Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fiţi sinceri cu sfârşitul lumii!

Creat de SLEAH19, 26 Noiembrie 2012, 01:13:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vă este sau nu frică de 21 12 2012 ?

Da, cred că vor fi evenimente teribile care vor determina sfârşitul.
4 (5.4%)
Îi încurajez pe cei apropiaţi dar personal mi-e frică .
2 (2.7%)
Nu, dar neliniştea sa cuibărit totuşi în subconştientul meu.
12 (16.2%)
Nu ştiu , nu am încă o părere formată.
12 (16.2%)
Nu am nici o frică.Sunt absolut sigur că nu va fi nimic .
44 (59.5%)

Numărul total de membrii care au votat: 74

Votare închisă: 21 Decembrie 2012, 01:13:11

alx

Citat din: calator astral din  08 Decembrie 2012, 20:37:39
stai o clipa @alx te rog.

bineinteles ca cunosc absolut toate informatiile reproduse de tine.
Serios??????????????? Sa nu zici de 2 ori,ca poate te si crede cineva... ;D



Citat din: calator astral din  08 Decembrie 2012, 20:37:39
eu ma refeream la deplasarea ordonata a electronilor , dupa definitia curentului electric !
Am priceput la ce te refereai,insa tare mi-as dori sa-mi explici cum vei reusi sa opresti deplasarea electronilor intre 2 puncte cu potential electric diferit,atata timp cat acestia sunt purtatori de sarcina electrica,FARA sa afectezi  functionarea la nivel atomic a acestora...daca imi explici asta,cred ca ai mari sanse la un premiu Nobel...

Citat din: calator astral din  08 Decembrie 2012, 20:37:39
   nuanta.
nu...altceva...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

Citat din: alx din  08 Decembrie 2012, 20:47:19
Serios??????????????? Sa nu zici de 2 ori,ca poate te si crede cineva... ;D


Am priceput la ce te refereai,insa tare mi-as dori sa-mi explici cum vei reusi sa opresti deplasarea electronilor intre 2 puncte cu potential electric diferit,atata timp cat acestia sunt purtatori de sarcina electrica,FARA sa afectezi  functionarea la nivel atomic a acestora...daca imi explici asta,cred ca ai mari sanse la un premiu Nobel...
nu...altceva...


pai bineinteles ca cunosteam truismele respective, la fizica aveam numai 9 si 10

Eu nu doresc de fiecare data sa re-re-precizez mesajul postat initial @alx.

Trebuie sa redau postarea mea? Am scris foarte clar ca intervin alte legi fizice.

   poate fizica cuantica ar aduce o explicatie cit de cit plauzibila a disparitiei sarcini electrice pozitive sau negative...

alx

Citat din: calator astral din  08 Decembrie 2012, 20:59:25
Am scris foarte clar ca intervin alte legi fizice.
Al dracu alte legi...ce la fix vin ele,cand ai mai mare nevooooie...sistemul asta se practica in fizica acu vreo suta de ani,cand se inventau legi,denumiri sau chiar substante care explicau pe moment anumite fenomene,fara insa a avea o baza reala...un exemplu ar fi flogisticul : http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_flogisticului
Tare mi-e teama ca tu faci acelasi lucru,tinand neaparat sa ai...dreptate....ma rog,sa zicem ca te suport inca cateva zile,dupa care vreau sa te vad cerandu-ti scuze in public pentru...teoriile astea... >:D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arhanghelul

#33
Citat din: calator astral din  08 Decembrie 2012, 20:59:25

Trebuie sa redau postarea mea? Am scris foarte clar ca intervin alte legi fizice  (... nu cred ca sunt alte legi ... ci poate descoperim legea lu' Doamne-Doamne) ... .

   poate fizica cuantica ar aduce o explicatie cit de cit plauzibila a disparitiei sarcini electrice pozitive sau negative...

Hai sa te ajut calatorule ... poate vrei sa spui de schimbarea spinului la "particola" ... daca il citeai pe Adrian Patrut ... nu te faulta asa rau ... alx ...

