Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cazul Banat 29--31 martie 1968

Creat de andreimra, 06 Septembrie 2012, 12:07:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kandaon

Citat din: andreimra din  09 Septembrie 2012, 12:16:51
Salut Kandaon , tare aia cu stenograma daca o gasesti pune si tu link ul cu stenograma chiar sunt curios ce scrie acolo  :-D cat despre caz eu sunt de parere ca a fost un experiment super secret din URSS , nu cred sa fi fost ceva de natura extraterestra si cu atat mai mult de natura naturala .  Dupa cum se stie prin Polonia exista o baza secreta care se ocupa cu un super proiect denumit The Bell ( inceput ca project Rise , Wunderwaffe de catre Nemti pre;uat de Rusi si in acelasi timp si de Americani ) , deci poate fi si o testare a draciei  , si unde se poate face o testare decat in zona in care gradul de opresie conunista era ridicat si lipsa interesului fata de necunoscut era relativ mic ( tarile din Est )

Eu raman la ideia ca a fost un experiment .

Aici e ceva legat de ea, eu am citit discutia asta acum detui ani, intr-un Magazin Istoric parca, pe cand mai exista si pe cand mai citeam si eu carti si reviste hehe

http://www.ioanscurtu.ro/ceausescu-catre-tito-suntem-hotarati-sa-aparam-independenta-tarii/

Cateva chestii mai interesante (sau chiar ciudate) de acolo:

"Ceausescu:................................In ce priveste eventualitatea unei interventii din partea lor, noi am luat hotarârea unanima, a întregului Comitet Central, de a respinge cu armele orice încercare de patrundere pe teritoriul tarii noastre. Ne dam seama ca raportul de forte nu e chiar egal, sa zic asa. Dar consideram ca nu exista alta posibilitate, daca se va ajunge acolo."

"Bodnaras:
Noi credem ca lor trebuie sa le fie clar ca în cazul unei încercari similare cu Cehoslovacia, noi vom lupta cu arma în mâna. Ceea ce nu a fost cazul în Cehoslovacia.
Ceausescu:
In popor este un spirit unanim în acest domeniu. Iata, tovarase Tito, punctul nostru de vedere."

"Bodnaras:
Fata de felul cum s-a procedat în Cehoslovacia, noi nu excludem sa se procedeze si la noi peste noapte. Aventura e aventura. Hotarârea noastra e clara, asa cum tovarasul Ceausescu a expus-o: luptam cu arma în mâna. Imi pare bine ca am auzit ca si hotarârea dv. e aceeasi... In cazul unui atac asupra României, trei frontiere vor fi atacate. Nu avem decât un flanc deschis cu Iugoslavia.
Tito:
Poate sa fie spatele frontului la noi."

""Bodnaras:
Noi vom face tot posibilul ca acest flanc sa fie deschis cu toate mijloacele noastre. Avem în vedere sectorul Timisoara-Turnu Severin. Si daca lucrurile se pot petrece pe neprevazute, noi vrem sa cunoastem daca putem conta pe concursul dv. ca acest coridor sa ramâna deschis si sa fie aparat.
Tito:
In ce sens sa fie aparat acest coridor?
Bodnaras:
In cazul ca se va ajunge la aceasta, nu stiu daca ei se vor opri pe teritoriul român. Noi dispunem de forte care se vor opune pe teritoriul nostru. Noua ne e teama de o actiune care sa cuprinda si teritoriul Iugoslaviei, sa încerce prin surprindere.
Tito:
Noi nu vom permite asa ceva. V-ati convins ca si noi suntem vizati.
Ceausescu:
Aceasta e problema. Deci dorim ca la aceasta discutie sa avem asigurata legatura cu dv. pentru ca pâna la urma e singura cale sa ne aprovizionam cu armament, cu mijloace de lupta si cu ajutoare.
Tito:
E bine.""

""Tito:
Aici aveti spatele frontului. Acum e alta problema: problema daca va strâmtoreaza pe dv. si veti trece frontul în Iugoslavia, cu echipament militar cu tot. Daca veti veni cu echipament militar, aici nu veti mai putea opune rezistenta. Aici noi vom opune rezistenta. Atunci va vom accepta ca militari, însa armamentul pe care îl aveti va trebui lasat. Ma întelegeti ce am în vedere, ca U.R.S.S. sa nu ne atace si pe noi. Sa nu-i dam pretext.
Bodnaras:
Cel mai probabil e ca va trebui sa luptam împreuna.
Tito:
Asta e alta treaba.
Bodnaras:
Noi nu vrem sa parasim teritoriul national, noi vom lupta. Coridorul nu e pentru retragerea noastra.""

""Totusi, serviciile de informatii occidentale supravegheau respectivele miscari de trupe si stirea a ajuns rapid la presedintele Johnson. Acesta se afla la ranch-ul sau din Texas si l-a chemat urgent pe Rusk. Când am ajuns la el, Rusk avea pregatit un mesaj pentru guvernul sovietic, care s-a dovedit destul de impulsiv.
"In numele omenirii – a spus el – va cerem sa nu invadati România, întrucât consecintele vor fi imposibil de prevazut.""

Pare destul de clar ca Romania considera zona aia unde s-au observat cele mai multe aparitii (Banat-Caras-Severin) ca importanta pentru ca pe de o parte era cea mai sigura (nu puteam fi atacati din directia aia) si pentru ca puteam primi ajutor material pe acolo (cel mai probabil arme de la americani/NATO).
Muntii asigurau protectia ideala pentru niste baze, mai ales daca "OZN'-urile aveau decolare si aterizare verticala.

De acolo puteau pleca sa asigure acoperirea aeriana a trupelor noastre, a capitalei sau a altor zone strategice (Ploiestiul cu rafinariile de acolo). O alta zona de dislocare putea fi podisul transilvan, inconjurat de munti si unde inamicul putea patrunde iarasi cu greutate si putea fi observat cu mult inainte.

Ce e cumva ciudat dupa mine e afirmatia presedintelui american, aia din mesajul catre guvernul sovietic, ""In numele omenirii va cerem sa nu invadati România, întrucât consecintele vor fi imposibil de prevazut"".

Astea sunt cuvinte foarte mari, daca insasi soarta omenirii era in joc in cazul unui atac al URSS impotriva Romaniei. Si nu cred ca americanii sau NATO ar fi atacat Pactul de la Varsovia ca reactie la asta, mai ales ca americanii erau infundati si aveau probleme chiar mari in Vietnam la acea data iar din Europa nu vad ce tari ar fi putut sa ne ajute la modul serios (cu trupe adica).

Rusii nu s-au dat in laturi sa atace China in 1969 si sa o ameninte cu arme nucleare, iar chinezii declarasera inainte ca ne vor ajuta in caz de conflict. Asta plus o posibila rezistenta a noastra ar fi complicat mult lucrurile pentru sovietici dar nu cred ca ar fi pus in balanta soarta omenirii cum spunea presedintele american.

Chinezii aveau deja arma nucleara, de doar 4 ani insa, si nu aveau inca rachete si nici chiar avioane, si nici destule bombe, sa ameninte serios URSS-ul cu distrugerea.
Daca insa aveau unii un mijloc de transport mai eficient (sa zicem niste OZN-uri) pentru bombele lor, Moscova putea sa fie in mare pericol, iar apoi rusii incepeau sa lanseze rachete in toate directiile si lucruile puteau sa o ia razna rau de tot.

Sigur, recunosc ca am o imaginatie foarte bogata uneori.

Cat despre "clopotul" german, colegul Xanadron poate sa-ti explice mai multe, inclusiv ce crede Joseph Farrell, un scriitor serios si deloc cazut in latura "senzationalului cu orice pret".
Din ce am citit si eu pe la el, a fost un singur "clopot" si ala ar fi fost luat de cel ce conducea cercetarile (un general SS, am uita numele) si dus a fost, nimeni nu stie sigur ce s-a intamplat cu "Clopotul" si chiar cu generalul ala (sunt mai multe variante cum ar fi murit, oricum nu i-ar fi gasit nimeni trupul).

Cel mai probabil a ajuns la americani, care erau mai mai sa-l piarda si ei, deci era inca in teste la 20 de ani dupa razboi (si cu trei ani inainte de incidentele astea de le discutam noi)

http://en.wikipedia.org/wiki/Kecksburg_UFO_incident

Parca tot la Farrell am citit ca asta ar fi fost motivul real pentru care varful de lance al armatei americane, armata lui Patton, a cotit-o brusc spre Cehoslovacia in loc sa intre in Germania si sa se indrepte spre Berlin.
Asta spre uluirea (si neplacerea) sovieticilor, care stiau ca se intelesesera deja cu vesticii despre cine ce teritorii si sfera de influenta va lua in Europa. Iar Cehoslovacia era in sfera lor, intra in teritoriile ce trebuiau "eliberate" de Armata Rosie.

Ce nu ar fi stiut ei era ca neamtul care comanda cercetarile alea secrete, inclusiv "clopotul", isi avea cartierul general la Praga, si posibil dusese acolo si "clopotul". Probabil i-a contactat pe americani si le-a spus despre ce e vorba, cerand in schimb imunitate si cine stie ce alte chestii.

Asa ca armata lui Patton a facut un ocol pana in Cehia pentru a-l recupera cu tot cu cercetarile lui, inainte ca sovieticii sa ajunga primii acolo.
Rusii saracii au facut scandal, sa nu intre americanii in Praga sa o elibereze, pentru ei era important sa isi treaca ei succesul asta in palmares si sa dea bine in ochii viitorilor "eliberati" si bagati apoi sub pulpana URSS.

Patton s-a oprit la portile Pragai si apoi a facut cale intoarsa, dar posibil sa nu fi plecat cu mana goala si interesul americanilor sa fi fost altul de fapt. Mai ales ca americanii (si britanicii) erau in pozitia de a ajunge primii la Berlin (mai ales daca nu stateau dupa Patton si armata lui de tancuri ajunsa pe langa Praga) si a incheia razboiul cu o victorie spectaculoasa in chiar inima Reichului.

Insa se pare ca pragmatismul lor proverbial a iesit la suprafata si de data asta, si le-au lasat rusilor satisfactia istorica de a cuceri capitala inamicului sau de a-si trece in palmares cat mai multe capitale eliberate, si s-au axat pe chestii ce ii puteau ajuta practic mult mai mult in viitor.

Lui Patton i se umflasera muschii insa, si vroia sa-i ia la rand pe sovieticii (aliat cu trupele SS despre care zicea sa fie reinarmate), impresionat poate si de ce vazuse la generalul ala SS si animat si de anticomunism (cum erau multi din generalii americani).

Asa ca a patit un accident destul de ciudat si a murit la scurt timp dupa, poate si pentru ca devenise incomod pentru unii si stia si prea multe.

Scuze pentru offtopic, m-am cam luat cu vorba si am sarit de la una la alta

sunnyboy

Da, mi se pare foarte interesanta integrarea fenomenului OZN din Banat si a celorlalte din acea perioada in contextul politic al anului respectiv! Multumesc andreimra, Arhanghelul si  kandaon pentru informatii, pentru deschidere si pentru felul in care faceti legaturi intre fapte aparent disociate! Dau o bere cand veniti la Cluj!

Xanadron

#17
"Cazul Banat" fiind nu doar extrem de interesant, ci si f. bine documentat de catre colegul andreimra (plus comentat la fel de cuprinzator de alti colegi), nu ma pot abtine sa nu-mi mai dau si eu c-o parere-doua prin zona.

1. Subscriu 100% la ideea ca poate fi inscris in "catalogul observatiilor credibile de Obiecte Zburatoare Neidentificate". :ufo:
2. Chiar daca absolut orice-i posibil in domeniul asta atit de nebulos (inca), inclin sa NU cred insa c-ar fi fost vorba de un "simplu" experiment (ET sau IT) - incluzind aici "clopotul" nazist, caruia n-am avut din pacate timp sa-i dedic un topic separat (desi o scurta cautare imi spune c-am postat pina acum de sapte ori pe tema lui).
Ca de pilda aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3714.msg62885.html#msg62885
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3384.msg55982.html#msg55982

Inepuizabila tema a conexiunilor asa-zisilor invinsi din WW-II cu Cabala sforarilor actuali >:D e tentanta si fiindca apar noi surse ce sustin veridicitatea implicarii lui Walter Gerlach (premiu Nobel in 1944 pentru descoperirea spinului electronului impreuna cu Stern in 1922) in proiectul cu atitea denumiri (Die Glocke-Der Laternenträger (Prometheus)-Kronos (Saturn)) - proiect mutat de la Breslau la Neumarkt, apoi linga Frankfurt/Main - deloc strain nici de misterioasa "Charite-Anlage" care oprea motoarele avioanelor aliate p-o raza de 16 km - si in final la Schlesische Wekstätten dr Fűrstenau (castelul Furstenstein), nu departe de situl principal al "utilajului" nazist, situat la mina Wenceslas de linga fostul orasel  Ludwigsdorf (acum Ludwikowize) - v. Igor Witkowski - google it, please).

...Si totusi, singura conexiune postbelica cu "The Nazi Bell = Die Glocke" continui deci sa cred ca ramine clasicul caz Kecksburg din SUA (1965) legat evident de cunoscuta operatiune "Paperclip".
Dac-ar fi sa mergem pina la capat cu demantelarea "regiei perverse" a asa-zisului Razboi Rece (si conectind la tot teatrul asta global ipoteza nu tocmai respectatelor tratate secrete Bormann/aliati din '56-57), se poate specula totusi si pe varianta unui "semnal nazist" de atentionare a sforarilor NWO contra interventiei sovietice-n Romanica anului '68. :roll:

Evident ca se poate emite si... aparent aberanta ipoteza a interventiei unei "Protectii de Foarte Sus" :star: a tzarii asteia atit de chinuite - o protectie de nimeni ceruta la nivel de trecatoare tratate militare, aparente diviziuni sociale etc (si nici atit de catre Nea Nicu ori Bodnaras/Bodnarenko).
Desi ceva "nu rimeaza" :roll: parca nici cu varianta asta, in ciuda unor detalii favorabil interpretabile din avertismentul realmente straniu al ex-presedintelui Lyndon Johnson adresat sovieticilor.

...Cam prea cinamareza :-D deci varianta lui Zalmoxis tragind de  maneta Potopului din celebrele tuneluri intracarpatice in cazul invadarii Romaniei - zic asta fiindca "invadati" sintem de vreo doua decenii si nimeni nu pare sa miste vreun deget macar. :|
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

andreimra

  :-)He he , ma bucur sa vad ca ne am animat asa toti cu postarea asta intradevar cazul este extrem de interesant si merita puricat la sange , cat despre socierile cu diferite fapte petrecute in perioada aia pe plan politico militar cred ca sunt multe enigme de deslusit care au legatura directa extrem de importanta cu fenomenul OZN (!)

Ms de link Kandaon foarte interesante discutiile chiar nu stiu cum de mi au scapat  :?

Sunnyboy cu cea mai mare placere cand ajung prin Cluj tragem o bere si impartasim conceptia despre ,,inevitabil" :)))  frumos ar fi sa se reia cercurile alea de dezbateri cum erau odata pe vremea raposatului ;)

Xanadron chiar ar merita sa facem un topic despre clopotul nazist una peste alta isi merita locul lui in istoria enigmelor Ozenistice .

 


prodcomb

A.S.F.A.N. ROMANIA nu are acest caz in arhivele de pe situl lor.
Oare de ce ?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Xanadron

Citat din: prodcomb din  10 Septembrie 2012, 09:27:59
A.S.F.A.N. ROMANIA nu are acest caz in arhivele de pe situl lor.
Oare de ce ?
Probabil fiindca ASFAN se ocupa indeosebi de cazurile documentate de membrii lor (ca si alte organizatii).
Multe date interesante dispar insa pur si simplu de pe tarlaua netului mereu schimbatoare -  sterse voluntar sau doar "dizolvate" treptat in timp, paralel cu dinamica normala cumva a schimbarilor de domenii/adrese/IP-uri/servere etc.

In treacat doar pomenesc fosta existentza pe net a unor marturii (chiar daca succinte) ce sustineau observatia mea clara din august 1968 - doar pina acum citiva ani insa. :| Acelasi fenomen poate fi constatat si-n alte cazuri.
Inca ma chinui de pilda - desi tardiv cred - sa redescopar pe undeva o filmare absolut veridica din arhivele SS cu OZN-urile naziste. :ufo: Pelicula vinduta vesticilor de KGB-istii fomisti p-atunci, avind durata de vreo 10 minute, facuta-n Antarctica prin 1944 si prezentata prin 1994-95 de studioul teritorial TVR Cluj - epoca-n care CGI-urile tip "IRON SKY" sau "SKINNY BOB" :-) nu erau deloc fezabile. 
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

prodcomb

Citat din: andreimra din  07 Septembrie 2012, 13:59:42
* Dimensiunea posibila a OZN ului :
 
Cazul 1 : are la baza primul caz de determinare a altitudinii si aprecierea dimensiunii aparente la 1/2 din luna noua la orizont ( 4mm , masurata pe rigla la o distanta de 0.7 m de ochi ) a rezultat lungimea de 108 m (!) .

Cazul 2 : cand se gasea la zenitul St meteo Vf Tarcu la o altitudine probabila de 80 km meteorologul Vasile Cotoi a executat 4 fotografii alea Ozn ului . Cunoscand in plus datele constructive ale aparatuluifotografic si dimensiunea maxima a obiectivului de pe clisee ( 0.08 mm - valoarea medie demasurare ) a rezultata lungimea maxima posibila de 160 m .

* Vizibilitatea :

Se pune problema determinarii distantei maxime observator- OZN de la care acesta l ar putea distinge cu ochiul liber . Raspunsul ar limpezi situatiile de disparitie prin indepartare sau alte motive . Desigur vizibilitatea depinde de o serie de factori cum ar fi calitatea vederii , claritatea atmosferei ( in functie de umiditate , particule in suspensie etc ) , pozitia obiectului in raport cu Soarele , dimensiunile obiectului etc. Admitand ca prima ipoteza claritatea pesfecta a atmosferei , atunci pt dimensiunea maxima -medie de 134 metri si puterea de separatie a ochiului uman normal ( arcul de cca 3 secunde ) rezulta distanta limita de observare de 150 km ; considerand si factorii de diminuare a vizibilitatii putem opta pt 80 - 100 km , in aceste conditii fiind explicabila disparitiei Ozn ului pt observatori dp Semenic si Vf Tarcu distantele de observare a Ozn ului depasind 100 km .


Două observaţii:
- diametrul unghiular al Lunii la orizont este acelaşi ca cel de la zenit; pentru 1/4 grade de arc rezultă că 4mm trebuie să fie la 91,7cm şi nu la 70cm;
-puterea de separaţie a ochiului uman normal este 1' (un minut de arc-"minutul limită") şi nu 3" (trei secunde de arc).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

andreimra

 Salutare ,

Dupa mai multe cercetari se pare ca obiectul a continuat sa se arate in toamna aceluiasi an dar de data asta pe cerul Transilvaniei , am sa postez mai jos cateva scrisori trimise scriitorului si ozenologului Ion Hobana  si pf Dan Mihailescu :

Abuseanu Augustin / Medias :

,, Sunt de profesie inginer mecani cu specialitatea in cinstructii aeronautice , absolvent al Institutului Politehnic Bucuresti si am avut prilejiul sa lucrez timp de cativa ani in specialitate .... Completez ca straniul obiect de forma piramidala de dimensiuni foarte mari cu invelis transparent , iradiind un puternic flux luminos , a fost observat in seara de 19 septembrie 1968 si in localitatile Teius , Blaj, Tarnaveni , Dumbraveni si Sighisoara . Eu l am observat la Medias incepand cu orele 18:00 si pana la 18:15 cand a fost acoperit de nori"

Bajun / Turda ;

,, In legatura cu obiectul triunghiular aparut in data de 19 septembrie deasupra orasului Turda in jurul orelor 17:50 - 18:00 relatez urmatoarele ; obiectul a aparut si a fost fotografiat cu un aparat Exa , folosind inca un teleobiectiv de 22 cm . Cerul a fost acoperit pe o parte cu nori .
Mentionez ca culoarea acestui obiect a fost albastru deschs dar dupa parerea mea nu era de culoare metalica si nici zborul ei nu actiona ca o forta motrica , mai mult isi schimba directia in raport cu directia curentilor de aer . Dupa parerea mea distanta de la sol la el era de cca 1800-2000 metri iar dimensiunea dupa ochi de circa 60-70 cm . "

Ciambur Dan / Fagaras ;

,, In ziua de 19 septembrie 1968 incepand cu orele 18:50 am observat pe bolta cereasca in partea de nord vest a orasului Fagaras cam la 40 de grade de orizontala un obiect luminos . Afara inca nu se intunecase privind cu ochiul liber parea planeta Venus in perioada de dinainte sau dupa conjuctia cu Soarele sau chiar mai mare . Obiectul a stationat 10 minute timp in care l am observat .
  Tin sa mentionez ca se vedea numai lumina emisa de obiect nu si corpul ce o emitea . Fiind in posesia unei lunete de productie Japoneza (40x) am privit obiectul si imi parea ca un trapez/colopot (!) . Conturul se vedea precis cu exceptia partii de sus , datorita constructiei lunetei aureola ce o inconjura nu se mai vedea . Obiectul era de un rosu destul de viu .
Catre sfarsitul evolutiei obiectul a inceput sa piarda din luminozitate si dimensiuni iar in cele din urma a disparut in urma unei deplasari .
Obiectul a fost vazut de o multime de cetateni ai orasului Fagaras si al comunelor din apropiere . De altfel a fost reperat si de lucratorii statiei meteo Fagaras care au confirmat faptul la emisiunea locala si statiei radio Fagaras (! )  . Dansii afirma ca obiectul a aprarut de la ora 18:00 si sa deplasat pe bolta cereasca pana la locul mentionat de mine .
Toti acesti locuitori sustin ca se afla la 7km inaltime dar eu cred ca se pozitiona mult mai sus . "

Ciambur Dan  / Fagaras ;

,, Am fost de doua ori la statia meteo Fagaras , am stat de vb cu seful statiei cerandu i date despre starea vremii in ziua de 19 septembrie 1968 cat si parerea dumnealui despre obiect .  Reproduc mai jos observatia culoeasa din catalogul statiei meteo cu privire la obiect : ,, Un corp luminos oval vazut la orele 18:30 in directia nord-nord-vest . L a ora 18:55 si a schimbat culoarea in rosu in alburiu . Inaltimea 7000 m " .
Tin sa precizez ca din cauza unei luminozitati foarte puternice nu se putea vedea forma obiectului cu ochiul liber . Lucratorii de la statia meteo nu dispuneau de nici un aparat optic (!) .
Vantul batea dinspre vest-nord-vest cu 8m/sec ; 6/10 din cer era acoperit de nori inferiori ( 100-1200m ) norii se deplasau inspre est cu o viteza mai mare ca viteza vantului langa sol , claritate foarte buna . Obiectul se deplasa incet de la est spre vest si sa oprit in directia nord nord vest a orasului . La inceput sa deplasat cu  axa mare a ovalului pe orizontala iar dupa ce a oprit a luat pozitie verticala . Imediat dupa aparitie obiectul avea merimea unei farfurioare de ceai ca la ora 18:55 sa se reduca destul de mult . La ora 19:10 numai cu mare atentie se mai putea observa .
Obiectul a mai fost observat la Dumbraveni pe la aceiasi ora .
Seful statiei meteo Fagarasi a spus ca obiectul ar fi fost vazut si de alta statie meteo , insa nu e sigur . Cei de la statie au afirmat categoric ca nu este vb de un balon , obiectul deplasandu se in sens contrar norilor , avea o stralucire foarte puternica dar nu au mentionat ce ar putea fi acest obiect . "

Chironici Radu / Fagarasi :

,, In ziua de 19 septembrie ora 18:00 s a observat deasupra orasului nostru pe directia nord-est un corp ceresc neobisnuit in forma ovala cu o tesitura in partea de jos c am in forma aceasta ( urmeaza un mic desen o elipsa orizontala turtita raportul axelor 1;6 in partea de jos la mijloc avand o excrescenta semirotunda de marimea a 1/2 din axa mica a eliptei ) , diametru aparent fiind de cca 30-35 cm , cu o luminozitate mare alb incandescenta . Timp de 60 min cat ne am uitat la ea toti cetatenii care se aflau pe strada aceasta nu si a schimbat forma dimensiunea si luminozitatea si a ramas perfect imobil .
Dupa cca 60 min a inceput sa isi schimbe culoarea devenind roz iar apoi de un rosu mat ( aceasta in jurul orei 19:00 cand incepuse sa se intunece ) . Dupa aproximativ 15 minute sa indepartat deodata pe verticala si orizontala facand un unghi de 30-40 de grade cu verticala si a ramas in acea pozitie ca o mica stea foarte stralucitoare .
Pana la orele 20:00 a ramas asa . Mai mentionez inaite de a se deplasa a facut cateva miscari stanga dreapta foarte mici , dupa care a inceput sa se inalte foarte repede .
Acest lucru a fost vazut de sute de cetateni care se oprisera in grupuri si discutau ca este o farfurie zburatoare .
Sotia mea sustine ca in timo ce eu vb cu copiii a vazut mici fulgere intrand si iesind di acest corp , timp de cateva secunde . "

Cusmir Anatolie / Cluj

,, In ziua de 19 septembrie pe la orele 18:00 atat cei din casa noastra cat si vecini si munlti oraseni am observat ceva luminos pe cer . Sesizat fiind de fica mea ( profesoara ) ca pe cer se afla o farfurie am iesit si eu observand ceva luminos chiar foarte luminos avand forma unui triunghi s au con . Directia est-sud-est inaltimea 30-40 grade deasupra orizontului , marimea nu o puteam aprecia din cauza distantei . Obiectul mentinanduse in acelasi loc am luat binoclul si am putut remarca forma obiectului care era cea a unei sfere in care intra o linie foarte groasa ( in schita este descris de forma unei arfurioare de cafea  pe  care se afla o tigare orientata spre centru jumatate in interior jumatate afara . ) . Ulterior am aflat ca obiectul a fost vazut si de ginerele meu de la orele 17:00 , nu mi pot permite sa apreciez nici distanta la care se afla nici marimea obiectului . Daca era un balon cu nacela aceasta ar fi atarnat in jos si nu ridicat in sus la 75-80 grade . Sunt in varsta am 59 de ani a fost ofiter artilerie am vazut baloane si Zeppeline si sonde etc ; lumea spune ca sunt sanatos la cap . "

Glatzr Wilhelm / Medias :

,, In ziua de 19 septembrie am observat un obieect care arata la prima vedere cu un balon . uitandu ma mai atent mi s a parut un triunghi cu colturi rotunjite  , am intalnit un gruo de tineri care priveau spre cer cu un binoclu , i am rugat sa imi imprumute si mie binoclul ... Am observat astfel clar conturul unui clopot ( ! ) in pozitie inclinata care avea o stralucire intensa alb argintiu . Am mai observat o pendulare usoara a obiectului , deasemenea tot timpul cat l am observat obiectul a ramas in acesali punct . Pe la orele 19:00 au aparut norii si nu sa mai putut observa obiectul . "

Jucan Antita / Cluj :

,, Eram in jurul orei 18:00 statea la nemiscat la mare inaltime si avea o forma conica s au mai precis de piramida . Obiectul iradia o lumina multicolora predominand culorile rosu galben si albastrui iar uneori devenea argintiu . Persoane diferite mi au declarat ca l au vazut si in timpul noptii . Ozn ul statea nemiscat desi la inaltimea la care se afla cca 10 000 metri ar fi fost tarat de vant orice aparat de zbor obisnit . Observatorul meteo din Cluj a publicat un comunicat in care rcunoaste ca nu este vb de un balon sonda . "

Keleti Alexandru / Cluj :

,, L am vazut si eu cu ochiul liber precum si cu un binoclu in ziua de 19 septembrie orele 16:45 si pana la orele 18:20 cand norii au intunecat complet vizibilitatea , Era luminat puternic din exterior si parca era un cristal multicolor extrem de clar . Caforma exterioara era ca un triunghi mai bine zis o piramida care a schimbat insa in mai multe randuri pozitia in sensul ca varful ei nu era mereu in aceiasi pozitie .  Cu toate ca in timpul aparitiei nori  intunecati erau goniti cu viteza mare dinspre vest catre est obiectul a ramas nemiscat in spatiu . "

Peligrad Dumitru / Cluj :

,, La intrebarea daca obiectul stralucitor de forma conica poate fi o radiosonda ibisnuita lansat zilnic zilnic la observatorul aerologic , raspund negativ . Considerentele pe care ma bazez sunt urmatoarele : radiosonda respectiva care efectuaza observatii in atmosfera asupra temperaturii , umezelii si presiunii aerului este suspendata de un balon de cauciuc umplut cu hidrogen cu o voteza ascensionala de 350 m / minut . Acest balon este purtat de vant si in directie orizontala putand atinge inaltimi de 20 - 30 km .  In ziua amintita la inaltimi de 8000 - 9000 m la care sa presupus a fi obiectul taria vantului a atins 72-86 km / h iar directia predominanta a atins vest sud vest . In aceste conditii balonul dispare repede din raza vizuala , ori acest obiect a fost zarit de la orele 15:30 la 19 :15 deplasandu se usor spre nord-vest deci contrar curentului general de la 9000 m . Alti observatori au evaluat inaltimea la cca 15- 20 km . In acest caz identificarea obiectului ca radiosonda ar fi oarecum neverosimila deoarece vantul in stratosfera inferioara este mai slab decat sub tropopauza si nu poate fi zarita cu ochiul liber . "
dl Peligrad era meteorolog principal la CPT Cluj .

Russu Coriolan / Turda

,, In ziua de 19 septembrie am vazut in directia turnului bisericii reformate un obiect triunghiular , cu capul ascutit spre Cluj .  Era ora 17:00 am privit mult si dupa ce am vazut ca nu dispare am luat un binoclu sportiv si am privit di nou si indelungat . Am vazut obiectul ; parea sa fie incadrat de sarma (!) varf ascutit triunghiular , in spate forma de cerc . In interior o banda luminoasa ca de tub ( fluorescenta ? ! ) . "

Schuster Peter / Medias :

,, In ziua de 19 septembrie in jurul orei 17:30 a fost observat un obiect foarte luminos la nord nord est de Medias la un unghi de cca 65 grade . Obiectul a fost vazut venind din est spre vest cu o viteza relativ mare schimbandusi directia spre nord-est.
A luat inaltine si in jurul orei 17 : 35 sa oprit si a ramas nemiscat cca 1/2 ora dupa care a inceput sa se deplaseze spre est .
Aceasta deplasare sa putut observa foarte greu . La ora 19:13 a fost acoperit de nori si disparitia lui na mai fost observata . Observatia sa facut prin binoclu si din schita domnului Peter reies urmatoarele : un fel de trapez isoscel cu baza mica in jos , baza mare in arc de cerc si colturile adiacente rotunjite , de baza mica este atasat un dreptunghi ca o nacela , un altul mai mic gasindu se pe latura din stanga jumatate intrat in figura .  In colturile rotunjite sunt 2 cercuri ce reprezinta zonele luminoasa , un altul la nacela ca trei mingi asezate una lanaga alta . Pornind de la nacela catre partea de sus se dezvolata un evantai de dungi mai intunecate . Obiectul avea trei zone de nuante dferite care se schimbat alternativ .
In acelasi timp a fost si observatia de la Sighisoara , dupa parerea noastra este vb de o altitudine de 100 000 m ( !! ) . Afirmam asta pt ca a fost vazut din toate localitatile in aceiasi directie . "

