Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sunete ciudate peste tot in lume

Creat de @Lex, 12 Ianuarie 2012, 15:15:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

#30
Citat din: liviu86 din  29 Februarie 2012, 14:56:50
Maiestre, invizibile doar pe radar, dar daca ar fi de sute de metri, oare ce ar face ochiul??? Nu cred in asa ceva, iti dai seama ce s-ar intampla la testele cu rachete, nave spatiale...

Nu te "amagi" cu fizica noastra ... care nu poate depasi 100km/h (ca ramanem fara aer) sau viteza lumini in vid (care nu este vid) ... poate isi schimba spinul ... si poti trece si "prin" ele ... noi inca suntem copii in universum iesta ...mai avem multe clase si materii de studiat / absolvit ... suntem de abia trecuti de clasa zero (pregatitoare) ... :mrgreen:

... dar ... mai stiu o "zicere" din Cartea Cartilor ... in vremurile din urma ... semne se vor arata din/pe cer ...

P.S. Nulla dies sine linea
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

liviu86

Citat din: Arhanghelul din  29 Februarie 2012, 17:58:19
P.S. Nulla dies sine linea

Cu conditia ca linia sa nu fie AUDIO.

angellla29

Citat din: NASTASE MIHAIL din  20 Ianuarie 2012, 11:56:06
Nave f mari, aflate in atmosfera, si invizibile.

Eu cred, umila mea parere ca dansul este cel ami aproape de adevar. :-D

liviu86

Citat din: angellla29 din  29 Februarie 2012, 20:16:09
Eu cred, umila mea parere ca dansul este cel ami aproape de adevar. :-D


Imi cer scuze angellla29, dar aceasta versiune ar trebui sa fie exclusa. Fara suparare!

De ce oare niste nave invizibile, nu ar putea fi si silentioase? Sau ca prosti au investit tot banetul in invizibilitate?

Multe ar putea fi motivele pentru care se aud aceste trosnete si sunete ciudate in toata lumea, dar nici decum aceste "nave uriase".
Nu am idei sa dau exemple multiple, dar ar fi cateva:

1. baietii sapa nitel cateva buncare.
2. nucleul pomantului se deplaseaza (schimbarea polilor).
3. sau planeta transmite pe anumite frecvente catre alte planete mesaje (exe: planeta vie).

Nu cred in teoria ca "navele extraterestre" au venit aici, ca la momentul potrivit sa ne salveze sau sa ne extermine.

Cu toate ca mi-a venit o idee acum.
Planeta a trecut prin mai multe extincti de-a lungul timpului, poate acum se pregateste una.

Toate astea sunt doar speculati, nimeni nu stie cu adevarat despre ce este vorba. Poate doar aia cu nume de organizatie din 3 litere.

angellla29

Citat din: liviu86 din  29 Februarie 2012, 23:47:56


Nu cred in teoria ca "navele extraterestre" au venit aici, ca la momentul potrivit sa ne salveze sau sa ne extermine.



Pai daca sunt "silentioase" si sunt triplul Casei Poporului....a fost doar un exemplu si sa vezi ditamai "magaoaiele" pe cer, nu te-ar apuca spaima? Sau alta varianta, daca sunt aici de mii de ani si sunt in alta dimensiune imperceptibila noua, dar perceptibila lor si ne vegheaza in ascuns? De unde ar proveni sunetele? Daca incep incet-incet sa se faca "auzite" momentan,  apoi intr-un final si vizibile, datorita iminentei treceri a Terrei  in alta dimensiune sau posibila intrepatrundere a unei alte dimensiuni in "dimensiunea noastra ?

http://georgevalah.wordpress.com/2012/01/19/sunete-ciudate-in-diferite-locuri-de-pe-pamant-ciudata-asemanare/

Am spus este doar o opinie... :-)

liviu86

Citat din: angellla29 din  01 Martie 2012, 01:49:12
Pai daca sunt "silentioase" si sunt triplul Casei Poporului....a fost doar un exemplu si sa vezi ditamai "magaoaiele" pe cer, nu te-ar apuca spaima? Sau alta varianta, daca sunt aici de mii de ani si sunt in alta dimensiune imperceptibila noua, dar perceptibila lor si ne vegheaza in ascuns? De unde ar proveni sunetele? Daca incep incet-incet sa se faca "auzite" momentan,  apoi intr-un final si vizibile, datorita iminentei treceri a Terrei  in alta dimensiune sau posibila intrepatrundere a unei alte dimensiuni in "dimensiunea noastra ?

http://georgevalah.wordpress.com/2012/01/19/sunete-ciudate-in-diferite-locuri-de-pe-pamant-ciudata-asemanare/

Am spus este doar o opinie... :-)

Sincer, primul raspuns care imi place 100%. Chestia cu "trecerea treptata in noua diminsiune" imi place, la asta nu m-am gandit.

liviu86

Intradevar sunetul din transmisie se regaseste in foarte multe filmari si stiri. Chiar si sunetul pe care l-am auzit eu era asemanator, dar parca altfel. Suna ca un "corn de lupta". Aici e alceva, voi ce spune-ti, are vreo asemanare cu sunetul din filmari?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=XGJ91CcY2ww#!

Ganditorul

Interesanta inregistrarea - mai ales ca "New Age" a aparut ca si concept dupa '77. Poate traduce cineva mesajul in limba romana, cat mai exact ?

liviu86

#38
Citat din: Ganditorul din  01 Martie 2012, 08:18:35
Interesanta inregistrarea - mai ales ca "New Age" a aparut ca si concept dupa '77. Poate traduce cineva mesajul in limba romana, cat mai exact ?

