Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Puterea rugaciunii

Creat de klingonianul mascat, 15 Martie 2012, 20:57:31

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tayka

#15
,,Rugăciunea este un sacrificiu de adoraţie,
precum şi o comuniune directă cu Dumnezeu, prin care
pătrundem în sanctuarul cerului, şi, odată admişi în
prezenţa lui Dumnezeu, noi îl interpelăm asupra
promisiunilor sale" (Jean Calvin)

Ea (rugăciunea) poate fi complect eliberată de dogma religioasă
atunci când reuşim să intrăm în comuniune directă sinceră şi demnă cu
Creatorul şi nu târându-ne  în genunchi şi cerşind ajutorul altor oameni
care deşii îmbrăcaţi în sutane sânt uneori mai nevrednici
şi mai murdari decât noi.

-Frica de Dumnezeu slăvită de religia iudeo-creştină este o mare greşeală şi un mare păcat.

-Să-i ceri Creatorului în rugăciunea ta clemenţă şi îndurare pentru păcatele tale este doar o slăbiciune umană,dar să-i ceri iertarea păcatelor tale ,ba chiar şi a altora este o prostie absurdă.

-Aceasta este părerea şi contemplaţia mea.

,,A transmite şi celorlalţi rodul contemplaţiei tale este un
lucru mai măreţ decât contemplaţia însăşi." (Toma din
Aquino)









Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Urban

Citat din: SLEAH19 din  16 Martie 2012, 17:05:09
Nu contest rolul manipulator al dogmei .
Noi cei din zona Bibliei am pierdut legatura cu acea  spiritualitatea la care au acces triburile .
Am fost nevoiti si ma refer la masele largi sa  fim ghidati de etica care decurge din Biblie indiferent cine a scris-o, cine a ,,moderat-o" si din ce origini comune se trage.

Religia este autosuficienta, adica domoleste setea de Cunoastere a credinciosilor sai.
Rareori un religios va cauta sa afle mai mult, si extrem de rar vor avea Curajul si Inteligenta de a contesta Axiomele/Dogmele care stau la baza ei.
Cei care o fac sunt ereticii.
Credinta este primul pas al Cunoasterii lumii in care traim, Stiinta fiind ultimul.
Orice drum incepe cu un prim pas, dar pentru a ajunge la capat trebuie sa mergi in continuare, sa nu te opresti in bariere invizibile, iluzorii, ci sa mergi pana la capat...Acolo vei gasi Stiinta.
Ocultismul, Astrologia, Ezoterismul, Info-energetica, Parapsihologia, etc., sunt pasi necesari si obligatorii in evolutia de la Cunoastere Empirica Initiatica (initiala, de incepator)-religioasa la Cunoastere Pura Fundamentala (de baza, de profesionist)-stiintifica.
Insa defectul Stiintei moderne este ca bazele ei au fost puse de un grup initiatic-religios: masonii, prin Isaac Newton si astfel au inclus in Stiinta Moderna Matematica-Fizica, involuntar, axiome nedefinite religios.
Pe baza acestor Erori fundamentale neobservate, in Stiinta au aparut fisuri in zonele limita, fisuri care au dus la modele stiintifice absurde, Stiinta deviind incet spre Religia Stiintei, apogeul noii Religii fiind atins cu Mecanica Cuantica.
Din pacate explicatiile Mecanicii Cuantice au atins nivele fanteziste fara precedent, ele dand apa la moara pentru numeroase secte ale Religiei Stiintei...
Religia Stiintei: cati oameni Inteleg profund mecanismele fizice de la baza functionarii masinilor si aparatelor ce ne inconjoara si cati doar Cred in ele?

