acum: cred ca observatiile de TR3-B or sa devina foarte curind banale.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kandaon

Nu stiu daca se integreaza la vreun TR-3 (poate varianta D) ori e ceva nou

http://www.aviationweek.com/Blogs.aspx?plckController=Blog&plckScript=blogScript&plckElementId=blogDest&plckBlogPage=BlogViewPost&plckPostId=Blog%3A27ec4a53-dcc8-42d0-bd3a-01329aef79a7Post%3A98ddaa5a-e2b3-4a1a-9218-14d04d3ef6a1





Aparatul de zbor a fost fotografiat de curand deasupra Texasului. Deocamdata doar se poate specula ce fel de avion e (propulsia e una "clasica" cel putin aparent, cu motoare reactoare, dar forma triunghiulara e interesanta)

Xanadron

Spectaculoase imagini, dar pare sa fie doar o DRONA din ultima generatie - una propulsata "clasic" (fiindca-s si d-alilalte cu generatoare plasmoid-rotativ-antigravifice etc) - oricum, una de mari dimensiuni.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/