Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Clipul "I, PET GOAT II" by Heliofant - pareri

Creat de Xanadron, 09 Iulie 2012, 13:24:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Scuze de dublu post dar altfel nu vrea telefonul.
O mare rugăminte tuturor adresez: ce fel de costumaţie (nu mască) poartă micul zeu sau copil albastru care dansează? E foarte important pentru mine să aflu deoarece caut răspunsul de mulţi ani. Mersi anticipat! ;)

Siberia

#31
@biss, toti avem 2 ochi si totusi toti vedem atat de diferit cu ei...  :wink:
   Eu spuneam doar ca cei ce au creat clipul au denumit-o Lily - e problema lor de ce  :-D
Daca vrei sa gasesti asemanari intre Lilitu si Alice care scapa si ea din lumea obisnuita, gasesti... probabil de asta au si pus indicii destule pe-acolo.

   Vroiam sa mai spun ceva - si am uitat - si de aceea am revenit pentru 2 minute. In legatura cu semnul acelui copil indigo sau mic-grey (ce-o fi el). Semnul de pe uniforma lui seamana al naibii de bine cu un semn folosit pentru Orion...  :-D



Apropos de asta, tocmai am dat click si m-a atentionat ca ai mai postat ceva ... gand la gand ? :D (mi se intampla des in ultima vreme  :-D)

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

#32
Ok, am prins mingea si o trimit inapoi cu reverul  :lol:
Citat din: Siberia din  12 Iulie 2012, 00:20:06
   Si totusi, conform celor de la Heliofant, fetita blonda se numeste Lily ! si nu Alice  :wink:
Tot conform lor, micul grey este de fapt un copil albastru sau cum este numit in mod frecvent, copil indigo.
Abureli, nu conteaza numele pentru ca o imagine face cat o mie de cuvinte, nu? Ar trebui sa se numeasca mai degraba Aryana .

Citat din: Siberia din  12 Iulie 2012, 00:20:06

Deci tu vezi un Christ material... atunci e de inteles de ce vedem lucrurile diferit  :-D
Posibil sa fie cum zici insa regula de baza in acest clip este reprezentarea materiala prin simboluri acceptate de-a lungul istoriei , simboluri avand o anume incarcatura energetica . Deci, in clip baga baietii un christ  material flower-power balanganindu-se intr-o barca egipteana a mortii , avand ca si acoperamant corporal un vesmant tot egiptean , pe cap cu o sarma ghimpata - tehnologie relativ moderna - avand 11 scai - cel putin asa apare in anumite cadre- ca sa nu zic frame-uri  :lol: .
   Acest personaj nu e constient si o sa spui ca lucreaza inima constient si asta e cauza balanganelilor sale . Acele pendulari le vad ca un ritm oriental de indus o anumita stare . Asta este regula clipului , sa vad un christ material sau o iluzie de christ . Si toti il vad intr-o prima faza asa din cauza look-ului  :-D
La valoarea clipului, daca baietii voiau sa vedem ideea de Christ sau conceptul de Christ puneau altceva vizual . Evident, strict parerea mea.  Iar personajul din clip care are elemente vizuale ce te duc direct la ancora de Christ din mintea fiecaruia nu il consider a fi nici Anti-christul . Cauza principala este aceeasi stare de leguma caracteristica . Consider a fi doar o alta papusa-marioneta nascuta din abisurile intunecate ale creierului primitiv ce-l mostenim cu totii  :-D Si degeaba ii dispare coroana de ghimpi sarmulitici    :lol: si deschide pleoapele dind iluzia constientei , eu zic ca tot nu e treaz si nici adormit .
Citat din: Siberia din  12 Iulie 2012, 00:20:06

