Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Observatie OZN

Creat de alx, 02 Septembrie 2012, 00:26:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Rayden

Citat din: alx din  02 Octombrie 2012, 09:10:26
...  Poate ca acum intelegeti de ce intr-un post mai vechi,intrebat de locatie am raspuns :"Locul observatiei...Nordul tarii."  ;D
Mi-e greu sa cred ca ar veni cineva si s-ar apuca sa intrebe oamenii despre treaba asta,asa,dintr-o data...aici comunitatile sunt mai mici,oamenii se cunosc intre ei,si o astfel de actiuni ar parea extrem de suspecta...asa ca as afla si eu de ea... ;D

nu as fi asa de convins ca tine..viata m-a convins pana acum sa nu zic niciodata..niciodata..
dar in fine, tu stii...
ce ma intriga e faptul ca..desi tot isi face aparitia p-acolo questia cu pricina ..nu ai fost curios sa "iti rupi tu din timp si sa <<investighezi>> zona in care pare ca iese din deal sau cade / intra in deal" ..la un astfel de eveniment repetitiv, cred ca sunt sanse destul de mari sa fi lasat urme. in locul tau..as fi stat.. de veghe in lanul de secara  :mrgreen:
parerea mea - ca sa citez un clasic.

fiulploii

Citat din: alx din  02 Octombrie 2012, 09:10:26
Dupa cum am promis,revin cu cateva detalii despre ultima observatie.
.Astazi primesc aceasta fotografie,si o voi posta si aici...
   
..si George nu mai vine ..   :roll:
   

alx

Citat din: fiulploii din  03 Octombrie 2012, 10:56:56
..si George nu mai vine ..   ::)


George vine...da vine degeaba...

prima fotografie e neprelucrata,iar cea de-a doua are marcat pe ea "obiectul"...din pacate,calitatea imaginii este atat de buna,incat nu exista...de asta nici nu m-am grabit sa postez imaginea pana acum,pentru ca este absolut irelevanta...
   PS  telefonul este un nokia e52,cred...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Pacat ca tehnica din dotare nu a permis realizarea unei poze mai bune . Adica, din poza postata observam ca baietii au telefon cu camera foto  :lol: iata singura veste buna .
Acum pe bune @alx   nu crezi ca ar fi momentul sa ne spui putin din legendele locale privitoare la zane si eventuale intamplari pe tema asta din zona ?  :roll: ca tot ai lasat in ..aer subiectul zanelor .
Cum zicea si colegul @Rayden nu se intrevede macar o idee de a vizita acel loc ?
Zic si eu ..

alx

@fiulploii & Co
Dupa cum am spus,ora destul de tarzie,departarea si camera foarte slaba a telefonului si-au pus amprenta pe acea fotografie...din pacate,spun,pentru ca altfel ar fi fost o fotografie cel putin neobisnuita,daca nu extraordinara... ;D   Cat despre aluzia,finuta ce-i drept,la telefonul din dotarea proprie,pot sa va anunt ca acesta si-a dat duhul saptamana tecuta,din cauza de la purici colorati pe display...asa ca acum am 2 optiuni:1 fac downgrade de la nokia N70 la nokia 6310i(varianta agreata de mine),fie 2. fac upgrade la ceva de genul iphone 4s .Inca nu m-am hotarat... :?

Vizavi de legendele cu zane...of of...greu...nu cunosc prea multe legende... >:D ,informatiile mele fiind...de alta natura... probabil ca in viitorul mai apropiat sau mai indepartat sa dezvolt putintel subiectul respectiv,in topicul lui...asta depinde insa de anumiti...factori,care nu pot fi enumerati aici,inca...

  Exista posibilitatea de a vizita zona,nu-i cine stie ce scofala sa facem asta,si daca chiar doriti,chiar putem face o astfel de chestie,insa...iesista o problema.Cei care doresc sa vina trebuie sa "ii acreditez"...adica nu e ceva de genul "la lupta cu tot boborul"...asta e conditia mea...din motive personale,bineinteles...
Cei care doresc sa vina ma contacteaza pe privat,discutam si hotaram ce si cum.Orice alta persoana care isi face aparitia odata cu grupul acreditat nu va fi primita si voi anula "excursia"...


cam atat deocamdata...

