Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Timpul-concepte, fapte, enigme .

Creat de fiulploii, 10 Februarie 2012, 23:33:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Citat din: tractorbeam din  13 Februarie 2014, 12:16:36
Timpul curge la fel peste tot.

Einstein a gresit.
Einstein a gresit (putin) in folosirea paratului matematic pentru GRT.
Einstein a gresit (mult) in interpretarea rezultatelor. Trebuie sa-i fie iertate aceste greseli deoarece le-a facut la nivelul de cunostinte din anii 1900-1920.
 
Nu timpul se dilata/contracta ci distantele. Este doar o iluzie ca poti trage de timp ca de o peltea.
Timpul l-am inventat noi pamantenii pentru a ne masura existenta (efemera).

   Tu cum ai interpreta rezultatele GRT la nivelul de cunostiinte de acum?
   Zici ca timpul l-am inventat noi pamantenii... e ca si cum ai zice ca timpul l-am inventat noi cei din ...Bumbesti-Jiu, de exemplu. Cred ca timpul este urzeala matrixului. Este o iluzie insa cum scapi de ea?
    Eu sunt de acord ca acum suntem tributari conceptului de timp formulat de Einstein insa despre conceptia lui Tesla asupra timpului nu am reusit sa gasesc nimic palpabil. Ramanem deci in acelasi matrix in care de exemplu tie iti este greu sa continui aventura temporala inceputa de acel scafandru roman  :-D
     Singurul indiciu cat de cat diferit ramane tot populatia aymara despre care s-a mai vorbit pe forum. Insa conceptiile lor asupra timpului ne scurt-circuiteaza neuronii.

Citat din: abyss din  13 Februarie 2014, 12:56:55
.

Iata si banala pagina din wiki cu diagrame si explicatii referitoare la curgerea timpului masurata stiintific vizavi de viteza si distanta fata de o densitate gravitationala:
http://en.wikipedia.org/wiki/Time_dilation#Experimental_confirmation
Ma intrebam cu si despre densitatea timpului si nu despre densitatea gravitationala. Aparent, gravitatia este legata intrinsec de timp si invers insa sunt zvonuri ca atat gravitatia cat si timpul sunt doar proiectii sau umbre a altceva .
  Iar noi oamenii suntem inglobati in aceste umbre , aparent prinsi fara scapare. E analog intr-un fel cu faptul ca ai ochii in si la nivelul umbrei si asta e sistemul de referinta neputand concepe mental un plan superior.
  Cam in genul asta gandesc eu in timp ce fac umbra pamantului  :lol:

abyss

Matrix!!!... (asta e o noua injuratura :) , scrisesem ceva mai mult si pac! s-a sters... In fine )

Ca sa faci un pas in intelegerea undelor/faldurilor substantei/tesaturii universului vizioneaza ori dupa caz, revizioneaza urmatorul documentar netradus din nefericire. Ca la noi se traduc toate mizeriile mai putin ceea ce e interesant:
https://www.youtube.com/watch?v=GrQ8NeUvhP4

Deformarea timpului si a spatiului formeaza gravitatia.
O stea sau o planeta distorsioneaza spatiul-timp din jur atragand astfel lucruri, de aici si secretul cel are: Einstein avea teoriile bazate pe natura luminii ca unda electro magnetica super rapida si vasta, care strabate abisul cosmic.
Dar ce erau acele unde?
Th. Kaluza a incercat un raspuns pe baza explicatiilor lui Einstein despre electomagnetism si gravitatie, asociind lumina cu complexele deformari de spatiu-timp intrebandu-se daca sunt valuri/unduiri/falduri ale substantei/tesaturii universului.
Raspunsul a fost Da.
A fost pe moment la acea vreme spuberat de Fizica Cuantica.

Acum avem Teoria M. In documentar e foarte frumos pusa in exemplificare vizuala, imi aminteste de acea gravura postata de Xanadron cu tipul care scoate capul din universul nostru...

fiulploii

  Parerile raman impartite in lume precum karma destinica    - eu zic ca nu e pleonasm .
 
  Vecinele mele ziceau ca Einstein a fost doar un, citez : '' copchil razgaiat, razbunator si egoist aducand mult cu dl. Goe. ''
  Gata cu citatele ca sunt cam dure. In esenta , cazul lui de gravitatie, spatiu si timp este doar un caz particular analog teoriei mecanicii clasice si care nu explica decat ''local'' aparenta unor legi.
  Nu mai continui cu aberatiile vecinelor mele pensionare pe acest forum serios .