Daca te uiti bine la calatoria cu barca, o sa vezi ca la un moment dat intra in ceea ce poate parea o pestera, construita cumva in ADN.
M-am uita nu bine, ci cadru cu cadru tot clipul  :-D O sa atasez doua poze din calatoria cu barca , una normala , luata direct din clip si a doua fiind prima insa rasturnata pentru a iesi mai bine in evidenta faptul ca reflexia din apa este alta decat ceea ce trebuie . Nu este primul caz de acest fel, a mai existat un asemenea tip de reflexie - parca tot aici pe forum l-am vazut - numai @Xanadron cred ma poate scoate din impas ! : omul din barca era reflectat in apa ca fiind un grey . Aici in clip e putin diferit si las pe fiecare sa vada singur ceea ce vede. Si pestera, asa cum ai remarcat nu e pestera de fapt.
Citat din: Siberia din  12 Iulie 2012, 00:20:06

Crezi ca Christul din tine are iris ? Eu una recunosc, nu stiu nici macar ce ochi are  :-D
Nu, nu are iris insa daca mi se prezinta ca si imagine , da , ma astept sa aiba iris daca are haine, pleoape, plete, sprancene, degete , etc.

Citat din: Siberia din  12 Iulie 2012, 00:20:06

Mai zic odata, daca nu s-a inteles: conform simbolurilor utilizate si criptografiei, lucrarea poarta amprenta Rosicrucienilor (cativa veritabili care or mai fi ramas) si a Teosofilor - care le-au insusit cunoasterea.

p.s. - nu mai intreb cine este Dirijorul spectacolului de la minutul 5.18: am descifrat!
Ca treaba sa fie si mai incurcata putin, eu spun ca autorii sunt din tabara adversa taberei la care ne duce in mod normal gandul , vizionand acest clip .  :-D

@mr , incearca te rog sa revezi clipul fara sa faci legaturi automate cu ancorele personale. incearca sa-l privesti fara sentiment , goleste-ti mintea si las-o sa se umple vizionand clipul , mentinand deoparte orice sentiment, traire , amintire sau idee personala . Uite , considera ca nu esti de pe planeta asta , nu ai nici o legatura cu mitologiile de aici, nu ai sentimente terestre . Sper ca am reusit sa ma fac inteles  :-D
Citat din: Xanadron din  11 Iulie 2012, 08:35:41
... faza cu marul despicat, sub care silaba stranie "LC" se transforma in "LO" (London Olympics?). 8-)

Nu prea seamana cu ''LC'' zic eu . Cred ca trebuie privit din punctul de vedere al personajului care sta in picioare si zic asta observand cum au fost trasate cu pensula acele simboluri ce pot fi asemuite si cu literele ''LC'' - vezi poza atasata . Daca e sa dezvoltam putin , marul se despica in doua jumatati , una din ele se aseaza pe zisul ''C'' si alta alaturi ceea ce poate simboliza 00 ( zero-zero) iar faptul ca cele doua cercuri se unesc - la nivel tridimensional - am putea sa le asemuim cu simbolul infinitului ?

In final , un mic exemplu : vrei sa inveti-arati unui novice ca urmeaza sa invete despre integralele de ordin intai si ii prezinti un clip ce ii pune in fatza : elemente de aritmetica , tensori, algebra liniara, analiza matematica , limbajul binar si cel hexazecimal, derivate partiale, serii de numere, derivate totale , calcularea cu quipu, cu degetele , sirul lui Fibonacci , codul lui Hammurabi si scrierea in oglinda a lui DaVinci . Cam asa e acest clip , prea multa informatie pusa la iveala sau partial ascunsa - cum ar fi labirintul cu care sunt zugraviti peretii interioarelor . Iar iesirea este in vazul tuturor si mai si scrie EXIT pe ea.  :-D
  Mai jos este un quipu :


Doar parerea mea.. nu neaparat corecta .

abyss

Bun exerciţiul propus. Deci nu sunt de pe planeta asta şi privesc transmisia:-) concluzia ar fi că totul a fost doar o iluzie emanată de mintea unui cobai hipnotizat.  Rezultatul îmi pare a fi nesatisfăcător. Cobaiul nu se poate eleva spiritual de unul singur şi angrenează în deriva sa onirică forţe cosmice. Propun examinarea altei cutii  :)

Siberia

#34
Colega @fiulploii, iti raspund acum, fiindca mai tarziu n-o sa mai am cand.
   Deci, in timp ce tu aruncai cu reverul, eu am strans fileul  :-D

   O fii cum zici tu: o mare manipulare  pusa in scena de "micii grey". Si totusi, pe Youtube, clipul are 150.078 vizionari la ora asta. Hai sa mai fie vreo 100.000 pe Vimeo - dar restul de 6 miliarde si ceva de oameni care nu analizeaza acest videoclip, in al cui spectacol sunt si vor fi manipulati ?
   Probabil ca un Christ "flower-power" ar fi putut reprezenta iubirea si pacea care ar trebui sa ne inunde inimile, pe principiul "Make Love, not War". Poate producatorul o fi vreun hipiot cu suflet vesnic tanar, mai stii ?
   Or fi abureli, nu zic... dar pana la urma aburul in combinatie cu apa a dat nastere vietii materiale :-D Deci la origine, totul a fost o "abureala"  :-D
 
   Putem spune si ca videoclipul are o tenta "New Age", nu-i asa ? Daca privim centrul galaxiei si cele 4 dimensiuni care sunt traversate de o unda in minutul 4.05... Dupa care barca intra in... inima (pe care ai imortalizat-o in primele doua poze expuse de tine). Eu una, vorbeam de "intrarea" de la minutul 4.52... cea cu ADN-ul  :wink: Iar la minutul 6.26, pentru a da apa la moara celor ce cred ca va exista o anumita aliniere galactica (in decembrie 2012 sau in iulie 2013) in stanga soarelui din fundal ai sa remarci si coada "Scorpionului". Si tot la fel, poate in sigla "Heliofant" nu este vorba de o eclipsa, ci de "Soarele Negru" - centrul galactic si "Soarele Galben" pe care-l vedem pe cerul nostru...
   Vorbeai despre balanganelile Christului... probabil ca bietul de el aude muzica clipului care incepe in ritmul batailor inimii si cu un ticait discret ca de ceas, continuand pe tot parcursul sa pastreze acelasi ritm "cardiac" si ii provoaca o stare narcoleptica... orice e posibil.

   In rest, precum am mai zis de multe ori: fiecare vede ce poate, cum poate, cand poate si cu ce poate - unii cu ochii mintii, altii cu ochii inimii, altii prin ochelarii de soare   :wink: De aceea avem atatea pareri diferite :)
   Daca clipul descrie doar un spectacol pus in scena de "micii grey", e perfect. Omenirea poate dormi linistita, oricum nimeni si nimic nu-i va mai bate la usa inimii.
   Eu una ma opresc aici si ma retrag in lumea mea: o lume minunata, in care vei gasi... numai copii - o lume cu mult soare si mii de jucarii, pentru... copii :-D (nah, ca m-a luat cantatul la 3 jumate' dimineata  :-D)


p.s. - Unii zic ca cele 2 jumatati identice, in oglinda ale marului, reprezinta notiunea: precum in cer, asa si pe pamant... iar LO intors poate fi 07... Eu nu mai zic... dorm  :wink:
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti


mariusvlad

#36
Citat din: Xanadron din  11 Iulie 2012, 21:22:55...si iar ma-ntreb, daca tot veni vorba: CINE-S EI TOTUSI? :roll:)
Si daca acest clip este un false flag facut chiar de catre Illuminati pentru a discredita aceasta teorie a conspiratiei, pentru a ne da peste nas noua, celor care striga in gura mare ca suntem posedati de forte oculte care ne ghideaza viata? Daca o sa treaca olimpiada si nu se intampla nimic, apoi o sa vina anul nou si iarasi nu se v-a intampla nimic? O sa intram intr-o adormire totala convinsi ca totul a fost o minciuna, stare numai buna pentru diriguitorii acestei lumi.

Citat din: Xanadron din  11 Iulie 2012, 08:35:41...la faza cu marul despicat, sub care silaba stranie "LC" se transforma in "LO" (London Olympics?). 8-)
Sau poate fi Last Chance dupa care apare solutia sub forma marului despicat care poate reprezenta cele 2 emisfere cerebrale care daca ar fuziona ar da nastere cunoasterii simbolizate de acea floare, eveniment care il face pe Obama sa transpire.

mr


fiulploii, am sa citez colegii pentru a formula un raspuns la indemnul tau:
Citat din: @biss din  12 Iulie 2012, 02:26:35
Bun exerciţiul propus. Deci nu sunt de pe planeta asta şi privesc transmisia:-) concluzia ar fi că totul a fost doar o iluzie emanată de  mintea unui cobai hipnotizat.  Rezultatul îmi pare a fi nesatisfăcător. Cobaiul nu se poate eleva spiritual de unul singur şi angrenează  în deriva sa onirică forţe cosmice. Propun examinarea altei cutii  :)
Citat din: Siberia din  12 Iulie 2012, 03:25:00
In rest, precum am mai zis de multe ori: fiecare vede ce poate, cum poate, cand poate si cu ce poate - unii cu ochii mintii, altii cu  ochii inimii, altii prin ochelarii de soare   :wink: De aceea avem atatea pareri diferite :)
La nivel de esenta, dezbaterile si ideile acestei analize pe clip cred ca se incadreaza foarte bine in cele discutate pe topicul lui  TVM. Asa cum autorul sa limitat doar la o interpretare foarte profunda si personala a Zoharului (Cartea Splendorii), fara sa tina  cont de cartile fudamentale alte traditiei iudaice care il completeaza, Sepher Yetzirah (Cartea Formarii), Tora, Talmudul, Masora si  Misna, asa si aici nu cred ca putem tine cont doar de o analiza rece a fiecarei secvente. Fiecare scena face trimitere la multe  aspecte care au influientat si influienteaza real sistemul si vietile noastre, aspecte care tin de zona magiei, supranaturalului, nepalpabilului. In mod sigur exista o imagine de ansamblu, reala, asupra a tot ceea ce s-a intamplat si se intampla pe planeta asta. Si unii, putini, care o cunosc. Probabil, acestia chiar incearca sa o transmita si noua (si nu ma refer numai la acest clip). Depinde de noi si de perceptia nostra cat o intelegem si o acceptam.

Cred ca fiecare dintre noi foloseste, de-a lungul vietii, ancore cu ajutorul carora se pozitioneaza si isi construieste realitatea. O privire goala, fara ancore, cred ca este specifica unui android, sau unui trup fara legatura cu planul cauzal, unei clone. Clipul este destinat oamenilor intregi, iar simbolistica complexa obliga la cunoastere, alta decat cea oficiala.
Daca toti avem aceste ancore, inclusiv tu fiulploii, cred ca pozitionarea asupra unui subiect dat este data de calitatea si polaritatea acestor ancore. De aici apar punctele de vedere atat de diferite, unii implicandu-se direct si dobandind experienta, realizand efectiv universalitatea lui "Ce este dedesubt este la fel cu ce este deasupra, iar ce este deasupra e la fel cu ce este dedesubt, pentru a implini miracolul unui singur lucru", iar altii inca se multumesc doar a privi din exterior, construidu-si realitatea pe parerile altora si cu o anumita doza de scepticism.
Adevarul cred ca este unul singur, iar toate existentele noastre, sub o forma sau alta, reprezinta o apropiere pana la identificare cu acest adevar. Pe acest drum suntem la checkpoint-uri diferite, cu perspective diferite si tot ce conteaza pe acest traseu este respectul pentru inaintare...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

#38
Citat din: mariusvlad din  12 Iulie 2012, 10:27:07
Si daca acest clip este un false flag facut chiar de catre Illuminati pentru a discredita aceasta teorie a conspiratiei, pentru a ne da peste nas noua, celor care striga in gura mare ca suntem posedati de forte oculte care ne ghideaza viata? Daca o sa treaca olimpiada si nu se intampla nimic, apoi o sa vina anul nou si iarasi nu se v-a intampla nimic? O sa intram intr-o adormire totala convinsi ca totul a fost o minciuna, stare numai buna pentru diriguitorii acestei lumi.
Sau poate fi Last Chance dupa care apare solutia sub forma marului despicat care poate reprezenta cele 2 emisfere cerebrale care daca ar fuziona ar da nastere cunoasterii simbolizate de acea floare, eveniment care il face pe Obama sa transpire.

OK, e posibila (desi putin probabila, cred eu) si varianta unei "distractii rozicruciene" pe seama noastra - ce-nseamna de fapt pentru ei citeva milioane de dolari?!
Iar clipul asta cu atitea ametitoare fatzete sa fie o... pe cit de subtila, pe atit de perversa :evil: atentionare de tipul "Vedeti cum v-am tras-o timp de milenii fara sa caraiti ceva, desi magariile noastre-s atit de vizibile uneori?"
Cu continuarea subinteleasa: "Si-o sa v-o tragem in continuare cit si cum vrem noi!" :-D

Cum ar ramine atunci insa cu finalul aparent optimist? :roll:
Si asta ar putea fi de fapt doar una din tocitele gulgute New-Age hiper-optimiste si pasivizante-n draci (nu numai de tip Teozofico-New-Age insa - cei mai "copti" dintre noi tin sigur minte de pilda mereu aminatele promisiuni ale "erei de aur a comunismului" :-P).
Care nu mai venea niciodata, nici macar in desene animate...

Cit despre "ancorele" noastre mereu active-n evaluari la modul subconstient macar, clar ca-s dificil de blocat... in caz ca nu sintem deja niste bodhisattva, :star: evident - dar asta nu inseamna ca n-ar merita sa-ncercam macar vreo forma a detasarii alerte. Fie si doar una partiala, prin care sa uitam macar istoria invatzata la scoala, daca nu si fantasmele credintzei proprii de pina acum (dogma religiei meritind sa fie uitata si fara vreun motiv anume). :lol:
Doar asa reusind poate - zic si io - sedimentarea unui tablou evolutiv real al Sinelui in oceanul asta de iluzii, dincolo de atitea si-atitea simboluri "dezgropate" deloc intimplator tocmai acum. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

rontzo

eu ma mai uit la clip, mai citesc  ce-ati scris si voi
iar ma uit la clip mai gasesc una-alta
sunt multe chestii suprapuse si uneori cred ca si cu dubla semnificatie sau dunbla interpretare
de exemplu "formula" F=-F
unii zic ca inseamna pur si simplu 666 Unde "F" e a 6-a litera din alfabet si "=-" e tot "F" in alfabetul Braille
pe unde e tot o ecuatie
PS chestia asta am gasit-o intr-o varianta de explicare a clip-ului care sustine ca ce vedem e falsul Hristos intruchipat de Satan- o fi si asta posbil- cine stie ? din pacate comentariile scrise din clipul din 2 parti sunt numai in engleza
Part 1  Sackcloth&Ashes I PET GOAT II, LUCIFER'S REDUX REVEALED PART I
Part 2  Sackcloth&Ashes I PET GOAT II, LUCIFER'S REDUX REVEALED part II

sa ne traiesti Xanadron  ca ne-ai dat de lucru grupa mare- ca prea lancezeam ca niste trantori ordinari :p


Xanadron

#40
Nu doar voua v-am dat vad de lucru cit cuprinde, ci m-am legat la cap si pe mine-ma cind nu ma durea...
In plus fara sa-mi dea Illuminati :star: astia vreun $ gaurit macar, ca recompensa ca va mai fragezesc neuronii. :lol:

La modul serios acum, videoclipul asta complex mi se pare un catalizator excelent al gindirii si chiar al... auto-cultivarii fiecaruia prin "search"-uri curioase in diverse domenii. Indiferent de semnificatiile lui oculte - voite sau doar intimplator "nimerite".

Iar poanta cu "F=-F" ma intriga si pe mine, fara sa pot trage insa o concluzie clara si fiindca n-am habar ce pot semnifica liniutele alea puse peste "F"-uri. :roll:
...Sa fie vreo mantzocarie vectoriala oare la mijloc? 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

horia2008

Citat din: rontzo din  12 Iulie 2012, 17:17:52
sa ne traiesti Xanadron  ca ne-ai dat de lucru grupa mare- ca prea lancezeam ca niste trantori ordinari :p
Sa traisasca, desigur, ca tot el a pus si analiza asta in doua parti, anterior cu cateva postari, dar intr-un singur clip :lol: :lol:

Citat din: Xanadron din  11 Iulie 2012, 21:22:55
Deja simt ca-mi plezneste capu' mai dihai ca ouale reptoizilor la soare :-D cu capra asta satanica (sau nu) dedublata/triplata astral (sau nu :-P) intr-un lagar de concentrare FEMA (sau nu), cu Christul presupus antichristic (sau nu :lol:) s.a.m.d., dar merita cred urmarita si-o alta analiza, pe unele coordonate oculte surprinzator interconectate uneori, a clipului care polarizeaza la ora asta atitea minti, credintze, bordeie, obiceie etc (poate asta era si scopul comanditarilor clipului - si iar ma-ntreb, daca tot veni vorba: CINE-S EI TOTUSI? :roll:)

http://www.youtube.com/watch?v=APxISYkuOPs&feature=player_embedded#

P.S. Alte comentarii si analize, aici:  http://vigilantcitizen.com/moviesandtv/the-esoteric-symbolism-of-the-viral-video-i-pet-goat-ii/

fiulploii

Mai intai, cand omul nu stie nimic invata tehnici si acumuleaza cunostiinte , teoretice si practice . In cazul de fatza vorbim de simboluri, semantica , psihologie aplicata , tehnici de sugestii vizuale si acustice , explicatii si caracteristici privind simbolurile, luate separat sau in concordanta cu altele, intarindu-se sau slabindu-se reciproc in mesajul ce se vrea transmis . Mai apare si ambiguitatea unor elemente , rezolvabila insa prin studierea elementului respectiv in context . Uneori , aceasta ambiguitate ramane si asta poate sa semnifice o rascruce de drumuri .
Acestea sunt tehnicile pe scurt.
Insa ele nu sunt necesare  :-D
Ce inseamna asta? Inseamna ca ele au fost necesare doar la inceput, cand nu stii nimic. La un anumit moment al acumularii tehnicizate trebuie sa dezvolti un nou simt , o noua constientizare a tuturor simturilor  care sa permita sa reactionezi fara sa gandesti . Nu mai trebuie sa privesti si sa iti canalizezi atentia intr-o singura directie . Mai degraba vezi si simti ce urmeaza . In acel moment special asta e ceea ce conteaza: o reactie de iluminare care nu mai necesita observare constienta .
Pe scurt, procedura este ,, invata, uita-renunta, reactioneaza''  sau '' Nu te gandi la ce ai de facut sau la cum trebuie sa faci''
Asta am vrut sa spun cu
Citat

incearca te rog sa revezi clipul fara sa faci legaturi automate cu ancorele personale. incearca sa-l privesti fara sentiment , goleste-ti mintea si las-o sa se umple vizionand clipul , mentinand deoparte orice sentiment, traire , amintire sau idee personala . Uite , considera ca nu esti de pe planeta asta , nu ai nici o legatura cu mitologiile de aici, nu ai sentimente terestre . Sper ca am reusit sa ma fac inteles

Citat din: Xanadron din  12 Iulie 2012, 16:05:41
Cum ar ramine atunci insa cu finalul aparent optimist? :roll:
Pai , finalul e cam asa : Noul christ in vectorul lui purtator pe ape se apropie de Soare care incepe sa creasca in dimensiuni . In momentul in care piramida aparent cea mai mare fiind in cadru apropiat este lovita de o chestie trasa din Soare si incepe sa se distruga atunci barca se opreste , nu mai inainteaza deloc. Soarele creste in dimensiuni si din el se mai trag niste chestii zburatoare 
( daca in loc de <   trag> foloseam <ejecteaza> era mai bine ? ) Celelalte doua piramide se distrug din cauza cresterii in dimensiuni si radiatii a Soarelui . Apoi Soarele se astampara  si se reduce in dimensiuni revenind cam la ceea ce fusese inainte iar barca noului christ e nemiscata .
Fine del tempo .
Mie imi pare un fel de remiza . Adica christul a daramat tot si a pus bazele a ceva nou insa atat , a ajuns la limita stabilita . Nu mai continui pe tema asta ca e pur SF . Sau poate ca in partea a treia a productiei  christul isi va continua calatoria .
   Ca o observatie , piramida cea mare e singura care are un pyramidion   clar detasat de trunchiul piramidei in timp ce celelalte doua  sunt dintr-o bucata , de jos pana sus .Iar pestii care sar in barca sunt toti de un singur tip  :-D  Cel putin eu asa vad.

Ca veni vorba de androizi si clone am o intrebare : cum s-a dedus ca le lipseste legatura cu planul cauzal ?

Citat din: Xanadron din  12 Iulie 2012, 17:27:19
Iar poanta cu "F=-F" ma intriga si pe mine, fara sa pot trage insa o concluzie clara si fiindca n-am habar ce pot semnifica liniutele alea puse peste "F"-uri. :roll:
...Sa fie vreo mantzocarie vectoriala oare la mijloc? 8-)
Daca o citesti invers , e mai clara? Si da, eu am zis ca e o chestie vectoriala .

Evident, doar parerile mele la acest moment .

Citat din: Siberia din  12 Iulie 2012, 03:25:00
   Deci, in timp ce tu aruncai cu reverul, eu am strans fileul  :-D

 
:lol: Ce rapida esti , colega ! Deci, mingea a ramas in aer , in standby.


Arhanghelul

#43
Citat din: fiulploii din  12 Iulie 2012, 01:59:14
M-am uita nu bine, ci cadru cu cadru tot clipul  :-D O sa atasez doua poze din calatoria cu barca , una normala , luata direct din clip si a doua fiind prima insa rasturnata pentru a iesi mai bine in evidenta faptul ca reflexia din apa este alta decat ceea ce trebuie . Nu este primul caz de acest fel, a mai existat un asemenea tip de reflexie - parca tot aici pe forum l-am vazut - numai @Xanadron cred ma poate scoate din impas ! : omul din barca era reflectat in apa ca fiind un grey . Aici in clip e putin diferit si las pe fiecare sa vada singur ceea ce vede. Si pestera, asa cum ai remarcat nu e pestera de fapt. Nu, nu are iris insa daca mi se prezinta ca si imagine , da , ma astept sa aiba iris daca are haine, pleoape, plete, sprancene, degete , etc.

2012 FILE #1: Canadian Mint first to DISCLOSE 2011 alien Grey existence or coming event?

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3900.msg71795.html#msg71795

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Citat din: Xanadron din  12 Iulie 2012, 17:27:19
Iar poanta cu "F=-F" ma intriga si pe mine, fara sa pot trage insa o concluzie clara si fiindca n-am habar ce pot semnifica liniutele alea puse peste "F"-uri. :roll:
...Sa fie vreo mantzocarie vectoriala oare la mijloc? 8-)

I)

Principiul al III-lea al mecanicii (Newton) sau principiul actiunii si reactiunii se enunta sub forma :
Daca un corp actioneaza asupra altui corp cu o forta numita actiune , cel de-al doilea corp actioneaza asupra primului cu o forta egala in modul si opusa ca sens , numita reactiune .

