Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intrebati-l direct pe Dr. Michio Kaku

Creat de abyss, 22 Ianuarie 2012, 01:32:20

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

In fiecare vineri Dr Kaku raspunde intrebarilor adresate de catre cititori referitoare la chestiuni ce tin de fizica si stiinte futuriste. Pentru a adresa intrebarea trebuie doar sa o postati in sectiunea comentariilor si apoi verificati in ziua de vineri sa vedeti daca a raspuns.


Acum sunt chiar curios, care dintre cititorii acestui forum va adresa macar o intrebare care sa fie sub interesul marelui om de stiinta?
Succes!
:)

Acces aici =>http://bigthink.com/ideas/41889

angellla29

#1
Citat din: @biss din  22 Ianuarie 2012, 01:32:20
In fiecare vineri Dr Kaku raspunde intrebarilor adresate de catre cititori referitoare la chestiuni ce tin de fizica si stiinte futuriste. Pentru a adresa intrebarea trebuie doar sa o postati in sectiunea comentariilor si apoi verificati in ziua de vineri sa vedeti daca a raspuns.


Acum sunt chiar curios, care dintre cititorii acestui forum va adresa macar o intrebare care sa fie sub interesul marelui om de stiinta?
Succes!
:)

Acces aici =>http://bigthink.com/ideas/41889

Eu am indraznit sa il intreb ceva tot legat de stiinta, dar mai curand de istorie. Nu stiu daca o sa raspunda. Ma rog, astept.
Draga colega , eu l-am intrebat pe Dr.Kaku daca intradevar va fi sfarsitul lumii asa cum au prezis mayasii, mai bine zis daca acele predictii au cat de cat o baza stiintifica.Cu toti stim ca mayasii au fost foarte buni astronomi de ce nu si foarte buni fizicieni. Bine, nu este dumnealui Oracolul din Delphi dar poate prin argumente stiintifice ne va  "lumina" si pe noi. Ceea ce mi se pare straniu este ca mayasii au prezis ca lumea se va sfarsi prin mari inundatii, un fel de Potop.....si anul acesta este anul dragonului de apa :-P Sper sa fie doar o coincidenta.

elena78

 Domnul  Michio Kaku   a scris  diferite carti uluitor de interesante,va sfatuiesc calduros sa le cititi le gasiti   traduse si in limba  primordiala a Pamantului  cea romaneasca  :wink:  cartile lui Kaku sunt minunate dintre ele se numeste Hiperspatiu in care vorbeste de 10 dimensiuni ale realitatii  mai mult spune el  o rotatie a  acelor 10 dimensiuni  in hiperspatiu  ar descrie  26 dimensiuni  posibile ,e foarte tare aceasta personalitate  .Einstein chiar daca a fost sponzorizat de catre Rothschild  a fost nimic pe langa  domnul  Michiu Kaku ! A scris si alte carti printre care ,,Fizica Imposibilului ,,   .O explorare ştiinţifică a lumii fazerelor, câmpurilor de forţe, teleportării şi călătoriilor în timp.
Va fi oare posibil să trecem prin ziduri?

Cea mai recentă carte a lui Michio Kaku, Fizica imposibilului, vrea să explice exact de ce unele viziuni ale viitorului se pot până la urmă realiza, în timp ce altele vor rămâne în limitele posibilului... SF-ul tratează astfel de chestiuni; ştiinţa rămâne tăcută în această privinţă. Lucrarea domnului Kaku vine să umple un gol. --
Va fi oare posibil într-o zi să trecem prin ziduri? Să construim nave cosmice care să se deplaseze mai rapid decât lumina? Să citim gândurile altor oameni? Să devenim invizibili? Să mutăm obiectele din loc cu puterea minţii noastre? Să ne transportăm trupurile instantaneu prin spaţiul cosmic?
Acum o sută de ani, oamenii de ştiinţă ar fi spus că laserele, televiziunea şi bomba atomică sunt imposibile. Michio Kaku ne arată cum tehnologiile şi dispozitivele SF-ului de astăzi, pe care le considerăm dincolo de tărâmul posibilităţii fizice, ar putea deveni în viitor cât se poate de comune.
De la teleportare la telekinezie, Kaku foloseşte lumea ştiinţifico-fantasticului pentru a explora fundamentele — şi limitele — legilor fizicii aşa cum le ştim astăzi. El clasifică tehnologiile imposibilului în mai multe categorii în funcţie de momentul când ar putea fi transformate în realitate — în secolul următor, peste mii de ani sau poate niciodată — şi le descrie apoi într-un stil captivant şi provocator din punct de vedere intelectual.

