Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

De ce nu este iubita Romania?

Creat de dab270277, 12 August 2012, 13:28:54

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tamerlan

Citat din: panta_rh_ei din  25 August 2012, 22:27:01
E o televiziune comerciala care trebuie sa traiasca si sa execute niste ordine- ce mai conteaza ale cui?
De acest bruiaj, de aceasta intoxicare cu idei pesimist/fataliste  putem scapa cel mai usor : nu deschidem TV-ul sau schimbam postul. Altele sunt "armele" de care nu ne putem apara.
Exact. Nu sunt deloc un mare fan al televizorului şi nu cred aproape nimic din ce se spune acolo. Eu mă refeream la o un tip de agresiune - pe care eu unul o resimt din plin - care vine... de nu ştiu unde...  :? Dacă aş fi doar eu cel afectat, poate mi-aş pune chiar problema sănătăţii mintale...  :lol: Însă, efectele se văd şi asupra conaţionalilor mei.

Citat din: panta_rh_ei din  25 August 2012, 22:27:01
Din pacate marea masa  a oamenilor devine victima sigura a mass-media :( in ciuda multor batatori cu caramida in piept pe la colturi:).
Eu iubesc ROMANIA si probabil o iubesc foarte multi. Tocmai de aceea ne lucreaza mass-media
Aici apar două aspecte diferite, dar legate între ele.
1) Există sau nu o agresiune de acest tip asupra României?
2) Cui foloseşte acest lucru şi/sau care este motivul unei asemenea agresiuni?

Cred că dacă răspundem la una din întrebări, întrezărim şi răspunsul la cea de-a doua.  :roll:
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Arhanghelul

#31
Citat din: Tamerlan din  27 August 2012, 12:44:40
Exact. Nu sunt deloc un mare fan al televizorului şi nu cred aproape nimic din ce se spune acolo. Eu mă refeream la o un tip de agresiune - pe care eu unul o resimt din plin - care vine... de nu ştiu unde... :? Dacă aş fi doar eu cel afectat, poate mi-aş pune chiar problema sănătăţii mintale...  :lol: Însă, efectele se văd şi asupra conaţionalilor mei.
Aici apar două aspecte diferite, dar legate între ele.
1) Există sau nu o agresiune de acest tip asupra României?
2) Cui foloseşte acest lucru şi/sau care este motivul unei asemenea agresiuni?

Cred că dacă răspundem la una din întrebări, întrezărim şi răspunsul la cea de-a doua.  :roll:

1) Microunde via ... GSM ... satelit ...
2) Stapanului planetei si acolitilor lui ...

Presupunerea mea ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

mr

Citat din: Tamerlan din  27 August 2012, 12:44:40
Aici apar două aspecte diferite, dar legate între ele.
1) Există sau nu o agresiune de acest tip asupra României?
2) Cui foloseşte acest lucru şi/sau care este motivul unei asemenea agresiuni?
Daca luam in calcul faptul ca tara asta de mai bine de 20 de ani este un cobai, un teren de test pentru tot felul de retete vestice extreme aplicate populatiei de aici, putem spune ca este vorba de o agresiune. Si poate fi considerata/simtita ca atare. O stare de neliniste, de agitatie nefireasca, impusa, creeaza aceasta stare dizarmonioasa in orasele tarii, in special.

Foloseste cui isi permite, prin intermediul sistemului, sa o impuna cu sange rece si sa studieze efectele, practic, pe suferinta cobailor. Cel mai probabil...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

acme

Citat din: Tamerlan din  27 August 2012, 12:44:40
2) Cui foloseşte acest lucru şi/sau care este motivul unei asemenea agresiuni?

Motivul este ca sa fim dezbinati si nu uniti.
We're born alone, we live alone, we die alone.

Arhanghelul

#34
Citat din: acme din  27 August 2012, 22:58:06
Motivul este ca sa fim dezbinati si nu uniti.

