Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Posibil OZN deasupra Salii Palatului 26 Iunie 2012

Creat de aztec11us, 01 Iulie 2012, 22:01:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

aztec11us

sal

locuiesc in zona salii palatului.
nu port ochelari (am vedere 100% perfecta), nu beau, nu fumez (asta sa o rezolv cu misto urile gen ,,lasa alcoolul'', daca or fi amatori de asa ceva)

in seara zilei de 26 Iunie, Joi, pe la 12 noaptea ,am deschis usa la balcon, sa aerisesc (desi cerul era senin, acum nu mai e asa canicula)

langa Sala Palatului (cladirea cu forma de semisfera) in Bucuresti, cartier central, la mica distanta, langa un parculet mic, e un bloc turn inalt, cu acoperisul frant concav (capatul lui I Bratianul, chiar langa fosta Posta)

imi place sa vad stelele, cand e cerul liber ... doar ca de data asta, mi-a atras atentia ceva portocaliu intens, stralucitor, si chiar maricel, nitel deasupra (si la stanga) acelui bloc turn
ma uit mai atent, si remarc ca obiectul, initial stationar, se misca inspre acoperisul blocului turn destul de repejor (faza asta a durat cca 2 min, nu mai mult cred)

evident, fug imediat in camera mea, sa iau aparatul de foto digital ( un canon sx210 is 14x zoom optic, 14 MP)
regret ca nu am avut un aparat cu un zoom masiv si calitati de filmare mai bune

cand ma intorc, chestia portocalie intensa, incepuse sa se miste inapoi in sus, (dreapta sus), peste blocul postei , si mai rapid
practic, miscarea toata a fost in forma semnului ,,vazut'' v   (atunci cand bifam ceva, in forma acelui semn a fost miscarea)

in video-ul atasat la final pe fileshare, desi evident nu cel mai bun, caci contrastul de luminozitate al strazii versus intunericul de sus, cam pune piedica aparatelor digitale obisnuite sa filmeze bine, totusi se vede lumina portocalie deasupra blocului turn, iar in ultimele clipe trece rapid inspre blocurile adiacente, disparand peste
(daca va uitati la clip cu atentie, se remarca aceste detalii totusi, in ciuda filmarii neclare)

puteti folosi soft pt frame uri, cum am facut si eu de altfel  (eu am folosit Corel Video Studio)

sigur, cateva intrebari se ridica, si mi le-am pus si eu:

1) daca era doar o stea si mi s-a parut ?
toata viata mea, nu m-am remarcat prin dans, muzica, olimpic la ceva etc....dar daca am avut vreo calitate remarcata de multi, e simtul vazului
mi se spunea, des de amici si multi dintre cei care m-au cunoscut, ,,vulturul'' . daca am incredere in ceva, e simtul vazului meu
+ ca pe o noapte senina, fara pic de nor sau umezeala, ceva la nici 1 km, e destul de clar vizibil !

2) daca era un avion pur si simplu ?
si eu m-am gandit la asta, evident!
exista insa o mica, mare problema (evidenta si in video, daca luati cladirea ca sistem de referinta...) --- obiectul e aproape de cladire, NU departe in fundal!
dupa cate stiu eu, aeronavele nu au voie sa zboare razant cu cladirile inalte
(daca se intampla, atunci ceva groaznic s-a intamplat, gen o defectiune majora, si o probausirea poate fi iminenta)
alta mare problema e sunetul !!!

cati dintr noi nu am vazut aeronave (elicopetere, avioane ) chiar in ziua, in amiaza mare, (deci pe fundal de zgomot, NU pe fundal de liniste) , sus de tot, pe cer, in nori, si totusi sunetele se aud clar ?!

chiar azi, 30 Iunie, eram afara, si pe o vreme f frumoasa, un elicopter insistent, se tot rotea pe deasupra Bucurestiului (se auzea clar din zona Cismigiului, poate si din altele)

abia abia daca se zarea...dar zgomotul era atat de clar, ca il auzeam peste sunetul din castile ipodului !

ideea e ca o aeronava Nu poate fi complet silentioasa, in timp ce efectueaza astfel de manevre de zbor!
cel putin, nu una conventionala, nu la inaltimi atat de mici de zbor si nu pe un fundal de liniste, la ora 12 noaptea !

3) daca era un elicopter?
raspunsul ca la 2 ....

4) daca era o cometa trecand in distanta?
da, si la asta m-am gandit.... dar dupa cate stiu eu, cometele si alte astfel de obiecte celeste, NU isi schimba directia voit !!!
de fapt, ce mi-a atras privirea initial, pe langa miscare, era si schimbarea directiei !

eu unul, nu stiu cometele si asteroizii etc sa aiba sisteme de schimbare a directiei !

5) ai apreciat tu gresit, distanta, marimea obiectului, altitudinea etc

un ultim aspect de remarcat...cum se vede chiar si pe filmare, obiectul era maricel ! e cel putin cat lumina unuia din apartamentele blocului turn !

problema majora e ca obiectul respectiv, chiar presupunand ca m-am inselat total cu privire la distanta de zbor, inaltimea de zbor, daca era mult mai sus, mult mai departe, inseamna si ca era MULT MAI MARE !!!

acest element, cumulat cu viteza ridicata si manevrele extrem de acrobatice, si linistea totala a deplasarii ridica si mai multe semne de intrebare, nicidecum nu rezolva problema!

deci, chiar si daca m-am inselat 100% in privinta locului, altitudinii, marimii obiectului, de fapt, e si mai problematic !

chiar as dori sa stiu ce aeronava conventionala poate fi portocaliu luminiscent, se misca in totala liniste, in mare viteza, si poate zbura aproape de cladirile inalte si face acele manevre !


PS: nu pot atasa video ul, are 60 mb, dar l-am pus pe fileshare !

http://www.fileshare.ro/70679690644.2

PS 2: mistocarii vor fi imediat raportati !
chiar vreau sa fiu contrazis, dar cu argumente rationale, de bun simt ...vreau sa stiu alte explicatii conventionale, rationale

classic

#1
Salut. Bun venit. Imi asum eu rolul de sceptic, si ma alatur celor care si-au pus aceasta intrebare cu mult inaintea mea - de ce inregistrarile unor asa-zise ozn-uri sunt mereu obscure, de o calitate indoielnica? Acum poti sa ma denunti.  :fullmoon:
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Aliosa

Citat din: classic din  02 Iulie 2012, 23:14:12
Salut. Bun venit. Imi asum eu rolul de sceptic, si ma alatur celor care si-au pus aceasta intrebare cu mult inaintea mea - de ce inregistrarile unor asa-zise ozn-uri sunt mereu obscure, de o calitate indoielnica? Acum poti sa ma denunti.  :fullmoon:

Pentru ca tehnica aia avansata cu care omenirea se lauda e praf :D si in cazul in care ai imagini(filmari) decente, e exagerat de scumpa .

@Legat de OZN imi pare rau nu am cum sa vad mov-uri aici, dupa ce spui poate fi o lampa daia chinezeasca , lampi care sunt tot mai fregvente .

aztec11us

Citat din: classic din  02 Iulie 2012, 23:14:12
Salut. Bun venit. Imi asum eu rolul de sceptic, si ma alatur celor care si-au pus aceasta intrebare cu mult inaintea mea - de ce inregistrarile unor asa-zise ozn-uri sunt mereu obscure, de o calitate indoielnica? Acum poti sa ma denunti.  :fullmoon:

pt ca am doar o camera casual, asa cum am si zis ce tip si model este

problema este, din cate m-am documentat din seara de cand am vazut chestia aia, chiar si multe camere scumpe  (DSLR si alea de la 50 mil in sus...) au mari probleme cu constrastul puternic intuneric vs lumina artificiala

deci nu e ceva limitat doar la camerele ieftine   (daca Canon SX210 IS poate fi numita ieftina, a costat 11 milioane cand am luat o eu.,..e cca 8.5 mil acum)

camerele care ar putea sa filmeze bine ar fi poate alea super tari, ce costa cat un apartament de 3 camere in zona centrala  (sau alea de Televiziune)

sincer, am remarcat ca nici camerele de televiziune  (alea profesionale de umar) nu sunt scutite de problemele cu constrastul lumina artificiala vs intuneric 

chiar am cautat sa ma conving ca ar fi orice conventional ...problema o pune si observatia de mai bine de 1 minut, inaintea filmarii ..

nu, chestia aia era solida cu directie intentionata


PS: personal eu nu am nimic contra acceptarii faptului ca exista nave tehnice ce ne fac pe noi sa parem din epoca de piatra
      daca orice poate intelege macar principiile levitatiei   (vezi efectul Biefeld brown, campul de particule negative, efectul Corona si altele)  de ce nu ar putea altii, poate cu sute de mii de ani mai avansati, sa realizeze  asa ceva, la un nivel extrem de performant ?!

   la urma urmei, nu e asa diferit de o masina normala ...stiu ca are roti, motorul transmite puterea, stiu sa o conduc etc...dar in mod cert, nu as sti sa construiesc una, nici macar nu as sti sa denumesc 90% din piesele unei masini normale   (care sunt cu sutele)

personale, cred ca cei care se simt amenintati, sunt cei ce se tem de siguranta paradigmei civilizatiei actuale, a conjuratiei actuale