Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Faþa ºi Piramidele de pe Marte

Creat de Necunoscutul, 03 Mai 2006, 21:08:16

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

toma

Aici sint niste orase reale


CitatMai sunt si medii (de ex. Melfior Ra)care spun ca exista si acuma o civilizatie acolo, insa in dimensiuni superioare.
Mai lasa mediile astea in pace, nu sint in stare sa gasesca nimic in afara de baliverne! Hai sa-ti spun o intmplare cu un mediu (altefel persoana serioasa, pregateste oamenii in ale extrasenzorialului, sapte nivele, "simte" cu ansa orice, "stie" ce e sub stratul de asfalt sau beton, etc), ce a fost pus sa spuna daca niste ciuperci din padure sint otravitoare sau nu. Bineinteles ca s-a echivat diplomatic, habar nu avea ce si cum si se temea sa-si asume riscul unei afirmatii. Dar un om obisnuit, cunoscator intra-devar in ale ciupercilor, le-a privit si dupa ce a aruncat citeva din ele, ne-a zis sa le mincam linistiti. Asa am facut si daca acum va trag din cind in cind de mineca, nu e de vina mediumul  :lol:
PS. Fotografia e facuta de la 10 mii metri iar detaliile se inscriu untr-un cerc cu raza de vreo 30 km!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

CHIP

Analistii de imagine afirma ca este aproape imposibil ca ,,simetria bilaterala,,aproape umana a chipului sa fie intimplatoare si naturala.

jean

Un site cu imagini recennte si de inalta rezolutie gasiti la adresa urmatoare. 
http://hirise.lpl.arizona.edu/index.php
Adevarul este dincolo de noi

jean

Cateva imagini cu piramide interesante de pe Marte.
  In prima fotografie se vad mai multe tipuri de piramide de forma: conica, cu mai multe laturi si unele mai lungi dar aproape toate sint structurate in terase. Cele mai lungi au aproximativ aceeasi orientare. Se observa ca piramidele mai mari au mai multe terase, iar cele mai mici au mai putine. Aceasta creeaza impresia ca ele cresc... si cu cat sint mai vechi sint mai mari au mai multe terase.
  In fotografia a doua se vede in partea stinga mai multe piramide in terase. ln partea stinga celei mari se vede o suprafata dreptunghiulara aproape plata. Pe mislocul fotografiei se afla acea piramida lunga fara terase, iar in partea stinga se afla acea structura cu partea superioara aproape plata. Astfel de piramide cu partea superioara aproape plata se afla in multe locuri de pe Marte.
Pe fotografia a treia majoritatea piramidelor sint de forma conica cu cateva exceptii care sint din cele lungi. De alt fel piramidele conice sint destul de raspandite pe Marte.
  Interesant este daca in conditii naturale se pot forma astfel de formatiuni si prin ce fenomen...eroziune in terase? Si cele lungi de ce sunt orientate pe aceeasi directie? Sa fie influentata formarea lor de curentii atmosferici? Si cum se explica ca in acelasi loc se gasesc mai multe tipuri de piramide. Sau nu s-au format in mod natural. Ar putea fi constructii artificiale legate intre ele cu canale subterane.
Fotografiile au fost taiate din altele mai mari, dar am pastrat denumirile originale. Astept si alte pareri pentru ca mai am si alte fotografii despre Marte care merita vazute.
Adevarul este dincolo de noi

alx

parerea mea:in primul rand trebuia sa precizezi sursele de unde provin fotografiile,pentru ca:
1.prima fotografie pare procesata,adica acele terase pot fi rezultatul unei incercari de a masura inaltimea piramidelor,semanand foarte mult cu curbele de nivel pe care le traseaza programele de cartografiere,sau aceasta fotografie este chiar cartografierea zonei respective...in nici un caz nu cred ca formele de relief de pe marte arata asa...
2
Citat din: jean din  09 August 2007, 00:47:33
  In fotografia a doua se vede in partea stinga mai multe piramide in terase. ln partea stinga celei mari se vede o suprafata dreptunghiulara aproape plata. Pe mislocul fotografiei se afla acea piramida lunga fara terase, iar in partea stinga se afla acea structura cu partea superioara aproape plata. Astfel de piramide cu partea superioara aproape plata se afla in multe locuri de pe Marte.
cred ca interpretarea ta este fortata,toate formele de relief sunt piramide la tine...iar fotografia pare sa fi avut parte de acelasi tratament ca si prima,adica un fel de cartografiere a formelor de relief...
3.
Citat din: jean din  09 August 2007, 00:47:33
Pe fotografia a treia majoritatea piramidelor sint de forma conica cu cateva exceptii care sint din cele lungi. De alt fel piramidele conice sint destul de raspandite pe Marte.
din nou,vezi peste tot piramide...de fapt,cred ca toate formele de relief,vazute de sus,ar putea fi interpretate ca si piramide...lungi,scurte,rotunde,etc...