cartea  ,,Fizica Imposibilului ,, o gasiti  la aceasta editura
http://www.edituratrei.ro/product.php/Michio_Kaku_Fizica_imposibilului/2251/


apoi mai este o carte tot la fel de important de citit  se numeste ,,Fizica viitorului ,,
Cine vor fi învingătorii şi cine vor fi învinşii viitorului?

Fizica viitorului este o călătorie pasionantă prin următorii o sută de ani de revoluţii ştiinţifice.
După toate probabilităţile, în 2100 vom controla computerele prin minisenzori inseraţi în creier şi, asemenea magicienilor, vom mişca obiectele cu puterea minţii. Inteligenţa artificială va fi dispersată prin tot mediul înconjurător, iar lentile de contact legate la internet ne vor permite accesul la baza de informaţii a lumii sau vor produce orice imagine ne dorim într-o clipită.
O viziune provocatoare asupra secolului următor, plecând de la o serie de interviuri cu peste trei sute de savanţi mondiali, care ,,inventează" deja viitorul în laboratoarele lor.

o gasiti    aici .
http://www.edituratrei.ro/product.php/Michio_Kaku_Fizica_viitorului/2458/

Tayka

#3
Citat din: elena78 din  24 Iulie 2012, 22:37:36

...Va fi oare posibil într-o zi să trecem prin ziduri?
DA desigur dacă în acea zi vom lua ceva la bord astfel încât să reuşim să încurcăm pedala frânei ..cu cea de lângă ea... :rocket: :star: :roll:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Xanadron

Citat din: Tayka din  24 Iulie 2012, 23:18:46
DA desigur dacă în acea zi vom lua ceva la bord astfel încât să reuşim să încurcăm pedala frânei ..cu cea de lângă ea... :rocket: :star: :roll:

Buna poanta, :lol: desi personal sint in continuare  convins ca multi dintre noi deja am trecut prin ziduri - nu de capu' nostru insa, ci ajutati cumva de niste MG  = Mici Gri. :-)
Dar nu ne amintim (nici) asta.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

elena78

Citat din: Xanadron din  24 Iulie 2012, 23:47:39
Buna poanta, :lol: desi personal sint in continuare  convins ca multi dintre noi deja am trecut prin ziduri - nu de capu' nostru insa, ci ajutati cumva de niste MG  = Mici Gri. :-)
Dar nu ne amintim (nici) asta.

auzi tu mai  Xanadron ,noi trecem prin ziduri in fiecare noapte  cand ne ducem sa facem ninna-nanna :lol: ,corpul  nostru ramane pe pat  insa sufletul  se duce pentru cateva ore  in  lumea  lui astrala , treci prin ziduri cum sa nu!!!!!!!!!!! :lol:

Tayka

Citat din: elena78 din  25 Iulie 2012, 00:13:37
noi trecem prin ziduri in fiecare noapte  cand ne ducem sa facem ninna-nanna
Nu-mi amintesc să fiu trecut vreodată prin ziduri,amu dară e adevărat că de muult de tot mai săream şi eu prin ..geamuri(dar invers)adică de afară înlăuntru.. :wink:iar geamul se deschidea doar dacă ciocăneam într-un anumit ,,cod'' :roll: :evil:dar atunci parcă nu făceam nina-nana,ci... huţa-huţa.. :lol: :-P
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).