Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Despre 2012

Creat de zana@M, 21 Mai 2012, 14:34:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

#30
Citat din: jean din  12 Iunie 2012, 12:37:31
Incepand de azi 12.06.2012, mai sunt exact sase luni pana vine sfarsitul lumii. V-ati pregatit?...
Rezonanţa Schumann, centura fotonica, planeta mortii Nibiru, vulcani, asteroizi Unde sunt?...
Nimic din toate astea nu sa intamplat. Cum spuneam mai de mult, sunt virusi ai mintii lansati de unii cu un scop sau nu. Nu uitati de versetul biblic cu profetii mincinosi. In rest sa auzim de bine.
Imi incerc eu norocul, colega @jean
- rezonanta Schumann e sub tine  :-D sub noi
- centura fotonica nu e in spectrul vizibil si poate nu e centura
- Nibiru poate ca este planeta vietii daca luam in considerare ca realitatea in care traim e Maya - Iluzie - cum spuneau cei vechi si intelepti iar simbolurile lumii actuale sunt simbolurile lumii vechi insa cu sens rasturnat
- vulcani si cutremure - adaug eu - pai s-au cam inmultit anul asta si apar - la cutremure ma refer in locuri unde nu prea au ce sa caute acolo
- asteroizii is prin preajma si acolo au fost dintotdeauna
De intamplat , toate se intampla cu sau fara voia noastra .
Virusii mintii ? Daca ne uitam la mass-media nu ii vedem fiindca sunt deja in  noi , parte integranta dintr-un joc mai mare .
  - versetul biblic cu profetii minciunosi e tot acolo si e discutabil fiindca indeamna la pasivitate .

Cele zise mai sus nu inseamna ca vine sfarsitul lumii in 20,12,2012   care oricum , s-a amanat .
Insa, ceva se intampla cu planeta asta si nu o poate nega nimeni.
Evident , doar parerea mea ... supusa greselii .
O mie de ani pace ! 

mr

#31
Citat din: fiulploii din  12 Iunie 2012, 13:19:26
Insa, ceva se intampla cu planeta asta si nu o poate nega nimeni.
Cred ca e cea mai buna dovada ...si oarecum legata de modul extrem de superficial si separant cu care o trateaza populatia umana (aici ma refer la masa critica care da tonul). O cauza poate fi chiar pasivitatea rezultata din interpretarea gresita a textelor stravechi (de exemplu, pe mine nu ma indeamna deloc la pasivitate Noul Testament), prilej bun pentru ca cei distructivi sa actioneze in voie.
Acest fapt poate fi socotit ca fiind o apocalipsa.

Si oricum omul nu crede pana nu se intampla cate ceva. Mereu este suprins de cate un eveniment de amploare. Dar, pana la eveniment, suduie si ridiculizeaza...
Ar trebui sa invatam sa gandim ca unul, sa avem grija comunitate si de natura, de planeta. Prea mult, dovedit, pentru mintile noastre inguste! Degeaba sunt si oameni in regula daca tonul este dat de mediocri. Efectele sunt ale umanitatii ca intreg. Ne meritam soarta, nimic de zis! :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

elena78

#32
Citat din: Siberia din  22 Mai 2012, 23:40:33
Nu te inseli.
   S-au dat pareri ca aceeasi carte ar fi fost folosita si pentru cutremurul din Japonia - existand o asemanare cu un turn din Tokyo; din pacate turnul din Tokyo avea 4 ceasuri ;D )
   Apropos de asta: ati observat ca in videoclipul chinezilor, ceasul arata cam aceeasi ora (ceva in jur de 10 si 6 minute) pana in momentul in care explodeaza ? Inainte de explozie arata cu totul alta ora: credeti ca e doar o scapare de-a lor ?
   Revin un minut la chestia cu "promovarea" acestor sporturi prin reclame de genul acesta: cum promovezi sportul rege printr-o reclama care circula intr-un cerc restrans ? Chinezaria productie Hong Kong este postata pe pagina de FB a lui Hacken Lee ( http://www.facebook.com/LeeHackenForum ), a producatorului Zoo Music si in 2-3 variante ramase pe Youtube.
   Videoclipurile pentru promovare efectiva - numite mai sus "domestice" -sunt pline de sclipici pe tricoul si pe incaltarile sport ale lui Hacken si nici urma de razboi. Deci despre ce promovare vorbim ?


In fine ...

Atasez cardul pentru dezastre combinate... cu toate ca daca ati privi tot setul de carti Illuminati NWO din 1995 sunt cateva carti despre care nu vorbeste nimeni... si care sunt jucate foarte des...

daca  cititi textul din cartea  de joc  cu  imaginea ,,Combined  Disasters ,,  ea explica  ne face referire la   doua dezastre -catastrofe in acelasi loc ... ....ma intreb oare  guvernul  ocult ce va pune la cale  de data asta????vom trai si vom vedea ce se va intampla...

(MUST SEE!) London Olympics 2012 Illuminati Card Game NWO Zion False Flag Attack?.avi


Citat din: Siberia din  22 Mai 2012, 23:40:33

   S-au dat pareri ca aceeasi carte ar fi fost folosita si pentru cutremurul din Japonia - existand o asemanare cu un turn din Tokyo; din pacate turnul din Tokyo avea 4 ceasuri ;D )
   

din cate  am aflat pe ici pe colo  acea carte face referire la dezastrul din Japonia ,adica  ,,Combined Disasters ,,  doua dezastre  impreuna in acelasi loc  adica cutremurul-tsunami  si evident  dezastrul de la Fukushima ...daca va uitati  la ,,cartea iluminatilor ,, ei bine in acea  carte  ne arata ora 11.11,adica pentru  iluminati numarul 11 reprezinta un numar sacru ....care cred ca reprezinta  nu  perfectiunea  sau ordinea ci contrariu  :dezordinea  si haosul....


http://www.google.it/imgres?q=torre+do+orologio+of+tokyo&hl=it&client=firefox-a&hs=A39&rls=org.mozilla:it:official&channel=fflb&biw=1280&bih=931&tbm=isch&tbnid=zCakjoiPpYVEoM:&imgrefurl=http://www.lettera43.it/foto/disastri_4367530922_2.htm&docid=MfsdxtZkY5iYwM&imgurl=http://www.lettera43.it/upload/images/11_2011/l43-disastri-111116130022_big.jpg&w=990&h=675&ei=s2fXT9irDKb-4QTEyvX0Ag&zoom=1&iact=hc&vpx=205&vpy=402&dur=480&hovh=157&hovw=230&tx=212&ty=114&sig=109610861456728609276&page=1&tbnh=154&tbnw=226&start=0&ndsp=23&ved=1t:429,r:6,s:0,i:90

jean

Frumos raspunsul tau fiulploii. Hai sa incercam sa explicam putin stintific.
Citat- rezonanta Schumann e sub tine   sub noi
Ai lasa....A demonsrat cineva asta?...Se poate verifica cumva? Eu nu simt nimic in acest sens.
Citat- centura fotonica nu e in spectrul vizibil si poate nu e centura
Pai e sau nu e? Nu stim sigur? Deci nu e, atat timp cat nu e demonstrat. Este adevarat ca sistemul solar si Pamantul impreuna cu Soarele se misca prin galaxie. Asta inseamna ca in miscarea sa poate traversa zone cu materie si energii care pot avea o influenta asupra sistemului. Dar, nu avem nici un studiu stiintific in acest sens. Cum poate fi Pamantul influentat in mod direct.
CitatNibiru poate ca este planeta vietii daca luam in considerare ca realitatea in care traim e Maya
Pai ce sa credem mai mult, semnele lasate de Mayasi sau cercetarile stiintifice actuale? Eu prefer cercetarile stiintifice.
Citatvulcani si cutremure - adaug eu - pai s-au cam inmultit anul asta
Asta se poate explica. Placile tectonice plutesc pe miezul magmatic al pamantului nu pe aerul de pe cerul lumii inerioare. Cum magma are o anumita vascozitate in stratul exterior, placile tectonice se deplaseaza mai usor sau mai greu in functie de aceasta vascozitate. Daca Pamantul se incalzeste se incalzeste si miezul, magma este mai fluida ele se deplaseaza mai usor si placile se lovesc mai des generand cutremure si fracturi. Magma fiind cu temperatura mai mare si mai fluida, presiunea interna creste. Se strecoara mai usor prin crapaturi si asa se activeaza vulcanii.
Cauzele incalziri Pamantului pot fi: activitatile umane (efectul de sera) si tot ce decurge din asta. Mai poate fi o cauza mai putin discutata dar la fel de importanta. Din pacate nu stiu sa se fi facut un studiu serios pe aceasta tema. Este vorba de Soare. Prin reactiile nucleare el va ajunge o stea batrana si rosie si dimensiunie sale vor depasi orbita actuala a Pamantului in miliarde de ani. Acest proces se desfasoara si in prezent chiar daca din punctul nostru de vedere destul de lent. Este posibil ca si aceasta sa fie o cauza a incalziri globale. Parerea mea....
Citatasteroizii is prin preajma si acolo au fost dintotdeauna
Ok, si? Pana acum nu s-a intamplat nimic. O fi avut cineva grija? Adevarul este ca, nu stim inca multe lucruri.
CitatDe intamplat , toate se intampla cu sau fara voia noastra .
Normal, totul se transforma. Controlul nu este la noi.
CitatVirusii mintii ? Daca ne uitam la mass-media nu ii vedem fiindca sunt deja in  noi
Foarte corect. Semenii nostrii au avut grija sa ne programeze inca de la nastere cu ei. Aveti grija ce va invatati copii....
Citatversetul biblic cu profetii minciunosi e tot acolo si e discutabil fiindca indeamna la pasivitate
Dupa mine nu indeamna la pasivitate, e interupatorul care tine lumina aprinsa. Indeamna la veghe, sa filtram informatiile primite.
M-am lungit prea mult cu rapunsul, o seara buna va doresc.
Adevarul este dincolo de noi

tractorbeam

Vulcani si cutremure sunt si vor fi de cand lumea si pamantul, in unele perioade au fost mai intense in altele - cum e cea de acum, mai putin.
Nibiru ? A vazut cineva Nibiru? Eu nu  si nici nu cred ca apare prea curand , e vremea ca gogoasa sa se dezumfle.
centura fotonica ? glumesti crezi ca fotonii stau ei acolo a panda gata sa ne inghita sau sa ne mareasca coef. de inteligenta? eu ma indoiesc deoarece fotonii astia au tendinta de a se misca dezordonat si cu viteza luminii sau pe acolo pe aproape depinde de ceva factori fizici.
Pentru rezonanta Schumann poate te lamureste dom'profesor Rudan ca el foloseste notiuni din astea greu cuantificabile da' eu zic sa nu pui baza prea mare ca omu are deja creierii traforati de la atatea atacuri energetice la adresa lui asa ca... :ufo:

Siberia

Totul e ok... sa nu ne facem griji inutil :)
2012 e acolo sa ne reaminteasca doar ca exista cicluri care trebuiesc completate, cicluri care trebuiesc parcurse.
Atata tot..

Si totusi... magnetosfera e bolnava...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Tayka

#36
 :planet:
Citat din: Siberia din  13 Iunie 2012, 01:25:43
Totul e ok... sa nu ne facem griji inutil :)
2012 e acolo sa ne reaminteasca doar ca exista cicluri care trebuiesc completate, cicluri care trebuiesc parcurse.
Atata tot..Si totusi... magnetosfera e bolnava...
După părerea mea 2012 e o bombă,,inventată''în pripă şi în disperare de cauză pentru a muta privirea şi atenţia lumii dela adevărata şi incontestabila mega- bombă care deşii a explodat de ceva ani buni efectele ei se amplifică pe zi ce trece.Este vorba de Bomba solară.Psihologii lumii încearcă să amâne panica generală obişnuind subconştientul oamenilor cu ce e mai rău;Iar  subliminala cu 2012 face parte din tratament. :planet: :rocket: :star: :star: :star:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

fiulploii

Citat din: mr din  12 Iunie 2012, 15:24:17
Cred ca e cea mai buna dovada ...si oarecum legata de modul extrem de superficial si separant cu care o trateaza populatia umana (aici ma refer la masa critica care da tonul). O cauza poate fi chiar pasivitatea rezultata din interpretarea gresita a textelor stravechi (de exemplu, pe mine nu ma indeamna deloc la pasivitate Noul Testament), prilej bun pentru ca cei distructivi sa actioneze in voie.
Acest fapt poate fi socotit ca fiind o apocalipsa.

Si oricum omul nu crede pana nu se intampla cate ceva. Mereu este suprins de cate un eveniment de amploare. Dar, pana la eveniment, suduie si ridiculizeaza...
Ar trebui sa invatam sa gandim ca unul, sa avem grija comunitate si de natura, de planeta. Prea mult, dovedit, pentru mintile noastre inguste! Degeaba sunt si oameni in regula daca tonul este dat de mediocri. Efectele sunt ale umanitatii ca intreg. Ne meritam soarta, nimic de zis! :)
Din ceea ce am subliniat in citat nu rezulta cumva o mica contradictie?  :-D  Daca ne meritam soarta inseamna ca am abandonat si noi insine, nu?  :roll:

Citat din: jean din  12 Iunie 2012, 22:43:22
Hai sa incercam sa explicam putin stintific.
rezonanta Schumann
Ai lasa....A demonsrat cineva asta?...Se poate verifica cumva? Eu nu simt nimic in acest sens.
Cate ceva la linkul de mai jos :
http://www.earthbreathing.co.uk/sr.htm
ai un detector pe 7,8Hz ?
Citat din: jean din  12 Iunie 2012, 22:43:22
centura fotonica
Pai e sau nu e? Nu stim sigur? Deci nu e, atat timp cat nu e demonstrat. Este adevarat ca sistemul solar si Pamantul impreuna cu Soarele se misca prin galaxie. Asta inseamna ca in miscarea sa poate traversa zone cu materie si energii care pot avea o influenta asupra sistemului. Dar, nu avem nici un studiu stiintific in acest sens. Cum poate fi Pamantul influentat in mod direct.Pai ce sa credem mai mult, semnele lasate de Mayasi sau cercetarile stiintifice actuale? Eu prefer cercetarile stiintifice
Oarece se gaseste aici:

http://www.zengardner.com/is-nasa-tracking-the-cosmic-shift/
Citat din: jean din  12 Iunie 2012, 22:43:22
vulcani si cutremure
.Asta se poate explica. Placile tectonice plutesc pe miezul magmatic al pamantului nu pe aerul de pe cerul lumii inerioare. Cum magma are o anumita vascozitate in stratul exterior, placile tectonice se deplaseaza mai usor sau mai greu in functie de aceasta vascozitate. Daca Pamantul se incalzeste se incalzeste si miezul, magma este mai fluida ele se deplaseaza mai usor si placile se lovesc mai des generand cutremure si fracturi. Magma fiind cu temperatura mai mare si mai fluida, presiunea interna creste. Se strecoara mai usor prin crapaturi si asa se activeaza vulcanii.
Cauzele incalziri Pamantului pot fi: activitatile umane (efectul de sera) si tot ce decurge din asta. Mai poate fi o cauza mai putin discutata dar la fel de importanta. Din pacate nu stiu sa se fi facut un studiu serios pe aceasta tema. Este vorba de Soare. Prin reactiile nucleare el va ajunge o stea batrana si rosie si dimensiunie sale vor depasi orbita actuala a Pamantului in miliarde de ani. Acest proces se desfasoara si in prezent chiar daca din punctul nostru de vedere destul de lent. Este posibil ca si aceasta sa fie o cauza a incalziri globale. Parerea mea....
Poate da , poate nu . Si asta fiindca nu a forat nimeni pana in centrul Pamantului - asta ca sa vorbim de dovezi stiintifice , cum ne place la amandoi. Si pentru ca e socant sa gandesti ca stai pe o planeta gaurita , accepta lumea fara rezerve ca stam pe o bila plina . Insa , teoria Pamantului gol nu exclude existenta magmei  :-D pe care se plimba placile tectonice . Si teoria placilor tectonice zice ca exista locuri clare unde nu se pot produce cutremure .

Citat din: jean din  12 Iunie 2012, 22:43:22
Ok, si? .... Aveti grija ce va invatati copii....Dupa mine nu indeamna la pasivitate, e interupatorul care tine lumina aprinsa. Indeamna la veghe, sa filtram informatiile primite.

