Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cât de ușor ne părăsim cuibul?

Creat de alx, 28 Noiembrie 2012, 20:39:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AdarM

Conform teoriei tale, rromii sunt urmasii directi ai celor "veniti din stele", cata vreme astia sunt "acasa" acolo unde isi atarna palaria in cui...
Indoi-m-as si n-am cui.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

fiulploii

Se pare ca vine momentul cand trebuie sa roim de aici asa ca va invit sa va alegeti modelul de nava  :-)

http://dirkloechel.deviantart.com/art/Size-Comparison-Science-Fiction-spaceships-398790051

panta_rh_ei

Cu puțin timp în urmă, pe un canal Discovery se difuza un documentar ce făcea vorbire despre o eventuală roire. Nu știu dacă era doar o ipoteză sau deja au trecut la fapte, dar e vorba despre un centru, undeva în SUA, centru în care s-ar produce – cu aport internațional (material, financiar, uman) – componentele unei nave spațiale ce urmează a fi asamblate pe ISS. Problema problematică  :-D viza criteriile după care vor fi selectați, din cei 7mld. și ceva de oameni, cei care vor popula viitoarea planetă. Pentru asta se desfășura o campanie de recoltare și analiză a ADN-ului uman la nivel global(asta chiar se face). Un anumit tip de informație  :? , prezentă sau absentă, ar putea fi criteriul de selecție? Eugenie de tip special, pe placul elitei, elită selectată aprioric?  O Arcă a lui Noe cu indivizi "îmbarcați" sub forma unui eșantion ADN asupra căruia experimentează geneticienii până se obține formula dorită a unui omuleț  de tip nou, ultradocil, fără amintiri despre Terra și condiția umană pe Terra? Urmată de stocare într-o bază de date și clonarea după necesități? Sunt ceva filmulețe care tratează tema asta  :-) .
Roire-roire, dar nu la întâmplare   :evil: .
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

SLEAH19

    Ducă-se...

   Da , trebuie să ne facem probleme, sptămâna aceasta scria undeva că în condiţii normale Terra va mai oferi conditii prielnice de viaţă doar pentru  1,7 miliarde de ani, după aceia soarele se va mări şi temperatura pe pământ va creşte la sute de grade, ca soluţie există în apropierea Terrei un sistem solar care poate oferi condiţii de viaţă identice pentru 6 miliadre de ani şi unul un pic mai departe care poate oferii aceleaşi condiţii pentru 54,6 miliarde de ani . Toată noaptea nu am dormit gândindu-mă: în care sistem să plec ?

Şi toate aste în condiţiile în care omul modern nu are din punct de vedere ştiinşific mai mult de 200 000 ani  :wink:
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Urban

Citat din: SLEAH19 din  28 Septembrie 2013, 14:49:33

Da , trebuie să ne facem probleme, sptămâna aceasta scria undeva că în condiţii normale Terra va mai oferi conditii prielnice de viaţă doar pentru  1,7 miliarde de ani, după aceia soarele se va mări şi temperatura pe pământ va creşte la sute de grade, ca soluţie există în apropierea Terrei un sistem solar care poate oferi condiţii de viaţă identice pentru 6 miliadre de ani şi unul un pic mai departe care poate oferii aceleaşi condiţii pentru 54,6 miliarde de ani . Toată noaptea nu am dormit gândindu-mă: în care sistem să plec ?
Şi toate aste în condiţiile în care omul modern nu are din punct de vedere ştiinşific mai mult de 200 000 ani 

Omul este el insusi o Poarta Stelara, poate pleca oriunde, oricand...totusi va mai dura ceva timp pana intelegem cum functioneaza "startul"...
E adevarat ca avem undeva intre 200.000 si 450.000 ani vechime insa eu ma intreb cum arata o civilizatie cu un miliard de ani de evolutie...

SLEAH19

Citat din: Urban din  28 Septembrie 2013, 19:43:35

E adevarat ca avem undeva intre 200.000 si 450.000 ani vechime insa eu ma intreb cum arata o civilizatie cu un miliard de ani de evolutie...