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

In aceatst seara,lumina a fost vazuta la ora 18.49,deplasandu-se prin aer pe directia S-N(aproximativ). Din pacate,ghinionul ma urmareste constant,eu aflandu-ma la 20km departare in acel moment.Din ceea ce afirma cei 2 martori,lumina era stralucitoare,alba cu slaba tenta de galbui,si se deplasa cu viteza mica pe cer.Daca o sa mai am si alte amanunte,revin...

PS   la acea ora nu era nici ISS,nici Iridium...am verificat deja...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

elena78

Citat din: alx din  02 Septembrie 2012, 20:57:04

Mai,intrebarea asta mi-am pus-o si eu...de multe ori,deja...si mai sunt si alte intrebari la care nu am raspuns...inclusiv observatii de acum cativa ani ale unor sfere luminoase,la fro 30km de mine care SCANAU muntii...
   In orice caz,se pare ca zona asta devine...fierbinte...cam prea fierbinte pentru gustul meu,ca sa fiu sincer...

se pare ca zona  devine fierbinte  pentru cei care controleaza satelitii  ..iar satelitii la randul lor controleaza muntii  proiectand aceste luminii in cautarea  tezaurelor ancestrale... :wink:

alx

Citat din: elena78 din  19 Octombrie 2012, 20:38:04
se pare ca zona  devine fierbinte  pentru cei care controleaza satelitii  ..iar satelitii la randul lor controleaza muntii  proiectand aceste luminii in cautarea  tezaurelor ancestrale... ;)

;D ha ;D ha ;D ha  ;D ha ;D ha ;D ha ;D ha ;D ha...ce m-ai binedispus...
   si ca sa imi pastrez buna dispozitie,nu ai vrea sa-mi explici cum aceste lumini sunt proiectate din satelit,desi ele sunt vazute zburand la inaltime mica,sau stationand la cativa metri deasupra solului,PRINTRE COPACI?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

elena78

#38
Citat din: alx din  19 Octombrie 2012, 20:45:31
;D ha ;D ha ;D ha  ;D ha ;D ha ;D ha ;D ha ;D ha...ce m-ai binedispus...
   si ca sa imi pastrez buna dispozitie,nu ai vrea sa-mi explici cum aceste lumini sunt proiectate din satelit,desi ele sunt vazute zburand la inaltime mica,sau stationand la cativa metri deasupra solului,PRINTRE COPACI?

beh!!!ma mir ca te-a binedispus mesajul meu oare asa sa fie????????...mult mai bine iti poate explica Serge Monast...citeste  lecturile si interviurile lui ...el inainte de a muri  a  dezvaluit  informatii uluitoare referitor la Nasa si de planurile  ei oculte....

alx

@elena78
In primul rand,as prefera sa-mi explici TU! Asta din motive evidente...
in al doilea rand,parerea mea e ca aceste lumini nu vin din satelitii NASA,ci din satelitul de cristal de care vorbeste Pavel Corut.Poti sa ma contrazici?  (glumesc,bineinteles,vizavi de faza cu satelitul de cristal.)

ideea e asa:ceea ce am vazut eu,si nu numai eu,nu este o lumina proiectata de undeva,ci este o  sursa de lumina in sine.In fapt,vazuta pe inserate,se pare ca lumina aia este o SFERA! Materiala sau imateriala,nu stiu exact...poate ca amandoua.Adica incep sa cred ca lumina asta are o perioada de "viata" extrem de limitata in dimensiunea noastra,de aprox. 5 minute,dupa care...puf...noi n-o vedem,dar e!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