Mai degraba adormiti (Desteaptate, romane, din somnul ...) ...acest fapt este de folos ..."acaparatorilor" si acolitilor lor ... "sugatori" ... de resurse materiale si spirituale ... o problema estem ... ca se face mamaliga din porumb si nu din mei (Panicum miliaceum) cum este scris in codul genetic balcanic...

http://www.lumeasatului.ro/vizualizare.php?articol=457
http://www.revista-ferma.ro/articole-tehnologii-agricole/meiul-panicum-miliaceum-l.html
http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=PAMI2
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

sunnyboy

Sunt incepator pe forum si imi cer scuze de pe acum daca aduc in atentia voastra informatii care au mai fost postate. Fara sa fiu adept al vreunei miscari yoghine, fara sa-mi fie simpatic Bivolaru si MiSA lui, (chiar din contra, il consider un manipulator de joasa speta) am gasit pe site-ul (neoficial?) al organizatiei acestuia un link interesant, si cred ca on topic:
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=6547

Pe scurt, ce inteleg eu din acel articol, aparut prin februarie 2011, printre randuri: e vorba de profetiile unuia care spune ca in contextul vanzarii intregii tari catre interesele financiare straine, va fi un scandal mare in timpul celui de-al doilea mandat al marinarului, care va duce la miscari sociale si la un posibil razboi civil, la o disociere intre adeptii pro si cei contra regimului etc. care se va solda cu niste confruntari sangeroase, chiar razboi, in conditiile in care conducerea tarii este aservita unor structuri mondiale anti-nationale. Mai inteleg ca este "sortit" sa apara un baiet de prin Moldova care sa rezolve problemele. Pe cine banuiesc eu ca au sortit "sforarii" sa indeplineasca acest rol e altceva...
Evident, articolul trebuie citit cu rezerve si cu un usor zambet pe buze... Dar parca totusi, ceva-ceva se potriveste... parerea mea!

andrei

  Am citit articolul.Ce sa spun?!Ciudat...de ...exact,ca sa spun asa..pana acum.Dar mi se pare ca am mai citit o data, nu stiu pe unde (cred ca mai inainte de 2011)aceste profetii si le-am tratat exact cum spui si tu ...cu ingaduinta.Straniu insa,vremurile au inceput sa cam semene cu ce spune guru asta sau ce este el.In fine,,om traii si vom vedea" cum se spune.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

padme

#37
Citat din: acme din  27 August 2012, 22:58:06
Motivul este ca sa fim dezbinati si nu uniti.
Si mai ales prosti!

Observatia lui Tamerlan este corecta si dpdv al meu!
Nu stiu daca ro este vreun cobai, ceea ce am observat eu este ca tara se schimba...in rau si in saracie si preturile tind sa creasca catre infinit si oamenii sunt din ce in ce mai rai! Si cu toate astea, la Mall e plin:)))!  Si mie imi face impresia ca  societatea majoritara este absorbita de etnia majoritara - adica in loc sa se romanizeze tiganii sau sa ramana la cultura lor, se tiganizeaza romanii, e...trist! O mai fi existat asa ceva??
Si multe alte observatii legate de infractionalitate...
Scena politica e praf- in detrimentul cetateanului platitor de taxe la buget, evident! Populatia muncitoare este adusa treptat la statut de sclav pe fata, bine... asta se mai intampla si prin alte parti, imi face impresia ca e un "mers al lucrurilor".
Cel putin cand a zis Basescu ca americanii sunt prietenii romanilor m-am prapadit de ras! Cineva spunea pe la tv ca ro este stat colonial si ca in orice stat colonial cand lucrurile nu merg cum trebuie intervine puterea coloniala! - tam nisam cineva din america e in ro "sa puna lucrurile la punct"! Teama mea cea mai mare este ca ro nu va mai fi a romanilor si nici a urmasilor, urmasilor lor! Un cosmar afurisit!

StarDust

#38
Daca deraiati cumva spre discutii cu tenta politica, sau incepeti sa va ambalati din cauza "ilustrei" clase politice de pe plaiurile mioritice e posibil ca intreg topicul, sau mare parte din postari sa zboare la cosul de gunoi.
Incercati sa discutati doar aspecte in legatura cu NWO si RO.
Multumesc!

L.E.
Mutat la sectiunea NWO.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Ganditorul

