Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce sa credem despre clonare?

Creat de elena78, 17 Februarie 2012, 19:38:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

elena78

Daca e sa dam crezare muncii geneticienilor care studiaza clonarea de o buna bucata de vreme,tot ceea ce are viata ,inclusiv fiinta umana ,nu este ,in fond decat un proces mecanic ultraperfectionat .Evident ca avand in vedere acest demers al meu ,precum si experientele foarte concrete pe care le-am trait timp de mai bine de 30 de ani ,nu pot sa subscriu la un astfel de mod de a vedea lucrurile .
Clonarea lasa sa se subinteleaga faptul ca notiune de suflet este o simpla fantezie ,intrucat un organism poate fi multiplicat ,plecand de la ceea ce se numeste ,simplificand la maximum ,o celula susa a acestuia .Este evident ca in calitate de martor al existentei unei alte fatete a universului nostru ,gasesc absurd ca viata sa fi limitata la ceea ce vedem sau la ceea ce putem masura .Orice organism si cu atat mai mult cel al fiintei umane -nu exista decat in virtutea faptului ca este sustinut de un principiu numit suflet .Convongerile mele nu sunt determinate de faptul ca as fi adeptul unui punct de vedere filozofic ,ci sunt rezultatul unei experiente directe ,care mi-a permis sa percep si sa inteleg SACRUL vietii .
Retineti va rog ca nu vorbesc la viitor ,ci la prezent .Intr-adevar ,am ferma certitudine ca toate cercetarile in materie de clonare umana sunt mult mai avansate decat se spune .Se asteapta doar ideea sa se banalizeze in randul opiniei publice pentru a se declara oficial ca a devenit o realitate .
Scopul marturisit ,este ,evident ,strict umanitar ,adica acela de a contribui la sanatatea noastra ,la echilibru si , deci la fericirea noastra .
Totusi conform unor surse foarte bine documentate la care am avut acces scopul final este cu totul altul .Este vorba despre crearea unor barbati si femei specializati in anumite domenii programati sa execute sarcini precise ,fara a-si pune prea multe intrebari ,cu alte cuvinte posedand o constiinta mult diminuata si calitati fizice dorite .
Nu va fi ,oare mult mai usor de guvernat o omenire ale caror elemente componente nu vor avea capacitatea psihica si materiala de a-si valorifica liberul arbitru si apoi ,eventual de a se revolta?Unii dintre cei care ne guverneaza lumea viseaza deja de multa vreme la o armata alcatuita din razboinici ,,perfecti ,, si de multimi si indivizi care sa execute muncile cele mai grele si mai ingrate fara sa carteasca .Tinta finala ,ideala a acestor conducatori se rezuma ,pana la urma , la a crea o mica elita care sa domneasca peste o masa aservita si incapabila sa reactioneze .
Cu siguranta ca voi fi acuzat ca am intrat intr-un delir stiintifico-fantastic .Ma tem totusi ,ca un viitor nu prea indepartat sa nu imi dea dreptate daca nu vom sti sa actionam la timp .Viata noastra de astazi este alcatuita doar din concepte si instrumente tehnologice ,care ,nu mai departe de ieri ,erau de domeniul unei pure fantazii literare .Sa reflectam la asta...
Un numar crescand de lucruri le scapa deja populatiilor de pe glob .
Este sificient sa corelam informatiile intre ele si sa le analizam cu cevba mai mult bun simt ,pentru a ne da seama .
ADN-ul ,creierul ,sistemul nervos si sistemul endocrin sunt relee intre subtil si concret .Din momentul in care acestea sunt manipulate fara o minima etica si nici constiinta demna de acest nume ,se creeaza inevitabil o bariera intre suflet si corp ,contactele intre ele sunt opacizate ,legaturile le sunt amestecate ,sunt izolate fiecare in lumea sa .Asadar suntem in prezenta unei veritabile tentative de sufocare a constiintei ,cu scopul de a domina .
Sa nu se creada cumva ca m-as opune cercetarilor in domeniul geneticii .Dimpotriva sunt convins ca este de datoria fiintei umane sa largeasca aria de expansiune a VIETII si sa-i imbunatateasca formele de manifestare .Crde doar ca pentru o astfel de sarcina este nevoie de inima ,de suflet -si prin urmare de un alalt simt al responsabilitatii .
Divinul accepta si ne cere sa participam la Creatia Sa -dar nu oricum .Sacrul nu este o himera .Nimeni nu va putea refuza la nesfarsit sa-l ia in considerare si sa se adape din izvorul Sau ,fara sa ajunga sa sece el insusi .

sursa :Daniel Meurois-Givaudan

dab270277

Binenteles ca nemurirea este de mult atinsa de anumiti indivizi. Scopul final este cel prezentat in acest material. Nu sunt un aparator al "scopului final" dar trebuie sa recunoastem ca omul in actuala forma are multe defecte ce trebuiesc remediate. Acest avans extraordinar al geneticii este coordonat de "EI" (Grey).  elena78, noi nu putem decat sa ne dam cu presupusul dar din cate stiu eu aceasta este viitorul omenirii.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

niphilim

Citat din: dab270277 din  17 Februarie 2012, 21:14:09
dar din cate stiu eu aceasta este viitorul omenirii.
Viitorul omenirii ( ca specie vorbind ) este sumbru . Targetul suprem al "baietilor din camerele cu jaluzele trase si care fumeaza important " este reducerea cu ...... 66 % din intreaga populatie . Terra ne-a devenit "mica" . .... Ne "strange". Ca atare se impune imperios perpetuarea SPECIEI , dar ca numar si-ntr-un areal care sa poata gazdui atat cat poate ( statistic calculat ) Recte "fo" 2 miliarde ........

Punandu-te in locul lor si vei vedea ca raspunderea si scrupulele sunt colosale si cel mai dificil va fi alegerea criteriului in urma caruia se decide ..... care ramane si care "da' coltu' " . N-o poti face nici din considerente politice , nici statale , nici rasiale , nici ... , nici , ... nici .... .
Si-atunci recurgi "de dupa jaluzele" la nenorociri gen Codex Alimentarius , epidemii controlate , etc . Iti ramane sa culegi putinul bine din tot oceanul de rau : Au ramas in viata cele mai tenace exemplare ale speciei ! Nimic mai bun cu care sa mergi inainte !

Fireste , ca peste tot , se trag niscaiva sfori si p-aici . Cativa , deosebit de "importanti" isi vor cumpara nemurirea . Atat cea impusa de "selectia" de care spun mai sus , cat si de ceea ce numim Dumnezeu . Si-si pot achizitiona/fabrica trupuri cu care sa-si continue pretioasa existenta pe Pamant .

Cum n-a ajuns nimeni inca la un raspuns pe segmentul asta n-o sa am nici eu pretentia ca-l voi atinge : Clonele vor fi ei ca extensie si perpetuare spirituala si morala , sau vorbim despre ALTE fiinte care doar cred in faptul ca-s .... extensii ?
Singura certitudine din viata e faptul c-am sa mor ....

elena78

Citat din: dab270277 din  17 Februarie 2012, 21:14:09
Binenteles ca nemurirea este de mult atinsa de anumiti indivizi. Scopul final este cel prezentat in acest material. Nu sunt un aparator al "scopului final" dar trebuie sa recunoastem ca omul in actuala forma are multe defecte ce trebuiesc remediate. Acest avans extraordinar al geneticii este coordonat de "EI" (Grey).  elena78, noi nu putem decat sa ne dam cu presupusul dar din cate stiu eu aceasta este viitorul omenirii.

din cate se pare istoria se repeta ,asa a fost si acum  200.000 de ani in urma ,cand anunnaki Enki si Enlil s-au saturat sa mai munceasca  , ei au creat   rasa  hibrida sclava ca sa extraga aurul si mineralele  pretioase  din interiorul planetei Therra .

niphilim

Citat din: elena78 din  17 Februarie 2012, 21:40:09
din cate se pare istoria se repeta ,asa a fost si acum  200.000 de ani in urma ,cand anunnaki Enki si Enlil s-au saturat sa mai munceasca  , ei au creat   rasa  hibrida sclava ca sa extraga aurul si mineralele  pretioase  din interiorul planetei Therra .
Imi dai voie sa te corectez putin ?

Enki si Enlil faceau parte indubitabil din elita lumii lor . Nu ei erau "palmasii" .... Cei care s-au saturat de exploatare ( si nu neaparat de volumul de munca cat de conditiile climaterice de pe Terra - conditii vitrege pentru ei - au fost asa numitii IGIGI , respectiv acea specie "inferioara" care au fost ridicati la "rang" du supraveghetori ai omenirii , acei mititei gri si cu ochii mari , negri si alungiti .

Intrarea candva a acestora in "greva" se pare c-a generat ceea ce astazi cunoastem din Biblie ca fiind "la inceput a fost Cuvantul " . In lipsa aportului ce si-l aduceau se naste ideea creerii unei noi rase , specii , care sa se poata adapta conditiilor "neprielnice" de pe Terra . Iar doar rostirea frazei , ca-n orice alt domeniu cunoscut de catre noi astazi , este faza "zero" a unui proiect .

Al fascinantului proiect " GENEZA" ..........
Singura certitudine din viata e faptul c-am sa mor ....