Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Observatie mai veche

Creat de Star Dust, 30 Octombrie 2012, 18:02:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Star Dust

Buna ziua! Doresc sa va fac cunoscuta o observatie din anul 2004 pe care nu am mai raportat-o pina acum nicaieri. Era in luna iulie pe la ora 23.30 si stateam in curte cu tatal meu fiind foarte cald.La un moment dat mi-a atras atentia un un flash luminos asemanator unui fulger,chestie care m-a mirat cerul fiind perfect senin.Uitindu-ma pe cer am vazut cu ochiul liber un obiect rosu care se deplasa pe directia NE-NV si din "spatele" sau emitea arcuri electrice.Am intrat in casa dupa binoclu si l-am observat mai in detaliu acesta fiind un cilindru care emitea pe toata lungimea o lumina rosie si acele arcuri electrice de dimensiuni destul de mari,din spate.La o apreciere destul de sumara cred ca se afla la o inaltime minima de 8000 de metri,mentionez ca nu am auzit nici un fel de zgomot aferent descarcarilor electrice. Observatia a avut loc in orasul Moreni,judetul Dambovita.

StarDust

Bine ai venit! Avand in vedere ca l-ai observat cu binoclul probabil ca e posibil sa si faci o schita cu obiectul, reprezentand pe cat posibil exact ceea ce ai vazut. Ideal ar fi fost sa il schitezi atunci cand observatia iti era proaspata in minte, dar poate ca nu e prea tarziu nici acum. Ideea e ca in timp amintirile se cam estompeaza, si psihicul uman cam are tendinta involuntara de a "compensa" anumite chestii care nu corespund, sau ies din tiparele bine-cunoscute.
M-ar interesa in special cum aratau acele "descarcari", chiar pareau de natura electrica?
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Sper ca, nu "l-am speriat" pe colegul Star Dust cu multitudinea de detalii cerute referitor la observatia relatata.  :lol: :roll:
Oricum, daca a vazut prin binoclu ceea ce ne-a relatat eu il consider un privilegiat  :-) !
O schita sumara, chiar daca nu are talent la desen nu ar strica absolut deloc. Asa ca sa ne facem si noi cat de cat o idee referitor la cele vazute, si ca o completare la detaliile deja descrise aici.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Star Dust

 :lol: Nu m-am speriat dar ideea este ca ma chinui sa pun o schita la atasament si nu reusesc ,poate va merge acum.

calator astral

Citat din: Star Dust din  30 Octombrie 2012, 18:02:07
Buna ziua! Doresc sa va fac cunoscuta o observatie din anul 2004 pe care nu am mai raportat-o pina acum nicaieri. Era in luna iulie pe la ora 23.30 si stateam in curte cu tatal meu fiind foarte cald.La un moment dat mi-a atras atentia un un flash luminos asemanator unui fulger,chestie care m-a mirat cerul fiind perfect senin.Uitindu-ma pe cer am vazut cu ochiul liber un obiect rosu care se deplasa pe directia NE-NV si din "spatele" sau emitea arcuri electrice.Am intrat in casa dupa binoclu si l-am observat mai in detaliu acesta fiind un cilindru care emitea pe toata lungimea o lumina rosie si acele arcuri electrice de dimensiuni destul de mari,din spate.La o apreciere destul de sumara cred ca se afla la o inaltime minima de 8000 de metri,mentionez ca nu am auzit nici un fel de zgomot aferent descarcarilor electrice. Observatia a avut loc in orasul Moreni,judetul Dambovita.

Doresc doar sa confirm aceasta marturie, impreuna cu 5 prieteni si cu fratele meu, Albert, am observat de foarte foarte APROAPE acest obiect, un fel de cilindru-cisterna zburator de culoare aramie, seara pe la ora zece, a venit ca un meteorit din spatiu, inconjurat de FLACARI, distanta la sol era de sub o suta de metri, e vorba de un corp SOLID, bine definit, mai straniu e ca spre "cocpit" se vedeau un fel de mini-hubloane similare cu ale avioanelor.
Obiectul era extrem de silentios, se deplasa dinspre vest spre est, pe directia Manastirea Dealu-Razvad-Gura Ocnitei-Moreni.
Am plecat cu totii spre Moreni, pe jos, convinsi ca aparatul neconventional era in faza de ATERIZARE, dupa patru ore de mers am renuntat, ne-am intors cu totii la Targoviste si ne-am urcat pe un bloc cu zece etaje cu speranta ca il vom revedea.

Surpriza noastra a fost enorma: spre Moreni, dincolo de dealuri, poate chiar la fosta CARIERA DE PIATRA din nordul Fienilor, zona unde am estimat noi locatia, erau lumini de toate culorile, tip laser si flashuri, am auzit huruitul motoarelor unor avioane si elicoptere care se deplasau exact spre acea zona, aparatele zburau jos, fara absolut nici o lumina, nimic regulamentar, veneau sigur dinspre Titu.