Daca filtrarea se produce prin prisma ingusta a unor consemnari antice pretins revelate divin atunci eu zic ca lasam pe afara informatii veridice .
Oare de ce nu discutam stiintific SI despre anumite chestiuni ci numai despre ce nu aduce atingere conceptiilor personale spirituale ? Lumea materiala este expresia palpabila a lumii spirituale . Daca lumea materiala e cum e asta e din cauza ca lumea spirituala e tot asa.
Evident, strict parerea mea.. si m-am referit in general , la noi toti oamenii .  :-)

jean

#38
Citat din: fiulploii din  14 Iunie 2012, 13:03:34
ai un detector pe 7,8Hz ?
Sa incerc o explicatie tot cat de cat stiintifica.
Oscilatiile din mediu pot fi de natura diferita, mecanice, electromagnetice, etc. Cand vorbim de 7.8Hz, de fapt care este natura acestei oscilatii?...Pentru a construi un detector este nevoie de a cunoaste natura undei respective. Pentru unde sonore avem microfonul, pt.unde electromagnetice avem receptorul radio. pentru lumina sunt alt tip de senzori. Deci, 7.8 Hz de ce fel de unde?.... :?
Adevarul este dincolo de noi

abyss

Citat din: fiulploii din  14 Iunie 2012, 13:03:34
Daca filtrarea se produce prin prisma ingusta a unor consemnari antice pretins revelate divin atunci eu zic ca lasam pe afara informatii veridice .
De unde ai scos-o pe asta cu prisma ingusta? Pe ce te bazezi cand afirmi asa ceva?

A filtra, pentru mine inseamna a parcurge constient firul sau fluxul de informatie si a-ti completa lipsurile sau mai bine zis micile umbre ale imperfectiunii personale care oculteaza natura divina a fiecaruia, acel izvor interior de inspiratie si viata.

"Pretins relevate" ... pai asa putem "pretinde" si pune sub indoiala orice. A pune sub indoiala ceva inseamna a face primul pas catre a inchide mintea in fata informatiei. In fond cine suntem noi? informatia acumulata in hardul beologic :) sau cel care observa acea informatie si in baza ei experimenteaza stari/trairi ce conduc la o expandare a constientizarii, la o extindere a atentiei ce va putea imbratisa simultan o gama mai larga de "obiecte" sau motive de a fi atent, treaz si constient ... de sine, de mediul inconjurator, de responsabilitatile conjuncturilor create, alte lumi, etc.?

Ce inseamna informatie veridica pentru antici? dar pentru noi acum?

Citat din: fiulploii din  14 Iunie 2012, 13:03:34
Oare de ce nu discutam stiintific SI despre anumite chestiuni ci numai despre ce nu aduce atingere conceptiilor personale spirituale
Stiintific inseamna a masura. Scula conteaza. Pentru chestiuni spirituale avem scula de masura din nastere si ar trebui fiecare sa si-o descopere. A forta prin discutie o persoana cu scula ruginita inseamna a-i leza spiritul. Exemplul viu conteaza, trairea conjuncturii respective si intelegerea ei liniara. Dupa aceea urmeaza concluzia non-liniara :) si constientizarea si eventualele discutii/impresii ce creaza impresia 3/4/... D sau bransharea la fluxul de informatie universal. E momentul cand un val realizeaza ca de fapt este tot una cu oceanul(de constientza) insusi.

Citat din: fiulploii din  14 Iunie 2012, 13:03:34
Lumea materiala este expresia palpabila a lumii spirituale . Daca lumea materiala e cum e asta e din cauza ca lumea spirituala e tot asa.
Care lume si care lumi?
Sunt pareri cum ca existam in infinite versiuni de linii temporale ori lumi paralele. Sufletele insa dupa aceleasi pareri sunt toate in acelasi loc prinse in membrana gravitationala a planetei. Atentia se fixeaza si constientizeaza o anumita lume "spirituala" in care gaseste afinitati vizavi de potentialele surse ce-i ofera elementele de contrast necesare trezirii ori potentarii starii permanente de prezenta.