Tayka

#17
Citat din: Urban din  17 Martie 2012, 14:45:32
...Credinta este primul pas al Cunoasterii lumii in care traim, Stiinta fiind ultimul.
Bingo!.Păcat însă că majoritatea covârşitoare preferăm să rămânem pe loc după primul pas al cunoaşterii...
O simbioză între religie şi ştinţă ar scoate omenirea din negura dogmei.
Aşa cum spui există o categorie restrânsă de persoane,
care au studiat în detaliu religiile lumii, căutând să le
priceapă înţelesurile ascunse. În acelaşi timp, posedă şi
o pregătire tehnică adecvată, care îi împiedică să creadă
orbeşte în preceptele religioase. Aceştia încearcă să
pună de acord descoperirile ştiinţelor moderne cu partea
ezoterică a religiilor, care conţine idei deosebit de
interesante despre Dumnezeu şi despre originea
universului, încercând să elaboreze o nouă ştiinţă a
religiilor; TAOFIZICA
Trebuie făcută precizarea că învăţăturile religioase
s-au răspândit atât prin intermediul textelor exoterice
(accesibile maselor largi), cât şi prin intermediul textelor
ezoterice (accesibile numai iniţiaţilor). Ceea ce nu ştiu cei
mai mulţi dintre noi este faptul că aproape toţi
întemeietorii religiilor au urmat diverse şcoli de iniţiere,
fiind supuşi unor probe dure, pe care cei mai mulţi dintre
oameni nu le pot suporta. De fapt, religiile sunt viziunile
personale despre Dumnezeu şi despre univers ale
acestor mari iniţiaţi. Astfel, Krishna a descoperit Legile
Universului, Hermes le-a dat un caracter practic, Pitagora
le-a sistematizat, Buddha le-a redezvăluit de pe alte
poziţii, Moise a încercat să le impună, iar Iisus le-a dăruit
cu generozitate.

Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

fiulploii

#18
Citat din: Tayka din  17 Martie 2012, 15:20:56
Aceştia încearcă să
pună de acord descoperirile ştiinţelor moderne cu partea
ezoterică a religiilor, care conţine idei deosebit de
interesante despre Dumnezeu şi despre originea
universului, încercând să elaboreze o nouă ştiinţă a
religiilor; TAOFIZICA
Fritjof Capra - Taofizica (part.1)
Taofizica- o paralela intre fizica moderna si mistica orientala
Citat
aproape toţi
întemeietorii religiilor au urmat diverse şcoli de iniţiere,
fiind supuşi unor probe dure, pe care cei mai mulţi dintre
oameni nu le pot suporta. De fapt, religiile sunt viziunile
personale despre Dumnezeu şi despre univers ale
acestor mari iniţiaţi.
Astfel, Krishna a descoperit Legile
Universului, Hermes le-a dat un caracter practic, Pitagora le-a sistematizat, Buddha le-a redezvăluit de pe alte
poziţii, Moise a încercat să le impună, iar Iisus le-a dăruit
cu generozitate.
Intrebare: unde s-a strecurat mica eroare ?  :wink:

Siberia

Citat din: fiulploii din  17 Martie 2012, 16:14:20
Intrebare: unde s-a strecurat mica eroare ?  :wink:

Il intrebi pe Tayka, pe Zarnicu, sau pe Pitagora ???
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Tayka

#20
Citat din: fiulploii din  17 Martie 2012, 16:14:20
Fritjof Capra - Taofizica (part.1)
Taofizica- o paralela intre fizica moderna si mistica orientala Intrebare: unde s-a strecurat mica eroare ?  :wink:
Eu nu am postat acele idei pentru ca tu numaidecât să sari de cur şi să ne arăţi  că vezi doamne cât eşti tu de tobă,şi că ai reuşit să detectezi imediat sursa ca la rebus ...
Desigur că ele nu-mi aparţin,voiam să transmit doar ideia şi nu să mă arunc în competiţie,să-mi arăt muşchii şi să vedem care pe care,aşa cum se procedează din păcate în ultima vreme,fapt pentru care iată rămân tot mai puţini useri pe forum.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

fiulploii

Citat din: Tayka din  17 Martie 2012, 23:27:48
Eu nu am postat acele idei pentru ca tu numaidecât să sari de cur şi să ne arăţi  că vezi doamne cât eşti tu de tobă,şi că ai reuşit să detectezi imediat sursa ca la rebus ...
Desigur că ele nu-mi aparţin,voiam să transmit doar ideia şi nu să mă arunc în competiţie,să-mi arăt muşchii şi să vedem care pe care,aşa cum se procedează din păcate în ultima vreme,fapt pentru care iată rămân tot mai puţini useri pe forum.
Multumesc pentru vorbele tale civilizate, politicoase si pline de intelepciune .
Spre stiinta ta , ma deranjeaza atunci cand se baga informatii false , nu am zis nimic de sursele din care faci copy-paste , e problema ta si nu a mea.
Tot spre lamurirea ta , eroarea de care vorbeam nu e numai una singura si oricum , nu ai detectat-o , am vrut sa vad ceva si de aceea iti multumesc inca o data pentru raspuns. Intentia mea a fost sa iti ofer ocazia sa te corectezi singur, m-am gandit ca poate din fuga tastarii nu ai observat.
Eu am fost politicos cu tine si m-am abtinut de la raspunsuri taioase, desi o meritai de multe ori dar deh, asta e .
Sper ca esti mai fericit si mai multumit de viata dupa raspunsul tau plin de ..substanta .