Xantus Ioan / Cluj

,, Obiectul a fost vazut de mine cu ajutorul telescopului astronomic personal incepand cu aparitia farfuriei zburatoare la ora 16:30 . Sa vazut foarte frumos ca intregul obiect era confectionat dintr un material plastic alb semitransparent . Reflecta lumina soarelui si avea o forma piramidala cu 3 fete . Muchiile si colturile straluceau si mai intens decat laturile avand un albeon (?) mult mai mare cea ce indica dupa parerea mea ca acolo au fost captusite din metal / duraluminiu (?) .
Faptul ca obiectul a fost vazut sincron atat la Timisoara cat si la Baisoara / Mtii Gilaului ,  Cluj . Sighisoara  , Tg Mures , si Dumbraveni confirma faptut ca se gasea la o inaltime considerabila .
A doua zi pe data de 20 septembrie atat dimineata cat si la orele 12:00 s a semnalat aparitia altor obiecte luminoase deasupra orasului dar din cauza norilor nu a putut prinde in focarul telescopului meu aceste obiecte . "


C am astea sunt prieteni , eu spun ca au o legatura directa cu cazul Banat si se pot trage ceva concluzii ...  :ufo:




 

prodcomb

"Farsa cu balonul", nu-mi amintesc acum autorul.
În anii aceia au navigat multe baloane stratosferice, lansate nu de noi.
Să vedem dacă putem identifica "intrusul".
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

andreimra


  prodcomb citeste articolul ai sa vezi ca nu prea vb aici de baloane  :-) legat de  ASFAN ma abtin .

stima 

Arhanghelul

#25
Acum sper ca nu este ... un concurs "ghicitoare" ...


http://193.230.235.141/carti/Beletristica/Nesortate/e/Edgar%20Alain%20Poe/Mellonta%20Tauta.doc.

... tot ... anul 1968 ...

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,346.0.html

http://www.revistamagazin.ro/content/view/7202/4/

___________________________________________________________________________
"Într-adevăr, pe ruşi, atunci, în 1940, nu-i putea împiedica nimeni să ne atace. Şi au făcut-o fără prea mari fasoane. Rezultatul, pentru noi a fost dramatic.
Putea fi la fel şi în 1968. Cine i-a oprit, poate luciditatea politicienilor de la Kremlin. Ceauşescu, în calitate de comandant suprem ar fi făcut ceea ce se impunea: rezistenţa până la capăt. Sârbii, aşa zişii noştri aliaţi trediţionali, ne propuseseră, aşa ca o mare facere de bine, să ne permită refugierea, dezarmarea şi internarea armatei,(în cazul că aceasta era înfrântă de trupele sovietice) în baza Convenţiei de la Geneva, atât. Inadmisibil pentru Ceauşescu. Şi pentru aproape toţi românii, militari sau nu. Aşa că, noi fiind pregătiţi de rezistenţă, sovieticii, nedorind să pornească un conflict în Europa (le-ar fi sărit toată lumea civilitată în cap), comunismul românesc, naţionalist atunci dar ortodox şi fără deviaţii, aranjamentele economice făcute după aceea, diplomaţiile, lobbz-ul şi toate au determinat neânceperea agresiunii sovietice asupra României. Şi sovieticii au ieşit mai câşticgaţi, importând tehnologie nouă prin intermediul României. Aşa că ne-au lăsat un timp în pace, până cănd ne-au "lucrat" iarăşi, în 1989 şi după, prin subordonarea economiei noastre intereselor lor distructive."

http://cristiannegrea.blogspot.ro/2012/07/28-iunie-1940-fapte-si-eroi-necunoscuti.html

_________________________________________________________________________________________

http://ufofyi.blogspot.ro/2009/08/ufos-one-year-at-time-1968.html
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

kandaon

Citat din: sunnyboy din  09 Septembrie 2012, 23:03:32
Da, mi se pare foarte interesanta integrarea fenomenului OZN din Banat si a celorlalte din acea perioada in contextul politic al anului respectiv! Multumesc andreimra, Arhanghelul si  kandaon pentru informatii, pentru deschidere si pentru felul in care faceti legaturi intre fapte aparent disociate! Dau o bere cand veniti la Cluj!

Cu placere, da amu nu uita nici de ceva tuica de prune, cu berea iesi cam ieftin  :-D

kandaon

Citat din: Xanadron din  10 Septembrie 2012, 11:29:14
Probabil fiindca ASFAN se ocupa indeosebi de cazurile documentate de membrii lor (ca si alte organizatii).
Multe date interesante dispar insa pur si simplu de pe tarlaua netului mereu schimbatoare -  sterse voluntar sau doar "dizolvate" treptat in timp, paralel cu dinamica normala cumva a schimbarilor de domenii/adrese/IP-uri/servere etc.