Vorbim ganduri... nu arat cu degetul.

mr

#40
Citat din: fiulploii din  14 Iunie 2012, 13:03:34
Din ceea ce am subliniat in citat nu rezulta cumva o mica contradictie?  :-D  Daca ne meritam soarta inseamna ca am abandonat si noi insine, nu?  :roll:
Soarta umanitatii, la care m-am referit, este rezultanta unei mase critice de alegeri ale indivizilor intr-o anumita directie. Pasivitatea, din multe puncte de vedere printre care si cea generata de intelegerea gresita a scrierilor vechi, a contribuit substantial la starea fapt a lucrurilor pe care le traim zilnic. Evaluarea umanitatii cred ca se face la nivelul general al acestor alegeri zilnice si astazi ea este una mai putin favorabila. In sensul asta am zis ca ne meritam soarta.
Da, multi dintre noi ne-am abandonat pe noi insine. De cele mai multe ori plasandu-ne voit in planuri departate, fugind de noi si de implicare directa.
De exemplu multi zic de tineri: "copilul meu pe primul plan", "fac pentru voi, eu la urma" etc. De fapt in spatele acestui altruism exista in cele mai multe si reale cazuri un abandon de sine. Cei implicati uita ca sunt parte integanta a acestei lumi si ca trebuie sa se implice. Devin din ce in ce mai pasivi si mai putin implicati. Ofera celorlalti fara a fi capabili sa se mai ocupe de ei insisi si de ceea ce primesc de la cei din jur. La un moment se consuma, capata stari depresive si pierd sensul existentei.

Evoluam, invatam, asimilam individual. Fiecare isi face bilantul in dreptul sau. Seara, la culcare, in preajma unor evenimente importante din viata ...si la sfarsitul vietii. Societatea este doar mediul in care experimentam si care ne genereaza feedback-ul necesar inaintarii. In ce sens dorim... Deocamdata, unul pervers negativ, datorita vointei unora.
Asa cred eu...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

#41
Citat din: jean din  14 Iunie 2012, 14:07:04
Sa incerc o explicatie tot cat de cat stiintifica.
Oscilatiile din mediu pot fi de natura diferita, mecanice, electromagnetice, etc. Cand vorbim de 7.8Hz, de fapt care este natura acestei oscilatii?...Pentru a construi un detector este nevoie de a cunoaste natura undei respective. Pentru unde sonore avem microfonul, pt.unde electromagnetice avem receptorul radio. pentru lumina sunt alt tip de senzori. Deci, 7.8 Hz de ce fel de unde?.... :?
Ziceam :
Citat din: fiulploii din  14 Iunie 2012, 13:03:34
Cate ceva la linkul de mai jos :
http://www.earthbreathing.co.uk/sr.htm
Poate ca din lipsa de timp nu s-a vazut linkul , pun mai jos traducerea cu google :
http://www.earthbreathing.co.uk/sr.htm
Si altul ca o completare, tot in traducerea google :
http://www.fosar-bludorf.com/archiv/schum_eng.htm
Un mic citat din linkul de mai sus :

1. Delta waves (1-3 Hz) are characteristic for dreamless deep sleep and koma conditions.

2. Theta waves (4-7 Hz) are characteristic for the dream sleep.

3. Alpha waves (8-12 Hz) arise in the relaxed awake condition, e. g. in a meditation or briefly before falling asleep and/or immediately after awaking.

4. Beta waves (13-40 Hz) are dominant in the normal awake condition.

The physician explained to Schumann that it was nevertheless a strange coincidence that earth and brain have homogeneous resonance frequencies, and so Schumann instructed his graduate student and later successor on its chair, Herbert König, to further investigate this.


@biss , corect, putem pune la indoiala orice , nu asta inseamna sintagma '' iscoditoarea minte umana''? Spre deosebire de tine , eu spun ca acesta este primul pas spre deschiderea mintii in fatza informatiei pentru ca a judeca un lucru, fapta, fenomen intr-un mod cat mai obiectiv , inseamna dupa mine nu a-ti inchide mintea fatza de alte variante de explicatii sau raspuns daca acele variante nu se incadreaza in propriile crezuri . Pentru ca nimeni nu detine adevarul absolut insa da, poate pretinde asta  :-D  si acest lucru se refera dupa mine si la articolele  zise revelate divin .
Cat despre sculele de masura din nascare  sunt de acord cu tine insa deduc ca din vorbele mele te-a deranjat cuvantul ''stiintific'' . Poate ai un alt cuvant mai bun pentru a diseca  un fenomen de catre iscoditoarea minte umana de care sigur si tu te folosesti ca sa iti explici diverse aspecte mai misterioase - sau asa banuiesc , cel putin .
De aceea suntem pe aici , fiindca nu avem aceleasi pareri despre aceleasi lucruri si incercam sa vedem si motivatiile celorlalti fara sa agitam furci, topoare si alte scule din dotare  :lol:
Relax , man .
Cat despre zicerea mea ca lumea materiala este reflexia sau expresia palpabila a lumii spirituale , poate discutam alta data ca si asa postarea mea a devenit prea lunga si cum zicea cineva pe aici , e momentul poate , al postarilor scurte si neintelese .  :lol:
Ori azi e o mare explozie solara , ori bag sama am intredeschis capacul cutiei Pandorei aici si pe topicul Chat .  Mea culpa .
"E pur si muove!": "Any yet it does move!''  8-)
Asa cum ai incheiat in mod stralucit postarea :
'' Vorbim ganduri ... nu arat cu degetul ''

abyss

#42
S-o fii invartind ea planeta insa timpul meu parca s-a oprit.
Gandesc una si iasa alta bag Sama...
A devenit o neantelegere combinata cu o lipsa de claritate din partea mea. Si iata recunosc ca pot cateodata deveni in aparenta acid fara ca eu in realitate sa fiu rau intentionat. Nu m-a deranjat cuvantul "stiintific". E vina mea totala ca uneori sau cateodata deseori, devin prea familiar in exprimare si calc pe bec prin locuri publice. Recunosc, nu e o lipsa in educatie ci o placere intelectuala perversa. Desigur ca realizez ca nu are farmec decat doar in 3D, face2faces si doar in intimitate.
Si ca sa nu fiu total off, pentru ca am considerat necesare precizarile de mai sus, as adauga in spiritul pozitiei de "cerceteaza totul" ca poate 2012 nu e nimic din ce ne-am putut gandi noi pana acum si despre care vom putea spune ca a avut forta sa influenteze umanitatea pentru multe mii de ani de acum inainte. Care ar putea fi implicatiile? Modul in care intelegem stiinta si religia, spiritualitatea si evolutia, constientza precum si realitatea cea pe care o cunosteam pana acum vor capata noi profunzimi. Obiectivitatea si atitudinea critica sunt esentiale in cautarea noastra.

liviutatarus

Clipul nu mai are nevoie de niciun comentariu
Nibiru film de Viorel Micu by Vrancea Media

mm

  Referitor la frecventa (de rezonanta) Schumann, recunosc ca am incercat sa "descifrez" cum se formeaza si semnificatia ei. Nu as putea spune ca am atins vreo esenta stiintifica dar mi-am format convingerea clara ca frecventa Schumann e legata foarte strans de raza Pamantului. O relatie simpla ne dovedeste acest lucru:
  c/l= 299.792,5/38.268,84= 7,8385386 Hz
  6R= 6x6378,14= 38.268,84 km
  Amanuntele calculelor pot fi gasite la adresa:
http://cercetareromaneasca.forumgratuit.ro/t22-rezonanta-schumann#50

  Numarul 6 are aici semnificatia de la hexagon, care are sase laturi egale cu raza cercului inscris. Intuitia ne ajuta daca ne gandim ca unda reflectata in cavitatea sferica dintre suprafata Pamantului si ionosfera e pe post de latura. Desi in calcul am folosit o "lungime de parcurs" si nu latura.

  Un foarte interesant articol poate fi gasit la adresa:
http://www.rexresearch.com/articles/roffe.htm
  Cu scuzele de rigoare, verificand calculele lui Roffe, am depistat unele inadvertente de calcul (pe care le-am exprimat la topicul:
http://cercetareromaneasca.forumgratuit.ro/t9-levitatie-cu-muzica-tibetana#10 ; la subtitlul "ALTE VIBRATII"). Consideratiile lui Roffe sunt foarte interesante, ideea principala - ce se potriveste aici - este ca frecventa de baza Schumann este in faza (armonica) cu frecventa de baza a hidrogenului.

  Pentru cei nefamiliarizati cu prelucrarea rezultatelor, trebuie spus ca frecventa de baza Schumann (valoare "exacta" 7,83 considerata de "toata lumea") - ca frecventa de rezonanta - este variabila dupa cum si inaltimea stratului inferior al ionosferei este, conform variatiei sale zilnice. Prin urmare frecventa de rezonanta Schumann variaza dupa cum variaza si dimensiunile "ghidului de unda" format intre suprafata Pamantului si ionosfera.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.