O sa continui acest topic cu alte 2 observatii de lumini nocturne,care ar fi meritat poate un topic nou,dar simt eu ca locul lor e aici,asa ca...
Prima observatie
Observatia a fost facuta intamplator,in dimineata zilei de 23 octombrie 2013,incepand cu aproximatie la 6.05 AM.
  Martorii,sot si sotie,cu varste apropiate,de aprox. 60 de ani,oameni cu bani,care nu cauta celebritatea,si de religie penticostala.Ii cunosc personal de multa vreme,si nu am nici o indoiala vizavi de cele relatate de ei.
Asadar,dl X nu are somn la ora 6 dimineata,si are norocul de a avea dormitorul la etaj,asa ca poate privi pe geam peisajul din fata lui,un deal aflat cam la 1km departare.Brusc,peisajul este "stricat" de o stea cazatoare,foarte luminoasa,care a facut o coborare verticala,cu foarte mare viteza.Fiind un om curios de felul lui,se ridica din pat,poate-poate mai vede ceva.Si vede...pe dealul din fata lui o lumina pe sol(sau foarte aproape de acesta),cu nuante portocalii,care palpaia,se stingea dupa cateva minute si se reaprindea,tot timpul in acelasi loc,iluminand o suprafata cam cat un teren de fotbal.Omu isi trezeste si sotia,sa vada si ea grozavia,si privesc amandoi pe geam timp de 45 de minute la stingerile si aprinderile repetate ale ...luminii.Lumina a disparut prin evaporare/dizolvare in momentul in care afara era destul de ziua pentru a putea vedea ceva cu binoclul,de exemplu,sau pentru a putea face fotografii.
Ca o paranteza,cand am fost la el acasa si mi-a aratat zona,mi-a povestit ca de multe ori a vazut el lumini miscandu-se pe dealul ala,dar a crezut ca sunt vanatori...
  Am pozitia unde s-a intamplat toata treaba...la o verificare cu binoclul nu se vad urme de foc,scrum sau altceva pe acele terenuri.Din pacate,nu exista acces direct cu un suv,asa ca o buna bucata de drum trebuie facuta pe jos pana la zona cu pricina.Asa ca nu am reusit sa ajung acolo,inca...sper ca in viitorul apropiat sa pot merge acolo impreuna cu Paul(Spooky),si poate cu inca 1-2 persoane,pentru ca trebuie acoperita o zona mare...

Asadar,aceasta este prima observatie,care consider eu ca poate avea legatura cu cele dinainte,mai ales ca locul acestei observatii este la doar 2-3 km de locul observatiilor anterioare,prezentate deja in acest topic.,

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

#41
A doua observatie:
   Data: 08 octombrie 2013
   Locatie:relativ aproape de locul observatiei din 23 octombrie,fara a putea fi precizat cu precizie locul.
Martori,3 persoane,2 barbati si o femeie,care mergeau cu masina pe drum.
Ora :18.18

  Mergand pe sosea,femeia observa pe geamul masinii o lumina foarte puternica,cam jumatate din diametrul Lunii,care cobora destul de incet,VERTICAL.Soferul opreste masina,si impreuna cu ceilalti martori reusesc sa observe lumina aprox. 30 de secunde,in timp ce aceasta cobora,pana s-a ascuns dupa un deal. Din spusele lor,lumina parea portocalie-neon,cu irizatii,iar in ultima parte a coborarii a parut ca s-a deschis in forma de...X.

  Am banuit initial ca au putut observa planeta Venus,pentru ca aceasta era vizibila cam la aceasta ora,insa directia observatiei era contrara directiei unde ar fi trebuit sa vada pe Venus.Asa ca indraznesc sa exclud o greseala de interpretare din observatie.   Cum am spus,am fost la locul unde au oprit,insa n8u se poate spune ce s-a intamplat cu lumina,pentru un deal ascunde privirii restul zonei...
   