                                                                       

http://incursiune-in-lumea-fizicii.accounting-business.eu/principiul-al-II---lea-al-mecanicii.html

II)

Citat:
3.Legea acţiunii şi reacţiunii
Putem studia lucrurile din multe puncte de vedere: fizic,chimic, astronomic, politic, financiar, etc., şi este foarte bine, dar când nu le studiem din punct devedere magic, nu cunoaştem esenţialul. Da, dacă nu cunoaştem cum acţionează lucrurile asupranoastră, cum ne influenţează, nu cunoaştem esenţialul. Ori, totul acţionează asupra noastră,tot ce trăieşte în natură ne influenţează: soarele,stelele, plantele, pietrele, animalele...

Omraam Mikhael Aivanhov - Cartea Magiei Divine - Vers.1
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

#44
In fie, un interviu credibil aici: http://www.3dworldmag.com/2012/07/06/friday-animation-fun-i-pet-goat-ii/

...unde-am gasit (dupa f. multe cautari printre tone de site-uri copy/paste) interesantele explicatii ale principalului creator al genialului  "short" "I, Pet Goat II", graphic-designerul canadian Louis Lefebre. Care mie cel putin mi se pare a fi sincer dincolo de orice indoiala.

Se pare deci ca nu intotdeauna unghiul de vedere "conspirationist" 8-) e valabil, fiindca atit de comentatul videoclip n-a fost finantat de nicaieri - cu exceptia cheltuielilor... autorului insusi, care a subcontractat citiva alti artisti (nu doar animatori, ci si pictori, coregrafi si muzicieni) pentru segmentele care ori il depaseau ca experientza, ori ar fi fost facute de el intr-un ritm prea lent.
("But the truth of the matter is that it has been a mostly solitary endeavor with a few contractors hired as I needed them.")

Alte pasaje importante, zic eu:
So the film is about a journey through the landscape of my personal suffering using very universal symbols, a journey that leads to a more peaceful abiding place.
Adica: filmuletzu-i un gen de calatorie prin "peisajul" propriei mele suferintze, in care-am folosit simboluri universal valabile - calatorie ce conduce spre locuri mai pline de pace.

Throughout the process I tried to follow the story in its visual form [rather than over thinking things]. When things made sense visually and rhythmically, I went with that. In fact many times it wasn't clear to me what the images meant and I found multiple explanations. And many people have given me alternative explanations. I think it works well that way evoking different things for different people.
In cursul procesului creativ am incercat sa urmez firul pur vizual al naratiunii [in loc sa... supragindesc cumva detaliile]. Iar cind ansamblul devenea convingator din pdv vizual si ritmic, ma lasam pur si simplu dus de val. Sincer sa fiu, nici mie nu-mi era intotdeauna clara semnificatia imaginilor si gaseam explicatii multiple. Cred ca nu-i insa vreo problema - ba chiar dimpotriva - sa evoci lucruri un pic diferite pentru oameni diferiti [n.b. ...prin aceleasi simboluri].

Having said that, the story is clearly about the crumbling away of the hierarchical world based on control and the rising up of the spiritual man, awake to his divine nature, free of intermediaries.
Rezumativ, povestea-i despre destramarea actualei lumi/paradigme ierarhice bazate pe control absolut si nasterea "omului spiritual", constient de natura lui divina si liber de de intermediari [iar n.b.: ..."intre el si Creator", :star: indraznesc sa adaug].

Concluzie: cred ca la intrebarea "Cine-or fi oare comanditarii lucrarii?" cred ca avem deja un raspuns: aparent NIMENI.
...Ori sinteti de alta parere?! :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/