Dacă startul a fost Big Bangul ar putea exista civilizaţii mai evoluate ca noi, dar un miliard avans mi se pare enorm!
Părerea mea!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii

Citat din: Urban din  28 Septembrie 2013, 19:43:35
... ma intreb cum arata o civilizatie cu un miliard de ani de evolutie...
Poate ar trebui sa te uiti dupa sfere Dyson.
http://www.descopera.ro/dnews/10166297-a-fost-initiat-un-proiect-extraordinar-ce-va-permite-detectarea-civilizatiilor-extraterestre-sofisticate

  Si daca altii se uita in departare , noi, cu mijloace mai modeste e suficient sa ne uitam la Soarele nostru care zic unii ca e o astfel de sfera aducand ca argument ceva scrieri vechi plus pozele luate de SOHO - de exemplu - in care se observa diverse anomalii pe si in jurul Soarelui, anomalii discutate si pe forum acishilea  :-)

  Imi cer scuze daca te-am ofensat incluzandu-te in cei cu mijloace modeste tinand cont de cate tablouri ai in posesie si nu pe pereti - asta este o alta frumoasa enigma forumistica  :lol:

alx

Citat din: fiulploii din  28 Septembrie 2013, 20:50:33
  Poate ar trebui sa te uiti dupa sfere Dyson.

  Si daca altii se uita in departare , noi, cu mijloace mai modeste e suficient sa ne uitam la Soarele nostru care zic unii ca e o astfel de sfera aducand ca argument ceva scrieri vechi plus pozele luate de SOHO - de exemplu - in care se observa diverse anomalii pe si in jurul Soarelui, anomalii discutate si pe forum acishilea  :)
Stiu ca este pe undeva un topic care se refera la posibilitatea ca Soarele poa sa fie o sfera Dyson,da chiar nu stiu acu pe unde e...si pana la urma,aici e la fel de bine.
Deci,in nici un caz Soarele nu e o sfera Dyson.De ce? Simplu:o astfel de sfera are in centrul ei o STEA.Si de obicei,ea contine si reprezinta un sistem solar inchis,in care energia nu se pierde in spatiu.Vi se pare cumva ca amaratul nostru de Soare e suficient de mare incat sa aiba in el o alta stea,si un alt sistem planetar?
   Asadar,dupa parerea mea,aceasta este o speculatie fara nici un fel de baza in realitate,care o fi aia...

PS  daca tot vorbim de speculatii,nu seamana mai bine cu o stea Methus?
http://andromeda.wikia.com/wiki/Methus-2
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Citat din: alx din  28 Septembrie 2013, 21:22:50
Stiu ca este pe undeva un topic care se refera la posibilitatea ca Soarele poa sa fie o sfera Dyson,da chiar nu stiu acu pe unde e...si pana la urma,aici e la fel de bine.
Deci,in nici un caz Soarele nu e o sfera Dyson.De ce? Simplu:o astfel de sfera are in centrul ei o STEA.Si de obicei,ea contine si reprezinta un sistem solar inchis,in care energia nu se pierde in spatiu.Vi se pare cumva ca amaratul nostru de Soare e suficient de mare incat sa aiba in el o alta stea,si un alt sistem planetar?
   Asadar,dupa parerea mea,aceasta este o speculatie fara nici un fel de baza in realitate,care o fi aia...

PS  daca tot vorbim de speculatii,nu seamana mai bine cu o stea Methus?
http://andromeda.wikia.com/wiki/Methus-2

:lol: Poate fi si varianta asta adevarata insa cum iti explici acele mici anomalii din care enumar ceea ce pare a fi un cub plus alte diverse forme fotografiate, altfel decat prin pixeli morti sau particule de praf?

alx

@fiulploii

Inainte de toate,o sa-ti spun o mica...poveste.Cu si despre mine,adeca.
   Asadar,in urma cu fro 30 de ani,cand eram si eu kinder(copil,nu ou... ;D ),eram extrem de pasionat de cer si de ceea ce e pe acolo...motivele pot fi expuse doar fata in fata... ;D
  Si in acele vremuri(the 80's),imi inchipuiam ca petele de pe Soare sunt...intrari in el.Si ca mosul batran,cu barba alba locuieste acolo,si ne supravegheaza...de aceea exista tot timpul cel putin o pata spre noi...
   Of course,astea erau...tampenii de elev de scoala primara...

