Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

paradox?!

Creat de pri3st3ss, 25 Aprilie 2006, 21:02:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

udar

Un om care cunoaste adevarul nu este un om neimplinit, ci un om desavarsit. Marile figuri spirituale ale omenirii au intrat, sau cel putin asa am fost facuti sa intelegem, in posesia adevarului absolut,  fapt ce le-a dus spre implinirea totala.

Nu cred ca daca ar cunoaste adevarul absolut, omul ar fi mai putin fericit sau ar cauta cu tot dinadinsul sa iscodeasca si sa gaseasca alte explicatii, alte teorii. Eu nu cred ca telul de baza al omului pe aceasta planeta a fost cautarea adevarului. Aceasta cautare nu face decat sa il distraga, sa-l reorienteze pe om de la adevaratul sau tel - acela de a crea si imagina...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

TurnusX

  In momentul cand ai cunoaste absolut totul, toate implicatiile, toate corelatiile, absolut tot ai incepe sa te plictisesti. Din plictiseala ai incepe sa schimbi ordinea fireasca a lucrurilor, te-ai surprinde facand prostii, pe scurt. Nu vi se pare cunoscut? De ce mor nevinovati? De ce faci cancer la plamani daca nu fumezi? De ce exista nebuni?
  Mi se par toate ca facand parte dintr-un joc murdar si tampit. Jucat de cine? Cred ca singura explicatie se gaseste undeva "mai sus" de noi.

assiris

Cred ca subiectul cunoasterii adevarului, a facut un mugure din care iese un lastar in afara topicului: cum lucreaza mintea omului? Animalele gindesc la fel ca noi? Dar plantele? Cum reuseste omul sa "inmagazineze" in propria scafirlie care nici nu lucreaza in totalitate, o cantitate asa de mare de informatii? Nu e OZN dar poate avea legatura cu ele.

toma

CitatEu nu cred ca telul de baza al omului pe aceasta planeta a fost cautarea adevarului
Se vede ca nu-i sti pe fizicienii nuclearisti!
CitatIn momentul cand ai cunoaste absolut totul, toate implicatiile, toate corelatiile, absolut tot ai incepe sa te plictisesti
Si totusi exista cineva care stie tot! S-o fi plictisit??????
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

pri3st3ss

 :-D
ti se pare plictisit ? :wink:  eu una nu m-as plictisi...la cate variante si combinari sunt....un copil se plictiseste cand se joaca 3 ore singur cu o masinuta?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

baaron

#20
Foarte interesant subiectul...
Va recomand cartea "Sarpele Cosmic-ADN ul cunoasterii"  de Jeremy Nearby pe care o puteti gasi la Salile Dalles...

Pret-28 Ron

Cred ca intradevar atunci cand vom intelege pe deplin ADN ul uman vom avea raspunsul la multe din intrebarile noastre...

udar

Citat din: toma din  03 Mai 2006, 20:30:14
CitatEu nu cred ca telul de baza al omului pe aceasta planeta a fost cautarea adevarului
Se vede ca nu-i sti pe fizicienii nuclearisti!
CitatIn momentul cand ai cunoaste absolut totul, toate implicatiile, toate corelatiile, absolut tot ai incepe sa te plictisesti
Si totusi exista cineva care stie tot! S-o fi plictisit??????

Nu stiu daca m-am exprimat foarte corect. Ma refeream la tel ca si la misiunea pe care omul ar fi pus sa o aiba pe pamant. Nu cred, in acest sens, ca am fost programati de la bun inceput sa cautam adevarul, ci ca aceasta cautare este creata de noi insine (mai precis de cei care poseda adevarul absolut si fac tot posibilul sa il ascunda.)

Cat despre plictisit, eu cred ca doar oamenii fara creativitate si imaginatie se pot plictisi... Cei care poseda aceste calitati vor crea intotdeauna lucruri noi cu ajutorul mintii (si nu ma refer aici la alte adevaruri si modalitati de ascundere a lor :lol:)
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

assiris

O stire de ultima ora, de la radio. UN ROMAN, fizician, care lucreaza in niste laboratoare din state, plecat dupa '90 (citi or fi ca el pierduti pentru totdeauna din cauza unor ... nu stiu cum sa-i mai numesc...) a descoperit un material care are niste proprietati mai ciudate. Un obiect acoperit cu el, devine INVIZIBIL. Va dati seama cum se poate schimba istoria omenirii daca anumite fiinte (nu spun oameni ca nu pot fi in acest caz numiti asa), pun mina pe niste costume de camunflaj din aceste materiale  :x  :? :-o

toma

Assiris, nu cumva stirea a fost transmisa pe 1 aprilie??? :evil:
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

assiris

Nu
A fost retransmisa si azi si este publicata intr-un ziar de azi

assiris

Apare in ziarul "ZIARUL" de azi

nemo

Ziarele noastre sint scrise ca si cum fiecare zi este 1 Aprile ...  !!


assiris

http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/4968338.stm

Se pare ca nu e 1 aprilie, prea multi ar pacali.
Si ma acuzati ca eu nu sunt convins in totalitate de existenta OZN-urilor.
Am postat stirea aici, tocmai pentru a putea fi dezbatuta si pentru a vedea daca poate fi credibila. Vreau insa sa corectez, am gresit, e vorba de Nicorovici Nicolae Alexandru, fizician, specialitatea Fizica Nucleara, plecat in Australia in 1991 la Universitatea din Sydney si de americanul Graeme Milton de la universitatea din Utah.

sau poate: http://www.journals.royalsoc.ac.uk/(nkv1em45j1rtvv2clhnr1345)/app/home/contribution.asp?referrer=parent&backto=issue,16,18;journal,8,116;linkingpublicationresults,1:102023,1
sau: http://www.physics.oregonstate.edu/~vpodolsk/NIM/NIMConfig.html

sau... e plin internetul de dovezi in acest sens.
Mai ramina ca armata SUA sau care pune prima in aplicare acest proiect, sa faca o pelerina din alveole din aceste superlentile si nu departe e ziua cind te vei trezi cu el in casa desi nu il vel vedea.

toma

Pai daca e vorba de ziarul Ziua ...m-am lamurit!  :lol:Tot asa, prin 93' Libertatea scria ca undeva in sudul Olteniei ar fi blocata sub pamint o ...gaura neagra, iar Evenimetul Zilei a descoperit o gaina ce a facut pui vii!! Sa mai dau exemple?Mai acum un an, Observatorul zicea ca tutunul contine Radiu 2004 (!) si ca acidul azotic este inflamabil (?) iar mai acum citeva zile radiatiile erau puternice (?) la Institutul Nuclear de la Magurele (????), iar Catavencu spunea ca zona Faculatii de Fizica mai contaminata decit Cernobilul si ca s-a observat o crestere a numarului bolnavilor de cancer cu 30% (fata de ce???):roll: De astfel de stiri sint satul!
Iata inca una proaspata, de la Prima: apa este cea mai buna conducatoare de ...caldura  :mrgreen:
Treaba propusa si cercetatata de Nicorovici Nicolae Alexandru e o chestie perfect normala si idea e destul de veche! Treaba nu face decit ca lumina sa "ocolesca" obstacolele "coperite" cu acele lentile refletoare/refractoare!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)