In treacat doar pomenesc fosta existentza pe net a unor marturii (chiar daca succinte) ce sustineau observatia mea clara din august 1968 - doar pina acum citiva ani insa. :| Acelasi fenomen poate fi constatat si-n alte cazuri.
Inca ma chinui de pilda - desi tardiv cred - sa redescopar pe undeva o filmare absolut veridica din arhivele SS cu OZN-urile naziste. :ufo: Pelicula vinduta vesticilor de KGB-istii fomisti p-atunci, avind durata de vreo 10 minute, facuta-n Antarctica prin 1944 si prezentata prin 1994-95 de studioul teritorial TVR Cluj - epoca-n care CGI-urile tip "IRON SKY" sau "SKINNY BOB" :-) nu erau deloc fezabile.

Imi amintesc ca cei de la TVR Cluj (parca emiteau si pe TVR 2) aveau niste emisiuni foarte tari in anii 90', cu OZN-uri, Noua Ordine Mondiala etc. Imi amintesc ca acolo am vazut prima data faza cu cipurile implantate in corp sau cu cartile de credit si codurile de bare care vor deveni omniprezente (si chiar au devenit azi).
Cred ca atunci era un pic un haos asa dupa sfarsitul "razboiului rece" si scapau tot felul de informatii peste tot.

kandaon

#28
Citat din: Arhanghelul din  10 Septembrie 2012, 17:58:57
Acum sper ca nu este ... un concurs "ghicitoare" ...


http://193.230.235.141/carti/Beletristica/Nesortate/e/Edgar%20Alain%20Poe/Mellonta%20Tauta.doc.

... tot ... anul 1968 ...

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,346.0.html

http://www.revistamagazin.ro/content/view/7202/4/

___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________

http://ufofyi.blogspot.ro/2009/08/ufos-one-year-at-time-1968.html

Interesant, se pare ca a fost intradevar o frecventa mai mare a aparitiilor atunci

Citat din: Arhanghelul din  10 Septembrie 2012, 17:58:57"Într-adevăr, pe ruşi, atunci, în 1940, nu-i putea împiedica nimeni să ne atace. Şi au făcut-o fără prea mari fasoane. Rezultatul, pentru noi a fost dramatic.
Putea fi la fel şi în 1968. Cine i-a oprit, poate luciditatea politicienilor de la Kremlin. Ceauşescu, în calitate de comandant suprem ar fi făcut ceea ce se impunea: rezistenţa până la capăt. Sârbii, aşa zişii noştri aliaţi trediţionali, ne propuseseră, aşa ca o mare facere de bine, să ne permită refugierea, dezarmarea şi internarea armatei,(în cazul că aceasta era înfrântă de trupele sovietice) în baza Convenţiei de la Geneva, atât. Inadmisibil pentru Ceauşescu. Şi pentru aproape toţi românii, militari sau nu. Aşa că, noi fiind pregătiţi de rezistenţă, sovieticii, nedorind să pornească un conflict în Europa (le-ar fi sărit toată lumea civilitată în cap), comunismul românesc, naţionalist atunci dar ortodox şi fără deviaţii, aranjamentele economice făcute după aceea, diplomaţiile, lobbz-ul şi toate au determinat neânceperea agresiunii sovietice asupra României. Şi sovieticii au ieşit mai câşticgaţi, importând tehnologie nouă prin intermediul României. Aşa că ne-au lăsat un timp în pace, până cănd ne-au "lucrat" iarăşi, în 1989 şi după, prin subordonarea economiei noastre intereselor lor distructive."

http://cristiannegrea.blogspot.ro/2012/07/28-iunie-1940-fapte-si-eroi-necunoscuti.html

Aici cred ca bloggerul cam greseste, probabil din nestiinta. Ultima fraza e chiar hilara, adica sovieticii ne-au subordonat economia intereselor lor distructive dupa 1989? Poate FMI-ul si ceva mari companii multinationale (si chiar state) sunt subordonate tot lor si eu nu stiam

Cat despre sovietici si 1968, se pare ca nu prea au iesit asa de castigati, din ce scrie omul asta (istoric american, si unul chiar bine informat cred), si au tot incercat si mai tarziu sa schimbe lucrurile in Romania, atata doar ca nu au facut-o cu forta armata
http://www.larrylwatts.com/excerpts/with_friends_like_these_excerpts.pdf

Ceauşescu has gone too far. He leads the fight against us [and] he is the fundamental obstruction to our line. ...We have had patience regarding Romanian behavior. We must try to exert influence on developments inside the country.1
- Leonid Brezhnev, August 1971

[It] is clearly impossible for things to go on with Romania any longer. Thus, some measure must be undertaken to eliminate this situation...the Soviet Army is prepared and the operation could be realized much sooner than in the case of the Czechoslovak Socialist Republic.7
- Marshal A. Grechko, November 1973

Beijing and Washington [seek] rapprochement on an anti-Soviet, anti-Socialist basis [and] take advantage of the nationalistic deviations of Ceauşescu. It is difficult to say something about his behavior. Basically he is a traitor. The devil knows what else he might possibly do.8
- Leonid Brezhnev to Erich Honecker, July 1978


andreimra

 Asa am zis si eu cand am citit , chiar asa o frecventa mare de aparitii in 1968  :? ceva ceva tre sa fi fost acolo nu ..  :wink:

Si uite tot din 1968 cica e si asta filmulet furat de mafia Rusa din arhivele KGB cu filmarea unui OZN prabusit  in Siberia  :ufo: ce nu inteleg este ca in filmare sunt jeep uri ale armatei SUA s au cel putin asa va eu , de ce ?? :)) o fi pe bune filmul ?  :martiansmile:

UFO Crash Recovery 1968 Siberia, Allegedly Stolen KGB Film