Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fiat Lux - in Lumea Umbrelor !

Creat de Siberia, 29 Ianuarie 2012, 02:45:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss


AdarM

Citat din: abyss din  15 Noiembrie 2012, 00:20:06
Tu creezi bijuterii cumva?
De ce ma-ntrebi?
E interzis sau motiv de MUTED cumva?
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

abyss

Nici vorba batrane, am privit acele imagini atasate postarii tale si am avut brusc senzatia ca tu te ocupi cu asa ceva. Daca nu e asa te rog sa ma scuzi dar daca prin intamplare esti un creator de bijuterii atunci te admir sincer. Mi se pare una dintre cele mai nobile manifestari artistice, mai ales ca are legatura cu lumea magiei, a misterelor si a simbolisticii de orice gen. De aceea te-as intreba sa fim cumva macar un pic on topic, cum crezi tu ca acel medalion din avatarul tau isi manifesta influenta vizavi de lumea umbrelor? (poate ramane si retorica intrebarea daca doresti)

AdarM

In urma cu 7 ani am inceput sa studiez intens lumea simbolurilor, cu lecturi din Guenon, V. Lovinescu, I.P. Culianu, Maimonide, Abraham Abulafia, Ibn Arabi, Gregg Braden, Nassim Haramein, Drunvalo Melchizedek, Eliade si multi altii.
Acum cinci ani realizam primele bijuterii-simbol kabalistice.
In 2010 lansam prima colectie de modele.
De un an fac numai bijuterii ezoterice.
Medalionul din avatarul meu e o Floarea-Vietii avand conturate sefirele Arborelui din Kabala, insa despre influenta lui asupra unei ipotetice lumi a umbrelor e fix ca si cum am discuta despre cultura cartofului raportata la nivelul mareic din Canalul Manecii.
Parerea mea, care este...
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

AdarM

Citat din: Siberia din  31 Ianuarie 2012, 20:22:42
   Modelul celor 7 trepte in lumina - culoare, sunet si centri energetici umani.

sau:
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

fiulploii

#20
Citat din: AdarM din  15 Noiembrie 2012, 23:16:00
Parerea mea, care este...
Ce este , este ; ce nu este, nu este . Asta este !   a zis marele nostru filosof contemporan Epaminonda K.  :lol:

Mozart explica intr-o scrisoare din 1789  Eu nu aud in imaginatie partile in mod succesiv ci le aud asa cum sunt, toate dintr-o data. Nici nu pot sa-ti spun cat de minunat este.
In  Republica   scrisa prin sec 5 i.e.n. Platon emitea ideea ca exista 2 lumi in realitate:cea materiala-  perceputa prin cele 5 simturi umane si lumea ideilor pure .
   Numai accesand aceasta lume a ideilor pure putem vedea adevarata fatza sau forma a lucrurilor. Incercarile de a citi/prinde frumusetea si ordinea acestei lumi a ideilor se numesc muzica, poezia, pictura si matematica , zicea maestrul.

Cu permisiunea - retorica, evident  :lol: - fac o scurta recapitulare fiindca am impresia alunecarii subiectului spre alte ...umbre.

   Platon a asemuit lumea noastra obisnuita cu o grota dezolanta unde oamenii sunt legati cu lanturi de gat si nu vad decat peretele din fata lor fiind incapabili sa-si intoarca privirea. In ignoranta lor, prizonierii inlantuiti - fiindca dupa parerea mea exista si prizonieri ne-inlantuiti -- cred ca aceste umbre reflectate pe perete sunt singurele lucruri reale din lume. In etapa intai , daca oamenii si-ar intoarcfe privirile ar vedea focul si pe cei care produc umbrele.
  In etapa a doua , daca cineva si-ar arunca lanturile ar putea iesi afara ca sa se bucure de lumea plina de Soare. Asta presupunand ca nu sufera de ceea ce peste ani se va numi Sindromul Helsinky fiindca atunci s-ar intoarce si si-ar pune singuri lantul la gat .  :-D
  In conceptia lui Platon toti suntem inlantuiti intr-o astfel de pestera si vedem numai umbrele de pe perete insa tot Platon scria si 
..sufletul fiecarui om poseda puterea de a invata adevarul precum si mijlocul prin care sa o foloseasca astfel incat macar sa ne descatusam perceptiile si sa contemplam realitatea si suprema splendoare pe care noi am numit-o Binele .

