Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine si de ce zboara pe cerul patriei?

Creat de alx, 06 Iulie 2012, 00:21:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kefren

Citat din: fiulploii din  08 August 2012, 12:12:05
@kefren
Te-ai uitat la filmul postat de @spooky    aici
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4163.0.html ?

P.S. sa ne bucuram ca mai avem inca un cer al ..patriei  :-D  Sau poate ca nu mai e al nostru in totalitate ...


    Nu are legatura cu filmul postat desi mi-a trecut prin minte in momentul cand am vazut dara aia neobisnuita.Tot ceea ce am scris este adevarat,este o observatie reala careia nu ii gasesc o explicatie logica,de aceea am cerut ajutorul vostru.Ceea ce s-a intamplat cu avionul dupa oprirea brusca a cozii m-a socat si mai mult.

fiulploii

Citat din: kefren din  08 August 2012, 18:38:30

    Nu are legatura cu filmul postat desi mi-a trecut prin minte in momentul cand am vazut dara aia neobisnuita.Tot ceea ce am scris este adevarat,este o observatie reala careia nu ii gasesc o explicatie logica,de aceea am cerut ajutorul vostru.Ceea ce s-a intamplat cu avionul dupa oprirea brusca a cozii m-a socat si mai mult.

Apai sa asisti la o disclosure !
In legatura cu filmul : daca iti spun ca acolo vezi procesul invers pe care l-ai vizionat tu? Adica, avem un obect  zburatoriu care face o materializare inconjurat de un camp de forma(ta)re-protectie .
Restul ... nu e tacere dar nu mai conteaza .
Parerea mea..

kefren

Citat din: fiulploii din  08 August 2012, 19:22:48
Apai sa asisti la o disclosure !
In legatura cu filmul : daca iti spun ca acolo vezi procesul invers pe care l-ai vizionat tu? Adica, avem un obect  zburatoriu care face o materializare inconjurat de un camp de forma(ta)re-protectie .
Restul ... nu e tacere dar nu mai conteaza .
Parerea mea..

   Sa inteleg ca  am fost norocos sa vad asa ceva,regret enorm ca nu am avut nimic la indemana sa filmez sau macar sa fotografiez momentele.Totul s-a petrecut destul de repede iar cu telefonul meu  n-aveam nici o sansa desi,din momentul in care am observat fenomenul mi-am dat seama ca se intampla ceva iesit din comun!.Asta este,ramane pe data viitoare ,desi cred ca asa ceva vezi doar odata in viata!

AndreiASM

Salutari

Impatimit al avioanelor & astronomiei fiind, ridic de foarte multe ori privirea spre cer, atat ziua cat si noaptea. Pana acum, niciun fenomen nu mi-a atras atentia in mod deosebit, stiind de fiecare data cu ce am de-a face (satelit, ISS, avion, meteorit, etc). Aseara, insa, in jurul ore 22:30, pe deasupra Clujului am observat ca trece un obiect zburator ciudat. Pe langa viteza care mie mi se parea cam mare pentru un avion de linie normal (care zboara cu o viteza de aproximativ 900 km/h), am remarcat un alt lucru dubios: avea doar 2 lumini intermitente, albe, una foarte puternica in partea din fata, una slaba in spate. Atat. Nici o alta luminca nu era prezenta pe obiect. In mod normal, trebuia sa existe inca minim 2 lumini puternice: verde respectiv rosie, pe aripi. Acesta nu prezenta insa nicio alta sursa de lumina. Sunt aproape sigur ca era un soi de avion militar de ceva fel, insa totusi, si acelea ar fi trebuit sa respecte "normele". Doar daca nu era un avion militar obisnuit...? Dar atunci probabil nu se sinchiseaua sa puna nicio sursa de lumina pe el. Traiectoria nord - nord vest pe care o avea avionul si localizarea sa relativa la observator se vede in atasament.

Ce parere aveti?

PS: Nu am perceput absolut niciun zgomot al respectivului obiect, cu toate ca in mod normal, si la miezul zilei, din centrul orasului, aud avioanele de pasageri ce survoleaza orasul.

Resboiu

Citat din: Rayden din  05 August 2012, 17:52:18
venind de la vf. omu spre Busteni pe valea cerbului..tocmai incepusem coborarea cand pe cer cam la acelasi plafon cu avioanele de pasageri..am zarit urmatorul obiect zburator oarecum identificat, pentru ca avion de pasageri nu e.
parca ar fi fratiorul mult mai tanar si mai high tech al lui U2...voi ce ziceti? :mrgreen:

Rayden, poate fi un biz-jet. Zic, pe langa varianta exprimata de Kandaon cu IAR-99.

kandaon

#95
Nu stiu unde s-ar potrivi mai bine clipul asta, aici, la OZN in Romania sau la pagina comica chiar (parerea mea e ca a fost mai degraba un meteorit totusi, mult mai mititel decat cel de Celiabinsk insa)

OZN prabusit in Brasov

Sper ca daca a fost totusi un OZN extraterestrii aia nu au sfarsit mancati de ursii care misuna in zona iar OZN-ul lor nu a sfarsit pe post de fier vechi in atelierul de reparat OZN-uri care apare in clip  :-D

Ar fi chiar aiurea sa ai un astfel de prim contact cu o alta civilizatie

Interesant e ca evenimentul a avut loc in zona Brasov, zone despre care s-au mai facut raportari  aici pe forum.
Asadar, ori se joaca cei de la IAR cu ceva ori sistemul preistoric de aparare din Bucegi a nimicit intrusii hehe

Resboiu

#96
Cei de la IAR nu prea mai au cu ce si nu prea mai sunt IAR. Adica, acum cam este al Eurocopter si pe acolo ar fi vorba de elicoptere - in prezent se deruleaza un contract de modernizare a unor Puma pentru englezi.

Legat de pasarea alba cu doua motoare, ma indoiesc ca ar fi avut motive sa zboare "suspect" un Spartan. Probabil a fost un An-30.

An-30, spre deosebire de Spartan care e gol si destinat transportului, este echipat pentru aero fotogrametrie: http://www.roaf.ro/ro/dotare/an30.php

alx

Citat din: Resboiu din  07 Martie 2013, 17:29:08
Legat de pasarea alba cu doua motoare, ma indoiesc ca ar fi avut motive sa zboare "suspect" un Spartan. Probabil a fost un An-30.

An-30, spre deosebire de Spartan care e gol si destinat transportului, este echipat pentru aero fotogrametrie: http://www.roaf.ro/ro/dotare/an30.php
Cu tot respectul,dar ceea ce am vazut eu(si nu numai eu) cel putin 2 ani la rand era Spartan-ul,si nu un avion "de facut poze"...am avut ocazia sa-l vad de suficiente ori de foarte aproape ca sa pot afirma asta fara nici un dubiu.
  In plus,Spartan-ul a fost inlocuit de un C130,dar le-am vazut si zburand deodata...iar Hercules-ul stiu sigur ca nu cu pozele se ocupa...
  Iar ipoteza ca ar fi zburat pe aici pentru fotografie aeriana pica din start,din cauza repetitivitatii zborului pe acelasi culoar,si la inaltime foarte mica...sub plafonul radar,si datorita faptului ca un zbor de acel tip ar fi aparut pe radarele din tarisoara asta,ceea ce in cazul de fata...nu a fost cazul!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

#98
In urma cu cateva minute,mai precis la 16.57 cioara gri cu bot ciudat(C130) a trecut pe deasupra mea...din pacate,ca de obicei,nici de data asta nu eram pregatit,fiind cu butelia in mana... ;D ...nu de vin butelia,ci de gaz... :D
Am sunat un amic care e la 15 km de mine,si acesta a reusit sa faca cateva fotografii cu telefonul mobil,pe care le postez acilea...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Rayden

hmm..bag sama astia tot nu au gasit ce cauta...dar din sursa sigura stiu ei ca e p-acolo pe undeva...

alx

@Rayden
Nope,asta e "cursa regulata"... ;D si asta e traseul...intrebarea e de unde vine si unde merge...si DE CE?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Rayden

s-ar putea sa ai dreptate...botul ala il face suspect de suspiciune  :mrgreen:
la cate variante are herculesu' ..bag sama seamana cu modelul cargomaster..adica de carat la greu..si, vorba ta ce or tot cara?  :?

tractorbeam

Duce magarul... nu stie ce duce!
Duce magarul... nu stie ce duce!

kefren

   Am o problema,stie cineva daca exista avioane de linie negre?
          Daca exista, ceea ce voi relata nu-si mai are rostul.Totusi,ieri am observat,pret de cateva secunde pentru ca era innourat,un avion cu aripile complet negre si corpul un gri inchis.Aripile erau mai subtiri si mai"pliate" spre corpul avionului decat majoritatea avioanelor de linie.Aveam si un binoclu la mine,dar din cauza norilor n-am mai reusit sa-l mai observ.Eu personal n-am mai vazut avion de acest tip.Sa nu uit,avionul urma o ruta a avioanelor de linie dar parca era nitel mai jos,ca altitudine,bineinteles.

acme

Citat din: kefren din  15 Aprilie 2013, 19:04:12
          Daca exista, ceea ce voi relata nu-si mai are rostul.Totusi,ieri am observat,pret de cateva secunde pentru ca era innourat,un avion cu aripile complet negre si corpul un gri inchis.
Daca aveai access la internet ai fi putut sa verifici pe http://www.flightradar24.com
We're born alone, we live alone, we die alone.