Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ploaia de/cu praf de miercuri

Creat de rontzo, 20 Aprilie 2012, 14:16:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

rontzo

Miercuri 18.04.'12, ploaia care a cuprins Bucurestiul a umplut de praf si de mizerie mai toate masinile, inclusiv a lu'subsemnatul. Cred ca e prima data cand vad asa ceva in Bucuresti in 40 de ani..
Mai ales ca ce s-a pus pe masini s-a depus peste tot si in mod sigur caram aceasta mizerie si in casa, ca nu prea credf ca vreunul din noi se descalta la usa inainte sa intre in casa :p
Mai interesant e ce mizerii contine de adevarat si in fapt acest praf declarat ca provenit din Africa/Sahara de ANM (sau din Baragan de primaru'Oprescu cel cult in cap)
Personal nu prea cred nici una din variante si nici ca ar fi inofensiv..
Are cineva vreo idee?

Xanadron

#1
Vedeti ce bine-ar fi sa fim un pic budisti/jainisti desprinsi de ispita posesiilor (apud roxaline) si sa n-avem masini? :-D

Serios acum, o analiza minutioasa a numitului praf ar fi interesanta - fara cunoasterea unor rezultate clare orice supozitie fiind riscata (inclusiv cea a primarelui pe cit de "independent", p-atit de "cult in cap" :lol: Oprescu-Hirsch).

In orice caz, nu cred sa fie (inca :roll:) vorba de praful rosietic otravitor de izvoare, lasat pare-se si-acum 3.600 de ani in urma de coada apocalipticei "planete biblice" Amar / Wormwood / Nibiru / Red Kachina etc.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

horia2008

Cateva opinii pertinente :-D pe subiect aici



Siberia

Mersi Horia :))

   Am ras cu lacrimi din cauza linkului tau :-D Nu de alta, dar de cateva zile (mai precis dinaintea sarbatorilor de Paste) o febra nebuna, nebuna, nebuna, i-a cuprins pe toti muncitorii stradali (spart strazi, desfacut borduri, asamblat borduri, asfaltat, ridicat praful pana la nori, etc.) incat niciodata nu m-am gandit ca originea prafului din Bucuresti ar putea fi stelara... dar mai stii ???  :-D

   Orice e posibil...

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

horia2008

Citat din: Siberia din  20 Aprilie 2012, 15:30:09
Mersi Horia :))

   Am ras cu lacrimi din cauza linkului tau :-D Nu de alta, dar de cateva zile (mai precis dinaintea sarbatorilor de Paste) o febra nebuna, nebuna, nebuna, i-a cuprins pe toti muncitorii stradali.....

Si pe mine m-a amuzat teribil, sunt multe acolo.... :-D :-D
Dar febra asta nebuna este de fapt cea dinainte de alegeri.... :fullmoon:   dar na,"asta e la roumaine realite de la pays...ce vrei ma, niste tarani", cum zice la reclama



Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

rontzo

multumim  horia- macar am ras :p

roxaline

Citat din: Xanadron din  20 Aprilie 2012, 14:55:13
Vedeti ce bine-ar fi sa fim un pic budisti/jainisti desprinsi de ispita posesiilor (apud roxaline) si sa n-avem masini? :-D

hmmm.. mi-am dus masina la spalatorie si ghici ce? S-a rezolvat  :-D ! Dar fuse un inger ce-mi zise "auzi , ... voi faceti ce faceti si apoi nu va asumati ce-a-ti facut". Hmmm ... sa-l cred, sa nu-l cred?
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Ganditorul

Dar un microscop - sa punem ochiu' pe praful asta - nu are nimeni ? Dupa culuoare si consistenta pare a fi nisip de Sahara. dar cercetarea stiintifica e singura care poate valida...

StarDust

Pacat ca in zona mea nu a cazut acest praf, as fi colectat fiecare graunte de pe masina, macar atat, cine stie cand voi avea ocazia sa vad Sahara... :-D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

elena78

#10
Unde locuiesc eu cam des ploua cu praf ,nisip , nu  trebuie sa ne  ingrijoram ,este ceva normal ,se zice ca,, masa de aer,,  (sau anumiti nori??)care  cred ca face parte din  troposfera se incarca  cu nisip ,praf  din desertul Sahara ,atraverseaza marea Mediterana  incarcandu-se  cu umiditate iar cand ajung  in anumite tari  se  descarca  aceasta ploaie  plina  cu nisip ,praf  care a  calatorit  mii si mii de kilometrii pana sa ajunga la noi.....


gasisem aici un link  insa nu  sunt de acord cu declaratiile facute de Oprescu ...fiecare cu parerea lui ..

http://www.ziare.com/articole/ploaie+nisip+sahara+bucuresti

Nox

Citat din: elena78 din  21 Aprilie 2012, 18:41:11
Unde locuiesc eu cam des ploua cu praf ,nisip , nu  trebuie sa ne  ingrijoram ,este ceva normal ,se zice ca,, masa de aer,,  (sau anumiti nori??)care  cred ca face parte din  troposfera se incarca  cu nisip ,praf  din desertul Sahara ,atraverseaza marea Mediterana  incarcandu-se  cu umiditate iar cand ajung  in anumite tari  se  descarca  aceasta ploaie  plina  cu nisip ,praf  care a  calatorit  mii si mii de kilometrii pana sa ajunga la noi.....


gasisem aici un link  insa nu  sunt de acord cu declaratiile facute de Oprescu ...fiecare cu parerea lui ..

http://www.ziare.com/articole/ploaie+nisip+sahara+bucuresti

Unde locuieşti?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Ganditorul

Ar mai ceva de spus la acest subiect - in cazul in care se dovedeste ca e "nisip de Sahara".
E un avertisment al naturii fata de tendintele belicoase ale unora de a "sanctiona" sau "interveni" atomic in zona de nord a Africii sau  Asia de sud-vest (Iran). Acum e doar "nisip de Sahara" simplu. In cazul unui conflict nuclear in zona - fie chiar si unul "chirurgical" - data viitoare va fi ploaie cu nisip/praf radioactiv. Nu are rost sa mai enumar consecintele ... le stie toata lumea si le ia in seama. Mai putin doritorii de razboi "justificat" si "catastrofe globale".

Xanadron

Citat din: Nox din  21 Aprilie 2012, 20:18:00
Unde locuieşti?

Credeam ca-i o chestie LMC (La Mintea Cocosului :-D) deductia - din 1001 motive bazate pe simple analize de text - ca stimabila coleg(a?) elena78 locuieste de fapt in ITALIA.
Sicilia ar fi mai precis zona cu frecvente ploi cu nisip, dar as paria mai degraba pe Zola Predosa, Emilia-Romagna.
...Ei, am tras lozul cistigator, elena78? :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/