Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Inelul Doamnei (Gorj)

Creat de Urban, 01 Iunie 2012, 20:50:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Inelul Doamnei (Cheile Sohodolului - Gorj)
Geofact sau artefact...?

dorel6

Interesant trebuie sa ma duc intr-o zi pe acolo.
Posibil un geofact...
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

zamotrak

Facand un joc de imaginatie,gandind ca este un artefact,ce rol putea avea?
Colegii care au mult mai multe cunostiinte de astonomie decat mine,poate luand in considerare locatia si orientarea posibilului artefact ar putea sa ne lumineze...Desigur ca ar mai fii nevoie si de un loc de unde ar fii posibila observarea boltei ceresti...prin ""inel""....
Zic si eu, cu o parere in valoare de cel mult, 0,5 RON :roll:


Urban

#4
Citat din: zamotrak din  01 Iunie 2012, 22:56:44
Facand un joc de imaginatie,gandind ca este un artefact,ce rol putea avea?
Colegii care au mult mai multe cunostiinte de astonomie decat mine,poate luand in considerare locatia si orientarea posibilului artefact ar putea sa ne lumineze...Desigur ca ar mai fii nevoie si de un loc de unde ar fii posibila observarea boltei ceresti...prin ""inel""....

Nu neaparat observarea boltei ceresti... poate o gaura lasata in urma de armele vreunui "car ceresc" sau "vimana" (sau cum vreti voi sa-i ziceti)...poate "razboiul Zeilor" nu e chiar o fabulatie...
Balistic aduce cu intrarea si iesirea unui "proiectil"...
Naturala nu e sub nici o forma...

Nicipreaprea

Mie imi lasa impresia ca a fost o grota care s-a prabusit, sau ceva pe aproape ... Este de notat si ca relieful este carstic prin locurile alea.
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Ganditorul

#6
Ca sa fie grota sau ceva natural, fara interventia omului, ar trebui sa avem alaturi de aceste portale si ... resturile prabusirii. E greu de crezut ca "vantul si ploaia" au curatat locul exact de pietrele prabusite care ar fi incurcat forma finala a portii. De aici cred ca trebuie plecat in judecarea acestor vestigii - unde sunt resturile actiunii naturale ?

mai jos alte cateva exemple :

http://romaniamegalitica.blogspot.ro/2011/05/portile-sunt-deschise-secretele-bine.html

Aproape in toate cazurile locul e curat, intrarea in "poarta" este greu accesibila dar ... fara resturi din prabusiri. Indragostitii de drumetii montane stiu ca acestea nu sunt singurele porti si ca manifestari "naturale" in care piatra este gaurita circular pe o directie care nu are nimic de-a face cu curgerea gravitationala a apei. Sunt elemente mici de natura pe langa care trecem de multe ori nepasatori. Dar daca am presipune ca sunt resturi ale unei civilizatii vechi, foarte vechi ... Oare ce resturi ne-am astepta sa vedem de la o civilizatie care aexistat acum 4000 de ani (de exemplu ) ? Ziduri, turnuri, ferestre sau "lacase de tragere" ? Exclus. Cel mult putem observa vechi pietre care par a fi prelucrate - pietre pe care timpul si-a pus amprenta dandu-le un aer "natural". Cam dupa aceste pietre umbla si "elicopterele cercetatorilor" care se mai prabusesc din cand in cand din cauza "curiozitatii".

Urban

#7
Citat din: Ganditorul din  02 Iunie 2012, 09:04:34
Ca sa fie grota sau ceva natural, fara interventia omului, ar trebui sa avem alaturi de aceste portale si ... resturile prabusirii. E greu de crezut ca "vantul si ploaia" au curatat locul exact de pietrele prabusite care ar fi incurcat forma finala a portii. De aici cred ca trebuie plecat in judecarea acestor vestigii - unde sunt resturile actiunii naturale ?

mai jos alte cateva exemple :
http://romaniamegalitica.blogspot.ro/2011/05/portile-sunt-deschise-secretele-bine.html

Aproape in toate cazurile locul e curat, intrarea in "poarta" este greu accesibila dar ... fara resturi din prabusiri. Indragostitii de drumetii montane stiu ca acestea nu sunt singurele porti si ca manifestari "naturale" in care piatra este gaurita circular pe o directie care nu are nimic de-a face cu curgerea gravitationala a apei. Sunt elemente mici de natura pe langa care trecem de multe ori nepasatori. Dar daca am presupune ca sunt resturi ale unei civilizatii vechi, foarte vechi ... Oare ce resturi ne-am astepta sa vedem de la o civilizatie care aexistat acum 4000 de ani (de exemplu ) ? Ziduri, turnuri, ferestre sau "lacase de tragere" ? Exclus... Cel mult putem observa vechi pietre care par a fi prelucrate - pietre pe care timpul si-a pus amprenta dandu-le un aer "natural". Cam dupa aceste pietre umbla si "elicopterele cercetatorilor" care se mai prabusesc din cand in cand din cauza "curiozitatii".

Corect...as mai adauga cateva poze de la "Babele"...cred ca foarte putini s-au uitat mai de aproape la ele.
In fotografii se observa clar locul de imbinare al componentelor...

zamotrak

Excelenta observatie @urban!
Am fost acolo,cam demultisor,dar nu am remarcat ""imbinarea"".

Urban

#9
Citat din: zamotrak din  02 Iunie 2012, 16:12:34
Excelenta observatie @urban!
Am fost acolo,cam demultisor,dar nu am remarcat ""imbinarea"".

Mersi... banuiesc ca "pietroaiele" nu "au cazut" din Cer  :-D
Ar merita o cercetare mai amanuntita ansamblul "Babele"... spre exemplu extrasa o mostra din locasul imbinarilor si vazut daca respectivul "amestec" are proprietatile vreunui "ciment".... daca da, atunci se rescrie istoria locului...

LE... mai mult, elementele identificate pe poza ma duc cu gandul la faptul ca "bolovanul" a fost cumva ridicat de catre un dispozitiv si asezat acolo, se vad clar niste urme de "gheare mecanice"... care in trecat fiind zis nu sunt posibile astazi ca profunzime cu nici un agregat de ridicare a greutatilor...

Scuze de offtopic..

Irwin

Foarte frumoase pozele de la "Babele"!  :-) Nu ma pot opri din admiratie, cand le privesc. Ceva straniu au, fara indoiala, "pietrele" astea... Gandul m-a purtat, rapid, catre ansamblul de la Stonehenge, cu acei monoliti, deasupra carora au fost asezate dale grele. Cam la fel si in cazul acesta, din Bucegi. Imi pare destul de improbabil ca erodatiile din pricina vantului si apei sa fi sculptat in felul acesta, in mod izolat, un grup de stanci.

Cat priveste "inelul" din Gorj, aici problema imi pare mai complicata... Deocamdata nu ma pronunt.

dorel6

Vara asta am sa ma duc sa studiez (Inelul Doamnei) si am sa va zic daca am gasit ceva indiciu ca ar fi artefact.
Asta daca nu merge cineva mai repede decat mine pe acolo si ne povesteste cum a fost.  :-D
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.