Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

De unde vin OZN--urile ?

Creat de zana@M, 17 Iunie 2012, 15:55:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

zana@M

Ufologul Stanton Friedman raspunde la multe intrebari  :Pe unde ar putea veni extraterestrii ? De ce ne-ar vizita extraterestrii ?
Ufologul este convins ca vizitatorii nepamanteni ar putea veni de pe planete aflate in preajma stelelor din zona noastra cereasca. E l afirma ca sunt 1000  de stele in vecinatatea noastra galactica, adica in regiunea aflata la cel mult 54 ani-lumina de Pamant, iar ''....46 dintre aceste stele sunt foarte asemanatoare Soarelui nostru...".

Mai multe date aici...http://www.revistamagazin.ro/content/view/9508/4/
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

fiulploii

Exista un curent xenofob care zice ca nu ne intereseaza de unde vin extraterestrii , nici pe unde vin , nici daca beau apa plata  :-D , singurul lucru cu adevarat interesant e : cand pleaca acasa la ei  acesti extraterestri ?
Si daca acolo si sunt ? adica acasa .  :roll:

classic

#2
Cu totii suntem fani ai serialului Star Trek Deep Space 9, personal abia astept ziua in care sa fim chemati la un protest impotriva emigrantilor de pe alte planete, mai ales in contextul unei crize a locurilor de munca. Dar daca stau mai bine si ma gandesc, nu mi-as refuza placerea unui tango alaturi de o martianca,  ori o noapte de neuitat in compania unor vamfiene, evident cu permisiunea micilor cenusii.  :-) 8-) :martiansad: 
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

NASTASE MIHAIL

Cei cu adevarat mai evoluati ca noi, nu mai sint pe planete.
PE PLANETE SE TRAIESTE DOAR DACA AU ALTII GRIJA ACELEI CIVILIZATII.
Sint periculoase planetele prin faptul ca au fenomene ce nu pot fi evitate de tehnica. Atrag obiecte, se interactioneaza intre ele corpurile ceresti.
Viata departe de bilutele cosmice si de sori e cu mult mai linistita.

uforever

Citat din: NASTASE MIHAIL din  03 Aprilie 2013, 16:33:47
Cei cu adevarat mai evoluati ca noi, nu mai sint pe planete.
PE PLANETE SE TRAIESTE DOAR DACA AU ALTII GRIJA ACELEI CIVILIZATII.
Sint periculoase planetele prin faptul ca au fenomene ce nu pot fi evitate de tehnica. Atrag obiecte, se interactioneaza intre ele corpurile ceresti.
Viata departe de bilutele cosmice si de sori e cu mult mai linistita.

Pai si unde traiesc "Cei cu adevarat mai evoluati ca noi"? nu de altceva, dar incerc sa dau de ei de multa vreme :lol: Ceva dezvaluiri din invizibil? :-D

Aseneth

Citat din: uforever din  03 Aprilie 2013, 17:15:36
Pai si unde traiesc "Cei cu adevarat mai evoluati ca noi"?

In hipotalamusul lui Nastase Mihail?

Nepo

Citat din: zana@M din  17 Iunie 2012, 15:55:42
Ufologul Stanton Friedman raspunde la multe intrebari  :Pe unde ar putea veni extraterestrii ? De ce ne-ar vizita extraterestrii ?
Ufologul este convins ca vizitatorii nepamanteni ar putea veni de pe planete aflate in preajma stelelor din zona noastra cereasca. E l afirma ca sunt 1000  de stele in vecinatatea noastra galactica, adica in regiunea aflata la cel mult 54 ani-lumina de Pamant, iar ''....46 dintre aceste stele sunt foarte asemanatoare Soarelui nostru...".

Mai multe date aici...http://www.revistamagazin.ro/content/view/9508/4/

ar mai fi cateva puncte de vedere...
sa vedem :

1. Vin din interiorul pamantului (shambala sau alte denumiri new age) si sunt de la o civilizatie avansata si spiritual si material (posibil atlanti)
pentru mai multe detalii a se studia Teoria Pamantului Gol.

2. Vin din o dimensiune paralela cu noi sau mai superioara (dimensiunea a 5-ea)
Acestia sunt aici pentru a observa evolutia noastra spirituala sau materiala.
Desigur doar cei foarte evoluati pe plan spiritual pot sa le vada sau sa intre in contact cu ei...
A se vedea diversele teorii mistice despre evolutia spiritului....

3. Sunt de fapt calatori din viitor. Aceasta teorii nu prea a prins la public decat intr-o mica masura...
A se vedea pe net despre diversi calatori din viitor...

4. Sunt ale guvernului din umbra. Sunt pregatite pentru a induce o psihoza in randul maselor, mai exat in randul celor 79% din creduli planetei.... Poiectul Blue Beam... Majestic 12...
A se urmari firul mai departe...

Si ultima dintre cele mai "serioase" de felul lor

5. Sunt defapt draci sau manifestari ale demonilor. Sau viceversa sunt ingeri.
Teorie gen Pavel Corut.... si toti care considera omenirea un amplu experiment extraterestru.

Ar mai fi : Defectiuni in Matrice, halucinatii in masa, chiar posibilitatea de a fi alte rase...., proiecte ultra-secrete guvernamentale.... s.a.m.d

:)

alx

@Nepo
Si parerea ta este...care?
Ca nu vad aici decat o insiruire de idei,care,intr-o forma sau alta au fost deja prezentate sau răsprezentate pe forumul asta,adica NIMIC NOU sub soare.Cum spuneam si altora,cu alte ocazii,ceva copt de tartacuta matale ne poti prezenta? Macar o sclipire,asa,sa luminezi si norodul,daca nu iti cerem prea mult...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

terraflorin

Nu poţi spune că 100% din presupuşii extratereştrii vin din sursa X mare. Pe mine nu mă întrebaţi ce părere am pentru că nu vorbesc în lipsa ideilor, pot doar specula. IAtă ce spune J. Allen Hynek, cel care l-a început ironiza fenomenul OZN:

CitatÎn 1977, la primul Congres Internațional OZN din Chicago, Hynek și-a prezentat punctul de vedere în discursul intitulat "Ceea ce cred eu cu adevărat despre OZN-uri." "Eu nu cred", a spus el, "că fenomenul OZN văzut ca un întreg este real, dar nu înseamnă neapărat că [se poate explica printr-un] singur lucru. Trebuie să ne întrebăm cumva dacă diversitatea OZN-urilor observate ... [implică că] toate provin din aceeași sursă de bază, la fel ca fenomenele meteorologice, care provin toate din atmosferă", sau dacă acestea diferă", ca o ploaie meteoritică, care, la rândul ei diferă de o una de raze cosmice". Noi nu trebuie să ne întrebăm, a spus Hynek, care ipoteză poate explica cele mai multe lucruri, dar trebuie să ne întrebăm care ipoteză poate explica faptele cele mai enigmatice.

"Există suficiente dovezi pentru a apăra atât ipoteza IET cât și IED", a continuat Hynek. Ca dovadă pentru IET (inteligența extraterestră) a menționat, de exemplu, cazurile radar ca o bună dovadă a unor [obiecte] solid, dar și cazurile urmelor fizice. Apoi se întoarce la apărarea ipotezei IED (a inteligenței extradimensionale). Pe lângă aspectul de materializare și dematerializare el a citat fenomenul "poltergeist" cunoscut de unii oameni după o întâlnire apropiată cu OZN-urile, fotografiile unor OZN-uri, de câteva ori surprinse doar pe un singur cadru, și neobservate de martori, schimbarea formei chiar sub ochii martorilor, problema nerezolvată a comunicării telepatice, sau la în întâlnirile apropiate de gradul al treilea în care creaturile par a fi acasă sub influența gravitației și atmosferei Pământului, liniștea bruscă ce se instalează odată cu prezența navei; levitația mașinilor sau a persoanelor, dezvoltarea de către unii oameni a unor abilități psihice după o astfel de întâlnire. "Avem două aspecte ale unui fenomen sau două seturi diferite de fenomene?" s-a întrebat Hynek.

Nepo

Citat din: alx din  23 Mai 2013, 17:47:20
@Nepo
Si parerea ta este...care?
Ca nu vad aici decat o insiruire de idei,care,intr-o forma sau alta au fost deja prezentate sau răsprezentate pe forumul asta,adica NIMIC NOU sub soare.Cum spuneam si altora,cu alte ocazii,ceva copt de tartacuta matale ne poti prezenta? Macar o sclipire,asa,sa luminezi si norodul,daca nu iti cerem prea mult...
parerea mea este una sceptica... lista de enumerare de acolo este doar preintre teoriile care sunt mai populare si au prins la marele public...
Adica cele care fac vanzari de carti/cursuri si alte cele....


Dupa cum spuneam mai sus, si vad ca trebuie sa ma repet, fiindca unii insista...
Parerea mea este una sceptica.... nu cred in acest fenomen OZN/UFO... poate cum credeti voi.....
Nu exclud varianta unei civilizatii ( extra sau intra)
Dar mai mult tiind sa cred ca sunt manipulari... ale diveselor guverne/tari/grupuri de interese.
Poate ca nu stau ore sa studiez fiecare pixel dintr-o poza sau film cu OZN/UFO, dar....
incerc sa nu ma agat de fiecare teorie... ca cele enumerate mai sus... ca pentru zana@M sa isi aleaga un raspuns care ii place...

sper ca am fost destul de clar...si nu mai trebuie sa ma repet alx
Nu am pretentia de a lumina norodul, fiecare sa isi caute lumina cum o vrea... eu o am de la becu' de deasupra capului.....

:)

Urban

Daca 50-60% din aparitiile OZN sunt de natura terestra (in sensul de tehnologie "Made on Earth"), vreo 30% sunt falsuri si vreo 10% autentice, general vorbind, cred ca putem avansa cateva intrebari foarte interesante:

-Pana unde a ajuns explorarea terestra (ca distanta si tehnologie)...suntem inca la nivelul de cercetare a sistemului solar sau am depasit demult faza asta?

-Daca deja stapanim zborul intergalactic oare nu DEJA am colonizat una, doua sau trei planete asemanatoare Pamantului?



fiulploii

Citat din: Urban din  07 Noiembrie 2013, 01:10:50

-Pana unde a ajuns explorarea terestra (ca distanta si tehnologie)...suntem inca la nivelul de cercetare a sistemului solar sau am depasit demult faza asta?

-Daca deja stapanim zborul intergalactic oare nu DEJA am colonizat una, doua sau trei planete asemanatoare Pamantului?



Daca luam in considerare ipotezele slab documentate oficial totul a inceput cu Vrill ca sa ne referim doar la actuala rasa umana.
Si din informatiile la liber , asa trunchiate si blurate cum sunt , rezulta clar in conceptia mea doua civilizatii umane actuale : una este spectatoare si alta este in culise  :-D Sau cum ziceai @Urban exista clar doua fundatii insa nu 100% in genul lui Asimov.
Ruta comerciala Terra-Aldebaran o mai fi functionala?
Zic si eu...

fiulploii

Cică exista metoda de a face sa apara un Fenomen Aerian Neidentificat de forma Obiect Zburător Neidentificat . Ar fi doua variante : prima , se produce o apariție prin anularea unui scut de învăluire a navei sau prin modificarea frecventei aparatului astfel încât acesta sa apara in spectrul vizibil uman si a doua varianta , totul ar fi o creație mentală a unui grup de indivizi ce meditează . In prima varianta nu imi dau seama de necesitatea apariției la chemarea unor indivizi obișnuiți si ar fi atunci doar varianta a doua , Creația mentală .
   Cum putem verifica ?
   Ce ar fi sa apara niste ozeniciuri de forma discoidala cu aspect metalic roșu de diametru 500 m in data de , sa zicem 5 Octombrie 2016 deasupra Clujului, Bucureștiului si Constanței si sa staționeze la cca 4 km înălțime timp de 1 ora ? E bine așa ?  :lol:

   Cine mai vine la întâlnire ?

Arhanghelul

#13
Citat din: fiulploii din  05 Iulie 2016, 15:30:27
Cică exista metoda de a face sa apara un Fenomen Aerian Neidentificat de forma Obiect Zburător Neidentificat . Ar fi doua variante : prima , se produce o apariție prin anularea unui scut de învăluire a navei sau prin modificarea frecventei aparatului astfel încât acesta sa apara in spectrul vizibil uman si a doua varianta , totul ar fi o creație mentală a unui grup de indivizi ce meditează . In prima varianta nu imi dau seama de necesitatea apariției la chemarea unor indivizi obișnuiți si ar fi atunci doar varianta a doua , Creația mentală .
   Cum putem verifica ?
   Ce ar fi sa apara niste ozeniciuri de forma discoidala cu aspect metalic roșu de diametru 500 m in data de , sa zicem 5 Octombrie 2016 deasupra Clujului, Bucureștiului si Constanței si sa staționeze la cca 4 km înălțime timp de 1 ora ? E bine așa ?  :lol:

   Cine mai vine la întâlnire ?

Eu merg ... 90% pe prima varianta ... cade scutul la nevoie (sau de care nu este nevoie ... oricum) ...  sau sunt exemplare ... umane/angelice ... care il " bruiaza"/desincronizeaza ... deh ... mama ei de sincronizare ... asignare ... racordare ... acordare ...

Am zis.
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

Citat din: Arhanghelul din  05 Iulie 2016, 20:47:49
Eu merg ... 90% pe prima varianta ... cade scutul la nevoie (sau de care nu este nevoie ... oricum) ...  sau sunt exemplare ... umane/angelice ... care il " bruiaza"/desincronizeaza ... deh ... mama ei de sincronizare ... asignare ... racordare ... acordare ...

Am zis.

Posibil . 'Om trăi și 'om vedea!