Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dr. Saurion Greer loveste din nou (la portofele mai ales) :-)

Creat de Xanadron, 01 Octombrie 2012, 11:20:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Citat din: abyss din  27 Aprilie 2013, 23:20:11
   ... Dificultatea de a fi obiectiv și neutru vine și din faptul ca, în urma aplicării de către mine a protocoalelor de contact CE-5 am aflat o parte din răspunsuri și mi-am eliminat mare parte din temeri ceea ce a creat în mine o chimie speciala. De aceea dacă mai scriu câte ceva despre Steven Greer este pentru ca, privind la deceniile scurse de viata plina de sens și consecventa în anumite valori, el îmi rămâne ca un om cu spiritul viu, deschis la nou, în fapt un veritabil vizionar.
Daca tot ai adus in discutie subiectul doresc sa te intreb : 
Aplicand protocoalele descrise mai sus ai certitudinea   ca celalalt  e cine spune sau cine crezi tu ca e ? 
Tinand cont ca totul e o iluzie adica tot ce apare in aceasta lume materiala reprezinta doar o interfata necesara comunicarii iar pentru asta , din  cate stiu eu , interfata de comunicare ia diverse forme functie de asteptarile sau credintele interlocutorului. Iar informatiile vehiculate sau comunicarea efectuata se desfasoara in concordanta cu intelegerea celui mai ''mic'' tot asa cum ritmul unei expeditii e stabilit volens-nolens de cel care merge cel mai incet.
Eu zic ca nu poti fi sigur din cauza de ancorare stricta in acest matrix , sa-i zic asa.
Parerea mea ... si multumesc in  avans.

Xanadron

Si eu ramin hotarit pe pozitii, in ciuda urechelii diplomatic :wink: administrate de tine, compadre Abyss!
Nu mai inflamez insa stratosfera RUFOn cu alte afirmatii rezultate din informatii nou-nouțe – foaaarte jenante si astea - vizavi de "munca" dr. Greer (afirmatii la fel de obiective ca precedentele – rog deci ca ele sa fie demolate mai intai, cu contraargumente la fel de non-vazduhiste ca ale mele) ca sa nu ziceti ca am personal ceva de impartit cu omu' (n.b.: care nu seamana c-un greier, ci c-un reptilian sadea, :evil: dar nu asta-i relevant in economia discutiei noastre).

Sa traiasca si sa-nfloreasca deci - ca tot sint Floriile azi parca -, da' sa nu ne mai abureasca!
Pe scurt totusi: cineva care vrea sa ma convinga de un adevar CERINDU-MI BANI reprezinta in continuare pentru JE un zero barat.

P.S. @fiulploii: Continui sa cred ca prea ii dai/dam atentie individului si "materialelor" lui. Sustin asta pina-n pinzele albe – sau, ma rog, pina-n clipa cind va veni cu altceva decit asa-zise poze penibile de ET "ramurosi" ori cind se va fi vindecat de complexul guru-lui, de care sufera mai dihai ca Grig al nostru (misanu'), avind pina acum exact rezultatele obtinute de spiralatu' mioritic  :lol: – adica nexam, nil, nichts, nada.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

#17
Aparent off-topic ... :evil:

Mai tineti minte cartea/povestea "copilariei" ... cu : uriasi, pitici, insule zburatoare, etc.




Oare era cinamareza? ... pardon SF &/ Fiction ...  :?

Una tare rau ... bineinteles fiction ...  :evil:

"Gulliver ajunge în ţara unde caii, houyhnhnm-ii, erau fiinţele raţionale care conduceau, iar oamenii, yahoo-ii, nişte animale supuse cailor."

http://www.lecturirecenzate.ro/2011/page/8/
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Aliosa

Deci alienu e om , si-au dat seama intr-un final ca nu au cu ce compara/procesa adn-ul:) respectivei mumii, in plus , daca majoritatea spun ca suntem creati de ei, ce adn ar trebui sa gasesaca :)? Oricum , parerea mea, chestia aia nu e(era) om si asta o vede si un copil fara prea multa scoala , dar de aici nu reiese ca este din afara planetei .
Legat de CE 5 inca am retineri, daca tot poporu' o tzine cu spiritual , imaterial , lumea de dincolo , eternitate , multidimensionalul si multe altele non palpabile , de ce oare am fost creati intr-o lume materiala si dotati cu senzori pentru perceptia materiei , de ce evolutia spiritului ? cand timpul nu exista , de ce stadii de existenta cand nu ai delimitare pentru ele , parerea mea ramane aceasi, omului ii este frica de inevitabil si se agata de sperante , evident, sper sa ma insel, si eu as vrea ceva mai mult de atat, dar inca nu m-am plictisit de ce e aici :).
O parte interesanta a documentarului sa zic asa nu am gasit, vechile idei de free energy, manipulare, dezinformare , grupuri de interese , cu alte cuvinte nimik nou , in lume exista 2 feluri de oameni, care se vor condusi si oameni care vor sa conduca si asa e de la inceputuri .

abyss

Re: Dr. Greer=fiulploii link=topic=4254.msg81816#msg81816 date=1367113745]
Daca tot ai adus in discutie subiectul doresc sa te intreb : 
Aplicand protocoalele descrise mai sus ai certitudinea   ca celalalt  e cine spune sau cine crezi tu ca e ? 
Tinand cont ca totul e o iluzie adica tot ce apare in aceasta lume materiala reprezinta doar o interfata necesara comunicarii iar pentru asta , din  cate stiu eu , interfata de comunicare ia diverse forme functie de asteptarile sau credintele interlocutorului. Iar informatiile vehiculate sau comunicarea efectuata se desfasoara in concordanta cu intelegerea celui mai ''mic'' tot asa cum ritmul unei expeditii e stabilit volens-nolens de cel care merge cel mai incet.
Eu zic ca nu poti fi sigur din cauza de ancorare stricta in acest matrix , sa-i zic asa.
Parerea mea ... si multumesc in  avans.
[/quote]
Iti multumesc pentru intrebare. Raspunsul e sau ar trebui sa fie simplu: din momentul in care accesezi perceptia non-liniara ai certitudinea ca tu esti ceea ce esti. Un capăt sau punct de perspectivă mobil aflat intr-o constructie dinamica ale carei parghii sau structuri depasesc timpul si spatiul- lumea liniara. 
   Dialogul este un schimb de informatii sau doar un tranzit informational cu scop clar definit. El are loc doar aflat fiind fara ancora in matrix. Mintea vida.
   Intr-un cadru non -liniar se construiesc lumi sau matrixuri. Sunt constructii spirituale. Dar dincolo de cadru ce o fi?

fiulploii

Citat din: abyss din  29 Aprilie 2013, 01:02:36
.. din momentul in care accesezi perceptia non-liniara ai certitudinea ca tu esti ceea ce esti.
Un capăt sau punct de perspectivă mobil aflat intr-o constructie dinamica ale carei parghii sau structuri depasesc timpul si spatiul- lumea liniara. 
   Dialogul este un schimb de informatii sau doar un tranzit informational cu scop clar definit. El are loc doar aflat fiind fara ancora in matrix. Mintea vida.
   Intr-un cadru non -liniar se construiesc lumi sau matrixuri. Sunt constructii spirituale. Dar dincolo de cadru ce o fi?
Multumesc si eu inca o data pentru raspuns si daca n-o fi cu banat imi expun mai detaliat punctul de vedere ca deh, din tot orizontul pe care l-am avut odata am ramas doar cu un punct  :lol:
  Aplicand protocolul x sau y am o anumita asteptare , nu? Mintea este vida si accesez perceptia non-liniara. Ceea ce imi permite sa interactionez cu noul decor sunt senzorii mei de un alt gen , ceea ce am putea numi lejer '' simtiri'' . Doar pe astea ma pot baza pentru orientare in acest alt spatiu. Deocamdata nu s-a scos la iveala tehnica ce permite o masurare etalonata a fenomenelor sau interactiilor din acest spatiu non-liniar astfel incat sa am o dovada '' palpabila'' ce poate transcede non-liniaritatea in liniaritate. Imi cer scuze daca formularea mea este greoaie, vorba ceea : nu am gasit alta rima .
   
Am certitudinea ca eu sunt ceea ce sunt e bazata tot pe ancorele lasate in urma , ca sa zic asa , fie si prin simplul fapt ca eu nu imi transform SI corpul fizic astfel incat sa ''calatoresc '' in-situ . Din acest motiv, corpul este inca o ancora care conteaza in iluzia certitudinii ca sunt ceea ce sunt - dupa cum spuneai.
Ma rog, e cam dificil de exprimat in cuvinte , pentru mine cel putin.
La asta adauga te rog , asa cum am zis mai sus, acea asteptare pe care o am aplicand metoda sau protocolul - oricare ar fi el. Deci sunt clar canalizat - centrat pe ceva ... iluzoriu.
Protocolul despre care facem vorbire pe acest subiect nu tine dupa mine de latura spirituala cea mai inalta ci este undeva mai pe la baza spiritualitatii.

Tehnic vorbind cred ca este vorba de nivelul imediat urmator nivelului nostru de manifestare. Daca universului spatio-temporal in care traim acum ii acordam prin conventie 100% procent de iluzoriu , nivelului urmator ii estimez un procent teoretic de 70-80% iluzie.
  Sa ma explic. 100% ar insemna o iluzie totala si puternica care te convinge ca este reala, singura si nu poti si nu ai unde sa scapi/iesi din ea. Singura optiune de ''scapare'' este doar moartea - la fel de iluzorie si la fel de puternica.
  80% ar insemna o iluzie care iti permite evadarea din ea fara moartea interfetei prin intermediul caruia o accesezi si care te convinge la randul ei ca e reala si ultimul nivel accesibil. In rest, celelalte raman la fel de intangibile in cunoastere si se prezinta doar sub forma de loc de ''joaca'' in care se pot construi lumi sau matrixuri .. spirituale si totusi materiale. Aici avem inca o iluzie dupa parerea mea.
Prin iluzie in cazul acestui subiect inteleg ceva real pentru orice subiect vietuitor , la fel de real ca si decorurile dintr-un film, de exemplu. Sunt reale dar iluzorii, spun doar o poveste , sprijina o poveste si fac reala o poveste.

Ce ar putea fi dincolo de cadru? Intreb: care dintre cadre? Vreau sa ajung sa aflu ce e dincolo de ultimul cadru?
Din pacate nu pot sari etape oricat as vrea. Fiindca nu am acumulat destule cunostiinte - chiar si spirituale - si apoi nu am intelegerea necesara lor.
  Ca un exemplu banal : in clasa a XII-a ne intrebam toti la ce naiba sunt bune derivatele intregi si integralele. le invatam mecanic pentru ca trebuia sa le stim. Ei bine, mai tarziu a venit si intelegerea lor : calculul de arii si volume - asta ca sa ramanem tot in spatiul tridimensional.  :-D

  Amu' no , m-am intins cam mult cu scrisul . Promit sa nu se mai repete .  :-D
  As mai avea de discutat niste aspecte insa poate cu alta ocazie cand om fi mai dispusi spre palavrageli.

Dialog de inceput din povestirea La o cafea cu Gardienii Solari
    - Nu te-am vazut la intalnirea urbanistica.
    - Nici nu aveai cum fiindca am lasat un bilet care nu stiu daca a ajuns la destinatar. 

abyss

Ai o asteptare daca asta iti propui. Cu alte cuvinte depinde de intentia cu care te lansezi. Poti insa sa nu ai alta intentie decat de a-ti centra mintea si a o vida. Mai departe doar observi. Ideea e sa iti observi si alte simturi active decat cele de baza ale costumului, cum ar fi de pida cele ale costumului energetic. E un drum lung pentru unii e drept. Dar inveti sa descoperi ce esti: ancora1/corpul fizic, apoi ancora2/corpul energetic sau insasi mintea tacuta, vida, care observa totul, acel punct de constienta care, plimbat prin multe decoruri ori ancore descopera ca in cadrul in care se desfasoara totul, ea este indestructibila si mai mult asambleaza dupa cum spui realitati viabile. Insa, deocamdata punctele noastre de constienta nu pleaca nicaieri, nu ies din structura noastra, matricea umana, un mare ciorchine de suflete care asambleaza din infinite posibilitati o realitate. Tot ceea ce stim si credem, daca ar fi privit din lumea non-liniara ar aparea precum o constructie spirituala (spirituala adica din informatie pura/energie), un fel de angrenaj 4D, 5D,6D etc. combinat. Dar sunt mai multe asfel de structuri prezente in cadrul lumii non-liniare. Unele structuri apartin altor manifestari de constiente. Poate ca ancore sunt diferite de noi dar in esentza ca si puncte de constientza sunt identice cu ceea ce suntem cu adevarat.
  Nu generalizez, nu zic "e cum spun eu". Fiecare e dator cumva sa vada care este adevarata realitate, daca doreste asa ceva. Eu doresc si chiar mai mult vreau sa inteleg Marele Mecanism.

  Protocoalele sunt utile pentru cei care doresc un contact spiritual cu alte fiinte, contact care daca e dorit de ambele parti poate avea loc. Ce mare chestie!? Da, ele (protocoalele) se adreseaza creierelor de maimutza, pe care putina disciplina le-ar acorda in asa fel incat sa fie apte sa sustina un dialog coerent si de bun simt cu , hai sa zicem...inimaginabilul. Lumea in general vorbind e plina de oameni foarte primitivi. Cei cativa mai rasariti fac cinste matrixului nostru dar atat. Conteaza toata constructia. Ea e acordata permanent, studiata si observata...din afara spatiului-timp, din afara tuturor decorurilor lumii, universului, dimensiunii, liniei temporale etc. Pentru ca cele tocmai enumerate alcatuiesc angrenajul spiritual combinat. Matrixul uman.
   Daca tu astepti tehnici si alte formule care sa-ti ofere de-a gata trairea/intelegerea experientei in sine...mai ai cred eu de asteptat si de reancarnat. Deocamdata tv-ul si celelalte ofera enorm daca faci o comparatie cu lumea lumanarilor si a opaitelor unde cate un om facea transfer de informatie si oferind asfel un grad de intelegere al unor anumite experiente traite.
   Prin iluzie eu inteleg o capacitate limitata de perceptie. Daca tu vezi doi unde eu vad unul cum putem sti care se iluzioneaza cel mai tare?    Eventual mai aduci o suta care sa te sustina ca impreuna vedeti doar doi. Dar ai certitudinea ca e corect ce sustii? Fireste ca e pana la un punct. Toata lumea are dreptate...spunea rabinul. Si asa si este.
   Cu CE-5 suntem canalizati pe ceva iluzoriu. Adica Greer zici tu iti baga filme in cap... nimic mai fals. Tehnicile din protocoale sunt bune, te poti verifica, poti face "determinari" cum zice mai nou un mare prieten comun. Dar cui ii mai pasa?
   TOT CE CONTEAZA E CA GREER SAPA LA PORTOFELE!!! asta e tot ce conteaza. Asta nu e iluzie, e un fapt demonstrat, nu? Iata: cere bani pe carti si DVD-uri. Minte lumea ca va scoate pe piata free energy devices si face poze p.rno cu extraterestri, asta cand nu da autografe de cosmostar. Asta merita retinut...restul e iluzie.

Dialog de dupa inceput din povestirea La o cafea cu Gardienii Solari
    - No... apai eram obosit de numa-numa...si am adormit mai ceva ca lovit de fuljer!

