Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

PAPYRUSUL LUI TULI

Creat de paleoastronaut, 09 Iulie 2006, 19:59:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

paleoastronaut

Sper sa nu postez un subiect deja digerat si papat.....Dar ati auzit de papirusul lui Tuli?"In anul 22,in luna a treia a iernii,in a sasea ora a zilei,scribii Case Vietii au observat un cerc de foc care venea din cer.Din gura emitea o respiratie duhnitoare,Nu avea cap.Corpul sau era de un "bat"(5m) lungime si un "bat"(5m)latime.Nu avea voce.Si de aceea inimile scribilor s-au tulburat si s-au aruncat pe burta>Apoi ei au raportat LUCRUL la PHARAON.Maiestatea sa a ordonat[...]a fost examinat[...]si a meditat la ce s-a intamplat si a fost inregistrat in papirusurile Case Vietii>Acum,dupa ce cateva zile au trecut aceste LUCRURI  au devenit din ce in ce mai numeroase pe  ceruri.Splendoarea lor o intrecea pe cea a soarelui si se intindea pana la limita celor patru zari[...]Sus in inaltul si vastitatea cerului era punctul de unde aceste cercuri de foc veneau si plecau.Armata lui PHARAON privea cu el in mijlocul lor.Era dupa cina.Apoi aceste cercuri de foc au urcat mai sus in cer si s-au indreptat spre sud.Peste si pasari au cazut apoi din cer.Ominune nestiuta pana atunci inca de la intemeierea tarii lor[...]Si Pharaonul a cerut sa se aduca tamaie pentru a face pace cu Pamantul(altarul sacru al lui AMON-RA)[...]si ce s-a intamplat a fost ordonat sa fie scris in ANALELE CASEI VIETII pentru a fi amintite pentru totdeauna...."(traducerea imi apartine ,dupa copia de pe site)Care e treaba cu originea papirusului?

paleoastronaut

povestea incepe cu profesorul Alberto Tuli ,director al muzeului egiptean al VATICANULUI care a avut curajul sa-l dea publicitatii...dupa care a decedat un pic...Inspectorul Gianfranco Nolli actualul mahar de la muzeul Vaticanului sectia de egiptologie declara...manuscrisul era dispersat in mai multe fragmente si actualmente nu se mai afla in proprietatea Vaticanului.......ceata totala.....un nou cover up...rusine...dar de au la Vatican o ordine mondiala de apartat...nu?

lory

a murit un pic??? :lol: :lol: :lol:
da...si pri3st3ss scumpo,cum de nu i-ai raspuns?ai o multime de materiale...

paleoastronaut

nu-ti plac glumele lory?ori sarcasmul anticoverup?????????????

lory

ba mi se pare extrem de caraghios,am ras vreo cateva clipe... :lol:
e amuzant, pt ca si pri3st3ss foloseste aceeasi expresie cand vb de MIB si "martorii" fenomenului ozn...

in caz ca nu ai observat, am folosit un emoticon care rade..cel putin asta scrie ca face..."cheesy"..  :lol:

paleoastronaut

dar totusi ce crezi despre continutul papyrusului?Ai deschis fisierul?vezi ca e zipp...unde o fi acum originsalul?cine l-o fi subtilizat? :-D