#39
Cred ca privim subiectivist problema raportandu-ne la o perioada scurta din viata Romaniei - perioada nesemnificativa, cat o picatura intr-un ocean. Va trece si asta cum au trecut si altele mai rele...
Descoperirea pe teritoriul nostru a unor vestigii, unelte, ocupatii ce subliniaza un anumit grad de civilizatie cu mult inaintea altor locuri de pe pamant semnifica un lucru important - poporul roman si populatia ce a trait aici in mileniile trecute are un potential de inventivitate si de adaptare la mediu iesit din comun. Am inventat ciocanul sau coliba cand altii stateau inca spanzurati pe crengile copacilor - si asta e bine. Si acum pastram aceasta zestre nativa zburand de sub nasul unor natiuni mult mai mari medalii la concursurile de inventica si inovatii, la olimpiade de biologie, geografie, chimie, matematica, informatica.
Suntem un popor de creatori, statornic, ce-si creeaza o civilizatie bazata pe cunoastere.
Rau este ca nu ne adaptam la "curentul civilizator" general, ca nu stim sa calcam in picioare - cum calca altii - ca nu stim sa furam si sa distrugem - cum fac altii ( si aici nu ma refer la furatul pachetului de biscuiti de pe raft ci la distrugeri de civilizatii, la trecerea lor prin foc si sabie a milioane de semeni, la impartirea "dreptatii si civilizatiei" cu bomba aruncata din avion ). Reactionam tarziu, tardiv si dezorganizati la agresiunile altora - si asta ne creeaza imaginea de oameni slabi (mamaliga nu eplodeaza). Apelam la violenta doar atunci cand nu mai avem alta sansa de existenta.
Invatam "dupa ureche" tehnica agresiunii si furtului - si asta ne scoate in evidenta nepriceperea si neadaptarea la "standardele internationale", fiind categorisiti ca "mici pungasi".
Avem un alt mod de a pricepe realitate si de cele mai multe ori imperiile si-au rupt "coltii" incercand sa muste din Romania.
Tehnica manipularii si psihologia sociala actuala a facut din punctele noatre tari, de rezistenta, o slabiciune de care profita toti cei care vor sa profite.
Din ospitalitatea noastra au facut un lung festin din care a luat cine a vrut si cine n-a vrut.
Din inventivitatea si puterea noastra de cunoastere au facut o arma a dezbinarii sociale - de cate ori s-a ivit un lider roman care sa vada situatia realist si sa gaseasca o solutie s-au gasit si promovat 10 "destepti" care sa-l contrazica pe lucruri minore si "paralele" cu subiectul in cauza, dezbinand societatea.
Din mostenirea stiintifica si tehnica au facut o sursa de inspiratie pentru tehnologiile de varf ale altora - vanzandu-ne apoi aceste tehnologii ca pe ceva nou si nemaintalnit ( si pot sa spun aici numai de pioneria in aviatia cu reactie sau fara, sau de grapa cu diamante a lui Basgan - cea care a adus milioane de miliarde in buzunarele petrolistilor de pretutindeni, fara sa fie platita ca inventie nici astazi - sau Gogu Constantinescu si a lui teorie a sonicitatii.).
Din cunoastere si dorinta de perfectionare au facut un motiv de dezbinare, un fe de "sindromul Mesterului Manole" ridicat la absurd, nereusind sa mai punem "caramida peste caramida" de mai bine de 30 de ani, distrugand tot ce a fost mai inainte sub focul orgoliului ca X este mai destept daca distruge tot ce a facut Y inaintea lui.

Nu cred ca Romania nu este iubita - mai degraba invidiata pentru ca este altceva decat o civilizatie de tip "leu" sau "oaie".
E o civilizatie inedita in care punctele de tarie sunt cunoasterea, spiritualitatea, statornicia si o incredibila rezistenta la asimilare externa. O civilizatie care se regaseste si se ridica din propria cenusa exact atunci cand crezi ca ai cucerit-o. Asa va fi si acum...
Manifestarile semnalate de colegi mai sus sunt trecatoare si fara valoare. Cu 50 de ani in urma eram o "colonie sovietica" - azi cauti vorbitorii de rusa cu lumanarea. Peste 50 de ani vom cauta manelistii sau simpatizantii "globalizarii agresive" ... fara sa-i gasim.

Acum trebuie doar sa acceptam realitatea si sa constientizam ca suntem o societate "la pamant", supusa si indatorata de actiunile ultimilor 20 si ceva de ani. Va trebui sa constientizam ca nu mai putem merge dezbinati si pe promisiuni desarte. Cine ne promite ca de maine vom "alerga"... ne minte frumos. Va trebui sa invatam sa ne ridicam de jos, din noroi, sa invatam sa stam in picioare, sa ne facem curat in ograda, sa invatam sa facem cativa pasi ca sa ne amintim cum se merge normal si abia apoi sa incepem sa alergam.
E greu, dar nu imposibil - cu conditia sa nu confundam dorintele cu realitatea.

mm

#40
  Ganditorule, ai reusit o postare excelenta de la un cap la altul. Si e asa din cauza corespondentei excelente a celor spuse de tine cu realitatea.