Nu voi uita niciodata acest cilindru perfect in flacari.
Nu stiu daca e d-al nostru sau d-al reptilelor, cum inclin sa cred, dar sigur este un aparat de zbor deloc conventional.

prodcomb

Până să ajungem la cilindrii, flaşuri şi alţi "licurici", sunt probleme cu punctele cardinale şi direcţiile de mişcare.
Un martor spune: "care se deplasa pe directia NE-NV".
Alt martor spune: "se deplasa dinspre vest spre est, pe directia Manastirea Dealu-Razvad-Gura Ocnitei-Moreni".
Propun ca amândoi să se uite pe o hartă şi să cadă de acord.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

calator astral

#6
Obiectul arata exact asa, o fotografie facuta in alt loc.Precizez deci, prodcomb, pentru ca nu am facut-o, ca  observatia mea e usor diferita si ANTERIOARA, e vorba de vara lui 1988, pe timpul lui ceao. Eu am vazut cilindrul la joasa inaltime, el la 8000 de metri, cert e ca sint mari asemanari descriptive.
Indiscutabil aceste similitudini de observatie imi intaresc convingerea ca perimetrul carpatilor meridionali e zona unde se petrec "minunile".
Am observat in aceasta zona in doua ocazii ozeneuri sferice luminoase cate "studiau flora" (copacii) ,cred, recent, acum trei ani intre Moreni si Ploiesti, aceeasi zona, aceeasi ceata albastra de un metru inaltime in imediata apropiere.

Sint numeroase marturii istorice vechi de sute de ani,inscrise in arhivele Curtii Domnesti din Targoviste care mentioneaza fenomene aeriene de acest tip, e o zona interesanta pentru amatorii de paranormal-ufologie.

Xanadron

#7
Subscriu la postarile de mai sus in sensul ca le consider veridice (inclusiv pe cea a Calatorului Astral).

N-as fi insa atit de convins de faptul ca celebrele deja "OZN-uri-trabuc" (cilindrice adica, observate din vremuri imemoriale pe cerul Terrei si chiar pozate printre primele, inca din sec. XIX) ar apartine musai annunakilor sau reptoizilor (tot un drac :evil: cumva, ar spune unii), spectrul ipotezelor raminind in continuare larg deschis.
Fara sa excludem in orice caz varianta unor nave neconventionale, dar cit se poate de terestre ca origine (de tip Andromeda-Geraet inclusiv).

Nu-i locul si timpul sa dezvolt acum teoria fixarii in constiintza publica a marotelor OZN-istice din categoria carora face parte si asta cu "trabucul musai reptilian" (de la Z. Sitchin incoace poate?), dar mai punctez o singura convingere - repet, exclusiv personala - apropo de felul in care ni se arata cilindrii astia in faza "camuflata" 8-) - v. poza atasata, postata acum vreo doi ani chiar aici pe RUFOn de o coforumista din Brasov.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Rayden

no bine..hai sa povestesc si eu o observatie mai veche de-a unui cilindru / trabuc zburator silentios si neidentificat..candva prin vara anului 1996 intr-un sat, la bunicii mei, de prin zona teleormanului - deci prin muntenia! :-P  :star:
martori am fost eu, fratele meu si varul nostru..iar intamplarea a avut loc intro zi de sambata, dupa masa de pranz care a avut loc dupa ce am terminat niste treburi prin curte in jur de ora 14:30 - 15:00.
bunicii aveau o banca la strada cum se intalneste pe la sate..si am iesit sa ne facem siesta  :-D si sa povestim despre fetele bucurestence venite in vacanta si sa ne facem planul de actiune pentru seara respectiva la discoteca  :mrgreen:
cum vis-a-vis de casa bunicilor e o ulita care da spre camp catre tarlalele satului cultivate la vremea respectiva cu lanuri de porumb si avand o deschidere larga de observatie a fost usor sa observam cum in peisaj s-a strecurat silentios un ...cilindru zburator, fara hublouri, fara aripi si ampenaje..de o culoare cenusie care se inscrisese pe o panta de aterizare in lanurile de porumb.
am sarit toti in picioare de pe banca..si eu am dat sa fug spre camp sa vad mai de-aproape ce e si unde aterizeaza, pentru ca ne era clar la toti ca obiectul aterizeaza..moment in care nu am reusit sa fac nici 3 pasi, ca atat frate-meu cat si varu-meu au sarit sa ma tina sa nu ma duc, de frica sa nu imi faca ceva rau "aia"..oricare ar fi fost ei.
nu am reusit sa ma desprind din stransorile lor si am privit toti 3 cum cilindrul se duce dupa nuc, apoi isi continua coborarea dupa care nu l-am mai vazut...
observatia a durat cca 15 - 20 secunde, si cilindrul avea o lungime aparenta de pumn - cca 7-8 cm si o grosime aparenta de 1cm iar distanta la care am estimat noi ca ar fi fost de noi..era undeva intre 500 m - 1 km.
in sfarsit am reusit sa fac o schita, asa cum ma mai rugasera cativa colegi forumisti..insa, nu prea sunt talentat la desen (am avut si restanta in facultate  :mrgreen: ) asa ca sa imi fie cu iertare..
pot sa va spun ca..pana atunci, nu mai vazusem un ozn..insa, vara aceea, a dat startul la observatii..neobisnuite, mai vazand inca 2 obiecte in doua ocazii diferite dar despre asta intr-un episod viitor :)