Deocamdata este la nivel de ipoteza "cuantica" ...

Popular spus ( tot ipotetic ) ... daca la un  electron "negativ"  ...  se modifica/transforma /schimba ... spinul ... la 180 grade devine antielectron (nu proton) adica un electron pozitiv ce are aceasi masa si energie ... dar cica sucite ...

Acum nu se stie daca intalnirea dintre particule si antipareticule duce la explozie (cresterea entropiei) sau implozie/anihilare (scaderea entropiei) ...

Tot ce-am spus mai sus sunt la nivel de ... ipoteza ... acum sa vedem ce se reuseste la ... CERN ...

P.S. Vad ca din textul lui calator a disparut un mini cuvant (ar) ... o fi de la spin sau de la entropie ...  :evil: :-) :lol: :martiansmile: :mrgreen:

P.S.S. Si mai este o cheshtie la treaba cu spinul cica daca spinul este "sucit" la /aproape  90 de grade ... cica particula "dispare" din aceasta dimensiune(dar nu si din acelasi spatiu ... adica ea este tot acolo dar nu mai interactioneaza cu energia/materia din dimensiunea "noastra" ... adica devine invizibila (electromagnetic, etc.)...  :mrgreen:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

SLEAH19

#34
Citat din: alx din  08 Decembrie 2012, 18:39:14
Citat din: SLEAH19 din  07 Decembrie 2012, 18:48:42
.. o sursa de energie (pulsanta) care va anula pentru un timp nedefinit polul minus terestru,(massa generala)situatie care va scoate din functiune orice consumator electric, aflat in zona campului magnetic terestru.Restul va fi produs de populatia intrata in panica...
  Acesta este un caz ipotetic,care nu poate fi dezbatut pana nu precizezi ce intelegi tu prin energie pulsanta.
In principiu,masa terestra ABSOARBE energie,asa ca mi-e greu sa ma pronunt care ar fi efectele unui anumit tip de energie asupra masei planetare...cred ca importanta e si intensitatea acestei energii,nu doar forma/natura ei.



Părerea mea este că la 21 12 2012 nu va fi nici un eveniment catastrofic, dar discutând despre cazul ipotetic  m-am consultat şi am căutat un caz posibil când ceva poate genera acea uriaşă energie de mare intensitate care ar putea anula funcţia absorbantă de energie  a masei terestre . Teoretic , aşa ceva s-ar putea produce la o inversare foarte rapidă a  polilor campului magnetic terestru,care va duce şi la inversarea polarităţii energiei telurice respectiv masa generală (priza de pământ) şi va genera o tensiune foarte mare ce poate distruge probabil toate sistemele electrice care se folosesc de priza terestra  prin cablu (şi wirelles ? ). Priza în cazul inversării polilor magnetici poate devenii generatoare de tensiune şi nu absorbantă asa cum este în prezent.

Yevgeni Shalamberidze, cercetator la Institutul Central Militar, declara ca desi polii geografici isi pastreaza pozitia, polii magnetici au suferit deja o deplasare de 200 de kilometri fiecare. "Planeta elibereaza in spatiu energia excesiva, prin intermediul ruperilor de la nivelul crustei. In momentul in care acestea se inchid, energia negativa se stocheaza in interiorul Pamantului, cea ce poate genera o serie de catastrofe naturale", sustine Shalamberidze.

Deci există posibilitatea ca această energie excesiva eliberată actual în spaţiu în cazul inversării polilor să se poată stoca în pamânt şi să poată fi prezentă şi la ...priza de pământ ?

Inainte de ultima relocare, polul sud se afla mai la est, in vreme ce polul nord era localizat in zona Himalayei. De aceea mamutii sau rinocerii obisnuiau sa locuiasca la latitudini arctice. Arheologii inca mai descopera animale cu hrana nedigerata in stomac, semn ca inghetul s-a produs foarte rapid", adauga Alexander Fefelov, din cadrul Academiei Ruse de Stiinte Naturale.
           Deplasarea polilor poate avea ca rezultat disparitia atmosferei, ceea ce atrage dupa sine racirea planetei. Chiar daca biosfera planetei va fi distrusa, vor exista supravietuitori ai dezastrului, desi intr-un numar extrem de redus.

 
Seamănă mult ce spun ruşii cu filmul americanilor - The Day After Tomorrow

http://www.2012tehnicidesalvare.ro/2012/1-noutati/17-polii-magnetici-ai-pamantului-se-vor-inversa-cat-de-curand

Geologul Brad Singer (UCLA), arată că, odată cu inversarea polilor magnetici, anotimpurile şi toate ciclurile naturale care depind de poziţia planetei faţă de Soare suferă schimbări semnificative. Vicenzo Carbone (Universitatea din Calabria) vorbeşte despre consecinţe îngrijorătoare care includ mărirea găurilor de ozon din atmosferă,, modificarea nivelului oceanului planetar, căderea reţelelor de electricitate


http://www.antena3.ro/externe/polii-magnetici-ai-pamantului-se-inverseaza-calatorie-in-centrul-terrei-54825.html
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

padme

Intr-un documentar pe care l-am vazut de curand, pe langa faptul ca explicau cum se inverseaza polii (si pe care n-am retinut-o ca sa o pot reda) mai spuneau si ca nu se stie cand se va intampla acest lucru. S-a mai intamplat in trecut, care au fost consecintele nu se stie.

fiulploii

Citat din: SLEAH19 din  10 Decembrie 2012, 22:14:28
... De aceea mamutii sau rinocerii obisnuiau sa locuiasca la latitudini arctice. Arheologii inca mai descopera animale cu hrana nedigerata in stomac, semn ca inghetul s-a produs foarte rapid", adauga Alexander Fefelov, din cadrul Academiei Ruse de Stiinte Naturale.
Altii explica asemenea descoperiri prin Teoria Pamantului gol - cu deschidere la pol(i) si au si argumente .
Deci?
   Si pt ca se zice sa urmaresti banii atunci cand ai nelamuriri in privinta cauzelor unui fenomen intreb : In cazul de fatza , ce bani trebuie urmariti ?  :-D
  Zic si eu ...

Xanadron

Un olandez a avut un cosmar "potopic" (si evident ontopic :-D) in 1992 si-a decis sa-si construiasca o Arca, urmind fidel masuratorile biblice.
Rezultatul - impresionant, ce-i drept - e vizibil acum, la 20 de ani distantza:

http://www.newser.com/story/159118/dutchman-unveils-full-size-ark-replica.html?utm_source=part&utm_medium=huffpo&utm_campaign=strangestuff_rss

Ma-ntreb doar atit: dac-ar fi luat la fel de garantate ca dimensiunile Arcei si predictiile biblice ale  Apocalipsei PRIN FOC, :star: timplarul batav s-ar mai fi apucat oare de lucrul asta titanic?

Biggest Noah's Ark Replica in the World
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

SLEAH19

NASA , să nu fie mai prejos decât Papa , dă o dezminţire la sfârşitul lumii:

http://www.nasa.gov/topics/earth/features/2012.html#end

Eu să nu fiu mai prejos decât papa/nasa, citez aici ce am spus demult , deşi aş putea să îndeplinesc prezicerea :

2 saptamini pina la ziua Z.Nu vor fi topicuri "v-am zis eu ca nu va fi nimic?", şi să deschid primul topic ..geen!!.

Citat din: SLEAH19 din  29 Iulie 2011, 20:07:03
   
..Când vom fi dezvăţaţi de 2012 , vom ramane un pic orfani........... până când cineva cu o logica studiat mediocră, printr-un articol sec şi scheletic , pe un blogulete obscur, ne va salva, prezicând o nouă catastrofă planetară iminentă şi credibilă, şi viata va avea din nou un sens.

Sfarsitul va veni însă ca un hoţ.

Pana atunci and Beyond , apa va fierbe la 100 grade !