Xanadron

Unele chestii le-ai atins ghinisor din pdv principial, compadre Abyss, dar ti-as reaminti totusi macar micul amanunt ca dr. Greer a fost si inca e sponsorizat de fundatia Rockefeller. :evil:
Ar fi oricum mai multe de spus (nu doar negative), dar nu chiar acum...

P.S. Ramin ferm la parerea ca Greer e un personaj demult "construit" de cine trebuie, cu maxima atentie.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Nu te pot mai contrazice compadre Xanadron. Iar ma paste un fuljăr de somn.
Totusi in "protocoale" e o cunoastere antica. Daca adaugi si sponsorii ...e clar. Insa, ramane discutia pe alta data!

Arhanghelul

#24
Citat din: Arhanghelul din  26 Aprilie 2013, 09:45:02
Hai sa aduc si dovada palpabila la filmuletul in discutie ... din motive de ... copyright ... "comoara" este ascunsa intr-o arhiva (.rar) cu titlul schimbat ... ptr. protectia acestei arhive la index-arile motoarelor de cautare ... cine stie... cunoaste ...

http://fastupload.rol.ro/2ad2613276efd5f312d3f682dd9fa8d5.html

http://www.hotfiles.ro/download/s._movie_full_documentary_.rar/865082

Cine este interesat sa-l descarcarce  ...  in cateva zile ... pana nu va fi sters de pe torenti ...

P.S. Din pacate l-am gasit doar in format .flv ...

Citat din: Arhanghelul din  27 Aprilie 2013, 01:06:27
Un coleg mi-a cerut ajutorul cu subtitrarea ... neputand s-am un raspuns ... din cautarile pe google ...a aparut ca este suficient sa citesti cartea lui Greiere .. ca sa ... ai habar de film ... fara sa-l vezi ...
P.S. Inca incerc o solutie la traducere ... dar sunt prea "prost" la capitolul engleza ...

Citat din: fiulploii din  17 Mai 2013, 12:51:02
Mult mai multe si mai amanuntite , aici :
   http://antiiluzii.blogspot.com/2013/05/sirius-de-la-extraterestri-la-energia.html#more

Multumesc ... M.M.  ...

M&M 1
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

antrenor

#25
Citat din: fiulploii din  29 Aprilie 2013, 03:20:56
Multumesc si eu inca o data pentru raspuns si daca n-o fi cu banat imi expun mai detaliat punctul de vedere ca deh, din tot orizontul pe care l-am avut odata am ramas doar cu un punct  :lol:
  Aplicand protocolul x sau y am o anumita asteptare , nu? Mintea este vida si accesez perceptia non-liniara. Ceea ce imi permite sa interactionez cu noul decor sunt senzorii mei de un alt gen , ceea ce am putea numi lejer '' simtiri'' . Doar pe astea ma pot baza pentru orientare in acest alt spatiu. Deocamdata nu s-a scos la iveala tehnica ce permite o masurare etalonata a fenomenelor sau interactiilor din acest spatiu non-liniar astfel incat sa am o dovada '' palpabila'' ce poate transcede non-liniaritatea in liniaritate. Imi cer scuze daca formularea mea este greoaie, vorba ceea : nu am gasit alta rima .
   
Am certitudinea ca eu sunt ceea ce sunt e bazata tot pe ancorele lasate in urma , ca sa zic asa , fie si prin simplul fapt ca eu nu imi transform SI corpul fizic astfel incat sa ''calatoresc '' in-situ . Din acest motiv, corpul este inca o ancora care conteaza in iluzia certitudinii ca sunt ceea ce sunt - dupa cum spuneai.
Ma rog, e cam dificil de exprimat in cuvinte , pentru mine cel putin.
La asta adauga te rog , asa cum am zis mai sus, acea asteptare pe care o am aplicand metoda sau protocolul - oricare ar fi el. Deci sunt clar canalizat - centrat pe ceva ... iluzoriu.
Protocolul despre care facem vorbire pe acest subiect nu tine dupa mine de latura spirituala cea mai inalta ci este undeva mai pe la baza spiritualitatii.

