Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fotografii...ciudate!

Creat de alx, 11 Noiembrie 2012, 21:32:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Deschid acest topic pentru a se posta in el fotografii care nu pot fi incadrate la alte categorii...
De asemenea,doresc sa precizez ca acest topic nu este pentru fotografii prelucrate cu diferite softuri,ci pentru fotografii care asa au "iesit"...
 
Si postez eu primul o fotografie facuta de mine,NEEDITATA,neatinsa...am mai multe facute aceluiasi personaj,dar doar asta a iesit asa...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Cautatorul

#1
Poate aparatul foto are functii de efecte speciale, cum are Nikon 5100 (nu are acest efect), iar poza este prelucrata automat de softul aparatului foto.

A doua posibila explicatie zic eu, ar fi ca filtrul de IR al chip-ului camerei lipseste ori nu este prea eficient.
Si vorbesc din auzite n-am facut teste personale. Cica un webcam simplu se poate transforma in camera in IR (Infrarosii) daca i se elimina un anume filtru care ar afecta fotografiile in lumina vizibila). Acel filtru ar fi ca un gemulet special pus chiar peste chip-ul care primeste imaginea.
Daca la acel aparat foto ar lipsi acel filtru ori ar fi cazut, atunci ar fi posibil zic eu ca fata acelui om sa apara alba deoarece fiind calda radiatia IR orbeste camera in zona fetei si apare alba.

Cam astea sunt explicatiile care-mi vin in minte acum.



Arhanghelul

#2
Efectul de "Piele arsa" (supraexpunere "zonala"?) ...

In plus senzorul era destul de "rece" ... era foarte senzibil pentru/la supraexpunere... doar era iarna (presupun) ...



http://4.bp.blogspot.com/_9K7_3I7s_rw/SbKN_4A07GI/AAAAAAAAALw/nSmwtqeLbrM/s1600/mike_over_exposed_blog.jpg    l Atentie! ...



P.S. Deci fiertura cu scortisoara (sau piper) si astrografia ... merg ca "unse" iarna ...  cine stie cunoaste ...  :planet: :star:

Citat din: Ganditorul din  11 Noiembrie 2012, 22:53:29
... locul este cel care face fotografiile sa iasa asa.
L.E. @Ganditorul ... mai ales blitul ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Ganditorul

Am si eu vre-o 3-4 foto de acest gen. Dupa ce am interpretat poza in fel si chip, dupa ce am repetat experimentul cu 2 -3 aparate, la intervale de timp intre 1 luna si 1 an, am ajuns la concluzia ca nu aparatul, nu omul ci ... locul este cel care face fotografiile sa iasa asa.

Cautatorul

#4
Citat din: Arhanghelul din  11 Noiembrie 2012, 22:52:09
Efectul de "Piele arsa" (supraexpunere "zonala) ...

Nu te contrazic. Si eu m-am gandit la asta, dar vezi ca doar fata a iesit asa. Zapada care e alba si nu rosie si e mai luminoasa nu a iesit asa. De aia m-am gadit ca ar putea avea legatura cu temperatura fetzei. Posibil sa fie si cum zici tu daca blitzul lumina mai concentrat pe fata si nu dispersat. Asta daca nu s-a folosit vreo lumina ori lanterna puternica pentru a lumina puternic doar fata acelui om.

PS: noi acum discutam crezandu-l pe cuvant pe alx ca nu a folosit softuri de prelucrat ci e imaginea data de aparatul foto. Si la supraexpunere conturul nu apare atat de clar definit.

Arhanghelul

M-am jucat putin cu poza ... zona incercuita cu rosu ... prezinta o iluminare orizontala ... blit ...

... alx ... stie cel mai bine ... daca n-a uitat ... au trecut ceva ani  din 2009 pana ... acum ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

alx

1. Atasez exif-ul :

De aici se vede ca nu am folosit blitz-ul.
 
Insa..mai exista un aspect care nu l-am spus,si anume ca aceasta fotografie a fost initial un fisier .nef,adica un raw...si jpeg-ul a fost obtinut prin export din Capture NX2.Straniu e ca nu am facut nici un fel de procesare,doar i-am dat export,si a iesit asa.Am incercat apoi cu alte fotografii,si toate au fost ok,doar asta a avut aceasta "problema"...
O sa caut nef-ul,si daca il mai gasesc,o sa fac din nou export,sa vedem ce iese...
Oricum,e ciudat ca softul a acoperit doar fata...nu am o explicatie pentru asta...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Citat din: alx din  11 Noiembrie 2012, 23:36:16
1. Atasez exif-ul :
aceasta fotografie a fost initial un fisier .nef,adica un raw...
O sa caut nef-ul,si daca il mai gasesc,o sa fac din nou export,sa vedem ce iese...
Oricum,e ciudat ca softul a acoperit doar fata...nu am o explicatie pentru asta...
Ar fi bine sa avem acel raw . As fi in stare sa fac pariu ca nu mai iese asa .  :-D

fiulploii

Revin ca nu am somn .. deocamdata  :lol:
Atasez niste croape pentru ca nu se poate altfel din cauza marimii pozelor . Am prelucrat putin si daca la un anumit nivel dispar toate limitele sau granitele dintre diverse zone , mai putin zona fetei, ce parere putem trage ?  :roll:

Cautatorul

#9
Citat din: alx din  11 Noiembrie 2012, 23:36:16
Oricum,e ciudat ca softul a acoperit doar fata...nu am o explicatie pentru asta...

N-am timp acum sa sap, dar poate ca, Capture NX2 are vreo functie de detectie a fetelor umane pentru a mari luminozitatea doar in zona chipurilor umane in caz ca au iesit prea intunecate atunci cand fotografia nu se face cu blitzul.  Si poate ca acolo prea a luminat acea fatza... pana a iesit totul alb. (in acest caz se poate vorbi cu adevarat cu: "prealuminata fata"  :-D )

Capture NX2 are am vazut multe chestii destepte si cine stie cum a ramas vreo setare ori setarile implicite nu sunt chiar ok.

Nikon D5100 scoate atat poze in format JPG cat si in format NEF si sunt pe cardul aparatului cand le descarc. Nu am nevoie de nici un soft pentru a obtine jpg-urile. Trebuie sa recunosc ca n-am studiat problema in detaliu si mereu mai descopar cate ceva, spre rusinea mea n-am citit manualul in detaliu ci asa pe sarite. Ca toata lumea intai butonez aparatul nou cumparat si abia dupa aceea daca mai am chef mai citesc si manualul... indiferent daca e vorba de telefon mobil, aparat foto ori masina de spalat...   :wink:

alx

@Cautatorul
Dupa cum am spus,nu s-a facut nici un fel  de setare in NX2...puri si simplu export. Eu lucrez constant cu NX2,si niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva. mai ales ca atunci am facut export la mai multe fotografii din setul respectiv,si toate au iesit ok,mai putin asta. Acuma sa ne intelegem bine,eu doar am prezentat o fotografie ciudata,iesita asa fara nici un fel de interventie.
Si da,aparatul poate fi setat sa faca si neg si jpeg.Dar poate fi setat si sa faca numai una dintre astea...si eu aveam atunci nevoie de nef-uri...avand de facut niste fotografii care trebuiau "developate" si corectate foarte bine...asa ca aveam nevoie de multa informatie.Intamplator,baietii astia au aparut si ei prin peisaj,asa ca...

per final,aceasta corectie facuta de soft este extrem de ciudata,si eu nu i-am gasit inca o explicatie...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Cautatorul

Citat din: alx din  12 Noiembrie 2012, 09:49:34
per final,aceasta corectie facuta de soft este extrem de ciudata,si eu nu i-am gasit inca o explicatie...

Sa inteleg ca fisierul original dat de aparatul foto este ok, iar "corectia ciudata" este facuta de soft.
Daca este asa atunci buba este la soft. Uneori softurile mai au bug-uri ori se comporta ciudat in anumite conditii.
Cum softul nu l-am utilizat atunci n-am idee.

Sau e reptilian care si-a ascuns fatza...  :-D

fiulploii

Sau tehnici moderne de filmare a invizibilului
https://youtu.be/mLp_rSBzteI