Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Despre gerul naprasnic de afara. Oare doar eu am senzatia ca sunt dus de nas ?

Creat de klingonianul mascat, 08 Februarie 2012, 16:40:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mr

off-topic

Citat din: flori_flori din  09 Februarie 2012, 13:06:34
Din punctul meu de vedere nu sint esentiale nici modelele, nici imprejurarile, totul iti este setat sa fii, sau nu, intr-un anume fel.
Iar experienta pe care o aduni, chiar si atunci cind esti facut din alt "aluat" decit majoritatea, nicidecum nu-ti elimina instinctul de conservare, ma refer la cel adevarat, nu la "figuri" mondene.
Poate singura trasatura definitorie a celor mentionati mai sus este lipsa fricii de moarte, care nu se confunda cu lipsa instinctului de supravietuire.
Pana a fi "setat" intr-un anume fel, cred ca-i vital de aflat cine ne "seteaza" si cu ce scop. Starea noastra de constienta, in conditiile in care traim acum, este insuficienta pentru a descoperi acest lucru.
Nu-ti extripa instinctul de conservare, dar faptul ca nu poti/stii cum sa ti-l exerciti in timp real si prin el sa ai o legatura directa cu mediul in care traiesti, tinzand ca efect spre zero, se poate spune ca-l elimina. Si de aici deriva, ca si efect colateral, starea de pasivitate a multora dintre noi. Exemplu, lumea in care traim si mijloacele prin care se face acest lucru: regulile/standardele sistemului adminstrativo-social, manipularea prin media etc. Toate ne determina sa ne consumam energia pe rutina si lucruri absolut inutile. Rezultatul dorit este o stare de constienta joasa si lipsita de forta.

Lipsa fricii de moarte poate veni pe fondul superficialitatii, nesimtirii si perspectivei inguste asupra sinelui si vieti in general. Dar poate veni si din intelegerea fenomenului numit moarte. Si nu mai e vorba de frica aici...
Pe un individ superficial il cuprinde frica de moarte atunci cand este in pragul ei. Si gestioneaza tare prost momentul. 
Instinctul de supravietuire cred ca implica pasi anteriori care sa pregateasca sau sa faca mai usoara trecerea unui astfel de moment inevitabil.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

Dincolo de toate circotelile politice (imposibil de interzis si astea se vede, la fel ca tangentzele religioase inevitabile uneori in discutii) cred c-ar trebui sa constientizam aparitia unor fenomene meteorologice incontrolabile de la un punct (n.b. dupa mine cel putin) la nivel planetar.
Zic "de la un punct" fiindca scepticismul meu doar aparent anticonspirationist are nuantze - in sensul ca unele din fenomenele pomenite par sa fi fost declansate sub control uman, dar scapate de sub acelasi control.
In orice caz, dincolo de mult-birfitul HAARP, nu trebuie uitat dezastrul ecologic din Golful Mexic (aproape sigur provocat voluntar) si prevazuta afectare implicita a circulatiei Gulfstreamului, materializata acum prin intrarea sesizabila intr-o mini-era glaciara.

Brittan to Freeze due to Death of the Gulf Stream

Citat din: alx din  09 Februarie 2012, 10:04:44
[...]dar stapanul lui a renuntat la el.Si a fost adus cu masina,si parasit intre localitati.Iar el,cainele,dupa ce TOATA VIATA a trait primind hrana de la stapanul lui,NU STIA SA-SI CAUTE DE MANCARE pentru a supravietui! Pana a ajuns la mine,trecusera,se pare,cel putin 3 saptamani,in care el NU A MANCAT NIMIC! Desi nu l-am legat niciodata,cainele nu m-a mai parasit,si statea singur,facand de paza la constructia mea,si asteptand sa-i aduc mancarea zilnica.

N-as fi 100% convins de logica gindirii noastre deseori prea... umane, :wink: alx!
Influentzat poate si de unele lungi discutii cu un veterinar pasionat de studiul psihologiei patrupedelor, in cazul trait de tine (pt. care meriti 1001 Likes), inclin sa cred ca el, batrinul caine, nu mai VOIA sa-si caute de mancare, dezamagit si derutat de abandonul celui/celor in care credea - "sinuciderea lenta" de genul asta fiind mai frecventa decit vrem noi sa credem (la caini - clar ca nu tre's-o asteptam la motani :-D).

Norocul lui deci ca te-a intalnit (si-al tau poate :lol:) si ca te-a acceptat ca stapin/sef/mentor; altfel cred eu ca depresia lui continua pina la moarte, ca-n alte cazuri - care unii zic c-ar reprezenta dorintza ireprimabila a cainelor de a-si reintalni stapinii "pe lumea cealalata". :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Daca nu reveniti la subiectul topicului,si anume : " Despre gerul naprasnic de afara. Oare doar eu am senzatia ca sunt dus de nas ?" voi bloca topicul!   Cum isi fac autoritatile treaba,si ce mai fac unii si altii,nu e treaba acestui  topic!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Citat din: alx din  13 Februarie 2012, 14:23:42
Daca nu reveniti la subiectul topicului,si anume : " Despre gerul naprasnic de afara. Oare doar eu am senzatia ca sunt dus de nas ?" voi bloca topicul!   Cum isi fac autoritatile treaba,si ce mai fac unii si altii,nu e treaba acestui  topic!
OK sefu', da' vezi ca postarea mea cu interviul lui Bill Deagle apropo de legatura intre The Gulf Oil Spill, Gulfstream si inghetzul european nu era... portocalie. :-D
Chiar daca avea si-un alineat mai pe linga soseaua topicului in final (v. psihologia canina).

Ca sa fiu insa SI ACUM :lol: ontopic, mai vin cu ceva argumente pro-NEincalzire globala de pe tarlaua netului - sintem deci clar dusi de nas, urechi si mai ales de... ripa :| (vezi locurile sugubetze unde-s instalate termometrele lui Al Gore poate :D):

http://inliniedreapta.net/dereferinta/schimbarile-climatice-s-au-racit/

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: Xanadron din  13 Februarie 2012, 15:23:43
OK sefu', da' vezi ca postarea mea cu interviul lui Bill Deagle apropo de legatura intre The Gulf Oil Spill, Gulfstream si inghetzul european nu era... portocalie. ;D
Am remediat,cu scuzele de rigoare!
Daca trebuie,imi fac si mea culpa si hara-kiri,pun si cenusa in cap... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."