Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Apollo 11

Creat de SLEAH19, 20 Februarie 2012, 00:57:20

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

SLEAH19

Un interesant dialog Apollo 11/Huston , daca chiar ar fi avut loc cu adevarat.


Secretul bine pazit al americanilor...

In doar trei ani, intre 1969 si 1972, 12 oameni, toti americani, au pus piciorul pe Luna. De atunci, timp de 38 de ani, nici un pamantean nu a mai ajuns acolo. Motivul? Simplu, ni s-a interzis sa ne mai vizitam satelitul. Ii "deranjam" pe cei care sint acolo de foarte multa vreme si le incurcam planurile pe care le desfasoara cu noi, cu planeta noastra, cu sistemul nostru solar. Chiar sint alte fiinte acolo?
............

"Armstrong: Ce a fost asta? Ce dracu a fost asta? Asta e tot ce vreau sa stiu!

Controlul misiunii: Ce se intimpla acolo? (intreruperi, paraziti) Apollo 11, ma auzi? Ce se intimpla?

Apollo 11: Chestiile alea sint imense, domnule!. Enorme. Oh, Doamne! Nu-mi vine sa cred! Repet, mai sint si alte nave spatiale aici., aliniate pe marginea cealalta a craterului! Ei sint pe Luna si ne privesc acum!

Armstrong & Aldrin: Astea sint lucruri gigantice. Nu, nu, nu este o iluzie optica. Nimeni nu va crede asta!

Houston: Ce. ce.ce.? Ce naiba se intimpla? Ce s-a intimplat cu voi?

Armstrong & Aldrin: Ei sint aici, sub suprafata.

Houston: Ce e acolo? (paraziti, emisie intrerupta, interferente) Controlul cheama Apollo 11.

Armstrong & Aldrin: Am vazut niste vizitatori. Ei au fost aici pentru un timp, observind instrumentele.

Houston: Neclar! Repetati ultima informatie!

Armstrong & Aldrin: Spun ca aici sint si alte nave spatiale. Sint aliniate pe marginea cealalta a craterului!

Houston: Repetati, repetati comunicarea!

Armstrong & Aldrin: Am conectat transmisia automata. Imi tremura rau miinile si nu mai pot face nimic. Incercam sa filmam. Dar, daca aceste camere nu vor inregistra nimic, cine ne va crede?

Houston: Ati inregistrat ceva pe film?

Armstrong & Aldrin: Nu avem niciun film la noi. Am facut trei fotografii. Farfuriile zburatoare sau ce-or fi ne-au stricat filmul.

Houston: Aici controlul. Unde sinteti acum? Ce-i cu galagia asta despre OZN-uri? Terminat

Armstrong & Aldrin: Au aterizat aici. Sint aici si ne privesc. Se uita la noi.

Houston: Oglinzile, oglinzile le-ati instalat?

Armstrong & Aldrin: Da sint puse unde trebuie. Dar oricine a venit cu navele alea spatiale, cu siguranta miine poate veni sa ni le demonteze. Terminat".

http://loreleimihalcea.wordpress.com/2011/02/26/un-secret-bine-pazit/

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Nox

#1
Un pic de analiză pe text:

Citat din: SLEAH19 din  20 Februarie 2012, 00:57:20

[...]

Apollo 11: Chestiile alea sint imense, domnule!. Enorme. Oh, Doamne! Nu-mi vine sa cred! Repet, mai sint si alte nave spatiale aici., aliniate pe marginea cealalta a craterului! Ei sint pe Luna si ne privesc acum!

Armstrong & Aldrin: Astea sint lucruri gigantice. Nu, nu, nu este o iluzie optica. Nimeni nu va crede asta!

Houston: Ce. ce.ce.? Ce naiba se intimpla? Ce s-a intimplat cu voi?

Armstrong & Aldrin: Ei sint aici, sub suprafata.

Houston: Ce e acolo? (paraziti, emisie intrerupta, interferente) Controlul cheama Apollo 11.

Armstrong & Aldrin: Am vazut niste vizitatori. Ei au fost aici pentru un timp, observind instrumentele.

Houston: Neclar! Repetati ultima informatie!

Armstrong & Aldrin: Spun ca aici sint si alte nave spatiale. Sint aliniate pe marginea cealalta a craterului!

Houston: Repetati, repetati comunicarea!

Armstrong & Aldrin: Am conectat transmisia automata. Imi tremura rau miinile si nu mai pot face nimic. Incercam sa filmam. Dar, daca aceste camere nu vor inregistra nimic, cine ne va crede?

Houston: Ati inregistrat ceva pe film?

Armstrong & Aldrin: Nu avem niciun film la noi. Am facut trei fotografii. Farfuriile zburatoare sau ce-or fi ne-au stricat filmul.

