Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

2012 sfarsitul lumii (varianta romaneasca)

Creat de liviu86, 24 Februarie 2012, 17:00:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

liviu86

In cautarile mele pe net, in speranta ca voi mai gasi lucruri noi despre 2012, am descoperit acest documentar.
Nu stiu daca a mai fost postat, daca da, imi cer scuze.

2012 sfarsitul lumii varianta romaneasca part I
2012 sfarsitul lumii varianta romaneasca part II

Partea a-II-a incepe cu unele previziuni mai aproape de adevar de cat am crede.

uforever

Salut Liviu, ca <divertisment> este bun documentarul, din pacate toate aceste <informatii> sunt povesti mistice,numerologie, nu se va intampla nimic in 2012, este doar o strategie de a ne capta atentia de la adevaratele probleme ale omenirii.Pe mine ma pufneste rasul doar cand vad data <sfarsitului lumii> 21.12.2012, totul trebuie sa contina cifra magica 12.Este un joc numerologic, adica 12 apostoli, 12 planete...etc., ziua 21 este cifra 12 inversata.Daca este cazul dezvoltam subiectul cu argumente mult mai puternice.

Nice to meet you Liviu86!

:abduct:

Aliosa

Citat din: uforever din  24 Februarie 2012, 20:22:11
Salut Liviu, ca <divertisment> este bun documentarul, din pacate toate aceste <informatii> sunt povesti mistice,numerologie, nu se va intampla nimic in 2012, este doar o strategie de a ne capta atentia de la adevaratele probleme ale omenirii.Pe mine ma pufneste rasul doar cand vad data <sfarsitului lumii> 21.12.2012, totul trebuie sa contina cifra magica 12.Este un joc numerologic, adica 12 apostoli, 12 planete...etc., ziua 21 este cifra 12 inversata.Daca este cazul dezvoltam subiectul cu argumente mult mai puternice.

Nice to meet you Liviu86!

:abduct:

21.12 este data in care incepe solstitiul de iarna si este mentionat pentru ca urmeaza ziua(lumina) cea mai scurta a anului, este vorba de frica de intuneric si de speranta renasterii de dupa, de asta e 21, nu are legatura cu 12. Numerologia nu e o prostie, bate mai degraba spre fixatia omului de a observa/gasi perfectiunea si de a se minuna/speria de ea .
Sa nu nasc ideii, nu se va intampla nimic in 2012 pe 21 decembrie , decat cele uzuale .

liviu86

#3
Dupa cum am mai spus si in alte postari, sansele sunt de 50/50. Nici eu nu cred ca o sa vedem ceva apocaliptic gen "hollywood".
Dar totusi 5 ipoteze stau in picioare.  :roll:

1. Schimbarea polilor.
2. Cateva explozi solare.
3. Un mic razbel, urmat de o criza de alimente.
4. Terminarea combustibililor fosili.
5. Din greseala sa ne cada un "bolovan" in gradina.

Sper sa nu fie, nimeni nu isi doreste. Dar mai degraba sau mai tarziu, unu din aceste scenari va fi.
Poate nu 2012, poate nu 2029 sau 2036 (apophis), dar in decursul vieti noastre 100%.
Semnele se vad peste tot, numai ca noi vedem partea plina a paharului.

Mie mi-ar place ca in 2012 sa fie ce spun ezotericii, dar nu cred.
Nu cred ca cei ce au economia in mana astazi, vor renunta pentru un sistem mai eficient.
Pe rand am trecut prin comunism, democratie, oare ce va urma???

Orice ar fi, sper sa vizionam de la tv pe tot si sa nu fim actorii.  :martiansad:

L.E. Totusi despre celalalt 50% nu am spus nimic. Tot la fel de posibil tot ce se spune poate fi o manipulare si noi o inghitim.
Avem si example gen: 2000 sau "incalzirea globala", cand de fapt noi ne indreptam cu pasi mici catre o mica "era glaciara".

L.E.E. Cel putin in emisfera nordica.