  Din pacate, dupa ce ai reliefat nenumaratele calitati ale romanilor (si pentru care ei sunt invidiati= urati de catre altii mai "primitivi"), ai dat si raspunsul la problematica. Adica de ce asa destepti si frumosi si totusi aflati mereu in dispretul vecinilor.
  In ultimul fragment ai scris de trei ori: "va trebui" (o data "trebuie"). Asa este, toata lumea spune acest lucru si la nenumaratele TVr-uri, culmea! o spun inclusiv si cei care au hăţurile. Buba este ca se ramane sistematic si permanent la acest "va trebui". Continuarea este (neabatut): "nu va putea", "nu avem cu ce", "dar cine sa faca?", si alte asemenea laitmotive. 
  Cauza este una singura si e legata de banala realitate ca un grup organizat (chiar primitiv) este mai tare decat un individ. Iar despre noi romanii, stim si noi, stiu si altii, se poate spune cu extrem de mare exactitate ca nu se pot asocia unul cu altul pentru a forma vreun grup. De aceea ei sunt mereu singuri, individuali, prada usoara. Pacat!

Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Xanadron

#41
Ba, eu cred ca Romania-i tare iubita de fapt - presupunere confirmata de stiri ca asta de mai jos (stiti care-i supranumele "puiului de dac" :-D Verestoy Attila, campion al defrisarilor mai dihai decit alea cu napalm? - "Drujba lui Dumnezeu"!) :evil:

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/231932/romania-ramane-fara-paduri-ritmul-defrisarilor-il-depaseste-pe-cel-din-tarile-africane.html?utm_source=newsletter-daily-20120831&utm_medium=email&utm_content=daily-top-news&utm_campaign=9AM%20News

Lasind acum gluma (trista) deoparte - dar si tentatiile protocroniste atit de comod mangaietoare de orgolii - inclin sa cred ca traditionala "tolerantza" romaneasca ne-a adus mult mai multe belele comparativ cu falsul "avantaj" al supravietuirii ca natie. Argument care nu sta deloc in picioare (iarasi - doar parerea mea), alte natii rezistind la fel de bine-n valtorile istoriei fara "asimilarea" altora, cu atitea consecintze deformante pina-n strafundurile noastre ADN-istice. 
Tiganizarea actuala evidenta a terifiant de multor romani mi se pare doar unul din semnele tragice-n directia asta. :| (n.b.: tare-as vrea sa fie totusi reale zvonurile privind surprinzatoarea "puritate genetica" a romanilor).

OK, pe de alta parte nici traitorii de pe teritoriul asta n-aveau cum sa scape de globalizata uniformizare-n jos a spiritelor, ghidonata "de mai sus" in era asta consumatorista. Scuze-s destule (iesirea din "odiosul regim" cu reactii excesive-n directia capatuirii rapide salbatic-capitaliste e doar una), dar nu trebuie uitat ca si-n asa-zisul comunism Romanica a fost unul din teatrele experimentale NWO :evil: care au dat poate cel mai mare numar de "monstri de tip nou" pe cap de locuitor - tortionari, turnatori vinzatori de suflete, dedublati perversi functionind fara scrupule in orice regim, suciti abrupt in convingeri doar ca sa le fie lor bine - politrucul utecist "de dreapta" :lol: MRU ori "liberalul" Valeriu Stoica, responsabil cu "exporturile de copii" de-acum trei decenii sint doar doua exemple din alte jdemii.

Chestii care ar trebui sa ne puna pe ginduri la fel de mult ca alte evolutii mai recente (am cunoscut de ex. oameni din organizatia "Medecins Sans Frontieres", retrasa definitiv d-aici acum niste ani buni, care mi-au confirmat, cu lacrimi in ochi, dezamagirea neputintei in confruntarea lor cotidiana cu tarele colaboratorilor mioritici; declaratiile oficiale fruste care-au indignat multa lume p-atunci - "ne retragem fiindca sinteti lipsiti de compasiune si furati de la gura amarastenilor de parca n-ati avea suflet si-un Dumnezeu" - erau ofensatoare poate,  dar sincere 100%). :|

Ca sa n-o mai lungesc (iar :lol:) prea mult, precizez doar ca n-am dorit sa generalizez cumva viziunile astea sumbre, doar alarmanta crestere-n media ponderata a procentului "subuman" dindu-mi un ghiont spre aiurarea pe tema asta imposibil oricum de cuprins intr-o postare.