In Renastere filozofii s-au intors in Pestera lui Platon prin credinta ca marii artisti prindeau cate o raza emisa de lumea ideilor pure si astfel apareau creatiile geniale. J.J. Rousseau zicea ca orice om care ia contact cu sfera ideatica a lui Platon va fi consumat de extaz.
In secolul 20 dezvoltarea fizicii cuantice prin uneltele sale a permis o privire masurabila stiintific in afara pesterii astfel aducand conceptul pesterii din lumea mistica in lumea reala , masurabila stiintific . Numai ca , cine zice azi fizica cuantica aproape ca pronunta misticism - d.p.d.v. al omului obisnuit.

Mie imi pare ca acest subiect al pesterii lui Platon este indisolubil legat cu subiectul universului holografic fiindca D. Bohm a propus o solutie privitor la '' actiunea la distanta'' a doua particule si anume modelul acvariului.
Avem un acvariu cu un peste in el. Nu putem privi acest peste decat prin intermediul a doua monitoare legate de doua camere video , fiecare indreptata catre peste dintr-un unghi diferit. Pe monitoare avem deci 2 imagini diferite a ceea ce par  a fi 2 pesti diferiti. Cand unul din pesti se intoarce celalalt se intoarce simultan ceea ce ne duce la ideea ca sunt conectati intr-un mod misterios , mistic am putea zice .
  Daca am stii sa ne uitam direct la acvariu am putea vedea ca cele 2 imagini sunt de fapt un singur peste privit din unghiuri diferite. Am putea zice ca privim direct ordinea implicita , enuntata la subiectul universului holografic.
  Asadar, pestera lui Platon este o metafora despre limitarile perceptiei umane si nu e vorba despre
Citat
unei ipotetice lumi a umbrelor
Cat de metaforica o fi aceasta ipotetica   lume a umbrelor  in conditiile in care in viata obisnuita privim numai imaginile de pe monitoare?
Daca am putea sa rupem lanturile - si poate si randurile ori randuielile  :lol: - si am  iesi din pestera lui Platon eliberati de cele 5 simturi comune ce s-ar vedea afara? Poate am vedea si noi ceasurile curgand asa cum le percepea Salvador a lu' Dali. 
Pana la intrebarea asta se simte nevoia raspunsului la intrebarea : cum putem rupe lanturile, sparge regulile?  :roll:

Scuze pt lungime insa daca eram mai scurt in exprimare ajungeam poate la pagina comica - unde zic eu ca e mai bine decat la gunoi fie si numai din motive de cauzare de sanatate .
Parerea mea..

mr

Citat din: fiulploii din  20 Noiembrie 2012, 02:42:47
Mozart explica intr-o scrisoare din 1789  Eu nu aud in imaginatie partile in mod succesiv ci le aud asa cum sunt, toate dintr-o data. Nici nu pot sa-ti spun cat de minunat este.
Metoda de inspiratie caracteristica celor care reusesc, prin diverse metode - sau chiar nativ, sa acceseze eul superior, chinesenta spiritului, luz-ul, inima. Oameni care sunt implicati intr-o meserie/pasiune si o patrund atat de adanc incat rezultatele lor aplicate sunt peste medie. In activitatea lor au momente cand depasesc, mai mult sau mai putin constient, granita dintre ratiune si intuitie, iar acest lucru le aduce un aport informational imens, simultan, lucru imposibil de obtinut pe cale pur rationala. Mai depinde si cat de mult reusesc sa se mentina in acea zona astral-superioara sau cauzala. Unii ii zic azi gandire 4D, 5D, 6D....etc.

Citat din: fiulploii din  20 Noiembrie 2012, 02:42:47
Cat de metaforica o fi aceasta ipotetica   lume a umbrelor  in conditiile in care in viata obisnuita privim numai imaginile de pe monitoare?
Daca am putea sa rupem lanturile - si poate si randurile ori randuielile  :lol: - si am  iesi din pestera lui Platon eliberati de cele 5 simturi comune ce s-ar vedea afara? Poate am vedea si noi ceasurile curgand asa cum le percepea Salvador a lu' Dali. 
Pana la intrebarea asta se simte nevoia raspunsului la intrebarea : cum putem rupe lanturile, sparge regulile?  :roll:
Platon cred ca vorbea in cunostinta de cauza. El insusi a trait iesirea din pestera. Asa rezulta din felul cum a construit metafora.
Ruperea lanturilor/spargerea regulilor nu au decat o solutie individuala. Nu cred ca exista o reteta general valabila. O reteta functionala pentru cineva poate fi zero pentru altcineva.
In vechile scoli ale misterelor, aspirantii erau urmariti, ca si comportament, ani de zile pana sa fie acceptati la inititere. Apoi alti ani in care isi faceau ucenicia. Perioade in care erau doar ghidati si nicidecum influientati in decizii. Abia apoi, dupa ce isi dovedeau inclinatiile, aveau acces mai sus.

