Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Extraterestrii au pierdut ceva la Aiud ?

Creat de assiris, 28 Aprilie 2006, 17:33:57

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

vetruvius

Citat din: assiris din  28 Aprilie 2006, 17:33:57
Articolul preluat de la:
http://www.aiudonline.ro/forum/viewtopic.php?t=1124

Mi s-a parut interesant, nu am dat peste el in forum si de aceea l-am postat aici.



Ulpia Jurnal - 10 decembrie 2004

Extraterestrii au pierdut ceva la Aiud

.......................
extraterestre mult mai evoluate decât specia umanã... În prezent artefactul misterios de la Aiud se aflã în depozitele Muzeului din Cluj Napoca.



Deci sa inteleg ca trec zilnic atat de aproape de acest artefact?

schiriac

Citat din: vetruvius din  12 Septembrie 2009, 18:02:43

Deci sa inteleg ca trec zilnic atat de aproape de acest artefact?

Ma tem ca da :). Fa-mi, te rog, o favoare uriasa, daca ai timp si mai ales chef: intreaba o data, cand iti amintesti, daca poate fi vazut obiectul de catre oricine, chiar daca e in depozit. Le-am scris astora de la muzeu si le-am spus ca ma intereseaza enorm artefactul, dar nici nu s-au sinchisit sa-mi raspunda. Tura viitoare cand trec prin Cluj dau o raita pe la muzeu, obligatoriu. Dar tare ma tem ca obiectul a "facut pasi"... :(

lukr2003

poate si niste poze in caz ca mai este pe acolo

vetruvius

Citat din: schiriac din  15 Septembrie 2009, 14:28:47
Ma tem ca da :). Fa-mi, te rog, o favoare uriasa, daca ai timp si mai ales chef: intreaba o data, cand iti amintesti, daca poate fi vazut obiectul de catre oricine, chiar daca e in depozit. Le-am scris astora de la muzeu si le-am spus ca ma intereseaza enorm artefactul, dar nici nu s-au sinchisit sa-mi raspunda. Tura viitoare cand trec prin Cluj dau o raita pe la muzeu, obligatoriu. Dar tare ma tem ca obiectul a "facut pasi"... :(
hai sa vad poate mai cunosc pe cineva...stiu un restaurator care a lucrat acolo zilele trecute tot ma suna sa-si ofere serviciile ( am citeva picturi...) poate stie ceva...

vetruvius

Citat din: lukr2003 din  15 Septembrie 2009, 14:30:11
poate si niste poze in caz ca mai este pe acolo
sa vad ... nu pot sa promit...dar sa vad poate reusesc ceva...

StarDust

#20
Din cate vad, pe internet nu exista decat o singura poza (aceeasi) care e reprodusa peste tot, cu mici prelucrari pe toate site-urile ce le-am gasit. Poate ca nu am cautat destul, dar asta e... am citit si eu acum ceva ani despre artefactul asta, cred ca e interesant, desi tind sa cred ca numai tren de aterizare nu a fost, la dimensiunile acelea e posibil sa fi folosit la altceva.

L.E.
Sunt tare, tare curios daca veti reusi sa il vedeti si sa-i faceti o poza...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

liteady73

#21
Salut StarDust !...

Prezint mai jos cateva din fotografiile publicate cu aproximativ 14 ani in urma in defuncta revista lunara RUFOR. Sant paginile care contin articolul si fotografiile alb-negru ale obiectului, considerand ca acestea nu trebuie scoase din context, lasandu-le in formatul original. Fac acest lucru pentru a informa mai in amanunt si, poate, mai variat despre acest caz.

E un obiect uzinat de o foarte mare vechime : ceea ce il face susceptibil ca apartinand oricarei eventuale si demult disparute civilizatii pamantene, sau (dupa cum se tot vehiculeaza) chiar unei civilizatii extraterestre.

PS : In situatia in care se considera ca am incalcat eventualele drepturi de autor, imi cer scuze fata de partile implicate si rog Administratia Rufon sau pe moderatori ca aceste doua postari (aceasta si urmatoarea continand scanarea sfarsitului de articol) sa fie sterse.


liteady73

 ...Iata si ultima pagina, continand sfarsitul articolului.

StarDust

Da, doar poza color de pe coperta revistei am gasit-o pe internet. Candva am vazut si cele A/N dar personal nu le aveam. Merci de scanari, nu cred ca e vre-o problema.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

adelinn

una din gaurile acelea laterale, care se vede in poza color de pe coperta si la fel si in una alb-negru, pare a fi intr-o stare mult mai buna decat restul.e lucioasa si neteda, in contrast cu restul piesei.o fi de la modul in care a stat in pamant? (nisip)
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

StarDust

Da, impresia asta mi-a facut-o si mie. Din poza color se vede ca doar suportul din plan indepartat e gaurit iar gaura pare a fi recent uzinata deoarece pe interior e neteda fara urme de oxidare. Celalalt suport pare sa nu fie gaurit. Cred ca acel orificiu a fost facut relativ recent pentru analizarea piesei, desi acum exista metode mult mai performante si fara intruziuni pentru a face o astfel de analiza.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

adelinn

da, cred ca ai dreptate.de fapt piesa are 3 gauri.in descriere se spune ca are 2 si eu am crezut ca cea din "urechea" aia e a doua.dar de fapt a doua e intre "urechi", nu se vede decat intr-o singura poza.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

melanogaster36

OOPART (Out Of Place ARTifact - artefact care nu se incadreaza locului unde a fost descoperit) este un termen folosit pentru zeci de obiecte preistorice descoperite in diferite locatii din lume, care potrivit nivelului lor tehnologic, sunt extrem de neobisnuite pentru varsta lor, determinata pe baza dovezilor fizice, chimice si/sau geologice. OOPART-urile sunt adeseori frustrante pentru cercetatorii conventionali, insa reprezinta o incantare pentru cercetatorii aventurieri si pentru persoanele interesate de teoriile stiintifice alternative.

