Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

paradox?!

Creat de pri3st3ss, 25 Aprilie 2006, 21:02:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dpaul

Da sunt de acord cu tine ca biblia este o culegere de texte incompleta si acest fapt demonstreaza inca o data afirmatia mea ca e un "program vechi".Chiar faptul ca exista si noul testamentcare e doar o versiune noua modificata si "upgradata", bineinteles conform scopurilor si nevoilor celor care l-au "scos pe piata".Banuiesc ca fiecare civilizatie a avut culegeri mai mult sau mai putin asemanatoare de texte, transmise probabil pe cale orala , de aceea s-au pierdut acum, care din punctul meu de vedere sunt ca un echivalent al bibliei.Analogia cu un "program" merge mai departe dupa cum spui chiar tu, ca oamenii o "interpreteaza" gresit, sau cum vor ei.Eu as zice ca o carte , orice carte, trebuie citita si invatat din ea, dar nu interpretata si impusa ca "mod de viata".dar se pare ca omul poate functiona doar daca are un program de "interpretat".Un exemplu ar fi toate sectele si cultele existente la ora actuala, care se straduie sa mimeze cat mai bine modul de functionare al unei religii, si care binenteles au fiecare cate o "carte" program interpretata conform cu scopurile lor.Scopuri care spre deosebire de religiile clasice , daca pot spune asa, cum este crestinismul, iudaismul, islamismul samd, sunt mult mai personalizate si materialiste.Scopul cel mai important fiind obtinerea unei puterii cat mai mare si cat mai repede. Bineinteles acesta este se pare scopul oricarei religii, dar e mai mult sau mai putin mascat.

CHIP

Si scopul crestinismului care crezi ca este si ca sa particularizez mai mult, a ortodoxiei?

lylyt_ice

Dupa cum vad eu si am vazut de cind eram copil,biserica este o cladire in care isi desfasoara activitatea unul sau mai multi tipy, care au facut facultatea de teologie.Ei conduc si organizeaza ritualuri in functie de cerintele adeptilor:nunti,botezuri, inmormintari.In cursul anului au un program bine stabilit si invatat(probabil la facultatea de popi);care in fiecare an este acelas ca la teatru.Cind vrei sa te rogi la dumnezeu,pentru familia sau mortii tai,face asta tata popa in schimbul unei sume de bani.Daca ai probleme cu cineva,tata popa rezolva si asta ,tot in schimbul unei sume de bani,si da acatiste pt.tine.Cind cineva face prostia sa moara fara luminare,atunci a incurcat-o familia,are sau n-are este obligat trei ani la rind sa impartasasca copii,sa dea in fiecare an, in noaptea de inviere lui tata popa cite un COCOS ALB,care trebuie sa cinte in noaptea de inviere,apoi este luat acasa sub protectia coanei preotese,pina are tata popa pofta de ciorba de COCOS.DE aceea tata popa are si un grai asemanator cu al cocosului GHILOTINAT.EU nu am inteles niciodata ce spune TATA popa ,decit AMIN si DOAMNE miluieste.Din cind in cind, vine tata popa cu un pamatuf ia apa de la chiveta si stropeste repede prin casa lasind pete pe toata mobila si pentru asta mai incaseaza si bani (CIT VREI SA-I DAI)  Am uitat sa spun ca tata popa ,nu plateste chirie fiind ca locuiaste in casa bisericii,despre masini si alte locuinte pe care le poseda nu stiu ,dar cred ca nu apartin bisericii pentru ca daca se muta in alt sat numai prima casa si ograda goala ramin pt noul tata popa. Cam asta este biserica despre care stiu eu,poate altii au alta parere.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

dpaul

da lylyt_ice biserica este un mare "SRL" in care toti popii sunt "asociati" si o mare parte cheltuiesc banii pt . folosul personal.Din pacate asta e adevarul , cu toate ca mai sunt unii care se straduie sa urmeze vechile obiceiuri ale unui slujitor al domnului , adica sa faca bine celorlalti si sa nu ceara nimic pt. asta.dar acestia sunt foarte putini si probabil vor dispare in scurt timp .


pt CHIP
Nu vrea sa supar pe nimeni sau sa polemizez pe aceasta tema , dar dupa parerea mea ortodoxia sau oricare alta religie, nu fac nici o discriminaredin acest punct de vedere, urmareste obtinerea puterii. Sunt divere feluri de puteri de care nu neaparat se si folosesc. Sau ca sa ma exprim mai bine, sper, prin ceea ce face si ceea ce reprezinta biserica  sau reprezentantii unei religii sunt intr-o pozitie de putere, de unde daca vor pot sa o foloseasca. Ca sa iti dau un exemplu :amenintarea cu excomunicarea sau chiar  excomunicarea in sine. Binenteles o religie are putere doar in cadrul comunitatii care o sustine.

CHIP

@d.paul
Intr-o oarecare masura sunt de acord cu tine.nu uita ca si reprezentantii religiosi sunt si ei oameni chiar daca unii dintre ei si-au creat o falsa aura de sfinti.printre ei sunt si multi care isi fac treaba in mod onest si toata stima pentru acestia.

Nox

Citat din: lylyt_ice din  30 Aprilie 2007, 18:57:25
Din cind in cind, vine tata popa cu un pamatuf ia apa de la chiveta si stropeste repede prin casa lasind pete pe toata mobila si pentru asta mai incaseaza si bani (CIT VREI SA-I DAI)

Eu i-am zis sa nu mai arunce cu agheasma peste calculator ca face scurt-circuit...:D
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee