Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Credinta sau religia ET-ilor

Creat de fiulploii, 08 August 2012, 12:34:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

#15
Dimensiunea unui Dzeu al ET poate fi identificata doar iesind din sistemul lingvistic binar (actual, al tuturor limbilor pe glob) intelegand sistemul trinar al limbii aymara unde totul are o ordine EXACTA si mai mult, fiecarei litere corespunzand un plan energetic superior celor cunoscute de noi, exista studii pe net destul de interesante.

Da, si ET au Dzeul lor!

http://forum.computergames.ro/93-stiinta/399430-capacitatea-umana-de-abstractizare.html

De altfel limba Aymara explica foarte exact ceea ce au facut anunnaki (nephilimii etc) si modul in care au creat vorbirea, ADN-ul si cum s-au jucat ei cu energetica genelor si a fiecarei litere construite in plan energetic  pe matricea fiecarui spirit.

horia2008

Citat din: Urban din  10 August 2012, 16:38:07
Dimensiunea unui Dzeu al ET poate fi identificata doar iesind din sistemul lingvistic binar (actual, al tuturor limbilor pe glob) intelegand sistemul trinar al limbii aymara unde totul are o ordine EXACTA si mai mult, fiecarei litere corespunzand un plan energetic superior celor cunoscute de noi, exista studii pe net destul de interesante
............
http://forum.computergames.ro/93-stiinta/399430-capacitatea-umana-de-abstractizare.html

De altfel limba Aymara explica foarte exact ceea ce au facut anunnaki (nephilimii etc) si modul in care au creat vorbirea, ADN-ul si cum s-au jucat ei cu energetica genelor si a fiecarei litere construite in plan energetic  pe matricea fiecarui spirit.
Foarte interesant; de studiat si eventual de dezbatut
Citat din: Urban din  10 August 2012, 16:38:07
Da, si ET au Dzeul lor!
Urban, au D-zelu lor, sau exista ceva mai universal, daca pot sa ma exprim asa...?


Urban

#17
@Horia
Nici o fiinta umana sau universala nu poate intelege decat sumar ce reprezinta Divinitatea Suprema, Unica si Primordiala iar singura civilizatie care sa zicem ca ar fi aproape de aceasta intelegere ar fi Prima Civilizatie Constienta din acest Univers, civilizatie care la ora asta deja nu mai exista "Material" in sensul "cunoscut" sau "inteles" de noi... noi "incercam" sa intelegem cate ceva dar ceea ce percepem nu sunt decat firimituri, la nivel Macro sensurile sunt cu totul si cu totul altele decat ceea ce percepem noi prin prisma unei asa zise Religii, fie ea de orice natura.Revin din nou si aduc in discutie definitia Divinitatii Absolute exprimate de Elisabeth Haich care personal mi se pare cea mai "aproape" de sensul corect.

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2346.msg41268.html#msg41268

fiulploii

Ca un ajutor in a decela eventuala credinta ET am inca o nelamurire .
Oare la Ei se aplica principiul mai bine sa moara 2 decat sa moara 3, 10, 100 sau orice numar mai mare decat 2 ?
Pentru ca la noi, oamenii se aplica . Si din pdv al supravietuirii speciei e perfect normal si moral.
Tot dichisul acestei ecuatii e ca altii sa fie printre cei sacrificati  :-D . Ca asa-i la homo sapiens sapiens  .

mr

Citat din: fiulploii din  10 August 2012, 21:38:15
Ca un ajutor in a decela eventuala credinta ET am inca o nelamurire .
Oare la Ei se aplica principiul mai bine sa moara 2 decat sa moara 3, 10, 100 sau orice numar mai mare decat 2 ?
Pentru ca la noi, oamenii se aplica . Si din pdv al supravietuirii speciei e perfect normal si moral.
Tot dichisul acestei ecuatii e ca altii sa fie printre cei sacrificati  :-D . Ca asa-i la homo sapiens sapiens  .
Cred ca la EI difera definitia/intelesul mortii. Daca la noi este un fapt capital, la EI cred ca-i doar o trecere in alta forma de existenta.
Sau poate fi o forma de abordare similara cu atitudinea noastra fata de animalele pe care le decimam zilnic ptr a arata bine galantarele... Si nu cred ca la noi este o problema de supravietuire...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

Cei vechi plangeau-boceau nasterea si sarbatoreau moartea . Cred ca stiau mai multe decat noi , acum.
Eu am impresia ca tot ce are forma umanoida in acest univers bazat pe dualitate are aceleasi sisteme de credinta si chiar religie pe care le intalnim la societatea umana de-a lungul istoriei. Asta indiferent de nivelul tehnic .
  Fiindca o tehnologie superioara nu implica in mod necesar si suficient o morala inalta sau o credinta elevata. Iar o morala inalta si o elevare spirituala nu implica deloc un nivel tehnic dincolo de magie , in acceptiunea pamanteana.
  Atata vreme cat esti prins in propria fantana nu poti sa concepi sau sa vezi mai mult decat orizontul auto-impus sau auto-mentinut in limite caldute. Oriunde te afli , orice faci exista acea Iesire   la vedere , scris clar , mare si citet - vezi clipul faimos si intens dezbatut cu capra  :evil: - numai ca nu este observata dintr-o varietate de motive .
Vorbind de acei ET de o dimensiune superioara - sa zicem - acolo conceptele umane nu se mai potrivesc. Inutil de discutat si intangibil de prins macar o urma de concept.
  parerea mea..