N-ar strica sa te mai si rogi din cand in cand .

P.S. N-ar fi rau sa iti recitesti toate postarile de pe forum . Parerea mea ..




SLEAH19

Citat din: Urban din  17 Martie 2012, 14:45:32
Religia este autosuficienta, adica domoleste setea de Cunoastere a credinciosilor sai.



    Mă întreb unde a dispărut  cunoaşterea, cine a intervenit aruncând umanitatea în beznă . Imaginaţi-vă în stil hoolliwoodyan, scena în care Arhanghelul Uriel se plimbă împreună cu Enoh ,, în ceruri" explicându-i acestuia noţiuni de astronomie şi mecanica cerească . Ce sa întâmplat cu informatiile zeilor de la Cartea lui  Enoh  pană la Giordano Bruno, când 99,99% din oameni credeau că pământul e plat:

.......Această carte prezintă schimbarea care va surveni în căile corpurilor cereşti, în funcţie de relaţiile pe care le întreţin unul cu altul, importanţa lor, fazele, numele şi obârşia lor. Toate acestea mi-au fost arătate de Uriel, Îngerul care mă însoţea, căci el este călăuza şi organizatorul lor. Am putut observa legile cărora li se supun aceste corpuri cereşti, cum merg ele în timpul oamenilor, până la realizarea unei noi creaţii care va dăinui, şi ea, în veci......
Am făcut o socoteală şi am scris toate răsăriturile lor, după numărul şi numele lor.
Le-am notat conjuncţiile, timpul lor de revoluţie, luna predominanţei lor, aşa cum mi le explica Uriel, care mă însoţea.


Nu trebuie , părerea mea, să fim  întru totul smeriti, trebuie să crîcnim şi  împotriva lui Dumnezeu , nu te supui legilor lui  fără a întreba şi fără a te lămuri.  Crestinismul ritualic, festiv, de masă practicat la noi , nu are nici un îndemn ,nici un apetit pentru cunoaştere, dar nici nu se opune vehement ştiinţei şi cunoaşterii . Ştiinţa şi cercetarea va fi însă întodeauna apanajul unui cerc restrâns de oameni

Nu ne permitem în schimb nici  luxul să devenim peste noapte toţi atei pentru că vrem nu vrem , religia mai are nişte roluri etice în ce priveşte comportamentul mulţimilor. Dacă religia ar dispare , riscul unor derapaje teribile de comportament al mulţimilor creşte şi răul atât interior cât şi exterior este foarte greu de stăpânit şi transformat.

Acum ceva ani intram des în biroul unui coleg care avea printre altele  pe masa lui o carte căreia spre ruşinea mea nu i-am reţinut numele şi nici autorul. Era scrisă de un jurnalist de investigaţii englez, fost corespondent de război din fosta Iugoslavie. M-au marcat descrierile atrocităţilor care s-au petrecut aici la doi paşi  în Europa  nu în Rwanda  , nu în evul mediu , ci între anii 1992 – 1995 şi care iar fi lasat fără grai şi pe  torţionarii Schutz-Staffel de la Auschwitz.
    Croaţii şi sârbii au aceleaşi origini , au migrat în zorii evului mediu din aceleaşi teritorii slavone doar că la diferenţă de peste o sută de ani . Croaţii au ajuns primii şi au înfiinţat Krainele, nişte cnezate mai mici cam pe teritoriul croat de azi , sârbii au venit mai târziu şi s-au aşezat mai la est. Deci dacă nu sunt fraţi , sunt veri.
Ce anume a putut genera o asemenea ură între ei ?
Ziaristul englez reproducea în carte nişte scene greu de imaginat pentru secolul 20 şi în general pentru mintea umană: combatanţii croaţi când ajungeau într-o localitate locuită de sârbii , pe lângă execuţiile aleatorii cărora le cădeau victime la întâmplare bărbaţi , femei violate pană la moarte , bătrâni, copii, organizau concursuri de aruncat copii  nou născuţi  în aer pe care îi prindeau apoi în baionetă. Replicile sârbilor erau pe măsură şi pe lângă genocid , masacru şi gropi comune  împotriva croaţilor şi musulmanilor , identificau în lagărele lor rude de tipul tată /fiu  punându-i apoi să întreţină relaţii sexuale ...