Fiecare dintre noi cred ca avem potentialul de a reusi trecerea de nivelul pesterii. Problema se ridica la nivelul calificarii, experientei spirituale dobandite la un moment dat. Pentru unii dintre noi poate inca este necesara acumularea experientei la nivelul pesterii. O lumina prea puternica de afara ne-ar arde daca nu suntem pregatiti individual sa o infruntam.
Iar ca sa intelegem cat de mult este metafora din ceea ce spunea Platon, trebuie macar, fiecare in parte, sa zarim cateva raze din exterior si sa fim constienti de existenta lor. Altfel, va ramane o vesnica metafora.

Viata ne ofera, inevitabil, cu dedicatie, si situatii in care vedem astfel de raze. Dar depinde de atentia si interesul nostru pentru ele, constientizarea si dorinta de a merge spre lumina. De aici si plaja imensa de posibilitati, de la negarea vehementa a existentei razelor, sigiland (de multe ori inconstient, egoist) posibilele iesiri din pestera, pana la parcurgerea drumului razelor si iesirea in lumina a celor interesati.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

AdarM

Citat din: fiulploii din  20 Noiembrie 2012, 02:42:47
Ce este , este ; ce nu este, nu este . Asta este !   a zis marele nostru filosof contemporan Epaminonda K.  :lol:
In fapt il parafrazezi pe Shalom Alehem, dar treaca de la mine, fie si Epaminonda K...  :-D
Stimate coleg, incepand cu al treilea post din topic, userul Siberia introduce simbolurile in demonstratie, o preluare din ideile lui Platon (vezi solidele), Melchizedek, Gregg Braden, Nassim Haramein si altii, toti acestia incercand sa ofere concluzia unor descoperiri fundamentale, insa, cand le aprofundezi teoriile, fiecareia ii gasesti hibe majore.
Ce vreau sa spun?
E inca departe ziua cand omul va fi capabil sa descifreze corect si exact sensul, semnificatia si originea simbolurilor.
Cineva, un coleg aici, pe forum, a utilizat o sintagma de un adevar rascolitor: marea uitare.
E dincolo de ratiune sa pot demonstra ca asa-i, cum, la fel de bine, e numai intuitie in afirmatia ca va mai trece multa apa pe garla pana ce omenirea isi va reaminti...

PS. Citind printre randuri, gasesti motivatia celor trei poze afisate de mine in topic.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

roxaline

Citat din: Siberia din  29 Ianuarie 2012, 02:45:33
   
Glaucon: ,,Văd"

-  extras din Republica lui Platon  -


Probabil off-topic! Si iertare  :-D Eu mi-s mai in urma cu cititul pe forum.

Siberia, citind dialogul nu am putut sa nu remarc o "coincidenta" : glaucon - glaucom, ultimul fiind, in sine, exact atrofierea nervului optic si pierderea vederii. Deci Glaucon .. invata sa vada si glaucom este cuvantul introdus in vocabular pentru a desemna pierderea vederii.

Nu-sh cum se face de le nimereste cineva cu atata "pretzizie"  :?

Discutam acum ceva timp cu niste homeopati mai trazniti care-mi povesteau de uimirea lor cand au comparat date ref divorturi raportat la momentul inceputului fluorurarii apei si schimbarea "povestilor" la psiholog de cand apa este "potabilizata" folosind compusi ai aluminiului. In homeopatie fluorul are de a face ( si) cu desfacerea rapida a legaturilor 1 la 1 ( ca si cum s-ar fi dinamitat comunitatile) iar compusii aluminiului au de a face cu a uita cine esti.

Hmm ..... gata cu off-topic-ul, ma intorc la cetit  :lol:
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

AdarM

On topic:
- Stie careva dintre dumneavoastra unde se gaseste Floarea-Vietii din fografie?
Ca sa va usurez munca, specific ca decoreaza unul dintre cele mai reprezentative monumente de arhitectura crestina de la noi.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

abyss


AdarM

Vad ca celei dintai i s-a dat de cap, dar asteia?
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

horia2008

#27
Citat din: AdarM din  05 Decembrie 2012, 23:19:38
Vad ca celei dintai i s-a dat de cap, dar asteia?

o fi aceasta? :-D


horia2008

Citat din: horia2008 din  05 Decembrie 2012, 23:46:01
o fi aceasta? :-D

recunosc, sunt patetic... :oops:  am gasit-o cu google images.... :oops:



fiulploii

#29

:wink: Care pe unde este ? Ceva indicii ?