Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Clipul "I, PET GOAT II" by Heliofant - pareri

Creat de Xanadron, 09 Iulie 2012, 13:24:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Siberia

#105
   Supraveghetorii intervin arareori (prin diverse alte persoane/fiinte) si doar in cazuri de stricta necesitate, atunci cand cursul firesc dat de prima regula este deranjat din diverse cauze. Supraveghetorii supravegheaza pastrarea regulilor si a balansului ce decurge din aceste reguli. Atat si nimic mai mult.
   Vremea recoltei se aproprie cu pasi repezi. Ar fi cazul ca fiecare sa descopere cine este cu adevarat, de ce este aici si care este drumul pe care vrea sa-l urmeze, cat mai repede. Timpul nu sta in loc in aest sistem.
   Videoclipul prezinta o varianta pe care poti sa mergi sau nu. Dupa indelungi analize, consider ca varianta propusa nu este cea mai buna. Asteptarea natanga a unui eveniment care sa ne trezeasca, ne lipseste de ceea ce s-ar putea numi Liberul Arbitru - chiar si in masura mica in care ne este dat. Asteptarea natanga ne poate arunca in fata unei mistificari controlate, o capcana din care nu putem iesi daca nu ne-am interogat in prealabil sinele, inima.
   Am intrebat de cateva ori cine este dirijorul care apare inainte de-a se activa si dervishul rotitor. Am considerat initial ca este vorba despre Moarte - dar chiar si moartea este la randul ei un factor de control in sistemul acesta. Deci dirijorul se gaseste pe planul direct urmator si este defapt cel (de fapt cei) ce cu buna stiinta au initat planul general pentru aceasta planeta cu mii si mii de ani in urma.
   Si nu va amagiti cu vesnica Kabala care e vinovata pentru un asemenea plan: Kabaka e doar o unealta marunta. Adevaratii papusari nu sunt perceputi in aceasta realitate: unii dintre ei au fost numiti Zei in vechime, altii chiar Dumnezei. Pentru a intelege cine si de ce conduce un sistem sau o realitate, ar trebui sa intelegem regulile creatiei  sau regulile universale. Iar creatia se bazeaza pe Regula armonica a Octavei. Deci sunt 7 realitati iar Creatorul ce poate controla aceste 7 realitati se situeaza pe nivelul exact urmator al 8-lea care este defapt primul nivel dintr-un alt sir de alte 7 realitati imediat urmatoare. Cate reflexii ale aceluiasi obiect se pot vedea intr-o oglinda ? 7! Dupa aceea, totul trece pe un alt nivel al realitatilor create.
   Exemplificare: realitatea 1 are drept conducator un zeu care locuieste in realitatea 2. Realitatea 2 are drept conducator un zeu care locuieste in realitatea 3... si tot asa. Fiindca creatia a plecat de sus in jos, si nu de jos in sus. Noi putem crea realitati inferioare noastre sau cel mult egale: dar niciodata realitati superioare celei in care activam.
   Adevaratii papusari ai planetei au fost si vor fi mereu papusari. Singura scapare din aceasta realitate 3D si trecerea in nivelul imediat urmator se poate face doar prin depasirea propriilor bariere, a propriei ignorante, interogarea sinelui si-a inimii si in final decizia drumului pe care vrem sa-l urmam.
   Restul e doar spectacol !

Cei ce n-au inteles despre ce vorbesc, sunt rugati sa priveasca tot ce am scris ca pe niste simple idei fanteziste.

Si-un ultim sfat:
Nu uitati niciodata ca nu exista lumina fara intuneric, bine fara rau, pozitiv fara negativ : + si  - trebuie sa existe impreuna pentru a pune lucrurile in miscare. Stanga va deveni dreapta, jos va deveni sus, iar moartea nu este altceva decat o schimbare. Totul curge, pentru a exista viata.
Punctul 0 este minunat, dar in acelasi timp este inert.
Voi decideti cine si unde trebuie sa fiti (iar Papusarii sunt chiar incantati sa vada ca nu dormiti).


Alea Jacta Est !
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

arckadii

Interesant ce s-a intamplat fix cu drapelul Americii, fix la JO?:)


US flag falls during Women's tennis gold-medal ceremony at 2012 London Olympics


Coincidenta, stiu...dar se potriveste chiar bine.


Ark

Xanadron

#107
Update scurt: cu riscul pierderii unei ore din viatza (mult mai putin oricum decit aici pe RUFOn), i-am scris chiar azi un e-mail lui nea' Lefebvre, pentru eventuale lamuriri ale unor neclaritati personale, nascute-n mintea mea limitata mai ales dupa vizionarea interviului cu hiperactivul Alex Jones.

Facui asta nu doar fiindca stiu lb. engleza un pic mai bine decit captain Base, ci din simplul motiv ca tipu' a raspuns (desi relativ scurt) unor mailuri de la necunoscuti, dovedindu-se neasteptat de abordabil (zic asta nu ca presupunere, unul din corespondenti fiindu-mi cunoscut - faptul ca l-a intrebat insa timpenii simpliste :-D e o alta poveste).
In plus, m-am gindit c-ar fi pacat sa nu profitam de posibilitatea unei eventuale comunicari directe cu autorul controversatului clip animat, dupa ce ne-am dat cu presupusul "teoretizant" in fel si chip.

Astept deci eventuale limpeziri "de la sursa":star: - pe care clar c-o sa vi le sifonez si voua, de-or veni vreodata (dupa ce mi le citesc si baietii cu oki albastri, evident). 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

(Cu scuze pt dubla postare) - uite si continutul e-mailului de azi, pentru cei curiosi.
Cu doua pasaje omise, fiind prea... personale. 8-) In principiu si-n doua vorbe fiind vorba totusi de caile prin care musiu Lefebvre ar fi accesat, asa cum sustine - si eu il cred -  "the pool of universal knowledge" sau noosfera universala (sectiunea Terra si sforarii ei perversi :evil: ), Biblioteca Akasha etc - ziceti-i cum vreti.
Am vrut deci doar sa confrunt diverse teorii, printre care si una rezultata din experientze proprii (nu ma intrebati care anume, ca n-au loc aici pe forum).

Date: 2012/8/9
Subject: Some personal questions for Mr. Louis Lefebvre
To: "info@heliofant.com" <info@heliofant.com>

Hello Mr. Lefebvre,

   I'm just a simple romanian citizen interested not only in graphic arts (domain of Your high expertise), but also in symbology and other subtle signals surrounding us nowadays. That's why Your astounding animation "I, Pet Goat II" raised to me more questions than answers, discussed here in Romania mainly on the UFO/conspirationist RUFOn forum - http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4203.0.html - a topic started by myself.

   I'm not going to waste Your precious time with the many different interpretations of Your work of art (just a short statement: the majority still thinks that You may be just a "testing tool" of the Illuminati - I don't think so anyway  :wink:) and I'll limit my humble plea for clarifying some aspects of the interview made by Alex Jones - he's just a "tool" I guess and not You, not only because he's always speaking over his guests and having to constantly assert his own view of reality.

   Putting that aside, one small question remains: why did You not talk at all about the sources generating some prophetic elements of this great video, such as the house in flames viewed through the foggy window of the school in Obama's rearward-travelling shot or the three UFOs/Stealth Bombers destroying the mosque, or the atomic cloud above the muslim mother? Or about the circumstances of that "painfull period" of 4-5 years that emulated Your "inner visions"? 

   These details don't make me suspicious though, remembering Alex Jones's agressive style and Your elegant manners - so I keep thinking that this is not the work of the Illuminati for sure, even if Your animation started feeding in to the Mainstream Media and subsequently in the minds and consciousness of the masses. Even if Alex Jones said in the interview - for the Illuminati to generate power in their magic, there must be a prior knowledge/imprinting (he learned well the lesson of his masters, that's quite evident  :-P). Anyway, it's already a common sense statement about the critic's bad habit of inventing enough fantasy interpretations, miles away from the artist's visions.

  To be more focused now: this opinion (from the ATS forum) is, from my point of view, one of the most appropriates concerning Your intentions and the source of inspiration for "I, Pet Goat II" - and I would kindly ask You if I'm correct:

"I was relieved to see a more gentle soul who did truly care about his work and wasn't in it for the attention. The conversation was dominated and he was interrupted a lot, but I didn't blame him because it seemed very obvious to me that he is much more reserved and Alex considerably more outspoken.
Also, someone here (his username is Plube) had contacted him then posted that response on the two main "I, Pet Goat II" threads and in that response he said this all came to him visually and he tried to keep his own interpretations OUT of the making of the video.
Considering my personal and primary belief about "I, Pet Goat II"--that it came out of the pooled conscious resource that we're all connected to--I find it very reasonable that he wouldn't have an huge upper-hand in understanding it than the rest of us."

[...........................]
   Ending here, I assure You of my warmest consideration, looking forward for even a short response - awaited also by many (skeptical) Romanian forumists.

F N
Bucharest, Romania
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

#109
Citat din: Siberia din  06 August 2012, 02:40:31
   ..
   Vremea recoltei se aproprie cu pasi repezi. Ar fi cazul ca fiecare sa descopere cine este cu adevarat, de ce este aici si care este drumul pe care vrea sa-l urmeze, cat mai repede. Timpul nu sta in loc in aest sistem.
   Videoclipul prezinta o varianta pe care poti sa mergi sau nu. Dupa indelungi analize, consider ca varianta propusa nu este cea mai buna. Asteptarea natanga a unui eveniment care sa ne trezeasca, ne lipseste de ceea ce s-ar putea numi Liberul Arbitru - chiar si in masura mica in care ne este dat. Asteptarea natanga ne poate arunca in fata unei mistificari controlate, o capcana din care nu putem iesi daca nu ne-am interogat in prealabil sinele, inima.
   Am intrebat de cateva ori cine este dirijorul care apare inainte de-a se activa si dervishul rotitor. Am considerat initial ca este vorba despre Moarte - dar chiar si moartea este la randul ei un factor de control in sistemul acesta. Deci dirijorul se gaseste pe planul direct urmator si este defapt cel (de fapt cei) ce cu buna stiinta au initat planul general pentru aceasta planeta cu mii si mii de ani in urma.
  ....
Nu uitati niciodata ca nu exista lumina fara intuneric, bine fara rau, pozitiv fara negativ : + si  - trebuie sa existe impreuna pentru a pune lucrurile in miscare. Stanga va deveni dreapta, jos va deveni sus, iar moartea nu este altceva decat o schimbare. Totul curge, pentru a exista viata.
Punctul 0 este minunat, dar in acelasi timp este inert.
Voi decideti cine si unde trebuie sa fiti (iar Papusarii sunt chiar incantati sa vada ca nu dormiti).


Alea Jacta Est !
Da , zarurile au fost aruncate dar inca se rostogolesc  :-D .
Mie personal imi displace ideea unei recoltari parca as fi in Stargate Atlantis si trebuie sa vina Wraith-u' sa ma recolteze .
   Asteptarea natanga este - zic eu - o optiune a Liberului Arbitru . A alege sa nu faci nimic este o optiune prezenta zi de zi . De obicei, eu stiu ca nu e bine sa fortezi usi deschise . Majoritatii ii place sa mearga pe cai batatorite de altii , fara riscuri , cu succes garantat . Altora le plac drumurile necalcate de altii , sa experimenteze , sa deschida noi optiuni celor din urma. Asta e , nu putem fi toti la fel . De aceea nu putem sari toti in sus la comanda  :-D De aceea exista conducatori, de aceea exista un Sistem .
  Videoclipul este o optiune particulara a unui om care a accesat sau nu polul cunoasterii  . Informatiile din acest punct sunt trecute prin filtrul personal si redate intr-o forma personala, functie de intelegerea si maturitatea de care dispune . El poate fi folosit de altii compatibili cu creatorul clipului in accederea la urmatorul nivel .
  Cei necompatibili din diverse motive au sau isi cauta propriile cai .
  Papusarii sunt dincolo de simtirea umana asa ca eu zic ca le este absolut indiferent daca si cine scapa sau e treaz . Din pdv uman Ei sunt inumani prin indiferenta lor sau a-umani prin detasarea care ii caracterizeaza .
  Sa nu uitam ca fara demoni nu exista nici ingeri - vorbind in limbajul uzual  :lol: Sau cum se zicea de vreo 6 mii de ani , motivul pentru care spitele unei roti nu cad este ca le uneste golul dintre ele  :-)
  Parerea mea..

P.S. Dirijorul e aici , eu asa zic . E o impresie falsa ca ar fi exterior . Tot parerea mea . :-D

Xanadron

#110
Citat din: fiulploii din  09 August 2012, 19:00:25
Da , zarurile au fost aruncate dar inca se rostogolesc  :-D .
   Asteptarea natanga este - zic eu - o optiune a Liberului Arbitru . A alege sa nu faci nimic este o optiune prezenta zi de zi .
P.S. Dirijorul e aici , eu asa zic . E o impresie falsa ca ar fi exterior . Tot parerea mea . :-D
1. Io cred ca zarurile-s masluite tot de vreo 6 milenii si "arbitrii" sforarilor barbugii :-D lasati p-aici - cu alte directive decit ce simtim pe pielea noastra - sint pe cale sa intervina direct, satui de-atitea telefoane, telegrame, ravashe cu surprize etc.

2. La fel cum "dirijorul" trebuie sa fie si el aici, in "colonie" si nu la ani-lumina-n "centrala" ET, ca sa simta mai bine pulsul trebilor. Doar ca-i uman si nu doar umanoid (parerea mea), chiar daca hibridizat cumva ca sa devina o interfatza mai eficienta cu Sefii Ai Mari, :martiansmile: si poate clonat periodic tot de 5-6 milenii (ca suport fizic al unui CS updatat constant presupun).

3. Asteptarea natinga poate include, zic eu, si dezinteresul pentru simbolistica din jur, incluzind sursele subtile ale viziunilor aparent inexplicabile ale unora (cazul lui "I, Pet Goat II"). Iar Actiunea (poate tot natinga :lol:) n-ar trebui sa se rezume insa la trimis e-mailuri lui nea' Lefebvre, desi ceva-ceva rezolva si asta, dar exclusiv la nivel de intelegere a tabloului de ansamblu.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#111
"Bate si ti se va deschide" e o maxima care nu prea se mai aplica-n era asta grabita, mai ales cind bati la usa unor celebritati - cum a devenit cumva si Mr. Lefebvre in ultima vreme.
Uite ca prezumtia mea de... bun simt s-a adeverit totusi si autorul lui "I, Pet Goat II" mi-a raspuns chiar ieri. :-o

Reproduc deocamdata portiunea raspunsului (2/3 :-D) care intereseaza poate pe unii colegi (sorry, alineatul final ramine si-acum [.........], fiind un raspuns ce ma privea strict personal) si-oi reveni poate si c-o traducere daca-i nevoie (nu cred totusi asta, in urma unui circuit logic simplu).
Poate si cu ceva comentarii - dar numai dupa ce v-oi "auzi" si pe unii dintre voi.
Deeci: :martiansmile:

Hello F,

the end quote seems exactly right to me. It seems I have accessed something from the pooled conscious resource that is there for everybody to access. Now with all the new knowledge I have from the conspiracy world and other studies, I can layer on many more interpretations than before. Because keep in mind when the film came to me, I wasn't very clued into everything I know now (the federal reserve system, the reptilians, the perhaps alignment with the galactic center, Egyptian symbology, the false-flag system)... To me in the initial stages, the film was just about expressing a deep revulsion with the materialism of this plane.

As far as the interview went, Alex did not ask me about some particular scenes (the atomic cloud and the stealth bombers), so I did not talk about what I feel is clearly being prepared – the theater of the grandest war yet? It seems all the signs are there (but I don't know that for sure). They will want to shock us into complete submission. In hindsight, I should maybe have segued onto that topic when asked about the tanks. But the questions just kept rolling out.  I was a little nervous during the interview and felt I should just answer the questions as they come and not have too much of an agenda. The film is already very forceful. I don't think I should be forceful with my opinions as well.

[........................]

Hope that helps even just a bit.

Warm regards,

Louis Lefebvre
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#112
Revin - poate aiurea, nu stiu :roll: - la posibilele capacitati premonitorii ale genialului musiu' Lefebvre, in conexiune cu recentul eveniment tragic de la scoala Sandy Hook din Newtown-USA, soldat cu moartea prin impuscare a 20 de copii si 7 adulti.

Fiindca, pe la minutul 1:41 din animatie, talentatul actor Obamache transpira intr-o scoala... IARNA, iar acum a plins - la Casa Alba, dar tot iarna - in timpul unui discurs post-carnagiu.
Nu stiu cit de crocodilian :-D sau nu, dar a plins.
...Sa fi stiut poate Lefebvre ca lacrimile-i sint de fapt o simpla "transpiratie"?!

P.S.1: Iar Christ-ul din barca Schimbarii Solare :star: tot prin aburi iernatici (de decembrie... 2012 poate?) apare, hmmm... 8-)

P.S.2: Nu-mi cereti vreun link, ca nu-i pescuita de pe net ideea. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

sunnyboy

@Xanadron: Interesanta conexiunea, dar eu vad la stiri cel putin un atentat sau o crima pe an intamplate/comise in scolile americane. Parca se intampla numai in scoli, parca e un sablon... Poate e mai interesant sa ne gandim de ce se intampla in scoli si nu in locul de munca al mamei sau tatalui prezumptivului vinovat! De ce nu se intampla intr-un muzeu de exemplu! Sau pe strada! Mie ceva imi pute!

mr

#114
Citat din: Xanadron din  15 Decembrie 2012, 23:43:20
Fiindca, pe la minutul 1:41 din animatie, talentatul actor Obamache transpira intr-o scoala... IARNA, iar acum a plins - la Casa Alba, dar tot iarna - in timpul unui discurs post-carnagiu.
Nu stiu cit de crocodilian :-D sau nu, dar a plins.
...Sa fi stiut poate Lefebvre ca lacrimile-i sint de fapt o simpla "transpiratie"?!
P.S.1: Iar Christ-ul din barca Schimbarii Solare :star: tot prin aburi iernatici (de decembrie... 2012 poate?) apare, hmmm... 8-)
Stranie coincidenta (sau poate nu) desfasurarii evenimentelor pe timpul iernii. Iar transpiratia lui Obama numai de la frig nu pare a veni...

La minutul 3:24 apare o scena care transmite ideea unei manipulari grosolane de la distanta a unor indivizi/individe care au in cap aprinsa doar o luminita (precum un bostan gaurit de Haloween), semn al lipsei constiintei de sine. Deschiderea cadoului poate reprezenta misiunea iar arma si simbolistica macabra, tipul misiunii.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Nicipreaprea

Pe corpul armei e zgâriat un A și un L cumva?

________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Xanadron

#116
Citat din: Nicipreaprea din  17 Decembrie 2012, 03:50:39
Pe corpul armei e zgâriat un A și un L cumva?
Nu, dar si-n cadrul asta HD se poate vedea minutiozitatea artistului in reproducerea detaliilor - inclusiv urmele de uzura de pe arma. Si astea inseamna deci ceva, nu doar simbolurile evidente gen capul de mort sau crucea cu virfu-n jos (mai putin vizibila, fiind singerie pe ciocolatiul "instructorului").
"AL"-ul ebraic (la el te refereai poate 8-)) apare insa, dupa unii, incifrat in alte cadre ale animatiei.
Interesant mi se pare si faptul ca-i figurata o fetitza in rolul "fragezitului mental". :roll:

P.S. @ sunnyboy: nu se-ntimpla masacre d-astea numai in scoli, din pacate - si acum de ex. expresia la americani e "going postal" :-D cind vine vorba de nebuneala psihotica a impuscarii multimilor. Fiindca postasii americani erau pina nu demult cei mai frecventi autori. De ce oare? Asta-i o alta tema de discutie, dincolo de aria prezentului topic.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

elena78

#117
mai  este un video   ,clip animat, tot cu   semnale masonice  este  inventat pare in anul 1930,este de ajuns doar o minima cunoastere a simbolurilor masonice pentru a-l  intelege ...iata  aici  faimosul ,,,BIMBO'S INITIATION...

iata aici  putine explicatii  in english

http://vigilantcitizen.com/latestnews/bimbos-initiation-an-old-cartoon-about-masonic-initiation-video/


creepy, disturbing, yet awesome cartoon ("Bimbo's Initiation")





Siberia

CitatIt seems I have accessed something from the pooled conscious resource that is there for everybody to access. Now with all the new knowledge I have from the conspiracy world and other studies, I can layer on many more interpretations than before. Because keep in mind when the film came to me, I wasn't very clued into everything I know now (the federal reserve system, the reptilians, the perhaps ??? alignment with the galactic center :-) (si totusi e multa iarna acolo) , Egyptian symbology, the false-flag system)...

Exista spatiu intre cuvinte dar exista spatiu si intre randuri. Depinde unde ne aluneca "ochii".

Doar o parere.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

#119
Citat din: Siberia din  28 Decembrie 2012, 16:23:10
Exista spatiu intre cuvinte dar exista spatiu si intre randuri. Depinde unde ne aluneca "ochii".

Doar o parere.
Buna parere - de fapt demult asteptam si viziuni ceva mai uluitoare :-D  decit... altele.

Welcome back deci pe corabia nebunilor, draga Siberia! Chiar iti simteam apoca_lipsa :lol: (si nu doar eu, sint convins).

Unele volute ale exprimarii LL-iene pot fi atribuite deci francofoniei lui originare, dar altele-s intr-adevar susceptibile la diverse interpretari.
Eu cel putin ramin insa la o interpretare "de buna credintza" a afirmatiilor artistului canadian, cu care am mai schimbat de fapt de-atunci citeva idei pe e-mail - desi nu prea multe, omu' fiind extrem de ocupat.

O sa revin insa cu ceva detalii cind oi avea destul timp sa mai scrijelesc la topicul asta considerat inutil de citiva colegi, absolut stimabili de altfel.
(M-am scos binisor aici, nu-i asa, alx & romulus?) :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/