   Părerea mea că dispariţia prematură a unor reguli de etică şi morală( chiar şi a rugăciunii) menţinute cât de cât de religie , pot duce la nişte derapaje sociale greu de imaginat.

,, Ereticii", Ezoterismul, ....trebuie să pună la dispoziţia exoterismului  cât mai multă informaţie din nivelul la care au ajuns , fără a se aştepta pe termen scurt la vreo recunoştinţă.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Nicipreaprea

Citat din: SLEAH19 din  18 Martie 2012, 03:03:34

    Mă întreb unde a dispărut  cunoaşterea, cine a intervenit aruncând umanitatea în beznă .


Cunoasterea nu a disparut, avem acces complet la ea, doar ca am fost invatati sa nu vedem.

Atat.
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

romulus

CitatCredinta este primul pas al Cunoasterii lumii in care traim, Stiinta fiind ultimul.
Apropo de ce zice Urban de STIINTA am citit candva despre niste cercetatori/oameni de STIINTA  rusi, care nu numai ca erau atei,atei, erau si zeflemitori la adresa credintei si  a bisericii si care l-au "descoperit" pe Dumnezeu exact printre fenomenele,  bacteriile si microbii pe care le/ii "cercetau". Au ajuns astfel  nu numai sa afirme existenta Lui, ci si in extrema cealalta, a habotniciei si chiar a nebuniei!
De unde rezulta ca: "aureea medioritas" ! Parerea mea.
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

fiulploii

Rugaciunea poate fi considerata o forma de manifestare a gandului fiindca presupune utilizarea unei intentii directionate spre ceva anume. Ea- rugaciunea- e de mai multe tipuri , fiecare tip avand tehnici specifice adaptate unui anumit scop .
La noi, in partea occidentala a lumii , rugaciunea este o cerere  adresata cuiva- de obicei unei forte presupuse superioara noua-  pentru a face o interventie , o actiune sau o non-actiune .
La noi, traditional vorbind , se cere interventia inca de la primele cuvinte ale rugaciunii si asta datorita conditionarii apelantului   :evil: sa accepte faptul ca e neputincios. Neputinta apare in urma inocularii sentimentului de a fi separat de Creatie  .
     Tot prin conditionare, am fost convinsi ca suntem superiori fatza de tot ce ne inconjoara.
Crezand , de fapt, fiind convins ca este separat de Creatie, omul nu mai este capabil sa vada ori sa se identifice cu fortele care pun in miscare Creatia .
   La altii , adica in partea orientala a lumii , omul este considerat parte integranta din Creatie si de aceea , fiecare individ are un rol important in aparitia evenimentelor ce au loc in Creatie.
   Am mai vorbit cate ceva despre mudre aici pe forum dar nu stiu daca am zis ca cea mai puternica mudra este cea cu palmele deschise, virfurile degetelor atingandu-se unul cu celalalt, chakrele palmelor unite una cu cealalta - deci este ceea ce facem cand ne rugam - cei care o fac  :lol: . In conceptia orientala , aceasta lipire a palmelor in timpul rugaciunii , ne permite sa fim conectati cu toate nivelele Creatiei, mai precis cu toate realitatile energetice pe care corpul uman este capabil sa le acceseze. Si aici intervine din nou o diferentiere intre indivizi , inevitabila . Se mai zice in aceste traditii , ca acest moment, al rugaciunii facute cu trup si suflet   este un moment fara de timp si fara de spatiu , undeva in afara timpului si a spatiului , in afara matricei . 
   Faptul ca fiecare om este parte integranta din Creatie, nu implica si accederea implicita la realitatile enrgetice de mai sus . Calitatea gandurilor si sentimentele sunt se zice, mecanismul de acordare si de rezonanta.
   Se mai considera ca cea mai inalta forma de rugaciune pe care un om o poate face , este sa treaca dincolo de limita in care '' se cere'' sa se intample oarece  si ''sa devina''  ceea ce cere sa se intample.
   Parerea mea..