Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Lumina suspecta pe cer in Medgidia, judetul Constanta

Creat de oana_t30, 15 Iunie 2012, 19:23:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

oana_t30

Buna ziua! Sunt noua aici si am si eu niste curiozitati. Astazi dimineata, in jurul orei 03:30, am iesit in curte si pentru ca cerul era foarte senin, am hotarat impreuna cu prietenul meu sa ne uitam pe cer, deoarece de multe ori am observat niste lumini, ca niste stele, care se miscau cu viteza destul de mare pe cer, si ne place sa le urmarim. Precizez ca nu erau stele cazatoare, deoarece aveau o miscare rectilinie constanta, si treceau pe deasupra cerului, nu cadeau, cum se intampla cu asa-zisele stele cazatoare. Inca nu stiu ce sunt aceste 'lumini' si as vrea sa-mi dea cineva o explicatie. Insa ceea ce este mai important, in timp ce urmaream o astfel de 'lumina', aceasta s-a marit considerabil timp de maxim o secunda, apoi a revenit la marimea initiala si a disparut. Cand s-a marit, avea o forma de sfera turtita, alungita in parti. Eu sunt convinsa ca a fost ceva de ordin extraterestru, deoarece fix cand ne-am uitat la ea, cand am observat-o si-a marit dimensiunea. As vrea sa-mi spuna cineva daca a mai vazut asa ceva, si sa-mi spuna daca intradevar a fost ceea ce cred eu.

alx

Bine ai venit!
  Cat despre ceea ce ai observat tu,as paria ca este vorba despre unul dintre satelitii Iridium,care au acest comportament.Daca te folosesti de nea google o sa gasesti programe de predicitie pentru acesti sateliti in functie de zona unde te afli,si gasesti si magnitudinea maxima la care pt fi observati.Daca nu gasesti aceste programe,da un semn si iti dau eu un link.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

abyss

Salut.
Cu siguranta iti voi strica placerea la inceput dar spre final voi incerca sa-ti starnesc curiozitatea...
Pe forumul acesta distins vei gasi persoane care iti vor spune ca ai observat:
- sateliti sau lumina soarelui reflectata pe acestia (cum e posibil sa vezi asa ceva care e la o altitudine ce variaza intre 36-300-2000 km nu stiu dar in fine...)
- daca nu erau sateliti conventionali ce pot fi gasiti pe diverse siteuri (SkyandTelescope.com, http://www.skyandtelescope.com/observing/skychart , http://www.heavens-above.com ) atunci sunt militari
- daca nu sunt militari sunt farfurii zburatoare naziste
- daca nu sunt naziste sunt umane dar din viitor
- daca nu sunt din viitor sunt ale unei civilizatii sub-terane si aici vei gasi o gramada de crestini care vor zice ca sunt demoni si alea alea...
- in final vei auzi cativa care vor crede ca sunt nave extraterestre     
Iata cateva lucruri ce merita studiate, din nefericire sunt in engleza dar am convingerea ca vei gasi pe cineva sa te ajute. Textul e pentru uz personal, altfel trebuie sa ceri voie celor de la CSETI.org :

oana_t30

Multumesc pentru raspunsuri! o sa intru pe site-urile cu sateliti sa vad daca a fost vreunul prin preajma in seara cu pricina. in ceea ce priveste al doilea raspuns, am observatsi eu ca parerile sunt impartite. Referitor la documentul scris in engleza, mi se pare hilar ca ati presupus ca nu cunosc limba, sperand sa gasesc pe cineva care sa ma ajute:) stiu foarte bine limba, asa ca nu cred ca voi avea nevoie sa apelez la cineva sa ma ajute, poate doar la google, pentru diferiti termeni de jargon. O zi buna!

alx

Citat din: @biss din  16 Iunie 2012, 11:00:36

Pe forumul acesta distins vei gasi persoane care iti vor spune ca ai observat:
- sateliti sau lumina soarelui reflectata pe acestia (cum e posibil sa vezi asa ceva care e la o altitudine ce variaza intre 36-300-2000 km nu stiu dar in fine...)
- daca nu erau sateliti conventionali ce pot fi gasiti pe diverse siteuri (SkyandTelescope.com, http://www.skyandtelescope.com/observing/skychart , http://www.heavens-above.com ) atunci sunt militari


@biss-e
Ca si astronom FOARTE amator,urmaresc cu destul interes trecerile satelitilor Iridium prin zona mea,si am avut ocazia sa vad acesti sateliti reflectand lumina soarelui ,cu o magnitudine de -12,adica aprox. de 2 ori mai stralucitor decat luceafarul,recte Venus.  Si reflecta lumina solara atat de puternic pt ca acesti sateliti au panouri solare foarte mari,vezi fotografia atasata.Daca dai o cautare cu goagăl,o sa vezi mii de observatii de acest gen,cu magnitudini peste -10.
Asa ca imi mentin parerea vizavi de obiectul observat de colegul/colega noastra,pt ca s-a comportat acest obiect comform tiparelor Iridium.
   In linkul urmator am facut o simulare pt Bucuresti,si surpriza????  in 15 iunie la 03.24 a trecut un Iridium observabil din capitala... ;D
http://www.heavens-above.com/iridium.asp?Dur=2&Date=41074.5427179167&lat=44.4122&lng=26.10626&loc=Unspecified&alt=0&tz=EET
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

spooky

Confirm si eu: iridium

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

oana_t30

Citat din: alx din  16 Iunie 2012, 16:04:41
@biss-e
Ca si astronom FOARTE amator,urmaresc cu destul interes trecerile satelitilor Iridium prin zona mea,si am avut ocazia sa vad acesti sateliti reflectand lumina soarelui ,cu o magnitudine de -12,adica aprox. de 2 ori mai stralucitor decat luceafarul,recte Venus.  Si reflecta lumina solara atat de puternic pt ca acesti sateliti au panouri solare foarte mari,vezi fotografia atasata.Daca dai o cautare cu goagăl,o sa vezi mii de observatii de acest gen,cu magnitudini peste -10.
Asa ca imi mentin parerea vizavi de obiectul observat de colegul/colega noastra,pt ca s-a comportat acest obiect comform tiparelor Iridium.
   In linkul urmator am facut o simulare pt Bucuresti,si surpriza????  in 15 iunie la 03.24 a trecut un Iridium observabil din capitala... ;D
http://www.heavens-above.com/iridium.asp?Dur=2&Date=41074.5427179167&lat=44.4122&lng=26.10626&loc=Unspecified&alt=0&tz=EET



Multumesc pentru raspuns! Ca necunoascatoare a fenomenelor astronomice, recunosc ca mintea mea s-a dus departe. Oricum, ma bucur ca am primit pareri pertinente si argumentate!

abyss

#7


Citat din: alx din  16 Iunie 2012, 16:04:41
@biss-e
Ca si astronom FOARTE amator,urmaresc cu destul interes trecerile satelitilor Iridium prin zona mea,si am avut ocazia sa vad acesti sateliti reflectand lumina soarelui ,cu o magnitudine de -12,adica aprox. de 2 ori mai stralucitor decat luceafarul,recte Venus.  Si reflecta lumina solara atat de puternic pt ca acesti sateliti au panouri solare foarte mari,vezi fotografia atasata.Daca dai o cautare cu goagăl,o sa vezi mii de observatii de acest gen,cu magnitudini peste -10.
Asa ca imi mentin parerea vizavi de obiectul observat de colegul/colega noastra,pt ca s-a comportat acest obiect comform tiparelor Iridium.
   In linkul urmator am facut o simulare pt Bucuresti,si surpriza????  in 15 iunie la 03.24 a trecut un Iridium observabil din capitala... ;D
http://www.heavens-above.com/iridium.asp?Dur=2&Date=41074.5427179167&lat=44.4122&lng=26.10626&loc=Unspecified&alt=0&tz=EET



Nu te contrazic chiar te rog sa ma ierti daca tu ai impresia ca am facut aluzie la postarea ta. Facusem o prezentare generala a forumului, mai in gluma mai in serios... ca sa nu adorm in postare, vorba colegului Xanadron  :)

Tayka

Eu nu cred că a fost un,,iridium''şi asta pentru că comp.Iridium are doar sateliţi de comunicaţii şi care sânt în general geostaţionari.
http://www.bzi.ro/satelitii-iridium-cei-mai-spectaculosi-sateliti-artificiali-134648
În plus am văzut şi eu personal în jud.Timiş în noaptea de 14/15 în jurul orei 2 o lumină permanentă care se deplasa dinspre NV spre SE şi o alta intermitentă care o urmărea îndeaproape,bănuiesc că ultima era a unui avion militar.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

jean

Citat din: Tayka din  16 Iunie 2012, 21:05:34
Eu nu cred că a fost un,,iridium''şi asta pentru că comp.Iridium are doar sateliţi de comunicaţii şi care sânt în general geostaţionari.
Nu sunt geostationari. Uite cateva caracteristici ale satelitilor geostationari.
CitatDin cauza distantei foarte mari intre sol si satelit apar intarzaeri importante ale semnalului care pot fi extrem de suparatoare in cazul transmisiilor in timp real.
Nu pot fi acoperite zonele polare (peste 80 grade latitudine)
Textul este luat de aici: http://www.comm.pub.ro/_curs/cmt/cursuri/CMT%2010%20comunicatii_satelit.pdf
Satelitii Iridium
CitatSistemul foloseste 66 de sateliti de orbita joasa, situati la o inaltime de 780 km in plane polare.
Text preluat de pe http://www.rartel.ro/iridium_rom.html
Caracteristicile orbitate difera vizibil. Satelitii Iridium au orbita joasa, sunt mari ca dimensiuni si mai trec si pe la poli.
Satut Tayka, sper sa nu te superi pe mine. Am fost un pic curios si am cautat pe net, acestea sunt informatiile. Am raspuns numai pentru a face o informare corecta, nici eu nu stiam sigur, dar presupuneam ca nu sunt geostationari. Acum stiu sigur.
O seara buna va doresc.
Adevarul este dincolo de noi

Nox

Într-adevăr, sateliţii Iridium sunt pe LEO (Low Earth Orbit ~ Orbită Joasă Terestră).

Mai jos este un material video cu diferite tipuri de orbite ale sateliţilor:

SatelliteOrbitsSetToMusic.avi

sunt exemplificate după cum urmează:
- LEO polară şi LEO ecuatorială;
- MEO (Medium Earth Orbit) ecuatorială;
- GEO (Geostationary Earth Orbit);
- între minutele 3:11 şi 3:42 puteţi vedea simularea Reţelei de sateliţi Iridium;
- ş.a.m.d.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

StarDust

#11
In completare, pun si eu o filmare proprie care cred ca seamana foarte mult cu ceea ce ne-a semnalat oana_t30. a trebuit sa compresez foarte mult filmarea sa o pot pune aici dar cred ca e destul de sugestiva si seamana cel mai mult ca durata cu ceea ce s-a raportat pe acest topic. Ca idee precizez ca in cadrul filmarii e cuprinsa cam 80% din bolta cereasca, iar camera a surprins maximul flare-ului de aproape o secunda, flare ce l-am vazut cu ochiul liber (eram afara) si l-am apreciat la magnitudinea de cel putin -5. Si inca o completare, aceste reflexii date de sateliti au durate intre milisecunde (cele mai frecvente) pana la zeci de secunde, si foarte intense generate de alti sateliti artificiali in afara de ISS, sateliti atat cu orbite polare cat si ecuatoriale.

L.E. Si acest satelit se deplasa, dar dat fiind faptul ca lentila camerei este de camp foarte larg iar flare-ul scurt, deplasarea satelitului nu e vizibila aici.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

skyhawk

Citat din: oana_t30 din  16 Iunie 2012, 16:30:54


Multumesc pentru raspuns! Ca necunoascatoare a fenomenelor astronomice, recunosc ca mintea mea s-a dus departe. Oricum, ma bucur ca am primit pareri pertinente si argumentate!

Poate vei avea ocazia sa vezi ISS, stralucirea ei este considerabila :)