Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Observatie Bucuresti 11.09.2012

Creat de arckadii, 11 Septembrie 2012, 10:36:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

arckadii


Data: 11.09.2012
Oras: Bucuresti
Ora inceperii observatiei: 6:30
Ora incetarii observatiei: 7:00
Directia: Est
Directia de deplasare: Nord, Nord-Est
Instrumente de observatie: Binoclu Bresser 10x50, Nikon D3100
Forma: Sferica (observat prin binoclu - ce se observa in imagine pare jet de propulsie)
Culoare: Portocaliu, apoi Verde
Alte corpuri vizibile pentru comparatie: Luna, Avioane cu dara vizibila, Avion fara dara vizibila


Descriere personala:


Observatia a inceput la ora 6:30. Ora de pe camera nu este bine setata, doar minutele fiind corect reglate (camera arata 7:38 spre exemplu dar in realitate era 6:38). Cele doua discuri au stationat timp de 10 minute. Am putut observa acest lucru deoarece in acelasi timp pe cer au mai fost aproximativ 5 avioane (nu toate in acelasi timp) care au trecut in timp ce obiectele stateau.
Initial am apucat un binoclu Bresser 10x50 si m-am uitat spre obiecte. Forma era aceeasi, de culoare alb-portocalie datorata luminii de la Soare, care tocmai rasarea)
La un moment dat am putut observa obiectul din stanga iesind din forma de disc aproximativ 2 cm (pe binoclu, cred ca se poate calcula, avand in vedere distanta si inaltimea aproximativa) si schimbandu-si culoarea in portocaliu, apoi verde aprins, apoi intrand in disc.
Cele doua obiecte si-au inceput deplasarea in jurul orei 6:40 si comparand cu miscarea avioanelor din acelasi moment, obiectele se miscau mult mai incet.
Am inceput apoi sa fotografiez obiectele folosind un aparat DSLR Nikon D3100 cu un obiectiv 55-200mm.


Evenimente ciudate asociate:


- Culoarea obiectelor
- Am incercat sa filmez aceste obiecte. Prima oara, am reusit sa filmez doar timp de 11 secunde dupa care filmarea s-a intrerupt brusc, fara actiune din partea mea, aparatul afisand un mesaj de eroare. (Postez ambele filme)
- Am incercat sa filmez a doua oara si desi camera a aratat rec timp de 1 minut, pe card au fost inregistrate doar ultimele 3 secunde din film, cand coboram camera ca sa o opresc. Mentionez ca am baterie full si card de 16 GB aproape gol. Camera stiu s-o folosesc foarte bine, si nu ma pot insela in privinta functiilor acesteia.
- La un moment dat a aparut un avion negru (poate ca era doar partea umbrita vizibila) mult mai jos, fara dara, care a brazdat cerul in timp ce pe cer erau multe alte avioane.
- Obiectele au avut dara de condens mult mai mica decat avioanele.


Parere initiala: avioane.
Parere ulterioara: nu e cunoscuta natura obiectelor.


EROAREA: [size=78%]Eroare aparat[/size]
FILMUL OPRIT BRUSC: [size=78%]Aparat bun[/size]


Pozele, inclusiv coincidenta cu numele wtf: [size=78%]http://www.flickr.com/photos/87145342@N08/[/size]


In timp ce incarcam filmuletele, pentru cel la care nu s-au inregistrat decat ultimele secunde, am primit sugestia "ufo". Coincidenta? Contul e nou facut astazi de dimineata, si nu am cautat asa ceva.
Pentru cine are nevoie, am NEF-urile (formatul crud de la Nikon) precum si .MOV-urile originale.


Ark

prodcomb

Sunt tot dâre de condens de la avione, dar acestea sunt pe alt culoar de zbor; unghiul de perspectivă este mai mic, apropiat de direcţia de vizare, de unde şi mişcarea mai lentă.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

arckadii

Asa m-am gandit si eu... vroiam sa vad insa daca sunt si alte pareri.


Ark

arckadii

Si totusi, ce am vazut, mi se pare ca seamana extrem de mult cu Ozn filmat la Buzau pe 6 mai 2012. Poate sunt avioane, nu stiu ce sa zic...


Ark

imperrio88

mai mult ca sigur sunt dire de condensare ale altor avioane ....exact la fel am vazut si eu pe linga Buzau si eram tentat sa cred ca asist la observarea unui o.z.n........dar am asteptat ceva timp si am constatat..ca era un avion care se indeparta de mine
prostia si domnia se platesc....intotdeauna

bk

#5
Sunt "dare de condens" lasate de avioane din curse de linie care merg sau vin dinspre Vest sau Nord-Vest catre Bucuresti. Cele doua care se vad mai mici sunt cu mult mai departe insa apar asa de luminoase deoarece la inaltimea la care se afla ele Soarele inca este vizibil.

arckadii

Da, s-a stabilit ca erau avioane. Multumesc oricum. Propun topic inchis.


Ark