  Pana la urma, indiferent cum explica unii sau altii timpul , tipul ala de a scos capul de sub poala matrixului s-a retras speriat de ceea ce a vazut/gustat/mirosit.

Evident, parerea mea..

Ganditorul

E pacat ca "s-a racit" subiectul asta atat de interesant. Acu' daca meriganii au propus forma aia de miscare a "metroului temporar" ce seamana cu miscarea unui crocodil beat mi-a venit si mie curajul sa propun o alta posibila interpretare a miscarii vehicolului minune :

- Nu vi se pare mai normal ca vehicolul prezentat sa se miste lin, pe sine, cu rotile mici (care sa functioneze ca niste roti nu ca niste pistoane, miscare ce putea fi exersata si pe camp, cu mai putina scartzaiala si bubuiala - nu neaparat in metroul berlinez ) - iar prinderea rotilor prin acea prelungire, prin acel brat  sa nu fie altceva decat o suspensie extrem de bine controlata care sa imprime vehicolului o miscare oscilanta abia perceptibila sus-jos - miscare extrem de bine controlata si sincronizata cu evolutia masinariei pe traseu.
Parca asa arata mai aproape de o "masinarie nemteasca" care merge "perfekt" (mama lui de neamt, ca nu vrea sa gandeasca 'meriganeste si face utilaje care n-au fost concepute sa mearga "ca crocodilul" - ca oricat ar fi fost el otelul de Krupp tot s-ar fi spart odata si odata, dupa atatea lovituri cu fundul de pamant). Parerea mea

P.S. Mai am si alte obiectii la modul cum au conceput "filmangii" modul de functionare a masinariei - dar ma opresc aici, ca-i criza si informatia-i pe bani .

Xanadron

#64
Experimentul nemtesc din ani '20 - pe care tu-l analizezi OK dar numai din pdv strict mecanic, Ganditorule - se misca asa "cu ghionturi" :-D din motive profund gindite de experimentatori, care nu urmareau vreo inovatie mecanica (in echipa lor erau si fizicieni de elita... evrei - inca nehaituiti la vremea respectiva).

N-am cum sa disec insa aici toata daravela, ca mi-ar lua citeva ore bune (e suficient sa stii ca "metroul" belinez a parcurs doar 387 metri in 7-8 ORE din timpul "LOR", al ocupantilor, ca sa-ti imaginezi lipsa problemelor mecanice).

Iar "filmangiul" neamt a facut clipul doar  orientativ, accelerind f. mult miscarea vagonului - altfel nici n-ar fi fost observabila, la "viteza" lui reala de citiva milimetri pe ora.
In orice caz, o analiza atenta a detaliilor experimentului (greu de facut fiindca majoritatea datelor sint pe websituri in lb. germana) lasa pe oricine "ca la dentist" si intareste convingerea ca nemtii au acum tehnologii de domeniul SF, daca acum aproape un secol dispuneau de ex. de "baterii" f. apropiate de conceptul "Free Energy". 8-)

P.S. ...Si DA, toate calculele unor experti (care nu risca totusi sa-i calce vreun Mertzan negru :-D daca vorbesc deschis) sugereaza ca "metroul" respectiv inca se misca - insa pe o alta linie temporala, se pare... Ba chiar unii sustin ca cei 8 "pasageri" voluntari au iesit deja la suprafatza - intr-o Germanie dintr-un viitor extrem de indepartat insa. :-o
Eliberati, evident, din vagonul ermetic de catre... nemtii din viitorime (nazisti sau nu, doar pasagerii stiu deja poate.)

Securistii BND-ului (Bundes Nachrichten Dienst) stiu oricum mai bine ca noi de ce alimentarea tronsonului respectiv n-a fost decuplata vreodata, nici macar in timpul celui de-al doilea rezbel mondial.

P.S. Subiectul ar avea loc si-n topicul cu Evadarea din Matrix de fapt - fiindca poate fi privit si ca o joaca (sau lupta?) a "recoltatilor de pe plantatia Terra" cu implacabilul Nea Cronos. :planet:

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

tractorbeam

Citat din: fiulploii din  13 Februarie 2014, 15:39:35
  ... Tu cum ai interpreta rezultatele GRT la nivelul de cunostiinte de acum? ... 
As interpreta... cam asa: http://gsjournal.net/Science-Journals/Essays/View/2147
Teoria nu a inceput si nu se va termina cu Einstein.