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Urban

Sfarsitul lumii a inceput acum 7-8000 de ani, atunci cand oamenii au fost alterati genetic pentru prima oara de catre entitati care supervizeaza in continuare planuri si scheme desfasurate la un nivel la care Dorel nu are si nu va avea acces niciodata.
Unde sunt dovezile?... peste tot in lume, cine deschide ochii le vede si le intelege.
Mai are vreo importanta daca vine sfarsitul lumii sau nu, acum sau peste 1000 de ani daca noi in ultimii 10000 de ani inca nu am inteles ce suntem noi insine ca Fiinte si cum functionam?

angellla29

Eu am votat ultima varianta, pentru ca sunt convinsa 100% ca nu se va intampla nimic. Doar o  noua vrajeala in ciuperci. :-D

P.S. Chiar mi-a fost dor de voi :rainbow:

uforever

Citat din: Xanadron din  12 Decembrie 2012, 22:05:05
Un olandez a avut un cosmar "potopic" (si evident ontopic :-D) in 1992 si-a decis sa-si construiasca o Arca, urmind fidel masuratorile biblice.
Rezultatul - impresionant, ce-i drept - e vizibil acum, la 20 de ani distantza:

http://www.newser.com/story/159118/dutchman-unveils-full-size-ark-replica.html?utm_source=part&utm_medium=huffpo&utm_campaign=strangestuff_rss

Ma-ntreb doar atit: dac-ar fi luat la fel de garantate ca dimensiunile Arcei si predictiile biblice ale  Apocalipsei PRIN FOC, :star: timplarul batav s-ar mai fi apucat oare de lucrul asta titanic?

Biggest Noah's Ark Replica in the World

Pare a fi o investitie castigatoare, pe sistemul "si de Noe au ras la vremea aceea", sigur ca vor fi indivizi in pelerinaj pe acolo, omul vrea propria biserica, una originala si cu multi adepti, eu zic ca e "pe drumul cel bun", oamenii au nevoie de ceva "sacru'.

Xanadron

#42
Normal ca partea de biznis pare primordiala, colega uforever - oricum o asemenea hardughie :-D nu putea fi facuta de-un singur timplar, fie el olandez, si nici fara credite babane... de investitie serioasa, implicit garantate cumva in perspectiva unor venituri etc.

La fel de clar e si semnalul deloc apocaliptic al parcului astuia de distractii in definitiv.
Nu mai intru insa-n cercurile vicioase ale pariurilor pe tema "Vine sau nu apocalipsa?", fiindca a fost si asta fumata demult p-aici... :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

MALEFICE

Am votat ultima parte.Nu va fi nimic,parerea mea.Praf in ochii lumii pentru a speria populatia alaturi de criza financiara si alte nenorociri din lume pentru a justifica si mai mult luarea de masuri care duc la si o mai mare ingradire a drepturilor personale ale individului. :x
The demon`s name is surveillance!

Tileanu

parerea mea este ca "somehow", manipularile media in legatura cu sfarsitul lumii (care s-au indesit in ultimii ani) au ca scop final exploatarea energiilor umane care gandesc la unison.
Cred cu tarie ca atat timp cat luam in calcul ipoteza ca toti venim din aceeasi Sursa si ca toti suntem interconectari spiritual la nivel planetar putem spune ca atat timp cat o masa critica de oameni gandesc la unison, ei pot efectiv sa determine desfasurarea realitatii sau.....macar sa genereze un flux de energie imens. energie care se pare ca e exploatata cumva.
Eu sunt convins ca in 21 decembrie nu se va intampla nimic la nivel perceptibil insa cei hypersensibili, calugarii budisti, maestrii taisti, shamani, etc, etc or sa simta energia imensa cauzata de frica la nivel planetar.
ar fi un bun exercitiu si pentru noi ca pe 21 sa incercam sa meditam macar o ora cu ochii inchisi, relaxati, cu mintea golita de griji, probleme, ganduri superficiale si sa simtim aceasta minunata interconectivitate la nivel mondial.
evident ca dupa 21 decembrie o sa apara o noua teorie care va spune ca in 2016 sau in 2019 si tot asa va fi sfarsitul.
2 + 2 = 5