Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Extraterestrii au pierdut ceva la Aiud ?

Creat de assiris, 28 Aprilie 2006, 17:33:57

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

Dupa mine, in pozele mai vechi ale obiectului prezente in diferite publicatii, obiectul arata putin altfel. In acele poze unghiurile si laturile erau mult mai drepte. Acolo aducea mai mult cu o talpa. In pozele de mai sus liniile sunt mult mai putin pronuntate si mai apar si doi colti. Nu vad ce sens ar avea la o talpa de sustinere.
Citat din: tractorbeam din  31 Iulie 2012, 00:26:23
Nu stiu de ce dar dupa ce am revazut fotografiile facute de Rayden , senzatia mea este ca acest obiect facea parte dintr-un ansamblu adica mai avea ceva frati identici, mie acumimi seamana cu ...un dinte de la cupa unui brat de escavator.
Un dinte de la cupa unui brat de escavator?....Dintr-un aliaj moale?.....Cred ca este vorba de altceva.
Adevarul este dincolo de noi

horia2008

Citat din: jean din  31 Iulie 2012, 09:11:16....Dintr-un aliaj moale?.....Cred ca este vorba de altceva.
Se stie clar ca aliajul este moale, sau doar se presupune, fiind vorba de aluminiu? intreb si eu.....



Rayden

Revin cu info suplimentare..
Obiectul a fost analizat in vreo 3 ocazii: odata in strainatate, prin elvetia (nu am o copie dupa aceleanalize) si in doua randuri la noi la magurele (am copii, de fapt poze, dupa cele 2 analize...care difera putin).
Ai nostrii cand l-au analizat, au rupt putin din el, cred ca pe poze se si vede de unde..insa, elvetienii au facut o gaura intr-unul din pinteni - gaura perfecta si lucioasa..
Obiectul de la mama lui, sau de la tatal lui, are doar doua gauri..care comunica intre ele..si, da este un aliaj de aluminiu, deci..e moale si eu unul nu cred ca e un dinte de excavator..parerea mea.
Persoana de la muzeu cu care am vorbit..spun ca toti cei care au studiat obiectul sunt impartiti in doua tabere:
Tabara ww2 - adica war world 2 - denumire data de mine, cei care cred ca obiectul provine de la un avion nazist prabusit pe meleagurile noastre in al doilea razbel tembel..insa nu prea pot explica stratul de oxid depus pe el...care duce catre o vechime maricica..oricum obiectul e la fel de murdar ca in ziua in care a fost gasit..asta daca nu a fost spalat sau curatat la analize..desi ma indoiesc.
Tabara et - adica cei care cred in teoria cum ca ar fi o parte dintr-un ozn..
Vechimea cica ar fi estimata undeva intre 50.000 - 200.000 de ani..si daca e asa, cred ca e fie un rest de la vreo masinarie, robotel de explorare ceva extraterestru..sau un obiect apartinand unei civilizatii candva infloritoare dar..foarte terestra..parerea mea.
Voi mai pune poze..dar mai pe seara.
Bafta

mariusvlad

Dupa aspectul suprafetei gaurii recent prelucrate pare ca este aluminiu.
Dupa aspectul oxizilor de la suprafata este aluminiu.
Dupa rugozitatea enorma (diferenta dintre varfurile si adanciturile suprafetei) provocata de oxidarea de-a lungul timpului pare un material moale, deci tot aluminiu.
Daca este un material moale atunci excludem talpa unei vimane deoarece nu se construieste o suprafata de contact dintr-un material moale si asta o stim si noi pamantenii caci risca sa o distruga sau sa o piarda la o manevra mai brusca. Or avea si ei ingineri care sa le spuna lucrul acesta.
Dintele unei cupe de excavator, exclus si el din ecuatie daca materialul este moale.

Oare din ce a-si construi talpa unui afet de mitraliera care ar trebui carat in spate prin munti? Din aluminiu, clar. Ia uite cum arata talpa din spate a afetului mitralierei ZB-53: http://ro.wikipedia.org/wiki/ZB-53
Ca a fost pierduta, ca a fost aruncata intentionat ca sa mai usureze echipamentul, ca a fost distrusa de inamici, ramane de discutat daca mai conteaza.
Scenariul meu este urmatorul: in timpul luptei, cuibul de mitraliera a fost distrus de o explozie care a degajat caldura multa. Mitraliera si afetul au fost pulverizate iar caldura a topit superficial stratul de la suprafata aluminiului ingloband in acelasi timp fragmente din solul pe care era asezat. De aici poate rezulta si datarea eronata a materialului.

fiulploii

Fain scenariul @mariusvlad insa din poza atasata de tine cu mitraliera observ ca talpile respective sunt corp comun cu picioarele afetului  :-D nu sunt deci, imbinate prin articulatii.
  Nu stiu daca ai facut armata insa atunci cand duci in carca o arma , fie ea mare sau mai mica , trebuie sa aiba cat mai putine sanse de blocare ale subansamblelor . Imagineaza-ti in continuarea scenariului ca fugi cu ea, esti transpirat, dai cu ea de pamant moale sau uscat , pe pietre sau in balta , o smucesti , o arunci , o trantesti de sol , etc.
  Pana si obuzierul de 122mm are doar minimum de articulatii la picioarele afetului si anume sapele   care se infig in pamant la primul recul.
http://www.arsenalresita.go.ro/152mmrob.php
Parerea mea e ca nu face parte dintr-o arma WWII.

mariusvlad

Citat din: fiulploii din  31 Iulie 2012, 11:56:27
Fain scenariul @mariusvlad insa din poza atasata de tine cu mitraliera observ ca talpile respective sunt corp comun cu picioarele afetului  :-D nu sunt deci, imbinate prin articulatii.
Poza din link este doar un exemplu de la care putem incepe cautarile.

Rayden

Dupa ce pozele mele au lansat cateva polemici..si stiind ca pe forum avem cel putin 2 colegi care se pare ca au absolvit (daca pot spune asa) cursul de RV al d-lui Rudan, lansez provocarea de a descoperi prin aceste tehnici sau altele similare informatii despre act obiect si despre posibile alte obiecte in locul / zona unde a fost descoperit.
In paralel, o sa incerc si eu sa obtin prin cineva informatii despre acest obiect..dar o sa dureze un pic..
Spor!

padme

Daca era vreo componenta de arma e imposibil ca cineva nu-si dadea seama pana acum, nu mai zic ca artefactul ar fi avut o data extrem de recenta, anii '40!
E interesanta ideea cu RV-ul desi eu sunt putin sceptica, daca vroia/putea cineva facea chestia asta....totusi nu pot spune ca nu sunt curioasa si nu urmaresc cu interes desfasurarea evenimentului/experimentului....
Eu cred ca este ceva cu obiectul ala care creeaza confuzie pt toata lumea.
Pana cand si datarea intre 50 si 200 mii ani mi se pare cam aiurea, adica 150 mii ani mi se pare un arc prea mare...
Parerea mea sceptica...

Rayden

mai pun cateva poze..cu obiectul misterios..
eu nu cred ca face parte din vreo mitraliera, avion nazist, (dinte de) buldozer sau ceva asemanator..insa, asa cum vorbeam cu un coleg forumist..mi-a trecut la un moment dat prin cap..ideea nebuneasca de ..talpa de robotel biped, triped, etc.. :mrgreen:
din ce am mai discutat cu persoana de la muzeu, obiectul a trecut prin mainile a mai multor ingineri cu diverse specializari (asa cum probabil ati mai citit si pe net sau auzit prin emisiuni tv) si...nu i-au gasit o intrebuintare sau o identificare din vreun mecanism ceva..singurii care parut ceva mai siguri pe ei, au fost inginerii aerospatiali..care l-au asemuit cu o talpa de OZN..de unde si tabara care sustine provenienta extraterestra a obiectului..
acum..D-zeu stie..cine si cum o fi ajuns obiectul asta pe meleagurile noastre..asa ca, mai astept cu interes pareri..

abyss

#69

Pare foarte vechi obiectul. Daca a fost gasit langa un mastodont ma gandesc la posibilitatea ca niste oameni primitivi sa fi folosit obiectul pe post de arma.
:| Sunt prezente niste zgarieturi interesante (care s-au realizat dupa ce obiectul prezenta acele erodari):





Later Edit: daca dati o cautare ïmagini pe google dupa "Grapples" sau "excavator claw" veti vedea ca obiectul seamana dar nu prea...

abyss

Eu nu ma gandesc la un excavator ci la un nene din asta care si-a pierdut vreo falanga  :D






StarDust

#71
Deocamdata eu nu pot decat sa iti multumesc pt. pozele detaliate Rayden, in special pt. imaginea 5706 in care obiectul se vede in profil, ipostaza in care eu nu l-am vazut pana acum, iar profilul lui mi se pare interesant. Am f. putin timp la liber la dispozitie dar am sa ma uit si eu la ele in detaliu cat de curand posibil.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Citat din: mariusvlad din  31 Iulie 2012, 10:24:15
...
Oare din ce a-si construi talpa unui afet de mitraliera care ar trebui carat in spate prin munti? Din aluminiu, clar. Ia uite cum arata talpa din spate a afetului mitralierei ZB-53
...

Eu sunt pasionat de tehnica militara, nu am vazut pana acum un asemenea picior de o asemenea forma la nici un dispozitiv. Daca puteai (sau poti) sa imi arati exact de la ce dispozitiv "man made" militar provine, ramaneam (raman) dator :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

mariusvlad

Citat din: StarDust din  31 Iulie 2012, 19:20:26
Eu sunt pasionat de tehnica militara, nu am vazut pana acum un asemenea picior de o asemenea forma la nici un dispozitiv. Daca puteai (sau poti) sa imi arati exact de la ce dispozitiv "man made" militar provine, ramaneam (raman) dator :)
Daca stiam exact de la ce provine puneam capat unui mister si nu mai lasam bietii oameni sa isi scurtcircuiteze neuronii. Eu doar incercam sa lansez o alta ipoteza si am venit in sprijinul ei cu ceva palpabil.
Nu agreez ipoteza piesei extraterestre pierdute deoarece nu ma impac cu ideea ca o masinarie capabila de calatorii interplanetare sa aiba in componenta ei un material atat de usor degradabil. Parerea mea.

fiulploii

Citat din: @biss din  31 Iulie 2012, 18:49:21
Eu nu ma gandesc la un excavator ci la un nene din asta care si-a pierdut vreo falanga  :D
Nenea cu pricina tre' sa fi fost marisor bine  :-D falanga pierduta avand vreo 20cm in lungime .

Citat din: mariusvlad din  31 Iulie 2012, 19:38:28
Daca stiam exact de la ce provine puneam capat unui mister si nu mai lasam bietii oameni sa isi scurtcircuiteze neuronii. Eu doar incercam sa lansez o alta ipoteza si am venit in sprijinul ei cu ceva palpabil.
Nu agreez ipoteza piesei extraterestre pierdute deoarece nu ma impac cu ideea ca o masinarie capabila de calatorii interplanetare sa aiba in componenta ei un material atat de usor degradabil. Parerea mea.
Ipoteza unei masinarii provenind de la omenirea versiunea 4.0 - noi fiind versiunea 5.0- e mai agreabila ?
Sau ipoteza unei masinarii extraterestre deservind o colonie de pe planeta e mai digerabila ?
Zic si eu ..