Ganditorul

#66
Adica doar miscarea de hutza-hutza da efectul de translatare in timp ?
Adica, acum, daca construiesc o hidosenie d'aia crocodiliana si ma dau hutza-hutza pe o pista de cart de vre-o 400m (cat o tura de stadion becalian) ajung in viitor, peste 100 de ani, cu varsta pe care o am acum ?
- Pai si pe aia de-s interesati de experimente de "intinerire" cine-i opreste sa faca o excursie cu hatza-hatza in timp - ca doar au experienta, au si concursuri cu vacari care stau cateva minute "experimentale" pe carca unui taur in calduri, au si aparate mecanice pe care se antreneaza pentru acest sport intelectual ?

Abia acum inteleg de ce blondelor le place "deasupra" - ele sunt de fapt la o sedinta de "intinerire" prin translatare in timp, sedinta ce tine intre 20 de minute si 2 ore - in functie de armasarul incalecat  :evil:

  - Imi cer scuze ca am emis aceasta divagatie aiurita dar nu am vrut decat sa egalez "explicatia stiintifica" din film si prezentare (atat cat inteleg eu germana...) prin care suntem "invatati" ca simpla pendulare pe verticala in timp ce strabatem un traseu orizontal, impachetati intr-o conserva de otel ... are ca rezultanta translatarea in timp.
Pai daca era asa de simplu eram de mult - toti - "conservati" in timp, macar pana trecea "apocalipsa" (ca iar au inventat astia una ...acuma-i nordica ).
Nici n-avem nevoie de "sistem electric de alimentare" - pentru rezultatul asta de translatare 100 de ani in timp dadeam 6-7 ore la pedale   :martiansmile:

mariusvlad

Cred ca se omite ceva important. In acel vagon sunt blocate toate simturile , deci reperele prin care cei din interior masoara trecerea timpului au fost suprimate.

fiulploii

Citat din: mariusvlad din  18 Februarie 2014, 11:58:50
Cred ca se omite ceva important. In acel vagon sunt blocate toate simturile , deci reperele prin care cei din interior masoara trecerea timpului au fost suprimate.
Eu zic ca te inseli .

Xanadron

#69
Citat din: Ganditorul din  18 Februarie 2014, 10:50:02
Adica doar miscarea de hutza-hutza da efectul de translatare in timp ?
Adica, acum, daca construiesc o hidosenie d'aia crocodiliana si ma dau hutza-hutza pe o pista de cart de vre-o 400m (cat o tura de stadion becalian) ajung in viitor, peste 100 de ani, cu varsta pe care o am acum ?
Ar fi dragutz sa fie atit de simplu. :-D
Repet insa: pentru minime (si oricum deloc 100% garantate) clarificari ale temei asteia atit de ocultate ar trebui sa scriu o carte (sau chiar doua - si moca, evident :lol:) aici pe RUFOn... ca sa conving pe cine si de ce anume ?! :roll:

Sorry deci - ramine cum am stabilit :-D (pe topicurile unde-am puricat ceva mai in extenso tema asta, impreuna DOAR cu agerul fiualploii).

P.S. Valabila totusi  remarca colegului mariusvlad, dar numai apropo de blocarea oricarei legaturi senzoriale cu exteriorul (pt. ai au trecut in 90 de ani doar 7-8 ore-n vagon - dar au simtit trecerea timpului) - asta-i insa doar unu' din 1001 alte aspecte mult mai importante ale experimentului.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Urban

Citat din: mariusvlad din  18 Februarie 2014, 11:58:50
Cred ca se omite ceva important...
In acel vagon sunt blocate toate simturile , deci reperele prin care cei din interior masoara trecerea timpului au fost suprimate.

Timpul este o Iluzie.

2. The Illusion of Time

fiulploii


Urban


fiulploii

  Concluzia logica e ca avem o problema de constiinta ?
  Initiere, traire si finalitate , totul e constiinta . Nimic real sau palpabil .
  Faptul ca nu pot trece prin zid e tot o problema de percepere si de blocare a constiintei pe o anumita sina de metrou desi sina nu exista si nici macar metroul ? :-D

Urban

Citat din: fiulploii din  18 Februarie 2014, 14:43:11
Concluzia logica e ca avem o problema de constiinta ?
Initiere, traire si finalitate , totul e constiinta . Nimic real sau palpabil .

Poate nu avem nici o problema de Constiinta... poate este alterata sau "bruiata".
Povestile cu vrajitorii, magicienii, druizii si alti hocusi-pocusi din vechime s-ar putea sa nu fie chiar atat de false pe cat par.
Sa nu uitam ca in vremurile alea Terra nu era imprejmuita de cohorte de sateliti, atmosfera terestra nu era imbacsita de miliarde de unde (radio, telefoane, televizoare, avioane, HAARP, etc) iar Constiinta intelegea mai bine "cine e" si "cu ce se mananca".