Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Observatie mai veche

Creat de Star Dust, 30 Octombrie 2012, 18:02:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

rathsa

Citat din: Star Dust din  30 Octombrie 2012, 18:02:07
Buna ziua! Doresc sa va fac cunoscuta o observatie din anul 2004 pe care nu am mai raportat-o pina acum nicaieri. Era in luna iulie pe la ora 23.30 si stateam in curte cu tatal meu fiind foarte cald.La un moment dat mi-a atras atentia un un flash luminos asemanator unui fulger,chestie care m-a mirat cerul fiind perfect senin.Uitindu-ma pe cer am vazut cu ochiul liber un obiect rosu care se deplasa pe directia NE-NV si din "spatele" sau emitea arcuri electrice.Am intrat in casa dupa binoclu si l-am observat mai in detaliu acesta fiind un cilindru care emitea pe toata lungimea o lumina rosie si acele arcuri electrice de dimensiuni destul de mari,din spate.La o apreciere destul de sumara cred ca se afla la o inaltime minima de 8000 de metri,mentionez ca nu am auzit nici un fel de zgomot aferent descarcarilor electrice. Observatia a avut loc in orasul Moreni,judetul Dambovita.

Ah, anul 2004... an in care si eu (impreuna cu familia mea) am avut parte de ceva incredibil. In drum spre Bacau, in plin camp, trecut de ora 23:00. In masina.. ne apropiam de ceva interesant, luminat, il vedeam oarecum spre stanga. Soseaua s-a indreptat in curand si ne-am dat seama ca se afla exact deasupra ei. Tatal meu a incetinit, am coborat geamurile si ne-am "holbat" efectiv, in timp ce-am trecut exact pe sub acea.. "chestie". Plutea nemiscata deasupra soselei, la o inaltime destul de joasa si nu am reusit sa vedem decat ca era foarte luminata, lumini difuze. Nu facea nici un zgomot, forma era aprox sferica. O buna bucata din drum am vorbit unii peste altii, nu ne mai intelegeam. Incercam sa ne dam seama ce a fost. Cand am revenit in Bucuresti, mama mea (care pe-atunci lucra in televiziune) a luat legatura cu dl. Hobana, cu care a impartasit experienta si din cate stiu.. ar fi trebuit sa apara un articol... nu stiu ce s-a intamplat.
Interesant..