Tehnic vorbind cred ca este vorba de nivelul imediat urmator nivelului nostru de manifestare. Daca universului spatio-temporal in care traim acum ii acordam prin conventie 100% procent de iluzoriu , nivelului urmator ii estimez un procent teoretic de 70-80% iluzie.
  Sa ma explic. 100% ar insemna o iluzie totala si puternica care te convinge ca este reala, singura si nu poti si nu ai unde sa scapi/iesi din ea. Singura optiune de ''scapare'' este doar moartea - la fel de iluzorie si la fel de puternica.
  80% ar insemna o iluzie care iti permite evadarea din ea fara moartea interfetei prin intermediul caruia o accesezi si care te convinge la randul ei ca e reala si ultimul nivel accesibil. In rest, celelalte raman la fel de intangibile in cunoastere si se prezinta doar sub forma de loc de ''joaca'' in care se pot construi lumi sau matrixuri .. spirituale si totusi materiale. Aici avem inca o iluzie dupa parerea mea.
Prin iluzie in cazul acestui subiect inteleg ceva real pentru orice subiect vietuitor , la fel de real ca si decorurile dintr-un film, de exemplu. Sunt reale dar iluzorii, spun doar o poveste , sprijina o poveste si fac reala o poveste.

Ce ar putea fi dincolo de cadru? Intreb: care dintre cadre? Vreau sa ajung sa aflu ce e dincolo de ultimul cadru?
Din pacate nu pot sari etape oricat as vrea. Fiindca nu am acumulat destule cunostiinte - chiar si spirituale - si apoi nu am intelegerea necesara lor.
  Ca un exemplu banal : in clasa a XII-a ne intrebam toti la ce naiba sunt bune derivatele intregi si integralele. le invatam mecanic pentru ca trebuia sa le stim. Ei bine, mai tarziu a venit si intelegerea lor : calculul de arii si volume - asta ca sa ramanem tot in spatiul tridimensional.  :-D

  Amu' no , m-am intins cam mult cu scrisul . Promit sa nu se mai repete .  :-D
  As mai avea de discutat niste aspecte insa poate cu alta ocazie cand om fi mai dispusi spre palavrageli.

Dialog de inceput din povestirea La o cafea cu Gardienii Solari
    - Nu te-am vazut la intalnirea urbanistica.
    - Nici nu aveai cum fiindca am lasat un bilet care nu stiu daca a ajuns la destinatar. 



In fine am gasit ce cautam, era chiar sub nasul  meu si nu-l zaream.

Sint perfect de acord cu tine in cele de mai sus, dupa intelegerea mea. Concret, pe subiect va spun ca intr-o perioada a vietii mele, - am zis a vietii mele fiindca desi a durat cam un an la modul fizic, mie mi s-a parut o vesnicie-, am "petrecut" o asa-zisa viata dubla, paralela.

Pe de o parte indeplineam toate indatoririle din lumea reala de zi cu zi, pe de alta parte si in acelasi timp, dar numai in starea de veghe (din somn nu mai tin minte nimic , caci de dormit dormeam ..stiu si am si martori), traiam o "viziune" aproape la fel de reala dar care imi oferea date pe care nu le intelegeam atunci si care mi-au creat o stare de mare panica.

Panica, nu m-a impiedicat totusi sa  ies din casa, dar ea imi alimenta trairea ambigua.
Norocul meu a fost ca pina la urma am reusit sa tin minte tot ce s-a petrecut si in una si cealalta. Cum am iesit din acea stare "dubla" e complicat de povestit, daca voi avea tendinta de a va relata, poate o voi face, intr-un mod nebrusc..

