Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Armata Română și OZN-urile

Creat de alx, 09 Decembrie 2012, 09:05:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Am primit de la Spooky un link spre un ziar care relateaza o intalnire a elicopterelor armatei cu un obiect neidentificat,in forma de sfera,de aprox. 20m diametru.
http://stiridebuzau.ro/diverse/video-secrete-ascunse-de-armata-romana-despre-o-intalnire-cu-extraterestrii-un-fost-pilot-povesteste-cum-a-fost-vanat-de-ozn-uri.html
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

Sunt singurul care crede că momentul ales pentru un astfel de articol este cel puţin curios?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

Citat din: Nox din  09 Decembrie 2012, 17:36:02
Sunt singurul care crede că momentul ales pentru un astfel de articol este cel puţin curios?

   nu, nu cred nox!
imediat dupa publicarea postului de catre @alx am cautat un maximum de informatii despre Marcel Smoleanu, comandor in rezerva, unul din stabii Asociatiei Romane pentru Propaganda si Istoria Aviatiei, personajul pare extrem de serios, nu cred deloc ca ar fi genul unuia care fabuleaza sau spune baliverne.

Am incercat sa-i telefonez dar nu raspunde.

E interesanta marturia sa, desi personal sint convins ca este incompleta, dar A.R.P.I.A. e un fel de sindicat al fostilor piloti, batrinii au voie sa se exprime mai liber, citind stenogramele adunarilor generale am gasit o gramada de piste interesante....

Uite de exemplu o curiozitate, ceva mai rar penttru structuri de acest tip subordonate Armatei si fortelor aeriene:

-----------------------------------------


                              ADUNAREA GENERALĂ - 28 IULIE 2010

            Se intonează Imnul de Stat al României.
     Invitat de onoare: generalul Iosif Rus – preşedintele A.R.P.I.A. la nivel naţional.


    Comandor av. (r) Aurel Stan prezintă evenimentele fericite şi nefericite din ultima perioadă, fiind încă marcaţi de două catastrofe aeriene.

     In tragicul accident de zbor care a avut loc la Tuzla, cu un avion AN-2, şi-au pierdut viaţa 12 militari (8 marinari şi 4 aviatori) printre care a fost şi comandorul NICOLAE JIANU ,Comandantul Şcolii Aripilor Româneşti.

  Cu putin timp în urmă s-a mai produs o catastrofă aeriană, având ca urmare distrugerea completă a unui elicopter israelian şi moartea tuturor membrilor echipajului: 6 piloţi evrei şi unul român, în condiţii meteorologice grele.
 
  Generalul Iosif Rus apreciază că accidentele de la Tuzla şi din Munţii Bucegi sunt foarte greu de comentat. Imediat după prăbuşirea elicopterului, a fost solicitat de presă să facă aprecieri şi a dat informaţii referitoare la particularităţile zborului cu elicopterul în munţi.
   
   Este nevoie de prudenţă, mai ales că echipajul era internaţional.

   Referitor la accidentul de la Tuzla, domnul general pune, pe lângă problema centrajului avionului şi altă întrebare: ,,Ce căuta comandantul şcolii în AN-2?" În tradiţia Aviaţiei Româneşti există o regulă: când zboară un comandant de mare unitate, acest zbor trebuie aprobat de Statul Major al Forţelor Aeriene!

--------------
      foarte interesant.
Ecce homo>




fratelelup

#4
La tuzla au murit parasutisti....comandantul scoli nu era la primul zbor de acest gen.
Am zburat cu el,la cat buget are armata romana, se aplica multe proceduri pe langa regulament.
Totul pentru a mentine cat mai ridicat nivelul de profesionalism al ostasilor.

fiulploii

Citat din: Nox din  09 Decembrie 2012, 17:36:02
Sunt singurul care crede că momentul ales pentru un astfel de articol este cel puţin curios?
Dar eu sunt singurul care crede ca se profita de o anumita psihoza pentru a da drumul la ceva informatii?
Acum e momentul propice. Oricum, se vor arunca pe piata o gramada de info false.
Parerea mea..
 

calator astral

     revin in forta la unul din subiectele lasate temporar in stand-by.

Am pus in sfarsit mina pe marturia video a comandorului Smoleanu !

Impresionant. Dl Smoleanu e dispus sa organizeze un interviu cu cei 9 militari din cele trei elicoptere, cu conditia nu fie identificabili.

vizionare placuta, ascultati-l si ulterior interveniti.


      OZN




                      :rocket:
                       calator









                     

Nox

Citat din: calator astral din  14 Decembrie 2012, 23:21:03
     revin in forta la unul din subiectele lasate temporar in stand-by.

Am pus in sfarsit mina pe marturia video a comandorului Smoleanu !



De ce exagerezi? Auzi tu la el! Materialul video exista pe Youtube de când a apărut şi articolul scris.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

calator astral

Citat din: Nox din  15 Decembrie 2012, 00:46:21

De ce exagerezi? Auzi tu la el! Materialul video exista pe Youtube de când a apărut şi articolul scris.