Fiindca nu doar printre anahoretii din virf de munte se mai gasesc inca Oameni cu "O" mare p-aici - motiv pentru care "Romania din ceruri" :star: inca subzista.
Nu ma-ntrebati totusi (cei care nu stiu sau doar nu cred inca-n reflexia astrala a fiecarei natii) ce anume ma face sa fiu convins de asta, ca n-am inca timp de-un nou topic si pe tema asta.
Poate doar cind termin de pascut - dupa Pashte adica. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

#42
Citat din: Xanadron din  31 August 2012, 11:47:59
Fiindca nu doar printre anahoretii din virf de munte se mai gasesc inca Oameni cu "O" mare p-aici - motiv pentru care "Romania din ceruri" :star: inca subzista.
Poate ca nu intamplator "parjolul" asupra poporului asta a inceput o data cu denaturarea propriei istorii in mediul academic, singurul considerat si impus ca fiind credibil. Si asta ar fi fost primul pas, inca din secolul 19.

Cred ca ceea ce vedem astazi continua acel prim pas. Banditii astia de tip business nu sunt decat niste bieti si vremelnici profitori ai conjuncturii.
Tiganizarea a fost cu grija deosebita lasata sa se desfasoare. Combinata si cu ceilalti factori socio-economici, pare un proces cat se poate de natural. Absolva de vina pe adevaratii sforari si incrimineaza total poporul pentru decaderea continuua.  Pare o situatie perfecta in care se produce slabirea treptata engregorului stravechi care umple aceste locuri. Aparent, totusi!.

Romania, desi n-a purtat niciodata in istorie acest nume, pare sa fie iubita....si oarecum pazita. Poate chiar la adapostul acestei letargii si al parjolului de ordin gainaresc care a cuprins-o in toate ungherele.

De aceea iti dau dreptate, Xanadron,  cand afirmi ca "Romania (sau cum s-o numi ea acolo) din ceruri" subzista. Mai ales prin pilonii sai, plantati strategic in diverse puncte ale tarii. Si e suficient ca ei doar sa fiinteze in aceste puncte. ;)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

#43
Subscriu, colega mr - nu doar findca evreii (aia "pe bune", nu khazarii sionisti) au o legenda/parabola conform careia Umanitatea s-ar prabusi in neant in lipsa a 36 de "Drepti" mereu reinnoiti (si/sau renascuti?) si total anonimi, ce-ar asigura un gen de feed-back divin :star: favorabil inclusiv restului de muritori "pacatosi". :wink:

In orice caz - ca o concluzie tranzitorie cam criptica - sint convins ca NU de la daci provine paguboasa noastra zicala "capul plecat sabia nu-l taie".
Ba chiar cred ca Zalmoxis ar fi taiat capul :-D vreunuia care-ar fi emis p-atunci idiotenia asta (sustinuta acum fervent de Biserica... dar asta-i alta poveste, in care n-are rost sa re-intru acum).
Corolar logic: uite D-AIA nu sintem prea iubiti si nici respectati macar, cum au fost dacii - fiindca niciun stapin nu-si iubeste sclavii. :x

Si-un posibil raspuns la intrebarea (retorica) a colegului Tamerlan: da, si eu inclin sa cred ca zona noastra-i efectiv supusa unui "bombardament subtil-idiotizant-abrutizant", mai ales de la primirea-n UE/NATO zic eu, cu scopul obtinerii unei turme perfect manevrabile in perspectiva apropiatelor decimari selective - "fragezire psi" la care, din fericire, unii inca rezista totusi.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#44
Eu cu scuzele de rigoare nu cred in imaginea astrala plina de utopiutze venusiene a romanicei noastre.
Cred insa in imaginea unei societati umane de pe meleagurile noastre (ea fiind una dintre multele ce fiinteaza pe Planeta ce ne da viata) imagine care se va materializa, incet ce-i drept in urmatorii ani din care trecura deja 3 mai urmand inca 5. O evolutie lenta dar pozitiva. Acesta e pretul pe care noi locuitorii acestui coltz de Rai il platim pentru a nu vedea inimaginabilul intamplandu-se. Altii au platit mult mai mult si inca vor mai trage destul. Macar sa avem convigerea ca oamenii frumosi vor renaste si ceea ce a fost utopic candva se va reantoarce iar Uratul va ramane doar o experienta necesara.  :)