Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Timpul-concepte, fapte, enigme .

Creat de fiulploii, 10 Februarie 2012, 23:33:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Am zis " va urma" dar e funcție de interesul manifestat....ori nimic, nimic  :lol: ....pana acum .
Ca o paranteza că nu mai stiu daca am mai zis , cum s-ar schimba toate daca cercul ar avea de fapt 366 de grade in loc de 360?
366 de grade deoarece Pamântul se rotește de 366 de ori intr-un an - asta ar fi măsura unui cerc pe Pamant in cazul " științei pierdute" a megalitilor, menhirilor si altor pietre ciclopice.
Cum ar fi daca "pound" si " the pint" deriva din unitățile de măsura folosite de așa numita " Civilizație megalitică" ?

Sumerienii si babilonienii foloseau o combinație de numerotare si in baza 10 si in baza 60 . Ceea ce a ramas pana in zilele noastre in faptul ca o ora are 60 de minute si un minut are 60 de secunde . Prin consens , sumerienii sunt creditați cu inventarea măsurătorii cercului la 360 de grade iar un grad are 60 minute si un minut are 60 secunde cum zisăi mai devreme.

De aici ajungem la măsurarea timpului insa in alta postare .