Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine si de ce zboara pe cerul patriei?

Creat de alx, 06 Iulie 2012, 00:21:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

kefren

#105
Citat din: acme din  15 Aprilie 2013, 19:33:39
Daca aveai access la internet ai fi putut sa verifici pe http://www.flightradar24.com

   Stiu site-ul, il urmaresc des,din pacate eram la pescuit,asa ca nici o sansa de net!
       Si cum urmaresc zilnic acest site poti sa-ti spun 100% ca da erori,si nu putine,l-am verificat!
     Oricum acolo imi spune de un eventual zbor,dar nu si culoarea avionului!

acme

We're born alone, we live alone, we die alone.

Ben Ami


alx

Citat din: Ben Ami din  27 Aprilie 2013, 16:27:28
cioara gri?
Nope!
Am mai spus-o,cioara gri e un tip mai "special" de Hercules...cu botul care face distinctia si culoarea GRI,FARA INSEMNE!
Si cand spun GRI,ma refer la culoarea gri-şoarec sau gri-petrol,adica un gri inchis,nicidecum culoarea acestor aparate din fotografii...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

mr

Zilele trecute am vorbit cu un prieten bun care se ocupa, printre altele, si de zboruri de agrement cu motodeltaplane si avioane ultrausoare. Din vorba in vorba am aflat ca o parte din colegii sai de la baza aeriana mai fac parapantism undeva in zona muntilor Macin, mai exact vf. Priopcea si valea Plopilor.
Din ce-mi spunea, un coleg de-al sau instructor de zbor, se afla cu parapanta destul de sus - cca. 500m altitudine, cand a ramas suprins/speriat de faptul ca intre el si sol se apropia un avion Hercules gri inchis, fara insemne pe el, si care mergea de-a lungul unei vai (probabil valea Plopilor). Avionul a trecut  cu bine iar instructorul de zbor a sunat rapid la entitatea unde raporteaza fiecare miscare o fac in materie de zbor, pentru a afla detalii despre situatia inedita, si periculoasa, in care s-a aflat.  Cei de la baza i-au sugerat ca ar fi mai bine sa treaca peste eveniment si sa nu vorbeasca prea mult despre asta.
Ce putea sa faca un ditamai avionul prin acea zona, neanuntat si neinsemnat? O fi avand oare legatura cu faptul ca zona muntilor Macin este declarata de ceva ani  parc national, pe langa alte zone montane similare supuse unor altfel de cercetari?
http://www.parcmacin.ro/acasa
http://ecomuntiimacinului.wordpress.com/turism/harti/
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Arhanghelul

#110
Citat din: kefren din  15 Aprilie 2013, 19:04:12
   Am o problema,stie cineva daca exista avioane de linie negre?
          Daca exista, ceea ce voi relata nu-si mai are rostul.Totusi,ieri am observat,pret de cateva secunde pentru ca era innourat,un avion cu aripile complet negre si corpul un gri inchis.Aripile erau mai subtiri si mai"pliate" spre corpul avionului decat majoritatea avioanelor de linie.Aveam si un binoclu la mine,dar din cauza norilor n-am mai reusit sa-l mai observ.Eu personal n-am mai vazut avion de acest tip.Sa nu uit,avionul urma o ruta a avioanelor de linie dar parca era nitel mai jos,ca altitudine,bineinteles.

Citat din: acme din  15 Aprilie 2013, 19:33:39
Daca aveai access la internet ai fi putut sa verifici pe http://www.flightradar24.com

Ce pare ... civil sau militar ?(@ kefren)

P.S.Daca imi dai detalii ... iti gasesc avionul ... dar sa vorbim pe privat ... cum aflu' ... treaba mea ...(oricum este pe dibuite) ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

Citat din: mr din  27 Aprilie 2013, 23:01:08
Zilele trecute am vorbit cu un prieten bun care se ocupa, printre altele, si de zboruri de agrement cu motodeltaplane si avioane ultrausoare...
Din ce-mi spunea, un coleg de-al sau instructor de zbor, se afla cu parapanta destul de sus - cca. 500m altitudine, cand a ramas suprins/speriat de faptul ca intre el si sol se apropia un avion Hercules gri inchis, fara insemne pe el, si care mergea de-a lungul unei vai (probabil valea Plopilor). Avionul a trecut  cu bine iar instructorul de zbor a sunat rapid la entitatea unde raporteaza fiecare miscare o fac in materie de zbor, pentru a afla detalii despre situatia inedita, si periculoasa, in care s-a aflat.  Cei de la baza i-au sugerat ca ar fi mai bine sa treaca peste eveniment si sa nu vorbeasca prea mult despre asta.
Ce putea sa faca un ditamai avionul prin acea zona, neanuntat si neinsemnat? ..

Poate fabulez eu la modul extrem insa nu imi vine sa cred nici macar mie ! Voi ce parere aveti?
Intamplarea de mai sus s-ar putea sa fie urmarea celor citate mai jos :


Citat din: Arhanghelul din  22 Februarie 2013, 10:05:02
Pentru de dimineata ... cinamareze ...

Citat:

Sus, pe movila Kurgan Vizir, Nicolae Densuşianu se opri. Nu urcaseră mult, dar Grigore Antipa respira greu.
În timp ce Densuşianu privea în gol, prin pietrele unei ruine de zid din apropiere, iar profesorul Antipa se străduia să îşi normalizeze respiraţia, generalul Averescu privi înapoi şi afirmă:
- N-are o sută de metri, dar e cea mai înaltă din zonă. Celelalte, mai mici, ce sunt?
..etc...
Densuşianu îl ignoră. La fel şi Averescu, atras brusc de spusele istoricului."


Sursa:

http://www.resboiu.ro/2013/02/21/proiectul-inalta-poarta-capitolul-i/#comments

Resurse:

http://www.tulcea.djc.ro/ObiectiveDetalii.aspx?ID=178

http://www.ucl.ac.uk/archaeology/research/projects/noviodunum/description
http://www.alziar.ro/resurse/tulcea_monumente.pdf

Apoi apare noul nostru coleg de forum @Resboiu care zice asa :

Citat din: Resboiu din  23 Februarie 2013, 15:24:34
Multumesc pentru semnalare.

Proiectul respectiv este incadrat gresit la "cinamareze".  De fapt, este un Stargate-like si ramane de vazut daca in dezvoltare are sa fie un fan-fiction sau se va dezvolta cat mai independent de scenariile Stargate.

Iulian Iamandi

Si apoi :
Citat din: Resboiu din  24 Februarie 2013, 23:07:16
Multumesc mult pentru primire.

Am citit de la inceput acest topic, sa ma asigur ca imi fac o imagine despre cum sunt privite cartile lui Radu Cinamar.

Imi mentin afirmatia, "Proiectul Inalta Poarta" nu poate fi incadrat la "cinamareze" pentru ca nici macar nu vreau sa incerc sa dau de inteles ca ce scriu acolo are legatura cu realitatea - poate ca cele ale lui Radu Cinamar sunt bazate pe adevar si sunt prezentate voit cu lipsuri, ori poate sunt tepe, habar nu am, dar ce fac eu este fictiune.

Probabil ca daca aveam un interes comercial, sa strang capitolele intr-un volum sau o serie, mi-ar fi prins bine o tactica de marketing de genul mentinerii in ceata: ala scrie stiind "ceva", sau ne abureste? :)

In momentul actiunii capitolului I, traiesc cele trei personaje. Densusianu a decedat in 1911, Averescu era intr-adevar general si sef al Statului Major General, traia si Grigore Antipa. Traia si Racovita, chiar daca in momentul de fata nu este inclus in dramatis personae.

La aparitia urmatorului capitol, am sa dau de stire pe undeva pe forum pe unde sa fie mai potrivit de facut anuntul.

Pana atunci, m-am apucat de citit. Imi place pe RUFOn.

  Dupa logica mea sunt ceva concluzii:
1. colegul @Resboiu sustine ca este fictiune ceea ce scrie insa poate ca ''acceseaza'' (inconstient de acest fapt) din asa-numita cronica a Pamantului informatii pe care le transpune in scurte povestiri SF&F zicandu-si ca sunt prea aiuritoare ca sa fie adevarate
2. cineva ia de bune aceste informatii si altele de acest gen vehiculate pe Rufon si are puterea decizionala si financiara sa le caute efectiv pe teren . Asta da o nota de credibilitate anumitor povesti , fie ele cu personaje reale dar nesincrone in timp, fie povestilor cu anumite zane .

Parerea mea ... de weekend ..

Xanadron

Asta da suspans, sa-ti treaca un Hercules pe sub parapanta! (sper ca parapantistul avea pampersii pe el)  :-D
Nu ma (mai) mira insa zborurile astea - riscante totusi – din simplul motiv ca le-am observat si eu acum 1-2-3 ani in alta zona muntoasa si mai RV/VR-istica decit Mtii Macinului, desi NU le vad sensul de nicio culoare.

Mai clar: chiar dac-ar fi avioane 'merigane/israeliene (tot aia de fapt) decolate de la baza Kogalniceanu, nimeni nu-i obliga sa zboare "la fereala" – doar fac absolut tot ce vrea muschiu' lor in "colonia" de maimutoi manelisti care-a ajuns sa fie Romania.

Cit despre hiper-teoria conspiratiei emisa de tine, draga fiualploii, ce sa zic? Apuca-te de SF totusi... 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

socrate

Citat din: Xanadron din  28 Aprilie 2013, 10:07:14
Mai clar: chiar dac-ar fi avioane 'merigane/israeliene (tot aia de fapt) decolate de la baza Kogalniceanu, nimeni nu-i obliga sa zboare "la fereala" – doar fac absolut tot ce vrea muschiu' lor in "colonia" de maimutoi manelisti care-a ajuns sa fie Romania.
Cit despre hiper-teoria conspiratiei emisa de tine, draga fiualploii, ce sa zic? Apuca-te de SF totusi... 8-)

Deciiiii....Xandroane dragule....acum ca baui si "io" un pahar de vinars...ma'i greuy de "cap"....deciii....fama sa inteleg te rog...expresia, "'merigane/israeliene (tot aia de fapt)" astia in conceptia ta ar fi "arhonti" ce tin de sist. patriarhal,sa inteleg...totusi...iar "parhontii"  :evil: :-D ar fi ceva ce tin  tot de patriarhat darrr....sunt mai dati dracului si unsi cu balega decat "arhontii"?!
Altfel spus...in conceptia ta SF. ar fi vorba de o conspiratie a patriarhatului impotriva....patriarhatului ....?!
No' bine...ce sa zic...!?....poate zici tu ceva.......se vede treaba ca pe "cerul" patriei ultrapatriarhale "zboara" doarrr...avioane "patriarhale".....in conceptia ta...si nu numai...eu astept avione ....evident,MATRIARHALE.... :ufo:  :-D....ca
deeee...patriarhale mi sa acrit....indiferent...arhonti/parhonti etc... :-D

PS...acummm....ca azi sunt "floriile"...astea sa fie oare .......o sarbatoare a "arhontilor" sau a "parhontilor"  :-D :wink:...?!...asta ...dupa ce "crezi",evident....NU dupa ceea ce se stie....argumente....!!???....altele decat..."arhonti/parhonti"  :-D :evil:....dacaaaa...ai....logice, pe cat posibil daca este vre'o LOGICA,alta decat "arhonti/parhonti" :fight: :-D...evident....

"florii" fericite...îti doresc in sist. patriarhal.....si daca ar fi sa dureze ...O, VESNICIE.... :  :wink: ...caaa....vorba aia....numai de timp Nu duce lipsa MATRIARHATUL....dacaaaa....tot si-a gasit suficient timp pt.odiosul sist.patriarhal,ca sa NU zica acesta ca Nu a avut suficiient timp sa se manifeste in toata "splendoarea",arhontica/parhontica.... :evil: :wink:


alx

@Socrate
Clar,esti beat.Du-te si te culca!  ;D


PS  dezlegarea a fost la PESTE si VIN.
  Vinarsu nu e dezlegat...inca! PACATOSULE!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

SLEAH19

#115
Eşti cel mai prost propovăduitor al matriarhatului socrate .   
  Unii care  suntem spălaţi pe creier de golanul ăla de Iisus care nu avea nici studii, nici masterat, nu avea nici soţie nici copii, nu avea un loc de muncă , nimic după standardele noastre,  mai şi pierdea trei ore la palavre cu o femeie samariteancă sau vreo noapte cu câte un filozof  da vezi ,  a ştiut însă cum să  impună patriarhatul,  deci unii care te-au mai invitat să expui care e alternativa asta cu matriarhatul nu prea înţeleg nimic de la tine pentru că la tine patriarhatul e ca glutamatul , în toate ce mişcă şi-n toate ce mâine vor râde la soare , zboară o cioară sigur e agentă patriarhală , da matriarhatul care îl prezinţi tu printre dinţi se rezumă doar la jigniri şi ură , urăşti crâncen doar creştinismul că pentru restul planetei care nu au treabă cu acesta nu prea vii cu argumente .
Care este principiul care stă la baza matriarhatului,  mai este el valabil?

Omenirea nu s-a întors niciodată în istorie la forma pe care a părăsit-o ci mereu a evolut în altceva , mă rog asta în limitele paradigmei patriarhale ai spune tu dar dacă nici principiul matriarhal nu este cel bun ?
  Sau dacă conform tezei susţinute de TVM & Tayka aici pe forum  la un moment dat pe scara evoluţiei  vom renunţa la procreere sexuală şi vom deveni asexuaţi,  va mai exista controversa pater/mater când generaţiile se vor naşte  prin clonare?

Dacă în loc de expuneri vii doar cu  atacuri stil  viperă nu convingi pe nimeni, deschide un topic dedicat şi argumentează că de critici n-o să duci lipsă, dar argumentate şi poate o să ajungi şi tu să vezi că matriarhatul  nu mai arată perfect  ca în cărţile din bibliotecă şi o să te îndoieşti de el cum ne îndoim noi de patriarhat!

Scuze de offtopic da dacă i se iartă celui care a băut  vinars atunci să i se ierte şi celui care s-a dedat la aghiazmă !!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

socrate

Citat din: alx din  28 Aprilie 2013, 16:04:31
@Socrate
Clar,esti beat.Du-te si te culca!  ;D


PS  dezlegarea a fost la PESTE si VIN.
  Vinarsu nu e dezlegat...inca! PACATOSULE!

asta...este, alx...vorba aia....daca taceam, "filozof" ramaneam...dar asa....?!,sper sa nu se fi suparat prea rau Xanadron i-am cam "sifonat" "arhonti",bietul SLEAH19,sincer....imi pare rau pt. el  :wink: s-a "deranjat"  prea mult cu "scrisul" pt. atata treaba....pe care (data fiind  conditia ta) ai reusit sa o abordezi cu "seriozitatea" necesara :-D  :wink: ....altfel spus...adevarat lucru,vinul contine mai putin alcool/litru fata de vinarsul de prune....dar "alcoolul" are in general aceleasi efecte "pacatoase/iertate" consumat in cantitati industriale....

PS.@ SLEAH19,cum vine treaba asta....beau eu si te imbeti tu?!...cum adica... propovaduiesc matriarhatul,cand in fapt aceasta propovaduire este prin definitie in fiecare fiinta, fie  ea nascuta 'au creeata.......evident,stau "prost" cu aplicarea in practica a Principiilor Dreptatii/Dreptul Natural pe care propovaduirea matriarhala le contine....si asta din lipsa de PUTERE  nu din rea vointa  :-D ....deci nu,tot ce zboara pe Terra se "mananca".... alti..beti dar nu de vin...."servesc" diferite preparate culinar/propovaduitoare... :evil: :-D...problema lor...evident....


alx

No amu ca v-ati facut damblaua,fuga-fuguta on-topic,ca sa nu ma apuc sa impart "cadouri"...ok?

PS  nu stiu daca faza aia cu conditia? mea e lauda sau bascalie...da ma rog...ma facui ca nu vazui,si trecui... ;D
PS2  jinarsu de poame ii periculos rau...ca dupa ce bei mai mult decat prevede stas-ul,vezi ce-ti face matriarhul... :D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Citat din: Xanadron din  28 Aprilie 2013, 10:07:14
Cit despre hiper-teoria conspiratiei emisa de tine, draga fiualploii, ce sa zic? Apuca-te de SF totusi... 8-)

Hmmm, poate nu ar fi o idee rea mai ales ca nu esti singurul care imi zice sa ma apuc de scris  :lol:
Uite capitolul doi la cele de mai sus :
 
  Daca Herculesul zboara undeva intre 100 si 400 m distanta de sol , pe firul vailor si nu reuseste sa ''puna jos'' un parapantist - spre care se indreapta si pe sub care trece - bineinteles ca pot fi '' o sama de '' motive pentru care a reusit asta - si luand in considerare relatarile tale mai vechi si ale lui @alx pe aceeasi tema vin cu intrebarea aiuritoare:
Ce va face sa sustineti ca alea sunt avioane adevarate? De ce crezi ca zboara la ''firul ierbii''?
  Un anumit gen de scanari se fac mai bine si optim de la alte altitudini insa ce tip de scanare e musai sa se faca pe la 350 metri inaltime urmand relieful vailor?
Zic si eu .. in completare...

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05