Ce am deslusit apoi cu scurgerea timpului , rememorind pas cu pas prin ce am trecut, a fost faptul, ca in "calatoria" dinafara prezentului real, intrasem intr-un alt timp, sau mai bine zis intr-o alta dimensiune care nu a fost altceva decit accesarea viitorului.

De ce afirm asta, rezulta logic din ce am vazut peste ani ca se intimpla de fapt in realitatea  vizuala de zi cu zi.

Chiar ma gindeam ca, as putea concluziona, din punctul meu de vedere, ca noi traim acum in trecut. Viitorul este deja "lucrat"...Lumina ajunge mai greu...de acolo!

Intresanta si ma voi gindi la asta, este ideea ta @fiulploii:

Protocolul despre care facem vorbire pe acest subiect nu tine dupa mine de latura spirituala cea mai inalta ci este undeva mai pe la baza spiritualitatii


Am facut un efort de a concentra in cuvinte putine ce am "petrecut". Amanuntele sint destule si trebuie aranjate pe indelete pentru o eventuala relatare mai pe larg.

Ce mai retin este faptul ca in realitatea cotidiana primeam niste semne pe care prima data nu le-am luat ca atare, dar repetindu-se, le-am socotit si luat in seama drept "confirmari" si "ghidari"...

La o si mai buna revedere!

terraflorin

Citatabyss:    TOT CE CONTEAZA E CA GREER SAPA LA PORTOFELE!!! asta e tot ce conteaza. Asta nu e iluzie, e un fapt demonstrat, nu? Iata: cere bani pe carti si DVD-uri. Minte lumea ca va scoate pe piata free energy devices si face poze p.rno cu extraterestri, asta cand nu da autografe de cosmostar. Asta merita retinut...restul e iluzie.
Ceea ce mă duce cu gândul la filmul documentar Thrive http://www.thrivemovement.com/ La fel, vorbesc de energie liberă, de ambundenţa care este o regulă universală etc şi apoi cer bani oamenilor.

abyss

 Spre marea mea jena nu am reusit nici pana acum sa urmaresc Thrive. Deci nu ma pot pronunta. Daca cer bani eu zic sa nu le dati. Noi romanii suntem saraci lipiti de praf si numai scamatoriile altora ne mai trebuie. Lasati-i pe fraierii din occident sa plateasca fiindca oricum iau de la noi cu alte maini.

  Pe de alta parte eu sunt de parere, si doar eu, ca aceste manevre pregatesc/testeaza lumea in ideea unor schimbari. Despre care schimbari  fie intre noi vorba...nici nu cred ca le vom prinde urma. Asa ca be cool, e vara si e bine. Care moare de foame inca mai poate sa sprijine o lopata prin romanica.

Nicipreaprea

Eu cred ca Greer e bine intentionat. Habar n-am daca-i agent dublu triplu sau extraterestru sub acoperire, dar are o altfel de abordare a ozenisticii si asta nu e rau, zic eu.
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

terraflorin

Citat din: Nicipreaprea din  24 Mai 2013, 19:37:28
Eu cred ca Greer e bine intentionat. Habar n-am daca-i agent dublu triplu sau extraterestru sub acoperire, dar are o altfel de abordare a ozenisticii si asta nu e rau, zic eu.
Chiar azi am urmărit ceva din ''Sirius'' şi spune acolo că a vrut la un moment dat să renunţe la totul după ce îi murise soţia, dacă am înţeles eu corect. Era o perioadă în care n-avea deloc fonduri şi câteva persoane i s-au alăturat la fundaţia sa aducând şi ceva bani de acasă. Bănuiesc că trebuie şi ceva bani dacă vrei să faci ceva... în fine, nu a furat miliarde de dolari!

Cât despre el ca agent dublu... În serial mai prezintă şi cazul unui inventator al unui patent de energie liberă care a fost bătut până la moarte şi după 12 ani cineva şi-a recunoscut vina. Şi Greer era revoltat că acel criminal a primit doar şapte ani. Ar fi prea sadic să fie doar o prefăcătorie de a lui...