Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Leonardo da Vinci

Creat de DanBalanTW, 08 Aprilie 2012, 13:48:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DanBalanTW

Nu cred ca este un subiect nou pentru userii cu experienta. Mi`am permis sa fac niste screenuri si sa le prezint. Sunt luate din documentarul "Ancient Aliens" 4/8.

alx

Sa presupunem ca eu sunt un user fara experienta,asa cum sunt foarte multi pe acest forum,si nu numai.Ce reprezinta capturile astea?  Mai ales ca tu esti un user vechi,si stii regula:explicatii la imaginile postate.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Parerea mea, e vorba doar de pareidolia, si nimic altceva. Asa ceva pot face si cu o poza personala si e posibil sa rezulte absolut orice... :roll:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fiulploii

Citat din: StarDust din  08 Aprilie 2012, 14:04:36
Parerea mea, e vorba doar de pareidolia, si nimic altceva. Asa ceva pot face si cu o poza personala si e posibil sa rezulte absolut orice... :roll:
Corect, insa nu e obligatoriu sa fie in toate cazurile asa , naturale sau artificiale, adica facute de manutza omului in mod intentionat.
Leonardo e mai special, el trebuia sa se ascunda de ochiu vigilent al bisericii si apoi el picta dupa planuri si scheme facute in prealabil . Si nu se grabea niciodata . Se apuca de mai multe lucrari in acelasi timp. Cel putin asa zice documentarul despre el.  :-D

uforever

Pareidolia, fara nici o urma de indoiala, StarDust are dreptate, niste explicatii ale pozelor ar fii binevenite, poate ne inselam....astept cu interes :-D

Serban M

#5
E vorba de clipul asta ce explica destul teoria : "Ancient Aliens" 4/8

fiulploii

Citat din: StarDust din  08 Aprilie 2012, 14:04:36
Parerea mea, e vorba doar de pareidolia, si nimic altceva. Asa ceva pot face si cu o poza personala si e posibil sa rezulte absolut orice... :roll:
Te rog sa faci o demonstratie cu o poza personala, daca se poate . :-D
Daca iti reuseste identic atunci concluzia nu poate fi decat una: toti suntem aliens .
Daca nu iti reuseste atunci inseamna ca Mr. Leonardo a fost intr-adevar un geniu care a transmis niste cunostiinte eso-, ezo- exo-terice in moduri neconventionale chiar si pentru vremurile noastre, nu?

Si chiar daca iti reuseste , concluzia de mai sus , aia bolduita - e tot adevarata  :lol:
Parerea mea..

P.S. daca o chestie se incadreaza la pareidolie nu rezulta in mod necesar si suficient ca tot ce se incadreaza la pareidolie ar fi chiar asa. 

StarDust

Citat din: fiulploii din  09 Aprilie 2012, 10:49:27
... Mr. Leonardo a fost intr-adevar un geniu care a transmis niste cunostiinte eso-, ezo- exo-terice in moduri neconventionale chiar si pentru vremurile noastre, nu?

...

Asta e absolut incontestabil! Numai ca, in pozele prezentate, cineva s-a jucat cu una din creatiile lui Leonardo, intr-un mod discutabil. Am vrut sa evidentiez ca "crop-uind" si "mirror-ind" imagini poate rezulta absolut orice. Din punctul meu de vedere, chestiile de genul, sunt (aproape)egale cu zero. Tare mi-e ca Leonardo a gasit cu totul alte metode de a-si "cifra" animite creatii, nu neaparat asa. :roll:

Ma scuzati, nu vreau sa ofensez pe nimeni, e doar punctul meu de vedere :) !

Citat din: fiulploii din  09 Aprilie 2012, 10:49:27
Te rog sa faci o demonstratie cu o poza personala, daca se poate . :-D
...
Sorry! Nu am nici un dubiu ca ar rezulta un alien. Dar ca sa evit polemici in legatura cu ce rasa de ET ar semana rezultatul... ma abtin!  :lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

ryn

M-am intrebat de multe ori de ce exista concurenta acerba intre Leonardo si Michelangelo si daca fiecare dintre ei au cautat sa transmita codificat ceva. Unul rafinat, subtil, celalalt brut, direct si sincer. Amandoi pictori, sculptori, inventatori de geniu. Unul parfumat, celalalt neras. Unul Cina cea de taina, celalalt Sixtina. Unul studiat, doct, cu rafinament, celalalt cu o naturalete de neegalat, muncitor pana in cele mai mici detalii, pana la sange, dar in esenta poet. Amandoi genii, dar rivali. O singura data s-au intalnit artistic vorbind in acelasi spatiu. Nu credeti ca daca ar fi facut intentionat ceva, si unul si celalalt, nu am fi aflat? macar de la contemporanii lor? Ce aveau de transmis si nu puteau exprima direct? Multe. Noi gandim cu mintea noastra de acum, nu cu mintea lor de atunci. era interzis sa pictezi anumite persoane si anumite locuri, era imoral sa redai naturaletea formei umane, era interzis sa reprezinti carnea si oasele pentru ca asta insemna ca ai facut disectii pe om. Nu era inteligent sa expui metode si tehnologii care mai tarziu s-ar fi intors asupra ta sau a comunitatii in care traiesti. Nu ca le-ar fi interzis cineva direct, ci societatea de atunci, desi trecuta printr-o revolutie a gandirii, era saturata de noi concepte, in fiecare zi, si ce faceau ei era preaplinul paharului. Desigur, Leonardo, cu stilul sau criptic inca de mic copil, a atras parerea posteritatii cum ca ar fi capabil sa lase precum Michel de Nostre Dame cate ceva de citit printre randuri sau printre tushe de culoare, sau dincolo de ele! parerea mea e ca nu facea altceva decat sa cripteze ca sa aiba de cina sa rada pe  infundate. celalalt mihai a criptat in piatra nu pe hartie, si de vazut ultimele lucrari ale sale facute la limita de a percepe si intelege precum ideea lui Brancusi redata in materie numai ca un pic invers. Adica materie redata in idee.
La un moment dat cineva il intreaba pe un calugar budhist ce e acela un geniu. Si batranul i-a raspuns printr-o intrebare: "Sti cum a aparut trenul?" Celalalt raspunde "NU" " Pai mai multi oameni s-au gandit cum sa calatoreasca mai repede, impreuna cu familia cu rudele si cu prietenii." Si asa a aparut ideea de tren, aplicata in Indii. Curiosul a intrebat: "Si ce legatura are asta cu geniile?" iar raspunsul a venit instantaneu:"Toate gandurile celor care au dorit sa calatoreasca mai repede, impreuna cu familia cu rudele si cu prietenii, s-au scurs intr-o minte care a fost capabila sa accepte ideea." La fel si cu stimabili de care vorbeam mai sus. Diferenta e ca , nativ Leonardo stia pilda,iar Michelangelo a invatat muncind. De conspiratie, de transmis mesaje posteritatii, cred ca si acum il vad pe Leonardo cum rade de noi in barba...