Arhanghelul

#9
Ca deobicei ... am risipit 10 minute din ... sedinta de bere... dar parca nu puteam sa nu pun in "schema" ce ejecta neuronul blond ...

Citat din: prodcomb din  06 Noiembrie 2012, 14:45:12
Până să ajungem la cilindrii, flaşuri şi alţi "licurici", sunt probleme cu punctele cardinale şi direcţiile de mişcare.
Un martor spune: "care se deplasa pe directia NE-NV".
Alt martor spune: "se deplasa dinspre vest spre est, pe directia Manastirea Dealu-Razvad-Gura Ocnitei-Moreni".
Propun ca amândoi să se uite pe o hartă şi să cadă de acord.


Din reprezentarea "blondei" ... se vede clar ca observatori pot percepe diferit traiectoria si directia unui "vector" ...

P.S. N-am pretentia ca "blonda" ... a reprezentat aproape 100 % "exact" ... dar ii dau un procent de 80% credibilitate ...  ca este aproape de ce au relatat (vazut) observatori ...

P.S.S. Altitudine .... ~8000m/8km ... unghiul de observatie relativ ...poate fi ... si de peste 65 grade ...  1988/2004 ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

prodcomb

"Blonda" nu face bine neuronului! Mai citeste o data, sau de mai multe ori ce scrie Star Dus t!

Cred ca putem schimba pozitia pentru imaginea de la Brasov.

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Xanadron

#11
Citat din: prodcomb din  06 Noiembrie 2012, 22:30:21
Cred ca putem schimba pozitia pentru imaginea de la Brasov.
Seamana, dar nu rasare (doar... apune :-D in imaginea postata de tine, colega prodcomb).

Serios acum: una-i umbra, alta-i spatiul senin "defrisat" intr-un mod cam straniu de "norul" din imaginea brasoveana pe fundalul de norisori relativ compacti prezenti la acelasi plafon - si cu aspect de peisaj HAARP-ist indus oricum.

Repet: respect orice opinie, oricit de "debunkerista" ar fi ea (inclusiv pe-a ta deci), dar ramin la convingerea mea cam "dementa" expusa mai sus. Si nu doar fiindca un amic meteorolog n-a reusit p-atunci sa gaseasca o explicatie clara pentru fenomenul pozat cindva la Brasov.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Star Dust

Ok,am sa incerc sa dau mai multe puncte de reper pentru a se intelege mai bine situatia. Observatia a fost facuta din zona cu case in nordul orasului,in timpul ei eu fiind cu fata spre nord,inspre muntii Bucegi,iar obiectul a aparut din dreapta mea dar nu in dreptul meu ci mai in fata si a urmat o traiectorie dreapta si fara modificari de viteza pina a disparut la orizont in partea opusa. Sa va faceti o idee,acum citeva zile a fost un clip pe site-urile de stiri cu un OZN care intra intr-un vulcan in Mexic,cel vazut de mine era identic numai ca emitea lumina rosie pe toata lungimea iar din spate acele "fulgere" caci alt termen de comparatie nu am.

Arhanghelul

#13
Citat din: prodcomb din  06 Noiembrie 2012, 22:30:21
"Blonda" nu face bine neuronului! Mai citeste o data, sau de mai multe ori ce scrie Star Dus t!

Ok ... am prin ideea ... este pe invers ... 1988  V --> E ... 2004  NE --> NV ...



Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Adina

Ceea ce a pozat Calatorul Astral seamana foarte mult cu ceea ce am pozat eu astazi, doar ca locatia mea este in Brasov. Maine o sa incarc pozele pentru a va cere si voua parerea.
Cel mai frumos sentiment din lume este dat de mister. Cel care n-a cunoscut aceasta emotie are ochii inchisi.
Albert Einstein.