Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine si de ce zboara pe cerul patriei?

Creat de alx, 06 Iulie 2012, 00:21:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Desi nu s-a mai scris nimic de ceva vreme pe aici,nu ma pot abtine sa pun o intrebare:
Credeti ca,in ideea ca DZ exista,ar putea avea in dotare un avion IDENTIC cu cel din fotografie,adica un Hercules C130,de culoare gri,identica cu cea din poza,FARA NICI UN FEL DE INSEMNE,cu care sa zboare "aiurea"IN MUNTI,prin vazduhul tarisoarii noastre SUB PLAFONUL RADAR cate 2-3 saptamani pe an,in fiecare an?  :?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

#1
Citat din: alx din  06 Iulie 2012, 00:21:56
Desi nu s-a mai scris nimic de ceva vreme pe aici,nu ma pot abtine sa pun o intrebare:
Credeti ca,in ideea ca DZ exista,ar putea avea in dotare un avion IDENTIC cu cel din fotografie,adica un Hercules C130,de culoare gri,identica cu cea din poza,FARA NICI UN FEL DE INSEMNE,cu care sa zboare "aiurea"IN MUNTI,prin vazduhul tarisoarii noastre SUB PLAFONUL RADAR cate 2-3 saptamani pe an,in fiecare an?  :?
Mda, am mai scris p-aici nu doar de elicopterele israeliene CH-53 vazute, ci si de C-130-ul asta misterios (similar celui din poza atasata de alx, doar cu un alt tip de radar in bot - pot zice asta fiindca l-am observat de foaaarte aproape).  Vara trecuta confirm deci ca l-am vazut de 2 ori in Mtii Buzaului, in conditiile in care am mers sporadic p-acolo (anul asta stiu doar de la localnici ca trece la citeva saptamini, pe un anumit traseu cu mici variabile).

Problema pe care mi-am pus-o eu din prima a fost nu doar CUM, ci si DE CE anume zboara atit de jos?
Incredibil de jos :-o de fapt - am trait cu impresia ca-mi cade-n freza. :-D Pilotii-s asadar experti 110%, strecurindu-se printre culmile si vaile din masivele Podu Calului / Ivanetu / Penteleu cu manevre aproape acrobatice.

In rest, cred ca nu ne putem pronunta asupra institutiei/serviciului/departamentului care-l foloseste (si nici la ce anume), ba nici chiar asupra nationalitatii avionului/echipajului, dar mici deductii logice ma fac sa cred ca tine sub supraveghere "CEVA" care incepe sa se manifeste discret de prin subteranele carpatine - si asta doar de anul trecut.  8-)
Supraveghere pentru care e clar nevoie de survol la f.f.mica altitudine, dar si de echipamente cu un anume volum, carate de-o "balena" de genul Hercules-ului si nu de vreun elicopter/avion mai mic si implicit mai manevrabil.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

romulus

Citatar putea avea in dotare un avion IDENTIC cu cel din fotografie,adica un Hercules C130,de culoare gri,identica cu cea din poza,FARA NICI UN FEL DE INSEMNE,cu care sa zboare "aiurea"IN MUNTI,prin vazduhul tarisoarii noastre SUB PLAFONUL RADAR cate 2-3 saptamani pe an,in fiecare an? 
Tare alx,  m-ai facut sa zambesc!
Intrebi daca este posibil: binenteles ca este posibil; ca orice este posibil in tarisoara noastra inclusiv sa zbori cu C130 printre munti  :evil: . Numa ca , ai mai vazut cred, de multe ori pilotii si ocupantii vorbesc idis, ori ebraica iar daca au vreun incident nu vor sa fie "salvati" decat de conationali de'ai lor !!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

abyss

Si sa nu-i faci tu o poza colega @Xanadron....
Banuiesc ca nu era un avion "scoala" :) in care se pregatesc de manevre ce vor fi efectuate prin muntii Iranului.
Care e perioada din an in care a fost avionul cel mai des vazut?

Xanadron

Citat din: @biss din  06 Iulie 2012, 08:53:14
Si sa nu-i faci tu o poza colega @Xanadron....
Banuiesc ca nu era un avion "scoala" :) in care se pregatesc de manevre ce vor fi efectuate prin muntii Iranului.
Care e perioada din an in care a fost avionul cel mai des vazut?

Mai-iunie.
Cit despre prinsu-n poza, faza-i mai greu de dumirit daca nu esti acolo.
Mai exact: doar cu 5-6 secunde inainte sa "rada virfurile copacilor" l-am auzit de ambele dati - zburind incredibil :-o de jos, repet. Cu vuietul celor 4 motoare ecranat efectiv de versantii intre care se... strecura de fapt.

Mi se pare oricum logica si deductia ca satelitii lu' Cinamar :lol: or fi ei utili, dar nu si suficienti pentru un anume tip de cercetari in zone sensibile.
Fiindca nu bat poate pina-n miezu' dodoastei :-D Stargate.  :star:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Rayden

fooarte interesanta reanimare a topicului!  :mrgreen:
desi sunt GPR-uri mici si prin urmare foarte mobile, cu bataie de pana la 10-15 m adancime, cred ca printre altele un C130 poate gazdui un GPR (Ground Penetrating Radar) cu bataie mult mai mare si evident mult mai performant, mai sensibil..etc.
desi am fost de cateva ori prin zona, nu am reusit sa vad nici un Hercules, nicio ceata verde-albastruie sau alb-argintie..dar, cum bine afirmam eu pe ul alt topic, prin zonele noastre sunt primele colonii ale unora veniti din stele..colonii care cu ocazia ploilor (oare la comanda?) incep sa faca loc - cai de acces, catre o parte din acestea.
imi spusese cineva din zona anul trecut ca exista un loc unde poti intra intr-un fel de "oras" subteran, partial surpat cu pamant dar vizitabil..in zadar am incercat sa aflu ce si cum, sau numele zonei..
ma gandesc ca astfel de "colonii - baze" gazduiesc si ceva de interes militar si, poate si ..stargate-uri sau ambrozia zeilor.. oricum, ceru-i limita in a ne da cu presupusul asupra ce poate fi p-acolo.. :star:
faza tare e ca...locurile cu adevarat mai speciale ar fi protejate de un fel de camp care poate fi penetrat de cineva cu o anumita vibratie - suna cam SF..dar, cred ca orice e posibil.
nu pot decat sa sper daca cineva va gasi ceva..apai aceia sa fie baietii buni! aia rai, sa se invarta in cerc..cat oi vrea eu :-D

fiulploii

O intrebare mica si nevinovata : a cui credeti ca e DZ ?  :roll:

Arhanghelul

#7
Citat din: alx din  06 Iulie 2012, 00:21:56
Desi nu s-a mai scris nimic de ceva vreme pe aici,nu ma pot abtine sa pun o intrebare:
Credeti ca,in ideea ca DZ exista,ar putea avea in dotare un avion IDENTIC cu cel din fotografie,adica un Hercules C130,de culoare gri,identica cu cea din poza,FARA NICI UN FEL DE INSEMNE,cu care sa zboare "aiurea"IN MUNTI,prin vazduhul tarisoarii noastre SUB PLAFONUL RADAR cate 2-3 saptamani pe an,in fiecare an?  :?

Raspunsul ar fi  ... cred ca nu ...



http://www.worldwide-military.com/Military%20Aircraft/Tactical%20Transport/MC-130E-H_general_info_EN.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_MC-130#Specifications_.28MC-130H_Combat_Talon_II.29
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lockheed_C-130_Hercules

Cireasa de pe tort :

http://www.touchdown-aviation.com/types/romanian-air-force/c-130-hercules.php
http://www.roaf.ro/ro/dotare/c130.php
http://rumaniamilitary.wordpress.com/tag/c-130-hercules-in-romania/

Citat din: fiulploii din  06 Iulie 2012, 17:24:18
O intrebare mica si nevinovata : a cui credeti ca e DZ ?  :roll:

Cred ca doar armata ar avea resursele pentru un astfel de departament (parca pe acolo era ... si Corut ... sper ca nu-mi joaca feste memoria ... putea sa fie disimulata la contrainformati ...eventual si externe) ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

#8
Citat din: tractorbeam din  19 Octombrie 2010, 10:24:11
Unitatea de cercetari paranormale (ca s-a numit "dept.0" si acum se numeste "gaina verde cu motz roshu") exista si e bine-merci, asta mi-a confirmat un cadru de la ei, care a si facut pregatire in acest sens. Ceea ce era centralizat studiat de Secu' inainte de '89 acum e studiat descentralizat de mai multe centre de putere. Nu pot da mai multe amanunte, dar cel cu care am discutat e mai presus de orice indoiala.

Un posibil raspuns (cu tente plauzibile dupa mine) la intrebarea ta ar fi asta de mai sus, fiulploii...
"Descentralizarea" pomenita de tractorbeam pare si ea reala, dar continui sa cred ca "nucleul" (insa nu ala pomenit in bazaconia de carte popularizata p-aici de altfel respectabilul Ronin) colaboreaza cu multe alte structuri discrete, dar e arondat in principiu Armatei (DIA) - desi nu cred sa poarte exact numele asta cu zero-n coada.

De ce sustin parerea asta? Fiindca, fara sa am DELOC ochii albastri, :lol: ba chiar avind in spate o viatza de lupta... inutila de altfel cu Sistemele (si-ala vechi si asta nou), meandrele vietii m-au pus fara s-o vreau neaparat in preajma unor personaje de la care am auzit (fara s-o vrea nici ele neaparat  :-D) diverse lucruri aparent minore dar care, puse cap la coada, formeaza ansambluri credibile.

Mai concret: primul ar fi ex-generalul Nicolae A. Ceausescu (fost sef al Solii de la Baneasa si amic cumva cu ex-socru-miu, agronom-sef raposat care lucra cimpurile cu jdemii de elevi secu/militieni), al doilea - nomina odiosa ca traieste inca 8-) - un fost comandant din armata ('76-77) devenit ulterior, ca si tat-su de altfel, mare grangure taman in structurile astea DIA si-al treilea - un amic SRI-ist/STS-ist privat/subcontractat de catre servicii (iegzista deci si d-astia "dubli"). Si care, poate doar ca sa-mi ispiteasca morbul aventurier, mi-a servit si citeva povesti OZN-istice sub forma de aluzii trunchiate dar... semi-cinamareze, gindind ca poate-oi ceda asa la unele invitatii de colaborare.

Pe scurt acum: un motiv pentru care cred... doar aparent SF-istica poveste relatata de @biss mai demult pe topicul asta (aia cu zone muntoase mascate holografic si pazite de trupe NATO pe vremea lui Ceasca) ar fi ca se susotea pe la colturi SI despre asta in anumite cercuri militaroase (mai ales la betzie :-D) incepind cu anii '80.
Nici acum nu crede aproape nimeni faptul ca perfecta cunoastere a esentzei farsei penibile a asa-zisului Razboiului Rece a fost nu doar una din cauzele lichidarii grabite a lui Nea Nicu - care-nebunise ca si Stalin intre 48-53 si-o luase pe tarlaua lui fara aprobare -, ci si baza structurii oculte formate din securisti supra-acoperiti aflati "dincolo de orice regim", care-au schimbat macazu-n '89 si conduc trenurile si-acum.

Punct final, ca prea ma-ntind aiurea si n-am de gind in plus sa scriu p-aici romanul vietii mele: conectind zvonistica asta cu altele din surse INCREST (inca de pe vremea reintoarcerii lui Henri Coanda-n tzara), sint aproape convins ca Romania-i inclusa - si c-un rol deloc minor - intr-un plan cu bataie lunga, aplicat in etape "elastice" de catre sforari :evil: inca dinainte de anii 1.900.
Etapele nu le stiu precis, doar le banuiesc, dar cred ca macar seful Departamentului 000 le are-n seif, mereu actualizate.

P.S. (chiar final, fiindca nu mai am nimic de zis aici): cineva se-ntreba daca RUFOn e conspectat cumva de D-zero.
Fiti siguri ca e, dar numai extrem de putine informatii sint filtrate.
Si folosite efectiv, pe diverse carari ocolitore - unele din ele trecind si prin Muntii de Curbura. 8-)

P.S. ontopic: pai taman asta ziceam si eu, colega Arhanghelul, apropo de "nasul" diferit al radarului C-130-ului care survoleaza muntii "la rasul copacilor". Idem si apropo de posibila arondare a D-zero la DIA si nu SRI.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Presupuneri nefondate:
Deci , D0 -sa-i zicem asa  :-D - ar fi cu doua fetze : fatada , disimulata si/sau impartita pe colidoarele puternicilor zilei si esenta - formata din cei aflati ''dincolo de orice regim '' - Xanadron dixit !
Inseamna asta o dovada a existentei unei oculte progresiste cam slabuta , cel putin ca si PR?  :roll:
Zic si io ca sa pierd vremea ..

Xanadron

#10
Citat din: fiulploii din  06 Iulie 2012, 21:37:29
Presupuneri nefondate:
Deci , D0 -sa-i zicem asa  :-D - ar fi cu doua fetze : fatada , disimulata si/sau impartita pe colidoarele puternicilor zilei si esenta - formata din cei aflati ''dincolo de orice regim '' - Xanadron dixit !
Inseamna asta o dovada a existentei unei oculte progresiste cam slabuta , cel putin ca si PR?  :roll:
Zic si io ca sa pierd vremea ..
Hai sa mai pierd si io vremea un pic, chiar daca n-am inteles prea bine care tabara-i banuita de tine a fi "oculta progresista".
Daca-i aia a securistilor patrioti - ca mai sint si d-astia, serios - subscriu la ideea ca au PR slabutz, chiar dac-or fi reale zvonurile relatate si de daos p-aici - alea cu biserica celor trei valahii si ordinul agentilor supraacoperiti... stravechi, dar si patrioti, ce-ar pastra intact "cordonul ombilical" cu strablajinii, zalmoxienii etc. :star:

Ailalti - regresivi nu doar fiindca nu ne iau in calcul deloc pe noi astia multii, decit ca pe niste "consumabile" - au un PR foarte performant in schimb (doar detin toata mass-media "vizibila" de fapt) si planifica totul atent cu decenii inainte. Daca nu cu secole.

Pe tema asta o sa incerc sa si deschid un nou topic, legat de ultimele dezvaluiri doar aparent aberante despre Obama ca participant la experimentele CIA de teleportare :-o spre Marte din anii 1980-1983 (an in care stiu sigur cel putin faptul ca exista fosti colegi de-ai lui Barry Soetero :lol: care l-au auzit in repetate rinduri sustinind ca el va fi cindva presedintele SUA).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

#11
Yep , de aia vorbeam si eu . Si ar fi interesanta posibila conexiune cu legendele despre Fratia Lupului Alb , Cavalerii Florii de Cires - fara nici o legatura cu romanul lui C. Chirita sau poate ca este? - Cavalerii Danubieni , Fratia Alba .
Si uite asa coboram in timp pana acum 2-3.000 de ani trecand in mod obligatoriu prin Dinastia Basarab  :-D
Citat din: Xanadron din  06 Iulie 2012, 22:27:36
...
Obama ca participant la experimentele CIA de teleportare :-o spre Marte din anii 1980-1983 (an in care stiu sigur cel putin faptul ca exista fosti colegi de-ai lui Barry Soetero :lol: care l-au auzit in repetate rinduri sustinind ca el va fi cindva presedintele SUA).
E vorba despre Barrack Hussein Obama ?
http://www.sodahead.com/united-states/who-is-barry-soetoro/question-1678573/
Interesant , insa si mai interesant ar fi niste relatari, legende sau chiar fapte despre teleportare iar asta presupune existenta unui avanpost martian  :-)
Acelasi eu care zice  niste pareri ..

Erata la postarea anterioara :
  - in loc de ''colidoare'' rog a se citi ''coridoare'' . :-D

tractorbeam

Citat din: alx din  06 Iulie 2012, 00:21:56
...Credeti ca, in ideea ca DZ exista, ar putea avea in dotare un avion IDENTIC cu cel din fotografie,adica un Hercules C130,de culoare gri,identica cu cea din poza,FARA NICI UN FEL DE INSEMNE,cu care sa zboare "aiurea"IN MUNTI,prin vazduhul tarisoarii noastre SUB PLAFONUL RADAR cate 2-3 saptamani pe an,in fiecare an?  :?

DZ NU ARE IN DOTARE AVIOANE HERCULES.
AVIOANELE HERCULES FOLOSITE DE ARMIA ROMANA SUNT NISTE VECHITURI FARA RADAR IN BOT SI FARA MINIME MASURI TIP ECM.
HERCULESUL VAZUT DE TINE APARTINE ALTEI FORTE ARMATE CARE EXERSEAZA PENTRU UN ALT TEATRU DE OPERATII.


Siberia

Citat din: tractorbeam din  06 Iulie 2012, 23:37:43
HERCULESUL VAZUT DE TINE APARTINE ALTEI FORTE ARMATE CARE EXERSEAZA PENTRU UN ALT TEATRU DE OPERATII.

"The flying experience in Romania is significantly different from flying in Israel." - Lieutenant Colonel Yinon
----------------------------------
Din ciclul Elefanti si Pasari Galbene
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

zamotrak

[quote author
"The flying experience in Romania is significantly different from flying in Israel." - Lieutenant Colonel Yinon
[/quote]

Normal !In desertul Neghev,poti sa cauti la disperare si nu gasesti nici o Curbura,de nici un fel,daramite a Buzaului. 8-)