?! cum asa "exagerez"?
pai de ce nu l-ai postat tu?

interviul asta a fost postat zilele trecute sub titlu simplu "ozn", cauta deci acu in caru cu fin!
o suta de vizionari doar.

daca punea cineva linku spre acest video ar fi avut mii de vizionari deja, nu crezi?

minimizezi

asta te descurajeaza. la  ce bun sa te mai zbati sa completezi unele topicuri daca ai parte de observatii de acest tip....

ca si pe topicu "Nanesti", doua comentarii aiurea, ca prezentatoarea e frumoasa si ca Nanesti nu e sat, e "comuna".

ar trebui sa te misti tu nox si sa aduci ceva elemente noi pe ruf9n in loc sa critici.

StarDust

calator astral exact aceasta filmare e prezenta in link-ul pus de alx la deschiderea topicului  :roll:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: calator astral din  14 Decembrie 2012, 23:21:03
Am pus in sfarsit mina pe marturia video a comandorului Smoleanu !
Nu ai pus mana pe nimic,AI GASIT PE YOUTUBE! E o diferenta,pentru ca expresia folosita de tine a lasat sa se inteleaga ca ceea ce ai prezentat tu aici ar fi ceva film de negasit pentru altii,lucru care este complet fals.Asta ca sa nu mai spun ca filmul apare in articolul despre care e vorba aici!

Iar pentru atitudinea ta aroganta in raspunsul adresat lui Nox primesti 5%.Poate pricepi ce ti-am spus ceva mai devreme!
  PS   scuze StarDust,am postat amandoi aceeasi informatie... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

#11
Citat din: calator astral din  15 Decembrie 2012, 01:05:48
ca si pe topicu "Nanesti", doua comentarii aiurea, ca prezentatoarea e frumoasa si ca Nanesti nu e sat, e "comuna".

Nu fi ... Faptul că e o comună înseamnă că probabilitatea să existe mai multi martori e mai mare. Eu încerc să-mi menţin comentariile minimale şi la subiect, cât se poate de tehnice şi fără elucubrații şi alte inserţii fanteziste. Dar tu cum nu ai nicio legătură cu latura asta "tehnică" nu ai cum să înţelegi...

P.S. ... şi nu mă enerva prea tare.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

calator astral

#12
Citat din: StarDust din  15 Decembrie 2012, 01:14:15
calator astral exact aceasta filmare e prezenta in link-ul pus de alx la deschiderea topicului  :roll:


nu era disponibil acel interviu desi scria "video"....
nu-i nimic.

ma retrag o perioada de pe rufon.
mi s-a luat de harfele unora, oricita bunavointa ai avea.

alexbr

Video-ul a fost postat odata cu stirea dar nu stiu ce relevanta are asta ar trebui sa vorbim mai mult on topic mai ales ca e un subiect atat de interesant.

Nox

#14
Citat din: Cautatorul din  15 Decembrie 2012, 04:06:34
1. NOX recunoaste ca nici tu nu stiai ca acel video e in continutul articolului pus de alx.

2. In articol scrie ca Ultima Modificare in 12 decembrie 2012 deci e posibil ca clipul video sa fi fost pus poate pe 12 nu pe 8 cand a fost scris articolul. Pe Youtube scrie ca pe 7 decembrie a fost postat interviul video asa ca nu stiu ce sa zic pentru ca n-am citit acel articol pe 8 decembrie.
alx si cu spooky si cu cine a mai citit articolul pe 8 decembrie stiu daca videoclipul era inclus in articolul respectiv de la inceput.

De asemenea articolul scrie ca a fost afisat de 442 ori iar filmul de pe youtube a fost vizualizat de doar 122 ori. Ori marea majoritate a celor care au citit articolul n-au dat play la videoclip (asta inseamna cam 1 din 4 au vazut si filmul) ori videoclipul a fost inclus in articol dupa 8 decembrie cand a aparut articolul cu toate ca pe youtube era disponibil de pe 7 decembrie. L-au incarcat pe youtube dar l-au inclus in articol mai tarziu. E ciudat oricum.

As a matter of fact... este foarte probabil ca material video să fi fost pus odată cu articolul (tehnic vorbind trebuie încărcat înainte pentru că atunci când scrii articolul şi vrei să faci embed la video, acesta din urmă trebuie să fie deja online). De ce zic asta, pentru că eu l-am salvat împreună cu articolul, aşa cum fac şi cu alte lucruri interesante care apar pe internet, în calculator, imediat după ce l-am vizionat, adică pe data de 09/12/2012 ora 23:49 (vezi imaginea ataşată).

Pentru cei interesaţi, folosesc un serviciu online de download al materialelor video de pe Youtube, pe care îl puteţi accesa aici. Trebuie să aveţi JRE (Java Runtime Environment) instalat că să funcţioneze.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee