Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

documentar romanesc: We Are Ready - TV Series

Creat de weareready, 29 Mai 2012, 16:13:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

weareready

Salut,

Sunt Florin Anghel si lucrez la un documentar numit We Are Ready - TV Series.

Mai jos aveti un scurt promo:

http://www.youtube.com/watch?v=N5sFoNzxp8k

Sper ca v-a placut. Acum o sa incerc sa fiu succint:

Avem o campanie de promovare inceputa aici: http://igg.me/p/107832?a=595222

1. finantez partial proiectul si am o echipa super tare. Cred ca se poate observa din promo. Muzica de exemplu este compusa de catre Dan Foster (compune si pt Warner Bross, Walt Disney, etc).

Am investit destul pana acum si ne mai trebuie ceva banuti sa il terminam. Asa am ajuns pe INDIEGOGO.

2. avem nevoie de VIZUALIZARI pe indiegogo pentru a ne propulsa pe prima pagina unde vom avea vizbilitate catre sponsori. Poate chiar intram in newsletterul lor direct.

3. daca v-a placut, puteti citi mai mult despre subiect, echipa, etc la: http://igg.me/p/107832?a=595222

Avem nevoie de ajutorul vostru! promovati-ne daca apreciati proiectul nostru. Dati pe facebook, pe mess, likes la pagina noastra, orice. Avem nevoie de cat mai multe vizite pe acest link:

http://igg.me/p/107832?a=595222

****
NOTA* acest episod pilot va fi terminat undeva in Iulie, sper ca la jumatatea lui August sa fie disponibil pentru difuzare/promovare.

Pana la sfarsitul anului intentionam sa terminam toate cele 10 episoade. In episodul pilot tema principala va avea la baza ideea urmatoare: Vaticanul stie mai mult decat spune, Vaticanul sustine in secret ca Lucifer ne-a creat pe noi din lut si ca Lucifer in fapt este acelasi spirit ca si Iisus. In toate cele 10 episoade vom trata si intervia teologi, masoni, filosofi si alte figuri importante in religie/filosofie.

Periodic o sa gasiti updates pe pagina INDIEGOGO. In prezent exista updates despre: Sfantul Lucifer venerat pe 20 mai in Vatican, Kabbalah si Buddhism si mai ales Liturghia de Paste la Catolici in care Lucifer este venerat fatis chiar de catre Papa Benedict.



multumesc si sper sa ne vedem la cinema!
Florin

http://www.facebook.com/wearereadytheseries
http://www.twitter.com/wearereadyfilm
http://www.indiegogo.com/weareready

Arhanghelul

#1
Subiectul abordat ca tema in serial... Iisus/Lucifer/Luceafarul ... aduce atingere convingerilor/credintei ... atat papistasilor cat si tuturor crestinilor ...  indiferent de confesiune ...

Atentie ... la neatentie!

In rest ... o sa fiu cu ochiul ... pe acest proiect ...



http://forum.computergames.ro/64-filme-si-seriale/852020-we-ready-tv-series-ce-parere-aveti.html
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

#2
Bun venit in primul rind pe RUFOn, weaready! :-) (later edit - weareready-i corect, dar varianta incorecta :lol: mi s-a parut... subconstient mai buna printr-o prisma copywriter-istica)

Unde sper sa fi aparut nu doar pentru oaresce PR/marketing, fiindca aici chiar cred c-ar putea fi eventual continuata la modul constructiv o discutie pe tema atacata-n documentar - zic asta fiindca mai e destul timp pina la finalizarea proiectului tau/vostru si, dupa o scurta "rasfoire" a forumului, sint convins c-o sa gasesti destule idei suplimentare interesante.
Si mai ales MOCA. :lol:

Pe scurt: mi se pare laudabil demersul tau/vostru, chiar daca tema-i "sensibila" (ca orice atinge de fapt establishmentul dogmatic al teocratiilor patriarhale). Desi nu-i chiar... nou-noutza la modul absolut - zic asta doar premonitoriu cumva, dar vizionarea "operei finale" ma poate contrazice, evident. In fine, citeodata-s utile si sistematizari ale unor piese de puzzle haotic azvirlite pe youtube etc.
Si realizarea pare a fi profesionista din pdv tehnic cel putin, dar si "artistic" din ce se vede... si mai ales SE AUDE deocamdata (vad acum ca nu doar parerea mea-i laudativa vizavi de fondul sonor).

Ceva mai... pe lung acuma (pe lat :-D urmeaza poate): noi cei care ne pierdem aparent vremea si tineretile p-aici (a treia tineretze-n cazul meu) sintem - daca n-ai observat deja - ceva mai atenti la detalii si fiindca ceva mai informati, dar si mai curiosi pe teme d-astea existentiale decit pustimea de pe "computergames".
Chiar daca subiectele cu teme religioase nu prea-s agreate din cauza de "flames" :star: produse uneori, o sa observi ca incercam totusi sa ne... strecuram printre prejudecati fara a vexa prea tare diversele convingeri religioase (actualul topic "Fratia mistica si Prometheus" e doar un exemplu in dezvoltare, dar si disputele f. animate de pe alte topicuri sint sugestive, inclusiv p-ale "expertului in conspiratii iezuite" Ronin).

Hai sa-ncerc insa initierea unui dialog - desi nu-s convins ca timpul liber redus pe care banuiesc ca-l ai la dispozitie ti-l permite: zici de pilda undeva ca "ce vrem sa povestim prin acest documentar este ca Lucifer este acelasi ca si Iisus, ulterior devenit Hristos. Asta nu mai este spusa, garantez."

No offence, colega, da' noi p-aici am "fumat-o" p-asta demult, ba chiar incercam sa trecem la dezvelirea urmatoarei "coji de ceapa" a conspiratiei vaticaneze - in continuarea celei arhontice sumero-babiloniene -, banuind (cel putin eu si colegul @biss) ca numitul Iisus ar fi de fapt fiul miticului Lucifer/Prometeu/Enki etc. :evil:
Care, la rindul lui, ar putea fi un simbol "masculinizat patriarhal" al Sursei Unice :star: cu nenumarate denumiri si ea - Sophia, A-then-a, Lilith, Ishtar etc (evident ca si asta "feminizata" simbolic, pe linia laturii creatoare a binomului dinamic mereu innoitor creatie/distrugere).

E foarte bine deci ca incercati clarificarea diferentelor evidente (doar pentru unii, ce-i drept) dintre denumirile biblice LORD si GOD (n.b. - sper sa subliniati faptul ca "Elohim" e de fapt un... plural desemnind mai mult ca sigur o pleiada de pseudo-zei eventual experti in genetica), da' n-ar fi poate si mai bine sa dati o raita si prin ograda gnostica? :roll:
Pe care pina si clar ghidonatul Dan Brown a evitat-o elegant ca si cum n-ar exista, limitindu-si pseudo-exegeza la scrijelirea superficiala a cojii unor societati secrete care - dupa mine cel putin - n-au de-a face doar cu personajul cam limitat ca noima existentiala si numit Fecioara Maria.
Zic si eu sa ma aflu-n treba intr-o dimineatza cetzoasa de vara/toamna sau ce-o mai fi si HAARPu' asta de-afara... :lol:

...Dar nu inchei fara sa va urez succes maxim in demersul vostru! :rainbow:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

weareready

Salut Xanadraon,

ma bucur sa intalnesc oameni dispusi sa caute si sa construiasca.

De altfel in vreo 3 ani de zile de dezbatut oarecum (m-am lasat pagubas oricum) esti primul care stie ce vorbeste.

Nu este vorba de a ma contrazice sau nu, nu ma intereseaza sa am dreptate, ci din contra. Pana acum m-am lovit numai de caterinci, ironii si critice absurde aduse toate fara un pic de informatie in prealabil.

Una peste alta, sa le luam pe rand:

- useru a fost typo :))... normal trebuia "weareready" dar asta e. merge si asta.

- merci pt urarea de bun venit. A facut treaba foarte buna Paul cu acest forum. Il cunosc de prin 2004 mi se pare si chiar atunci abia pusese bazele Rufon (sau cel putin ale forumului). Din pacate nu am intrat sa vad ce se mai intampla, decat acum dupa atatia ani. Una peste alta, am gasit un forum activ cu oameni care par interesati in "investigatii". Buna treaba.

- Cu siguranta ma voi implica si in alte topicuri, sunt convins ca discutiile sunt cel putin constructive. Momentan ma cam rupe treaba cu campania asta, dar avem tot timpul.

