Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine a zis ?

Creat de fiulploii, 13 Martie 2012, 02:31:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

#60
"Mi-ar fi plăcut să mă placă!"


PS
Nu e vorba de vreo dorinta a mea,legata de unii membrii ai acestui forum... ;D ;D ;D ;D ;D ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Citat din: kefren din  17 Februarie 2013, 19:10:49
      "Personal imi dau demisia din omenire."


   P.S. Pentru Xanadron,la citatul tau cred ca raspunsul e Amélie Nothomb.
Corect - si mai adaug una zisa/scrisa de acelasi autor al citatului tau  :-D ("leapsa" deci data mai departe):

"Omul este un animal vag."
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

#62
Pe Culmile disperarii   cu E-Cioran dupa ce am facut Igiena asasinului   cu Fabiana  :lol:

Am pus falsul citat fiind eu disperat cu rasfoitul dupa fragmentele Timonierului ratacitor prin meandrele fals-astrale ale lui Remus  :-D Apropo, ai putea sa ne spui daca Remus este  available ? Ca a picat cu tronc cuiva , nu spui cui  :lol:

Pe cer stă o sămânţă rea.
Să fie azi, sau mâine oare
Când istovitele popoare
În fine s-or îmbrăţişa?
Şi tralala şi tralali
Cei morţi au pică pe cei vii.

Cântec al lui Frehel

               sau

Am întrebat Savantul şi-am întrebat şi Sfântul
Sperând c-au să mă-nveţe suprema-nţelepciune.
Şi după-atâta râvnă atât se poate spune:
Că am venit ca apa şi-o sâ plecăm ca vântul...


No, amu'i binie?  :lol:

L.E. apai , daca o dam pe placere , o sa fie bai mare  :-D

socrate

    Cate ceva despre marele impact a RATIUNII cu crasa "prostologie"(religia) este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă

Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost
Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească
Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii.
Vrea dl.zeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios.
Poate dar nu vrea?
Atunci e răuvoitor.
Vrea şi poate?
Etunci este diabolic
...Cine a zis...a zis...important e ca au zis corect d.p.d.v.logic...

alx

Citat din: fiulploii din  17 Februarie 2013, 19:48:05
L.E. apai , daca o dam pe placere , o sa fie bai mare  ;D
Placerea era a lui Winston Churchill...sunt curios insa sa vad daca ghiciti la cine se referea cand spunea asta...
:?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

SLEAH19

Citat din: socrate din  17 Februarie 2013, 20:12:25
    Cate ceva despre marele impact a RATIUNII cu crasa "prostologie"(religia) este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă

Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost
Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească
Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii.
Vrea dl.zeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios.
Poate dar nu vrea?
Atunci e răuvoitor.
Vrea şi poate?
Etunci este diabolic
...Cine a zis...a zis...important e ca au zis corect d.p.d.v.logic...

Eşti tatăl fiului tău, îl creşti şi îl educi după regulile tale, ajunge major şi îţi spune că alege să plece de lângă tine , îi respecţi alegerea (liberul arbitru) iar el încet uită învăţăturile tale, ajunge hoţ, criminal şi în puşcărie.
 
Eşti tu cauza necazurilor fiului tău?
Le-ai îngăduit tu ca tată, aceste nenorociri ?
Dacă da atunci eşti răuvoitor şi diabolic
     
Cum ai vrea să-ţi recapeţi fiul, aşa cum este acum sau după ce realizează de unde i-a venit răul în viaţa lui şi să revină conştient la valorile în care l-ai crescut?
                                  Religiile sunt creaţia oamenilor pentru că au avut liberul arbitru să o facă.


Şi ca să fiu on topic, cine a zis ?:

    Mie îmi plac oamenii care fac judecăţi. Cei care fac silogisme sunt faţă de adevăr, cum sunt curcile alea care se încurcă printre popice.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

socrate

Citat din: SLEAH19 din  17 Februarie 2013, 21:14:21
Eşti tatăl fiului tău, îl creşti şi îl educi după regulile tale, ajunge major şi îţi spune că alege să plece de lângă tine , îi respecţi alegerea (liberul arbitru) iar el încet uită învăţăturile tale, ajunge hoţ, criminal şi în puşcărie.
 
Eşti tu cauza necazurilor fiului tău?
Le-ai îngăduit tu ca tată, aceste nenorociri ?
Dacă da atunci eşti răuvoitor şi diabolic
     
Cum ai vrea să-ţi recapeţi fiul, aşa cum este acum sau după ce realizează de unde i-a venit răul în viaţa lui şi să revină conştient la valorile în care l-ai crescut?


                                  Religiile sunt creaţia oamenilor pentru că au avut liberul arbitru să o facă.


Şi ca să fiu on topic, cine a zis ?:

    Mie îmi plac oamenii care fac judecăţi. Cei care fac silogisme sunt faţă de adevăr, cum sunt curcile alea care se încurcă printre popice.

on topic,cine azis?:bine a zis?!

Filozofie. O ruta din mai multe drumuri care conduce de nicaieri spre nimic.,sau....mai bine...