Acum,ca sa-ti raspund la intrebare...habar nu am ce reprezinta alea mentionate anterior de tine.Insa,in nici un caz nu discutam de o sfera Dyson,sau ceva asemanator.Pot fi echipe de depanare,de alimentare,hoti de combustibil,etc. Cine sa stie? Sau,ma rog,cine sa face ca nu stie?
   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Urban

Citat din: fiulploii din  28 Septembrie 2013, 20:50:33
Poate ar trebui sa te uiti dupa sfere Dyson.
http://www.descopera.ro/dnews/10166297-a-fost-initiat-un-proiect-extraordinar-ce-va-permite-detectarea-civilizatiilor-extraterestre-sofisticate

Sferele Dyson sunt un model uman de gandire.
De asemenea catalogarea civilizatiilor de nivel I, II si III mi se pare ridicola.
De ce nu, civilizatii de gradul IV, V, VI si asa mai departe... spre exemplu o civilizatie cu un miliard de ani avans din punctul meu de vedere nu mai are nevoie de nici un fel de energie, ei insisi (in cazul in care inca sunt individualitati) sau EA fiind destul de probabil sa devina parte din Energia Universala (cu mult superioara Sorilor)... "Totul este Energie"

@Sleah
Nicidecum, un miliard de ani pe langa cei 14 ai Universului inseamna foarte putin...
Sunt sigur ca exista astfel de civilizatii sau entitati.

jean

Citat din: alx din  28 Noiembrie 2012, 20:39:13
Am si eu o nelamurire: de ce pentru noi europenii in general si pentru români in special e foarte greu sa ne mutam dintr-o parte in alta,la sute/mii de km departare,cu casa,masa,copil,purcel si catel,iar pentru americani asta pare sa fie a doua lor natura?
   E cumva o "programare genetica" la mijloc? Adica unii sunt mai predispusi decat altii sa-si paraseasca cuibul...chiar daca ar trebui sa paraseasca planeta?
Nu, nu este o programare genetica, este ceva invatat in societatea care ai crescut. Sa parasim planeta pt. alte locuri din univers?....Va fi foarte greu in forma actuala. Dar, sunt sigur ca, daca vom avea conditiile necesare in viitorul indepartat, se vor gasi indivizi care vor dori sa faca acest lucru.
Adevarul este dincolo de noi

classic

4 milioane de romani in strainatate si doar 4% se intorc. Asa suna concluziile unui studiu sociologic. "Am discutat despre aceste cifre, despre ce fac cei 4 milioane de romani in Europa, despre posibilitatea ca ei sa se intoarca in Romania si despre probabilitatea ca si altii sa plece, cu Victoria Stoiciu, expert roman pe probleme de migratie in cadrul Fundatiei Friedrich Ebert.

"Ei vor sa se intoarca, dar cei care se intorc sunt foarte putini. Asa cum a aratat cercetarea sociologica, rata de revenire era de maxim 4%", a spus Victoria Stoiciu pentru Ziare.com.

Mi-a sunat placut cifra de 4 milioane. Ma face sa ma simt bine ca, pe langa cei 20 de milioane de romani din Romania, mai sunt 4 milioane de imigranti. Mai suntem cu adevarat un popor de 23-24 de milioane de romani sau i-am pierdut definitiv pe cei 4 milioane?

Nu stiu raspunsul si nu face nimeni previziuni legate de viior, dar toate studiile, toate indiciile pe care le avem in momentul de fata privind miscarile de populatie, ne arata ca nu exista nicio intentie de intoarcere. De fapt, doar la nivel declarativ, daca o sa ii intrebati. Exista un studiu pe migratia de revenire.

Daca va amintiti, prin 2008, cand a inceput criza economica, iar Spania si Italia au fost lovite foarte rau, incepusera sa apara foarte multe articole in presa noastra cum ca se vor intoarce romanii din Spania si Italia, ca vom avea somaj, oameni care vor solicita ajutoare sociale. Dar nu aveam cifre, pentru ca e foarte greu sa inregistrezi migratia de revenire, de fapt poti sa te uiti doar pe cifrele tarilor de destinatie, sa vezi daca au scazut si sa presupui ca poate acesti oameni s-au intors in tara.

S-ar putea sa nu se fi intors, ci pur si simplu sa se fi dus in alta tara. Faptul ca sunt mai putini in Italia nu inseamna ca s-au intors in Romania. Dar cifrele tarilor gazda nu indicau o scadere a numarului de romani in acel moment. In 2010 am facut acest studiu sociologic care a constat intr-un sondaj facut pe populatia de migranti." Citeste mai departe...
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)