Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tara Luanei sau Lu-Anu

Creat de fiulploii, 03 Noiembrie 2012, 14:31:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

abyss

Au trecut 7 veri si un val de pandemie....

fiulploii

Citat din: abyss din  27 August 2020, 23:09:49
Au trecut 7 veri si un val de pandemie....

   Ai uitat pesemne cà traim in România şi suntem români . Iar majoritatea românilor sufera de secretomanie si de frica ca nu cumva altul sa fure descoperirile si sa faca eventual bani sau sa cunoasca mai multe . Adeca da dom'le, sa nu fie elite, sa nu fie secrete dar sa si le spuna altii, noi dupa aceea, daca se mai merita.  :lol:
   "Haiul lumii"
  Acesta este un subiect inchis, tabú.

abyss

Lasă măi Guest... 🤣🤣🤣 ... ca nu e nevoie neapărat si in mod cert sa știm cine e in spatele unui username până la un anumit nivel.  Altfel te poate bănui lumea de infiltrare, deconspirare-decredibilizare si haos.. Plus ca nimeni nu cere info sensibile, să zicem. Stai liniștit. Acelea tu le folosești cum crezi, pe blogul personal,  in cărți etc etc. Dar sunt atâția cercetători sau pasionați care discuta, dau interviuri sau vorbesc deschis despre un subiect dupa ce au publicat. In fond ideile, parerile exprimate liber sunt bune, mai ales pentru cei ca tine, as opina. A institui secretomania asta cu sună-ma aflu cine esti si-tispun e cam deplasata. Sper ca înțelegi ce vreau să zic.

Sa revenim.  E un subiect interesant. Dar nu am reținut clar. Care e sursa legendei sau legendelor. Una vorbește despre Luana un rege alta despre o fata venita din cer cu efecte civilizatoare ambele sfarsind cu un cataclism local.

Deci deocamdată care e situația sursei? Poate ne ajută cineva mai informat. S-a făcut referire pe internet la filonul moștenit de la Basil Iorgulescu. Nu am gasit nimic in acest sens. Poate face cineva lumină? Mulțumesc.





abyss

Pardon? 😂😂😂
Aici e subiectul Țara Luanei. Hai sa revenim la el. Deci cum rămâne cu Basil Iorgulescu? Am niște elemente noi, le voi prezenta public nu in privat. Nu e cine știe ce....daaar pot lumina puțin zona. De aceea e important de înțeles cum e cu sursa.

abyss

Mai dragule. In ultimii 4 ani au apărut date noi. Tu esti cam invechit...
Deci cum rămâne cu sursa?

abyss

Așa da. Mulțumesc pentru referință.
Problema este că aceasta carte e indisponibila.... peste tot!
Nu există un pdf? Ii pot vira banii in cont autorului daca dorește.

abyss

Dupa ce ma informez cu privire la sursa acestor legende.

Voi face rost de cartea nemenționata pare o lucrare ampla, si mai am de acest autor câteva titluri. Pana atunci ma voi mulțumi și cu pozele paginilor.
Ai dreptate,  nu cunosc daca in urma amănunțitei investigatii a domnului VIM toată povestea asta a tinutului luanei e un fake.
Dacă așa reiese idin ampla lucrare în mod convingător atunci nu mai e cazul sa prezint nimic. In orice caz nu era cine știe ce.


fiulploii

Pentru semnele sapate/scrijelite pe stancile din munti

abyss

#23
Citat din: Guest din  30 August 2020, 01:15:02
Pai mai abyss, nu spuneai ca ai aflat date noi? Eu iti spusesem ca problema e transata de acum 4 ani. Cum ai putut sa compari ceea ce cunosteai cu ceea ce voiai sa verifici daca nici macar nu ai citit acea carte la care faceam referire - si m-ai acuzat ca eu sunt "invechit"?

fiulploii iar o da pe glume, incercand sa schimbe si el macazul, insa e doar o aberatie pe care nimeni intreg la cap nu o gusta.
Măi tati,
Hai ca nu e asa greu sa observi!
Noutăți înseamnă Noutăți.
Regret dar nu am timp de toanele tale schimbatoare ca de obicei. Colegul nostru Fiulploii a fost mai mult decat foarte amabil, ca de obicei un adevărat domn, trimițăndu-mi un exemplar aproape gratuit al cărții domnului Ionuț Vlad Musceleanu pe care o prezint aici de dragul conveniențelor.

https://m.targulcartii.ro/emil-strainu/enigmele-din-muntii-buzaului-triumf-2016-2738210

Voi reveni pe subiect după lectura amplei lucrari. Din pacate va dura fiindca nu o pot doar rasfoi si din nefericire va trebui sa imi impart timpul si cu alte lecturi.

In concluzie pe moment,  mulțumesc Guest pentru trimiteri , de real folos si in special Fiuluiploii pentru realul suport.