Filozofia este starea naturală a spiritului.

off-topic,...."tatal"  :evil: si regulile sale...patriarhal/crestine....banuiesc...faci referire,el "educa":nu fa raul...,dar daca il faci te iarta de 70x7/zi,tot el mentioneaza ca facator de rele fiind,ai de tata pe dreacu sau oricum voia lui indeplinesti si ca sa fie "complect",iti aduce la cunostiinta "conditia"...ca trebuie sa "ierti" si tu la randul tau binefacatorii de rele si ca sa fie tacamul complect...e obligatorie....binecuvantarea reciproca ....intre raufacatori.... :-D
Evident.... "după ce realizează de unde i-a venit răul în viaţa lui",fiul o sa te "binecuvanteze" pt.liberul tau arbitru,daca e din semintia ta spiritual/educativa.....darr.....numai si numai daca....,alminteri...e revers'o   :wink:  :fight:

kefren



   ,,Nu mai sunt demult al acestei lumi, sunt departe de mine însumi, desprins de propriul meu trup, mă aflu printre lucrurile esenţiale."

socrate

Constantin Brancusi a ajuns la aceasta concluzie.numai ca...daca spiritual/logic nu mai apartinea acestei "lumi", fizic apartinea si spiritual in oarecare masura prin intermediul trupului biologic la care era racordat....,doar la despartirea de "ambalaj", adevarat(100%) nu mai apartinea lumii acesteia.... zic eu...

Xanadron

Hai si-o maxima pe linie "matriarhala", daca tot e colegul socrate p-aici: :wink:

Sa lasam femeile frumoase barbatilor fara imaginatie.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

socrate

Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată.

horia2008....parese...e de parere....

...bine dar...ce e Ateimul Rationalist....?,evident...,Nu ateismul/patriarhal...,doua citate Rational/Logice trudesc sa lamureasca Fiintele Spiritual/Rationaliste....

Ateii sunt acum aici şi vor rămâne. Suntem pregătiţi să preluăm cultura şi s-o împingem înainte în beneficiul întregii umanităţi. Religia a fost întotdeauna anti-umană, anti-femei, anti-viaţă, anti-pace, anti-raţiune şi anti-ştiinţă. Ideea de dumnezeu a fost nu numai în detrimentul omenirii, ci şi al Pământului.... Este timpul, acum, ca raţiunea, educaţia şi ştiinţa să preia controlul.

Ateismul este singurul mijloc de a asigura fericirea lumii, care a fost făcută imposibilă prin războaiele produse de teologi.

SLEAH19

#71
Aide bre socrate , acum negi Divinitatea, oricare ar fi ea?

Teoretic la Divinitate se ajunge prin mai multe porţi ( sateliţi) : Confucius , Isus, Buda, Mahomed etc . Universalismul spune că toţi se vor mîntui cumva. O singură poartă , Isus a spus :Eu sunt calea adevărul şi viaţa .
Vrei , o foloseşti , nu ,nu

Acum să vii cu ateismul care spune că omul vine de nicăieri şi pleacă nu se ştie unde ...

Ateii sunt de fapt nişte agnostici, care nu ştiu dacă există Dumnezeu .
                                                                                               Cine a zis?
                                                                                                               Sleah a zis, şi nici el nu ştie.

       Şi una matriarhală,  a la Xanadron :
     
       Colega mea de birou şi-a făcut operaţie de mărire de sâni.
              ....Nu cred ca o voi mai putea privi in ochi vreodata. Am sau nu am imaginaţie?
   

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Xanadron

Adevaru-i ca cu ateismul pina si eu nu rezonez :-D - da' deloc. Desi - sau tocmai fiindca - as fi crestin o tzira "virusat" gnostic.
Insa agnosticii-s doar niste atei mai fricosi. :lol: (cine-o fi zis si asta, apropo?)

Hai sa n-o mai supunem insa la cazne pe Tanti Dogma si aici, asa ca bag doar un alt citat sugestiv:

E adevărat că misterul nu e comod, te nelinişteşte. Dar dacă misterul ar fi absent, neliniştea metafizică a cunoaşterii ar dispărea şi omul ar deveni mineral. Funcţia pozitivă a misterului este incitaţia spiritului nostru de a-l dezlega. Lupta dintre intelect şi mister se datoreşte nu numai intelectului, vocaţional, ci şi misterului. Trebuie să recunoaştem că sîntem tîmpiţi...
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

socrate

 Bun!!! acest topic..."cine a zis?".....deoarece....Nu supara pe nimeni  :-D fiind "opiniile"...
unor "terte" persoane a caror "adresa" nici macar nu trebuie deconspirata.... :wink:

Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din "biblie", ci părţile pe care le înţeleg.

constat ca,colegii kefren si andrei sunt oarecum...de acord.....asta reiesind din Like-urile acordate faimoaselor citate antiratiune(religie) scrise de Rationalisti Celebrii si readuse la Lumina de Nu mai putin "celebru"...matriarhalist, socrate/forumistul... :-D


kefren

Citat din: Xanadron din  19 Februarie 2013, 18:21:15


Hai sa n-o mai supunem insa la cazne pe Tanti Dogma si aici, asa ca bag doar un alt citat sugestiv:

E adevărat că misterul nu e comod, te nelinişteşte. Dar dacă misterul ar fi absent, neliniştea metafizică a cunoaşterii ar dispărea şi omul ar deveni mineral. Funcţia pozitivă a misterului este incitaţia spiritului nostru de a-l dezlega. Lupta dintre intelect şi mister se datoreşte nu numai intelectului, vocaţional, ci şi misterului. Trebuie să recunoaştem că sîntem tîmpiţi...


   Bun citatul si imi permit sa-l completez cu alt citat memorabil al autorului celor de mai sus
   
       "Am facut 13 ani de puscarie pentru un popor de idioti".