Houston: Aici controlul. Unde sinteti acum? Ce-i cu galagia asta despre OZN-uri? Terminat

Armstrong & Aldrin: Au aterizat aici. Sint aici si ne privesc. Se uita la noi.

Houston: Oglinzile, oglinzile le-ati instalat?

Armstrong & Aldrin: Da sint puse unde trebuie. Dar oricine a venit cu navele alea spatiale, cu siguranta miine poate veni sa ni le demonteze. Terminat".

Dacă e un fel de "reconstituire" şi eu o puteam face mai bună.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Siberia

#2
In ziua de Craciun a anului 1968, James Lovell care se afla la bordul lui Apollo 8, spunea: "Va rog sa luati la cunostinta ca Mos Craciun exista !" - "PLEASE BE INFORMED THAT THERE IS A SANTA CLAUS !"
___________________________________________________________________________________________________

NASA: Whats there? Mission Control calling Apollo 11...
Apollo11: These "Babies" are huge, Sir! Enormous! OH MY GOD! You wouldn't believe it! I'm telling you there are other spacecraft out there, Lined up on the far side of the crater edge! They're on the Moon watching us!
_________________________________________________________________________________________________

   Dr. Vladimir Azhazha spunea ca sovieticii stiau despre declaratia lui Armstrong in care facea referire la doua obiecte imense care au aterizat linga modulul lunar si i-au urmarit.
   Dr. Aleksandr Kazantsev spunea ca Buzz Aldrin ar fi facut fotografii color ale "aparatelor gigantice" de pe Luna in timp ce era in modul si a continuat sa le filmeze si in momentul in care el si Neil Armstrong au iesit sa exploreze suprafata lunara.
   Imposibil ?  :wink:  :-D

Apollo 11's TV Camera - the FIBER OPTIC LIE!
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

StarDust

#3
Se afirma in articol:
"Pe timpul misiunii Apollo 11, de la 20 iulie 1969, in legaturile radio dintre Neil Arm-strong, Buzz Aldrin si Centrul de control au fost doua minute de tacere, justificate initial de NASA prin aparitia unei supraincalziri a aparaturii, "

Acest lucru e in totala contradictie cu urmatorul scris tot acolo:

"Sa mai spunem, in final, ca aceasta discutie a fost receptionata atit de rusi, care urmareau indeaproape misiunea, cit si de diversi radioamatori de pe glob ..."

Credeti ca in conditiile exprimate in ultimul citat ar fi ramas totul secret? Ma indoiesc tare serios!

Inca ceva, in timpul misiunilor Apollo, fiindca nu exista reteaua de sateliti de comunicatii, misiunile erau afectate de intreruperea comunicatiilor cu centrul de control, intreruperea era totala, satelitul nostru natural blocand comunicatiile directe cu Terra.

L.E.
Sa revenim la subiectul topicului!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

alx

Citat din: Arhanghelul din  20 Februarie 2012, 12:02:36
Consider o vrajeala ...treaba cu "eclipsarea "semnalului ... la cat a costat aventura spatiala via Moon ... puteau  pune niste foli metalizate (cearceaf :)  ) sau panouri metalizate ce sa reflecte semnalul ... cred ca era suficient si plasare pe orbita lunara a unor microsateliti cu dipoli (sputniki)  (uni/bi/quadru/omni/mixt ... ce mai conteaza?)...

Parerea mea.

O sa fiu off-topic,dar trebuie sa dau un raspuns...
Deci,fara a intra intr-o polemica cu tine,vreau sa-ti spun ca ASTAZI,cu toata tehnologia de care dispunem,nu suntem capabili sa mentinem o legatura video CONSTANTA cu ISS...si daca nu a crezi arunca o privire aici: Live_ISS_Stream .  Foarte des se pierde semnalul video,ramanand doar audio...si ISS e la o aruncatura de bat raportat la distanta Terra-Luna...
Asa ca pe mine nu ma mai mira nimic,inclusiv faptul ca acu zeci de ani puteau sa piarda comunicatia cu cosmonautii pentru perioade mai lungi sau mai scurte de timp...
Si in plus,exista si explicatii stiintifice pentru asta,asa ca de ce as vedea peste tot numai conspiratii?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

#6
Citat din: Arhanghelul din  20 Februarie 2012, 12:02:36
Consider o vrajeala ...treaba cu "eclipsarea "semnalului ... la cat a costat aventura spatiala via Moon ... puteau  pune niste foli metalizate (cearceaf :)  ) sau panouri metalizate ce sa reflecte semnalul ... cred
...

Ma indoiesc ca o folie de 1m2 (de ex.) lasata pe orbita (asta ar fi necesitat o alta orbita, si dispozitive reactive pt orientare) ar fi rezolvat problema comunicatiei. Iar pt. mai mult, nu era loc. Apollo 11 mai avea combustibil pt. 20 sec in momentul aselenizarii. Daca mai aveau doar cateva Kg in plus la ei, ma indoiesc ca le-ar  mai fi ajuns combustibilul.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Rayden

Citat din: StarDust din  20 Februarie 2012, 14:59:17
.. Daca mai aveau doar cateva Kg in plus la ei, ma indoiesc ca le-ar  mai fi ajuns combustibilul.

Citat din: alx din  20 Februarie 2012, 14:58:14
O sa fiu off-topic,dar trebuie sa dau un raspuns.....Si in plus,exista si explicatii stiintifice pentru asta,asa ca de ce as vedea peste tot numai conspiratii?

sa-nteleg ca voi credeti ca au ajuns pe luna in "tigaile" alea ?
scuze de off-topic..

kefren

Citat din: Rayden din  20 Februarie 2012, 20:54:27
sa-nteleg ca voi credeti ca au ajuns pe luna in "tigaile" alea ?
scuze de off-topic..

   Eu cred ca au ajuns,poate chiar mai devreme,iar daca au facut asta este pentru ca au fost lasati sa ajunga.Programul Apollo a fost periculos si curajos,am fost lasati sa vedem atat cat ni s-a permis,dupa care -parerea mea-cred ca s-a intamplat ceva si programul a fost oprit,nu doar Apollo ci orice misiune spatiala pe Luna.
          off-topic
   Rayden,bunicul meu,care e mort de vreo 35 de ani,zicea la fel,dar macar avea un argument,cand il intrebam ,"De ce?,..........."Pentru ca nu se poate". :lol: :-D

Arhanghelul

#9
S-am ...  fie cu iertare ...
In "semnalul" de televiziune ... indiferent de standard (asa generalisim vizualizat) ... ce vezi prima data o imagine "alb-negru" ... dupa ... aparea culoarea (crominanta) si / sau sunetul ... deci in mod normal ar trebui sa aibe imagine fara sunet ...doar daca nu folosesc purtatoare pe frecvente foarte departate (alt ecart ?) ...

http://www.scritube.com/tehnica-mecanica/NOTIUNI-DESPRE-EMITATOARE-DE-T64751.php

http://recursos.cnice.mec.es/biosfera/alumno/1ESO/atmosfera/index.htm
http://www.sarmento.eng.br/Ionosfera.htm


P.S. Tot ce-am afisat ... sunt la o prima cautare (justificativa) pe goagal ... nu cred ca trebuie sa intru intr-o discutie contradictorie cu voi ... mai ales ... ca sunteti specializati in domenii conexe acestei "comunicati" ...
P.P.S. Deocamdata nu stiu cum am depasit centura Van Allen ...  :mrgreen:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

StarDust

#10
Citat din: Arhanghelul din  20 Februarie 2012, 23:27:31
...
P.P.S. Deocamdata nu stiu cum am depasit centura Van Allen ...  :mrgreen:
...

Centura a fost depasita la latitudine mare, aproape polara, unde intensitatea radiatiei concentrate de campul magnetic terestru e mai slaba.

Uite cum a fost planificata orbita Apollo 11:

TLI_Orbit.avi

Mai detaliat:

Apollo 11 Position

Chestia asta cu planificarea orbitelor e o stiinta intreaga...

L.E.  Am creat un nou subiect, deja s-a discutat mult pe langa subiectul "Obiectul din craterul Delporte"
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Siberia

#11
Poate ma lamuriti si pe mine cu cate ceva.
In urmatorul dialog este vorba despre centura Van Allen ?

"00 00 50 59 CMP Yes, look at those bright ones down here.
00 00 51 09 LMP Lightning l Is that lightning out your window?
00 00 51 12 CDR No, I haven't seen any lightning.
00 00 51 15 _ Hell, that must be lightning. Either that or it's the ...
00 00 51 19 CMP You know, no matter how many times I put these optics eyepieces - -
00 00 51 23 CDR I Just saw something. Maybe it is the ... They said that Borman's ... could see it; they couldn't
hear it, but they could see it alright -

00 00 51 30 LMP Yes."


Discutia asta la ce se refera ?

"03 l0 55 ll CMP That's Mount Marilyn? Psat Boot Hill?
03 l0 55 13 LMP No, Duke Hill.
03 l0 55 14 CMP Duke Hill?
03 l0 55 15 _ No, I'm sorry ... that's - -
03 l0 55 17 CDR Duke Island, Duke Island.
03 l0 55 20 CMP Oh God, look at that Moltke; he's my favorite ... Look at that son of a bitch. You see all those roads - triangular roads leading right past him?
03 l0 55 29 CDR Yes."


Iar urmatoarea fraza mi-o poate explica cineva ? La ce oameni face referire ?

"03 08 20 23 CDR Did you shoot some pictures while you were over there?
03 08 20 25 CMP No, it's Just going by - we'd better get it later; there will be better times. If the damn antenna isn't in the way -
03 08 20 42 CMP Boy, there must be nothing more desolate than to be inside some of these craters, these conical ones.
03 08 20 50 CDR People that live in there probably never get out.

03 08 20 54 CMP Yes, I think you're right. Boy, you can really see the slumping, though. Most of the - You can see where it's all gathered down in the bottom in the corner; you know, on the edge - where a lot of the white stuff has dribbled on down - and evidently it gets covered over after a while with a - a darker layer. There's always a certain amount of the white stuff right in the edges. Pretty characteristic of all of these - white conical ones."


Extrase din : Apollo 11 Onboard Voice Transcription (U) - Recorded on the command module onboard recorder data storage equipment (DSE) - August 1969
http://www.jsc.nasa.gov/history/mission_trans/AS11_CM.PDF
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

arckadii

Buna dimineata,

Cred ca intrebarea cea mai buna se pune in felul urmator. Care conspiratie o credem?

Exista in primul rand, asa cum a subliniat si colegul Rayden suspiciunea ca de fapt, nu s-ar fi ajuns pe luna atunci. Vorbesc acum numai despre descrierea programului Apollo 11.

Totodata, avem si aceste inregistrari pe care inclinam sa le credem, in care daca suntem putin atenti observam lucruri care duc destul de clar spre descrierea unor intalniri de gradul 1 si 2 cu aparate de zbor extraterestre.

Bun. Avem pe de-o parte explicatii clare si bine documentate asupra fotografiilor facute pe suprafata lunii, in care se explica de ce sunt false. Avem de asemenea si explicatiile date la explicatii:) in care se demonstreaza ca de fapt pozele sunt reale.

In schimb, ca suport al celei de-a doua teorii, avem insasi marturiile lui Buzz Aldrin (membru al echipajului Apollo 11).
Iata o parte aici, chiar daca s-a discutat si anterior:

Astronaut Buzz Aldrin Recounts Apollo 11 UFO Encounter

Inclin sa cred un pic din ambele variante. Este foarte posibil ca misiunea sa nu fi ajuns chiar pe luna dar sa o fi survolat indeajuns de aproape, si in timpul acestei misiuni, astronautii sa fi vazut "Mos Craciunul" de care se vorbea anterior.
Dupa cum am vazut ca din ce in ce mai multi oameni considera, ar fi ignorant sa credem ca suntem singurele forme de viata inteligente din Univers, cred ca putem fi destul de siguri ca o mare parte din aceasta conspiratie, este adevarata.

Ark

PS: ma bucur ca se discuta din nou despre ozn-uri:)

StarDust

Siberia, eu am raspunsuri pt. primul si al treilea punct din cele ridicate de tine.
La primul, da, e vorba de "flash"-urile generate de particulele de inalta energie ce atingeau retina cosmonautilor. Daca bine retin, Frank Borman, a fost primul astronaut care le-a raportat, si spunea ca le vede chiar si daca tine ochii inchisi. Aceste flash-uri erau percepute ca niste fulgere.

In al treilea punct, fraza: "CDR People that live in there probably never get out" comandantul misiuni nu dorea decat sa evidentieze de fapt cat de abrupt era un anumit crater incat daca cineva ar fi ajuns acolo. probabil ca nu ar mai fi reusit sa iese afara, (in ciuda gravitatiei reduse, zic eu).

La al doilea punct, nu am idee la ce "drumuri" triunghiulare se refera. Dar pana la proba contrarie, eu sunt sigur ca e vorba de formatiuni naturale.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Aliosa

O intrebare simpla zic eu, daca in 69' s-a ajuns pe luna, cum de nici una din navetele construite dupa ani buni, nu a parasit orbita pamantului ? sau vreo alta misiune cu om la bord nu s-a ridicat pe o orbita superioara . Ma gandeam ca totusi evoluam, daca am ajusn pe luna, poate mai tarziu dupa 30 ani dam si noi o tura in jurul ei, mai facem niste poze, nu o cartografiem cu satelitzi de a caror existenta inca ma indoiesc . Parerea mea e ca a fost doar o cursa spatiala in cadrul razboiului rece, in care americanii au papat cacao , asa cum stiu ei cel mai bine. Daca erau rusii care ajungeau pe luna poate parea mai plauzibil ... .