  Cum am zis si mai sus,cred ca aceste relatari isi au rostul in acest topic...sper sa nu ma insel.Adica sunt sigur ca nu ma insel!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

#42
Desi nu s-a postat de multisor aici,ca si cum gandurile unui coleg s-ar fi materializat,astazi de dimineata,hop si eu cu o observatie cel putin...ciudata.
Ca sa intelegeti de ce am postat aici,trebuie sa va spun ca observatia aceasta avut loc in acceasi directie,pe langa acelasi deal unde a fost facuta observia din inceputul acestui topic.
  Mai precis,niste probleme care tin de munca mea m-au facut sa ies din casa la ora 5.43 minute in aceasta dimineata.In timp ce-mi incaltam bacancii,privirea mi-a fost atrasa de o lumina palpaitoare,cu palpairi la intervale aparent regulate,care se deplasa pe cer,ca  dinspre directia E spre S-V.In primul moment m-am gandit ca este un avion,si nu i-am dat foarte mare importanta,insa ceva -ceva nu se lega.Stiu foarte bine cum aratasi cum se vad  luminile unui avion/elicopter,dar de aceasta data nu prea...semanau.Am urmarit luminita aia,care,ca sa va dati seama de dimensiuni,se vedeam cam ca ISS la magnitudine de -5,deci spuneam ca am urmarit luminita aia pret de vreo 45-50 de secunde,pana a disparut dupa deal.Si ar fi ramas asa,daca inainte de momentul disparitiei nu as fi avut senzatia ca si-a schimbat altitudinea,avand o usoara miscare ascendenta.Am inceput sa-mi leg sireturile la bocanci,urmarind in acelasi timp dealul cu pricina.Ei bine,pe cand am terminat de-mi legat sireturile la primul bocanc,lumina a aparut de cealalta parte a dealului.Din locul de unde priveam eu,si la inaltimea la care parea a fi lumina,dealul ocupa un sector de cerc de aproximativ 45 de grade.Iar lumina a traversat prin spatele dealului in,sa zic,15-20 de secunde,desi viteza aparenta de deplasare nu parea a fi foarte mare.
  Asa ca am incercat sa fac o filmare cu telefonul mobil din dotare,fara prea mult succes,insa .O sa vad unde urc secundele alea,sa le pun la diaspozitia tuturor,neprocesate.Si daca am vazut ca nu am succes cu telefonul,m-am intors rapid in casa,am pus mana pe aparut foto,si am reusit un cadru acceptabil,din mai multe trase.Sigur,a trebuit sa setez rapid aparatul pentru a putea prinde ceva,asa ca nu am avut foarte mult timp la diapozitie.Din cauza faptului ca aparatul are ceva vechime,si am tras de el la expuneri de lunga durata la ISO mare,exista mai multi pixeli arsi.De aceea,pentru a aputea sa va dati seama exact care sunt pixelii arsi,am mai facut un ''dark'',adica o expunere cu exact aceeasi parametri,dar cu capacul pus pe obiectiv.
Fotografia cu o lumina  se numeste DSC_0348,la care atasez si NEF-ul,iar cadrul dark este DSC_0354
Nu se vede mare branza,insa este mai mult decat nimic.
BTW,ora de pe camera nu este chiar cea corecta,va rog sa luati de buna ora pe care am mentionat-o la inceputul acestui post.


http://fastupload.rol.ro/e9de2b5148d363de39243b98aecbf097.html
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Am eliminat "hotpixels" din poze folosind Photoshop, folosind poza "dark" luata (buna treaba!). Astfel, in poza rezultanta a ramas doar diferentele dintre cele doua cadre, deci si obiectul fotografiat.

Poza rezultanta e "2layers_merged_diff" din arhiva.

http://fastupload.ro/89619d1375e50f540df128990b7635f7.html
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Am refacut din nou combinatia dintre "dark" si poza cu obiectul de data aceasta cu luminozitate mai mare, poza cu diferentele dintre cadre iesind si mai "curata" asa, zic eu...

http://fastupload.ro/f6969808925ebcbeda76529c56281c1a.html
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16