Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN filmat in Bucegi pe 3 iunie 2012 [ANALIZA VIDEO]

Creat de spooky, 04 Iunie 2012, 21:16:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kandaon

Nici eu nu cred ca ar fi un Mig-23, care au fost puse la pastrare demultisor, si au si doar un singur motor. Poate era un Mig-29, care e bimotor, dar nu e cu geometrie variabila. Si a fost si el scos pe tusa de ceva vreme.

Alt aparat de zbor de genul asta (avion de vanatoare sau vanatoare-bombardament) putea fi doar american cred, nu cred ca altii zboara pe aici asa de capul lor (ma rog, pot fi si exceptii  :ufo:).
Sau poate era un B-1 Lancer (asta e bombardier si are si geometrie variabila si motoarele dispuse cate doua, care pot crea imaginea unui singur jet)





Ori mai sti, poate o fi vreo aerodina de a noastra, in probe, si de aia nu se grabesc ai nostri guvernanti sa doteze aviatia noastra cu avioane de lupta noi (sau second-hand) luate din strainatate :-D

Daca e un OZN pe bune (nu e exclus), adica nava extraterestra, cine stie ce cauta pe aici, adevarul e (cel putin deocamdata) dincolo de noi

prodcomb

Interesantă combinarea de urmă gri şi urmă luminoasă a unui avion.
Despre urmă de culoare gri am mai spus.

Deci încă un O.Z.I. !
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  26 Iunie 2012, 10:28:46
Interesantă combinarea de urmă gri şi urmă luminoasă a unui avion.
Despre urmă de culoare gri am mai spus.

Deci încă un O.Z.I. !

Adica? Zi mai pe romaneste,si pentru astia care nu te-au citit din doasca-n doasca...
   Cum adica OZI?  Ai identificat tu obiectul?  Si daca da,despre ce e vorba?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Parca am scris ce este! Mai citeste o data.
Obiect Zburator Identificat
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

#49
Citat din: prodcomb din  28 Iunie 2012, 11:08:09
Parca am scris ce este! Mai citeste o data.
Obiect Zburator Identificat

Citat din: prodcomb din  17 Mai 2012, 10:51:02

Citat din: prodcomb din  16 Mai 2012, 15:16:48
Este foarte bine că a fost identificat fenomenul: un avion în zbor, la mare depărtare, traiectorie la unghi ascuţit faţă de observator, iluminare bună de la Soare şi apariţia reflexiei solare.
Un alt fenomen văzut de mine, dar din păcate nefotografiat, a fost o astfel de imagine, dar neluminată, neagră; urma de condens era efectiv neagră.
Poate în reţea să fie astfel de imagini; imagini ca cele prezentate de filmuleţ sunt destule.
Pentru că nu întreabă nimeni de ce era neagră dâra avionului (mai precis cred că cenuşiu închis):
Soarele apusese, iar avionul era spre răsarit.

Imi place foarte mult logica dumitale ... trebuie sa cautam noi ... doaga lipsa ... deh o facem si pe aceasta ... doar ne-am invatat cu colega  ... elena78 ...

L.E. Doaga a fost gasita la alt subiect ....    http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4146.msg72835.html#msg72835



Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

prodcomb

Cu scuzele de rigoare, dar la adresa indicata se spune ca se cunoaste problema de pe vremea lui da Vinci!
Deci nu am mai insistat.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

spooky

Citat din: Arhanghelul din  28 Iunie 2012, 11:24:40
Pentru că nu întreabă nimeni de ce era neagră dâra avionului (mai precis cred că cenuşiu închis):
Soarele apusese, iar avionul era spre răsarit.


Imi place foarte mult logica dumitale ... trebuie sa cautam noi ... doaga lipsa ... deh o facem si pe aceasta ... doar ne-am invatat cu colega  ... elena78 ...

L.E. Doaga a fost gasita la alt subiect ....    http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4146.msg72835.html#msg72835



Doaga asta e de pe 16 mai. Filmarea e de pe 3 iunie. Avionul era la vest, adica spre apus.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

prodcomb

Problema este aceeasi, se schimba doar datele.
Umbra norilor intuneca dara avionului.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Nox

prodcomb, stimabile, ai spus că este un OZI, dar ai uitat să precizezi ce anume...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

prodcomb

#54
Citat din: prodcomb din  26 Iunie 2012, 10:28:46
Interesantă combinarea de urmă gri şi urmă luminoasă a unui avion.
Despre urmă de culoare gri am mai spus.

Deci încă un O.Z.I. !

Deci este un avion si dara de condens care il urmeaza.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

jean

Citat din: prodcomb din  26 Iunie 2012, 10:28:46
Interesantă combinarea de urmă gri şi urmă luminoasă a unui avion.
Despre urmă de culoare gri am mai spus.
Acest efect apare din cauza grosimi straturilor de nori traversate de darele de condens. Am revazut filmul de mai sus de mai multe ori si aceasta este concluzia la care am ajuns. Unde stratul de nori este mai compact dara este intunecata. Unde stratul de nori este mai putin compact dara este mai luminoasa. In continuare cred ca este vorba de un avion. Soarele la apus creaza reflexii ciudate de pe anumite obiecte sau nori. Am vazut asta de multe ori.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii


StarDust

Am facut o simulare intr-un simulator de zbor orbital. Am vrut sa vad cam cum ar arata in simulator contrail-ul produs de un avion orbital (utopic, care are aprox marimea unui B747) care zboara la altitudine constanta de 10Km aproape de orizont cu viteza de aproape 900Km/h (mica pt acest avion dar cu putin mai mare de viteza de croaziera a unui cargo mare). Inaltimea observatorului e la 1500m. Mentionez ca in acest simulator diametrele, masele, presiuni atmosferice, etc ale  corpurilor sistemului nostru solar sunt reproduse la scara.
Am urmarit lungimea traiectoriei aparente descrise pe cer in perioada de timp cat a durat filmarea lui Paul, eu zic ca distanta aparenta parcursa in simulator e aproape identica cu cea de pe filmarea originala.
Am facut si o simulare cu vehiculul in cadere pentru a vizualiza schimbarea traiectoriei si timpul in care vehiculul ar atinge solul.

Concluziile le trageti fiecare, aceasta e doar o simulare pe care am incercat sa o fac cat mai exacta cu filmarea originala. Din pacate linia orizontului (la nivelul marii) care e mascata de relieful montan nu am putut decat sa o aproximez. Totusi cred ca nu am gresit prea mult cu plasarea traiectoriei fata de linia orizontului.

Daca aveti sugestii, sau ati observat ca am omis sau gresit ceva va rog sa imi semnalati asta.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

assiris

Buna ziua,
Tare mă tem ca este vorba de imaginea unei formații noroase dat fiind că filmarea este făcută contre jour.

mihi77

Interesant clipul. Eu l-am urmarit de mai multe ori. Ce pot sa spun? E ceva ciudat. Din cate se obsearva acel obiect e la o inaltime destul de mare. Dupa parerea mea acei nori sunt de tip Cirrus care se formeaza la peste 8000m altitudine. Obiectul nu da impresia c-ar trece prin straturi de nori desi uneori pare ca dispare; aceasta datoranduse pozitiei fata de camera cat si fata de soare. Da impresia ca urmeaza o traiectorie relativ constanta cu o oarecare pierdere in altitudine. La inceput se vede acel fum negru, datorita faptului ca soarele este la orizont creandu-i o umbra. Pe masura ce obectul isi urmeaza cursul, acel fum devine mai stralucitor datorita faptului ca iesi din acea umbra. Totusi el ramane inchis la culoare pana la sfarsit. Parerea mea e ca e exclus sa fie un aparat de zbor conventional. Ar trebui sa se vada cel putin luminile de semnalizare. Un meteort sau un deseu cosmic...? Meteoritul daca ar fi sub 8000 de metri ar disparea in scurt timp dar nu e batuta in cuie aceasta teorie. Daca un meteorit nu intersecteaza axa pamantului ci doar trece prin atmosfera, el ar putea crea un astfel de efect. Totusi durata in care s-a facut inregistrarea mi se pare mult prea mare. Exclud existenta unui meteorit in filmare. Orice ar fi fost ramane cidat...un alt caz cidat. (cautati asta: U.F.O Lumini deasupra Predealului 1-1-2012  Romania 2012;...e chiar tare!)