- "ce vrem sa povestim prin acest documentar este ca Lucifer este acelasi ca si Iisus, ulterior devenit Hristos. Asta nu mai este spusa, garantez." Pe de o parte este o gherla de promovare pe stilul "can-can" ca altfel am observat ca nu intelege tzugulanu de pe cinemagia sau computergames, etc. Pe de alta parte, asa cum specificai ulterior, in contextul final va fi o teorie mai aparte (eu unul nu am mai gasit-o nicaieri, dar asta nu inseamna ca nu exista ci mai degraba ca nu este spusa).

Foarte tare faptul ca ati dezbatut aceasta tema aici (Lucifer acelasi cu Iisus), dar dupa cum afirmai ulterior voi discutati despre posibilitatea de a fi fiul lui Enki/Prometeu/Lucifer. Aici este o mica contradictie, in sensul in care daca este "fiul" nu poate fi 'acelasi'. La mine fix despre asta este vorba si este dezbatut pe parcursul a 10 episoade. Poate aici apare si "unicitatea".

Sunt convins ca exista multe verigi lipsa, dar mai sunt convins ca pot fi gasite prin alte surse antice de inspiratie/initiere/cunoastere. De exemplu Kabbalah, I-ching, Calea Octupla in Budism (apropo, e un update pe tema asta, sumar ce e drept, la pagina campaniei sub butonul UPDATES).

Treaba cu Elohim si plurarul este dezbatuta pe larg in alt episod, alaturi de conceptul "fii lui Dumnezeu", "nefilimi" s.a.m.d. Oricine ar investiga aceste subiecte, ar trebui macar din bun simt sa caute semnificatiile in vechea greaca/latina/ebraica pentru denumirile/termenii importanti. Daca Dan Brown n-a facut-o, ce mai conteaza...a avut succes si asta este :)).

Vizavi de ograda gnostica.... de fapt de acolo mi-a plecat toata teoria. Evolutia cautarii in sensul acestei teorii a avut urmatorul drum:

1. mituri/legende grecesti prin copilarie..sub 10 ani
2. noul testament/parabole 10-12 ani
3. miturile nordice 13-15
4. satanism si ocultism (la vey si din astia)/teribilisme adolescentine 16-18
5. teosofie/antroposife (Steiner) 19-22
6. hinduism/paganism 23-25
7. reluat cele de mai sus inca odata intr-o noua perspectiva
8. gnosticism, respectiv citit orice este apocrif si mai ales Nag Hammadi dupa 25
9. reviziuit din perspectiva gnostica acum pe la 28-30.

Practic, eu cred ca samanta adevarului se afla in filosofia greaca/gnosticism, dar argumentele si detaliile se gasesc imprastiate in toate celelalte mari religii/filosofii.

*****
merci pentru urari. fara doar si poate o sa iasa acest proiect, acum depinde la ce nivel calitativ. Daca luam ceva bani de la aia cu fundingu facem cu Oxford si Sorbona...daca nu ne rezumam la Bucuresti, Iasi si Buzau (teologi si filosofi).

numai bine,
/f


acme

Nu pot sa nu remarc ca promo-ul seamana cu genericul de la Games of Thornes dar tinind cont ca este o productie romaneasca sustinuta din donatii nu pot decit sa sper ca si episoadele vor fi de aceeasi calitate.
We're born alone, we live alone, we die alone.

weareready

@ acme

ai dreptate :) din Game of Thrones ne-am inspirat + din The Borgias. Desi nu poti zice ca e un plagiat :D dar totusi acolo mi-a fost inspiratia.

Muzica e pe stilul The Borgias, asa am ales-o.

Vizavi de calitate cu siguranta va fi. Avem echipa foarte buna pentru efecte/video edit si in plus un documentar se face relativ usor (background picturi + ceva animatie + ceva interpretare = 40% si restul interviuri).

nu uitati, dati pe mess, facebook sau oriunde daca v-a placut. ne ajutati enorm prin asta!

linkul pentru promovare: http://igg.me/p/107832?a=595222

abyss

Conform regulamentului de functionare al acestui forum reclamele de orice natura sunt interzise. Subiectul va fi in consecinta blocat. Rog userul in cauza sa continue prezenta sa pe subiecte specifice acestui forum. Totusi in vederea sustinerii demersului sau acest subiect nu va fi sters.