   
Citat din: jean din  09 August 2007, 00:47:33
  Interesant este daca in conditii naturale se pot forma astfel de formatiuni si prin ce fenomen...eroziune in terase? Si cele lungi de ce sunt orientate pe aceeasi directie? Sa fie influentata formarea lor de curentii atmosferici? Si cum se explica ca in acelasi loc se gasesc mai multe tipuri de piramide. Sau nu s-au format in mod natural. Ar putea fi constructii artificiale legate intre ele cu canale subterane.
Fotografiile au fost taiate din altele mai mari, dar am pastrat denumirile originale. Astept si alte pareri pentru ca mai am si alte fotografii despre Marte care merita vazute.

   despre marte s-au scris si se vor mai scrie multe lucruri,mai mult sau mai putin adevarate...din nefericire sondele trimise acolo ne demonstreaza pe zi ce trece ca marte e o planeta moarta,pe care se poate sa nu fi existat viata niciodata...sau poate ca a fost?
     oricum,ce vreau eu sa subliniez este ca nu trebuie sa te arunci cu capul inainte si sa afirmi ca piramidele astea reprezinta dovezi ale existentei fiintelor inteligente pe marte...sau ca sunt creatii ale acestora...asa cum au facut astronomii din secolul trecut cu canalele de irigatii de pe marte...
   si revin cu rugamintea de a posta sursele de unde provin fotografiile...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

Alx, terasele alea sunt reale, au lumini si umbre.
Sunt forme geologice de eroziune, create de apa (in trecut cand exista), vant sau ghetari. Sa nu uitam ca se poate observa chiar si de amatori cu telescoape, cum calotele polare cresc si descresc functie de anotimp... Adica se produc EROZIUNI. Nu stiu din ce zona sunt pozele alea, dar de ce anulam cu atat de multa usurinta, stiinta denumita "GEOLOGIE" ?

CitatInteresant este daca in conditii naturale se pot forma astfel de formatiuni si prin ce fenomen...eroziune in terase? Si cele lungi de ce sunt orientate pe aceeasi directie? Sa fie influentata formarea lor de curentii atmosferici? Si cum se explica ca in acelasi loc se gasesc mai multe tipuri de piramide.
Alea lungi orientate pe aceeasi directie, probabil respecta directia de curgere a fluidului (apa, vant, ghetari) care le-a creat...
Cum se explica mai multe  tipuri in acelasi loc? Pai functie de structura solului se produc erodari diferite...iar functie si de patern-ul curgerii fluidelor erodante... Pai cred ca daca te uiti oriunde la fenomene geologice, vei vedea atat lucruri asemanatoare, dar si diferite in aceeasi zona.

Deci, vad ca intrebarile tale contin si raspunsul.  :wink:
Si, de acord cu Alx... parca-s cam multe piramide.. eu vad forme conice in general alungite, dar si cu muchii ascutite.

Poate colegul nostru LP sa-si dea o parere mai avizata.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

Citat din: ciuciulete din  09 August 2007, 08:52:46
Alx, terasele alea sunt reale, au lumini si umbre.
Sunt forme geologice de eroziune, create de apa (in trecut cand exista), vant sau ghetari. Sa nu uitam ca se poate observa chiar si de amatori cu telescoape, cum calotele polare cresc si descresc functie de anotimp... Adica se produc EROZIUNI. Nu stiu din ce zona sunt pozele alea, dar de ce anulam cu atat de multa usurinta, stiinta denumita "GEOLOGIE" ?
se poate sa fie si reale...eu doar ziceam ca e cam mare diferenta dintre prima fotografie si celelalte,adica in prima fotografie terasele sunt mult mai mari si mai bine definite,de fapt sunt PERFECTE,de asta ma gandeam ca pot fi si generate de un computer,dar se poate sa ma insel,si suprafata martiana chiar sa arate asa...din nefericire nu sunt geolog,iar poza aceea pare ireala...asta e...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jean

Fotografiile se gasesc la adresa care a fost postata mai inainte.
http://hirise.lpl.arizona.edu/index.php
Adevarul este dincolo de noi

jean

Asi dori sa fac o mica precizare. Nu intentionez sa pacalesc pe nimeni si nici sa sugerez o amumita idee. Pozele nu au fost prelucrate in nici un fel. Au fost decupate din pozele initiale care sunt mult mai mari si atat.
Am vrut numai sa aflu si parerea altora.
Adevarul este dincolo de noi

jean

Adevarul este dincolo de noi

jean

Mai am aici cateva poze de pe suprafata planetei Marte
Adevarul este dincolo de noi

jean

  Imagini mai noi si de inalata rezolutie care prezinta acea formatiune geologica numita de noi ,,fata de pe Marte", puteti vedea la urmatoarea adresa:  http://hirise.lpl.arizona.edu/PSP_003234_2210
Dupa mine este clar, nu este vorba de o fata umana, ca martieni nu stim cum arata, este vorba de o formatiune geologica aparuta in mod natural, nu artificial. Si nici nu este demolata cu buldozerele de americani asa cum spunea cineva mai sus. De fapt nici structurile numite piramide nu cred ca sunt piramide, sunt tot naturale. Cu toate astea planeta Marte este un loc misterios si mai sunt multe de aflat despre ea.
Adevarul este dincolo de noi