Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Filme care trebuie văzute!

Creat de Nox, 15 Octombrie 2012, 23:54:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

Vroiam de ceva vreme să compilez o listă de filme care trebuie văzute. Ce îmi vine în minte acum sunt următoarele. Aş fi recunoscător dacă o puteţi completa.

THX 1138 (1971)
Logan's Run (1976)
Network (1976)
Dreamscape (1984)
They Live (1988) [de asemenea şi alte filme de John Carpenter, menţionez doar câteva: Dark Star (1974), Someone's Watching Me! (1978), The Fog (1980),  Escape from New York (1981)]
Eyes Wide Shut (1999) [idem pentru Stanley Krubrick: Clockwork Orange (1971)]
Fight Club (1999)

În general mă interesează titluri pre-Matrix (adică mai vechi de anul 1999, +/-)
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

terraflorin

Citat din: Nox din  15 Octombrie 2012, 23:54:34
Vroiam de ceva vreme să compilez o listă de filme care trebuie văzute. Ce îmi vine în minte acum sunt următoarele. Aş fi recunoscător dacă o puteţi completa.

THX 1138 (1971)
Logan's Run (1976)
Network (1976)
Dreamscape (1984)
They Live (1988) [de asemenea şi alte filme de John Carpenter, menţionez doar câteva: Dark Star (1974), Someone's Watching Me! (1978), The Fog (1980),  Escape from New York (1981)]
Eyes Wide Shut (1999) [idem pentru Stanley Krubrick: Clockwork Orange (1971)]
Fight Club (1999)

În general mă interesează titluri pre-Matrix (adică mai vechi de anul 1999, +/-)

Un film pre-Matrix (dar care nu ştiu dacă intră la categoria must see, rămâne la alegerea fiecăruia la fel ca şi cele din lista ta) este TRON 1982 http://www.imdb.com/title/tt0084827/
Şi un alt film care m-a impresionat la vremea lui este Event Horizon 1997 http://www.imdb.com/title/tt0119081/

Ganditorul

Pentru ca tot vb de "iesiri", "concentrari" si "exercitii"

INCEPTION e un film care merita vazut.

Inception - Official Trailer [HD]

(sariti peste reclama plictisitoare de la inceputul prezentarii)

Nox

Adaug pe listă Metropilis (1927). Flmul nu e chiar uşor de urmărit.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

terraflorin

#4
Primer (2004) - film SF despre călătoria în timp foarte greu de digerat şi la a doua vedere

Primer (2004)

fiulploii

Citat din: terraflorin din  11 Iunie 2013, 18:36:42
Primer (2004) - film SF despre călătoria în timp foarte greu de digerat şi la a doua vedere

Primer (2004)
Elemente ajutatoare la digerare  :-D
Primer Movie Explained - Part 1

@Nox,
la asta te referi?
Metropolis 1927

terraflorin

Citat din: fiulploii din  11 Iunie 2013, 19:05:02
Elemente ajutatoare la digerare  :D
Avem chiar şi un grafic mai detaliat:  :wink:

terraflorin

Prima invazie (First Wave)



Teoria conspiraţiei privind infiltrarea extraterestră în societatea umană la toate nivelurile. Oare de ce a fost anulat serialul după 66 de episoade?

Citat,,În 1564, Nostradamus (prezentat ca extraterestru) a prezis distrugerea lumii, în 3 valuri groaznice (de către Gua). Primul val e aici. Numele meu e Cade Foster. Asta e povestea mea... Mi-au ucis soția, m-au învinuit pentru crimă... Acum fug, dar nu mă ascund. Profeția lui Nostradamus mă călăuzește. O să-i descopăr... O să-i vânez... [pe extratereștri] O să opresc Primul Val."

SLEAH19

#8
 Recomand pentru pasionaţi filmul White Tiger (2012) este un film rusesc nu sovietic,  iesit din tiparele  tip Holywood , decorurile sunt mai mult decât identice cu realitatea şi nenorocirile frontului  WWII , de aceia nu va semăna niciodată cu ,, Salvati soldatul Ryan,, dar surprinzător filmul are mistică şi simbolistică iar ce este mai interesant la final,  Hitler , apare în viaţă , mult după semnarea capitulării  Germanilor , ţinând un monolog de tip testament privind  scopul războiului, viitorul Europei şi al omenirii , în faţa unui personaj care îl ascultă gânditor dar căruia nu i se vede chipul din penumbră.

Ruşii ştiu mai bine adevărul despre Hitler şi probabil că nu întâmplător au scăpat asta într-un film unde fac atingere la Teoria lui Darwin, religie ,zei, puteri paranormale şi mareşali comunişti care cred în Dumnezeu !

Muzica este semnată... Richard Wagner !!!!

V-am făcut curioşi?

http://www.filmeonline2013.net/white-tiger-2012/

PS.Asemănarea  cu luptele zilnice de pe World of Tanks unde deţin şi un Tiger şi un KV-1S  sovietic, este frapantă, @Arhanghelul.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

panta_rh_ei

N-am idee daca-i un film care trebuie vazut dar daca tot vorbim acum de atacuri cu arme chimice...de ce sa excludem unul cu arme biologice. Probabil ca cine le are imagineaza scenarii transpuse in ecranizari. Poate va dori sa vada in ce masura viata bate bate filmul?
Oricum, cineva isi doreste din tot sufletul o apocalipsa. Mai jos, una proaspata, de anul asta.
Daca filmul a mai fost postat, nu pot decat sa-mi cer scuze pentru dubla postare (eu nu l-am vazut - postarea adica, nu filmul -  dar s-ar putea sa ma insel).
http://www.990.ro/filme-9739-World-War-Z-Ziua-Z-Apocalipsa-online-download.html
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

panta_rh_ei

Voi ati vazut filmul asta?  "District 9" - e din 2009. Eu acum l-am descoperit. Cred ca merita vazut.
http://superweb.rol.ro/video/a54d479b784c3064961307e37f03cfe8.html
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Nox

Eu încă aștept un sequel la District 9, dar Neill Blomkamp ne-a cam lăsat cu ochii în soare și a scos doar... Elysium.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

panta_rh_ei

Da, e loc pentru continuare dar...promisiunea revenirii era peste 3 ani. Cum nu se specifică dacă-i vorba de ani lumină...or fi ani tereștri. Ce-s 3 ani în ziua de azi. :) Dar dacă dus-întors durează doar 3 ani, ce aproape sunt de noi.  :-D  Ceva mai departe o fi inspirația pentru continuare :)
Mulțumesc pentru recomandare. Îl caut. Sper sa găsesc ceva titrat.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

panta_rh_ei

LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?