In 1974, la numai un kilometru de orasul Aiud, judetul Alba, un grup de muncitori efectuau lucrari de excavare, pe malul raului Mures. In timpul sapaturilor, ei au dat peste cateva fosile si un misterios artefact metalic.

Pe langa oasele fosilizate de mastodont, descoperite in timpul sapaturilor, muncitorii au descoperit un bloc de aluminiu de forma triunghiulara (ca o pana), fixat sub un strat de 10 m de nisip. Acest bloc de metal pare sa fi fost manufacturat, intrucat nu se asemana cu vreun os de animal sau cu o particularitate geologica.

Straniul bloc a fost donat Muzeului de Istorie din Transilvania, dar in ciuda unei descoperiri atat de neobisnuite, o investigatie amanuntita asupra obiectului nu a avut loc in urmatorii 20 de ani. Dupa care, in 1995, editorii unei reviste OZN-istice din Romania, au gasit artefactul in depozitul muzeului. Pana de metal cantarea aproximativ 2,5 kg si avea o dimensiune de 20x12x7 cm.

Artefactul a fost analizat chimic in doua laboratoare, pentru a-i determina compozitia; unul dintre laboratoare a fost cel de la Istitutul Arheologic din Cluj Napoca, iar celalalt era din Lausanne, Elvetia. Ambele institute au ajuns la concluzii similare: obiectul era format in principal din aluminiu (89%), si din alte 11 metale inferioare, in proportii precise.

Oamenii de stiinta au fost mai mult decat socati, deoarece aluminiul in stare pura nu poate fi gasit in natura, iar tehnologia necesara obtinerii unui grad atat de ridicat de puritate, a fost disponibila omenirii doar de la mijlocul secolului 19.

Un strat exterior de oxidare care acoperea egal blocul de aluminiu a ajutat datarea obiectului la aproximativ 400 de ani vechime. Totusi, stratul geologic in care a fost descoperit sugereaza ca el exista deja, cu 20.000 de ani in urma, din timpul Erei Pleistocene.

Datorita compozitiei sale chimice si formei create manual, au fost emise mai multe ipoteze privind originea sa reala. In timp ce unii cercetatori cred ca ar putea fi parte a unei unelte create de om (nu o unealta in sine), altii sugereaza ca relicva de aluminiu ar fi servit ca si componenta a unei navete spatiale antice.

Un inginer aeronautic care a examinat obiectul, a comparat blocul din Aiud cu un punct de suport pentru o versiune mai mica a unui modul de explorare spatial, cum ar fi un modul lunar, sau piciorul sondei Viking. Potrivit acestei ipoteze, obiectul, ca parte a unei nave spatiale extraterestre, e posibil sa fi ajuns in rau, in urma unei aterizari fortate.

Deci care este originea reala a blocului de la Aiud? Era doar un segment al unei unelte realizate de o civilizatie antica, care a reusit sa produca aluminiu de o puritate considerabila, cu sute sau chiar mii de ani inaintea celorlati oameni? Sau apartine, asa cum sustin unii, unei navete spatiale antice? Iar aceasta naveta spatiala, a fost creata de om, sau are o origine extraterestra?

In orice caz, atat analiza exteriorului oxidat cat si cea a stratului geologic in care a fost descoperit, nu au reusit sa explice in mod adecvat, cum ar fi putut exista, ceva atat de avansat tehnologic, intr-o era atat de indepartata.
Sunt nou pe acest site si am ramas uimit ca nimeni nu a ridicat problema aceasta.Astept cu interes pareri pertinente...



Rayden

salutare,

bine ai venit pe forum! sper ca vei avea o "sedere" interesanta  :mrgreen:

stiu ca forumul e stufos, insa s-a discutat si despre obiectul ala pe aici pe forum - crede-ma, la cat de pasionati , interesati suntem, nu avea cum sa scape:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,402.0.html

probabil unul din moderatori va uni topicul..

bafta,
rayden

Nox

#29
Un articol apărut azi, 22 aprilie 2012, despre artefactul de la Aiud.

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/OZN-obiect-extraterestru-390318.html


Artefactul descoperit în 1973 la Aiud

Comentariu personal: faptul că are o vechime aşa mare nu înseamnă obligatoriu că e de origine extraterestră. Există mai multe ipoteze de lucru.

Mai multe informatii puteti gasi la: http://www.asfanufo.ro/opinii-si-ipoteze/136-calcaiul-de-aluminiu-de-la-aiud.html
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee