Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

ce se vede in foto

Creat de ionel dobre, 14 Ianuarie 2012, 22:25:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ionel dobre

din cate vad eu orasul e mult mai jos decat transalpina . acea reflexie de la acoperis , sa inteleg ca norul sau atmosfera a lucrat ca o oglinda?
nimeni nu moare singur

StarDust

E posibil ca atmosfera sa reflecte lumina ca o oglinda, in zonele de contact dintre straturile de aer cu temperaturi diferite. Fenomenul e cunoscut si s-a mai intamplat. Nu stiu insa daca in acest caz e vorba de aceeasi explicatie, asa cum ziceam, am ilustrat doar una din posibilitati.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

ionel dobre

deci sa inteleg ca o reflexie a unui obiect din oras sau o localitate se vede in atmosfera
nimeni nu moare singur

StarDust

Asa cum afirmam mai jos, eu zic ca da, in anumite conditii e perfect posibil!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

ionel dobre

nimeni nu moare singur

StarDust

Cu placere! Am expus una din posibilitati, dar nu inseamna ca am si dreptate! Cred ca doar la fata locului se poate hotara mai bine ce ar fi putut fi. Chiar acum masuram distanta dintre Urdele si Bumbesti Jiu si Tg Jiu, e vorba de 30 si 43 Km(si asta masurat respectand relieful), deci nu e chiar atat de departe. Probabil ca s-ar putea calcula dimensiunile unui obiect aflat la 35Km, prin triangulatie, "lumina" din poza avand dimensiunea aparenta a unui arbore mare (pe latime) vizibil in poza, aproximand distanta la arbore, si apreciind dimensiunea lui unghiulara s-ar putea afla marimea sursei(daca e pe sol), dar e tare relativa treaba   :-D .
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

ionel dobre

eu nu stiu cum se masoara asa ca tu stii mai bine , daca ai si alte pareri tinema la curent , multam si pt like
nimeni nu moare singur

ionel dobre

nimeni nu mai incearca sa ma lamureasca
nimeni nu moare singur

jean

Citat din: ionel dobre din  16 Ianuarie 2012, 19:17:35
nimeni nu mai incearca sa ma lamureasca
Nu cred ca este cineva pe acest forum care sa te lamureasca. Ar trebui sa stie suta la suta care este raspunsul corect.
Poate fi vorba de jeturile reactive de la un avion.

Intr-o dimineata am iesit in balcon, si uneva deasupra orizontului de S-E, putin peste blocul vecin, se vedea pe cer o lumina stralucitoare. Inca nu aparuse Soarele, dar nu mai era intuneric. Am privit un timp acea lumina si impresia mea era ca nu se misca din loc asa cum face un avion. Atunci am intarzaiat mai multe minute privind acea lumina stralucitoare.
Ma intrebam ce poate fi. Planeta nu era sigur tinand cont de pozitie. Nu se comporta nici ca un avion sau satelit. Tot privind la acel punct de lumina am inceput sa observ ca a inceput sa se deplaseze usor spre mine, sa urce pe cer. Am continuat sa privesc si viteza de deplasare, apropiere, crestea. In final m-am lamurit, era vorba de un avion ce reflecta lumina solara. Impresia mea ca lumina sta pe loc venea de la faptul ca, zburand la distanta egala de suprafata Pamantului, are de fapt o traectorie curba. De fapt el urca imperceptibil fata de observator. Unghiul de observatie, distanta si inaltimea la care zbura obiectul a dus la acel efect de stationare.

Cu ocazia altor observatii am vazut doua luminite zburand paralel care s-au dovedit ca erau de la jeturile de la motoarele de avion. Se vad astfel cand aceste jeturi se afla chiar pe linia de observatie. Tinand cont de cele expuse mai sus, eu cred ca este vorba tot de jeturi de la motoarele de avion.
Adevarul este dincolo de noi

ionel dobre

si acest lucru e posibil . desi aeropot in zona nu prea cred , cred ca inaltimea fata de sol 3- 4 mii de metri tinand cont ca eu eram la 2100m  , un avion cu reactie zboara peste 6000 de metri .
nimeni nu moare singur

ionel dobre

nimeni nu moare singur

ionel dobre

nu mai incearca nimeni alte pareri
nimeni nu moare singur

jean

Citat din: ionel dobre din  14 Ianuarie 2012, 22:25:55
buna seara , acum am dat si eu de acest site, am 2 fotografii facute de mine care ma macina , nu stiu ce este , daca ma puteti ajuta, mentionez ca sunt facute pe transalpina intre ranca si sebes la un punct de belvedere , daca poate se le analizeze cineva si sa ma lamureasca si pe mine
Citat din: ionel dobre din  20 Ianuarie 2012, 19:12:02
nu mai incearca nimeni alte pareri
@ionel drobe, uite o observatie asemanatoare cu a ta. Vezi filmul de la adresa urmatoare:
http://www.ufocasebook.com/2012/videocroatia012112.html
Filmul HD este facuta in Croatia si in film  se vede un obiect foarte luminos si asemanator cu cel observat de tine.
Interesanta este lumina care ajunge in apropierea obiectului, dupa care obiectul luminos se stinge, dispare.
Nu pot sa nu-mi pun urmatoarea intrebare.  Cum se face ca, cel care filma a stiut ca aparatul se afla in spatele copacilor si tocmai de acolo a inceput sa filmeze?  Obiectul avea o viteza destul de mare pentru a fi vazut printre crengi, mers dupa camera, pregatire si filmare. Dar nu este exclus sa fi fost totusi pe faza.
Adevarul este dincolo de noi

abyss

Parere:
Pentru a elimina parerile cum ca e sau nu e o reflexie a unui oras zic sa mai incerci anul acesta sa fii in acel loc pentru a mai efectua niste poze. Ar merita mai ales ca te macina sa afli un raspuns. Daca nu mai vezi iarasi fenomenul inseamna ca era ceva pe acolo care zbura ori se deplasa prin aer sau se afla stationar.
Ma gandesc sa mergi prin zona aceea si sa cauti de gasesti ciobani sau persoane care probabil au remarcat si ei fenomenul. Investigheaza, nimeni nu poate sa spuna sigur ce ai vazut. Si eu am vazut cateva lucruri cu proprii mei ochi si tot jeaba ca nimeni nu-mi poate spune clar ce a fost. Asta e, n-ai ce-i face :)

ionel dobre

deci asta cam e nu ma poate lamuri nimeni . colegul  jean spune sau lasa sa se intelega ca ce am fotografiat eu este trucaj . eu sunt un simplu muncitor nu am treaba cu tehnologia sau calculatoarele nu stiu sa modific o fotografie sau sa truchez una . daca asta este parerea voastra asta e .va rog sa stergeti ce am postat eu . o seara buna
nimeni nu moare singur