Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

aparitie ciudata in valea jiului si incendiu ciudat pe defileul jiului

Creat de tyriel2012, 19 Martie 2012, 12:40:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tyriel2012

Salut ufologi!

Sunt nou pe acest site dar asta nu inseamna nou ca si pasiune si curiozitate legata de acest fenomen . Va supun atentiei doua evenimente traite de mine de curand( acesta este si motivul pentru care am cautat acest site..):
In 15 martie 2012 ma deplasam dinspre Bucuresti spre Valea Jiului-Petrosani. in jurul orei 23:00 un prieten din Petrosani ma suna sa imi spuna surescitat ca pe deasupra orasului a trecut ceva ce el a descris ca fiind :" un glob de lumina cu aparente intermitente rosii, verzi  cu caracter pulsator care se deplasa relativ apropiat fata de pamant si nu genera nici un zgomot si avea o miscare rectilinie foarte lenta. Directia era spre sud( spre Tg Jiu peste defileul jiului)
La ora 03:06 am eram pe defileul Jiului in apropierea manastirii Lainici cand din goana masinii am observat un incendiu de proportii pe unul din varfurile montane inalte , pe o arie aparent extinsa dar numai in varf. Am sunat imediat la 112 pentru a semnaliza aceasta situatie iar de acolo mi-au spus ca stiu de incendiu dar nu pot face nimic intrucat zone este inaccesibila.
Ciudatenia este data de faptul ca a doua zi nici un ziar din HD sau GJ nu a publicat nimic legat de acest incendiu( nici in ziarele de astazi-luni nu apare nimic). Ieri am fost cu familia in zona aceea si c eea ce am vazut de la poalele muntelui au fost ramasitele unui incendiu care a venit de la varful masivului odata cu bustenii aprinsi ce au  cazut in albia raului. voi posta o fotografie a acestor ramasite . toata coasta de jos a muntelui prezenta urme de carbonizare a covorului vegetal dar nimeni nu a pomenit nimic de asta de ce oare? sa existe vreo legatura intre ce a vazut prietenul meu si ce am vazut eu?

Multumesc
Tyriel

Ganditorul

Pare un incendiu controlat - care nu s-a extins, sau un incendiu extrem de norocos pt natura. Sa arda un copac si sa ramana doar o mica parte din trunchi fara sa se aprinda si in jur ... se intampla doar la trasnet - care arde copacul in cateva sec si doar ramurile f groase si trunchiul raman arzand pt mai mult timp - lucru care face ca de obicei padurea sa nu se aprinda.
In cazul dvs ... e greu de spus. Sa vadem ce zic si alti colegi ...

uforever

Incediu controlat sau necontrolat, ideea e ca trebuia sa apara la tv sau in presa, astia trambiteaza si daca fac gratar mai mult de 10 oameni.Un incendiu cat de mic, ar fii fost in presa <apocalipsa in direct>, parca vad stirea: <Gigi Becali si un sobor de preoti se roaga pentru salvarea veveritelor> :lol: Ganditorul are dreptate, chiar pare un incendiu controlat, ca si cum cineva a vrut sa arda doar partial zona.

Ianu