Aceasta este vocea Vrillon, un reprezentant al Comandamentului Galactic Ashtar, vorbind cu tine.
Timp de multi ani, ne-ati vazut pe noi pe cerul noptii.
Vorbesc cu tine acum, in pace si intelepciune, asa cum am facut pentru voi, frati si surori de pe toata aceasta planeta Pamant.
Acest lucru este pentru ca te poate rataci în marea trezire, ca planeta trece în noua era a varsatorului.
Noua Era poate fi un timp de pace mare si de evolutie pentru rasa voastra, dar numai in cazul in care mai-marii vostri sunt constienti de fortele rele care pot umbri hotararile lor.
Toate armele raului trebuie să fie eliminate.
Timpul conflictelor acum este trecut si rasa din care faci parte poate proceda la etapele superioare de evolutie, aratati-va demn de a face acest lucru.
Grupuri mici, peste tot pe planeta va vor invata acest lucru, si ei exista pentru a va ajuta trecerea catre zorile noii epoci pentru tine.
Sunteti liberi de a accepta sau respinge invataturile lor, dar numai cei care invata sa traiască in ritmul... (reporter de stiri), va trece la rezonante mai mari de... (reporter de stiri), evolutie spirituala.
Auzi vocea Vrillon, un reprezentant al Comandamentului Galactic Ashtar, vorbind cu tine.
Fiti constienti de asemenea, ca exista multi profeti falsi si ghiduri care opereaza in cuvantul tau.
Ei vor suge energia de la tine - energia de care aveti nevoie.
Aura voastra divina va va proteja de acest lucru.
Tu trebuie sa inveti sa fi sensibil si sa sti care este adevarul, si ceea ce este confuzie, haos si neadevar.
Asculta vocea adevarului, care este in tine (...) voi conduce pe calea evolutiei.
Acesta este mesajul nostru pentru prietenii nostri dragi.
Am grija de tine tot mai mare de multi ani, tu ai vazut acest lucru pe cerul noptii. (sunete mixte, eventual de la alt post).
Exista mai multe fiinte in lumea ta, decat oamenii vostri de stiinta recunosc.
Suntem profund preocupati de tine si calea ta spre lumina (diverse semnale mixte)
Nu iti fie teama, cauta sa te cunosti, si traieste in pace si armonie pe planeta voastra.
Noi aici, la Comandamentul Galactic Ashtar va multumim pentru atentie.
Plecam acum din planul existentei dumneavoastre.
Poate vei fi binecuvantat de dragostea si adevarul suprem al cosmosului.


Asta este traducerea.

Am ascultat atent ce spune si am tradus, daca ceva este gresit, rog un coleg care se pricepe mai bine la eng sa editeze.

liviu86

Imi cer scuze ca nu am putut sa editez. Mai multe despre acest mesaj extraterestru gasiti pe acest link: http://www.rufon.org/forum/index.php?topic=2353.0

jean

 Legat de aceste sunete cu fercventa joasa, este posibil ca anumite modificari atmosferice locale sau generale sa inlesneasca propagarea anumitor sunete. Adica aceste sunete sa se propage destul de bine in anumite conditii pentru a ne atrage atentia. Densitatea atmosferica si continutul de gaze  pot influenta propagarea sunetului. Spre exemplu in medii cu densitatea mai mare, in apa, sunetul se propaga mult mai bine.
Uite o stire care mi-a atras atentia, citat:
CitatOamenii de ştiinţă de la Universitatea din Auckland, Noua Zeelandă au efectuat mai multe cercetări în urma cărora s-a constatat că poziţionarea norilor deasupra Pământului a scăzut cu 40 de metri, ceea ce ar putea determina schimbări climatice semnificative asupra Terrei.
În primii zece ani ai acestui secol, norii s-au poziţionat mai jos cu 1% în special la norii aflaţi la altitudini foarte mari.
http://www.antena3.ro/stiinta/semnele-din-ceruri-care-arata-ca-intr-o-oglinda-ce-se-va-intampla-cu-pamantul-ne-indreptam-catre-necunoscutul-inghetat-156701.html
Deci, se produc modificari atmosferice la scara globala, Vantul solar din ce in ce mai puternic influenteaza straturile superioare ale atmosferei. Vezi aici:
http://www.antena3.ro/stiinta/sa-ne-asteptam-la-o-lovitura-puternica-din-partea-soarelui-exploziile-solare-pericolul-care-ar-devasta-terra-157511.html
Toate aceste cauze sa nu aiba ca efect si modificarea propagari vibratiilor, sunetelor prin aer?....Ma intreb si eu asa. Sau cresterea concentratiei de bioxid de carbon din aer?....
Am citit candva intr-o revista de stiinta ca, daca pe Marte ar exista fiinte care sa vorbeasca aceste ar comunica cu sunete foarte joase, cam ca ale balenelor. Deoarece atmosfera de pe Marte nu favorizeaza transmiterea sunetelor de frecventa mai inalta.

Sau: sunetul este o inpresie creata in creerul nostru de anumite vibratii din mediul inconjurator. Modul cum simtim noi acel sunet este ceva subiectiv. Asa decodeaza creerul nostru acea vibratie. Daca la un anumit moment exista un stimul sau mai multi care interactioneza intr-un anume fel cu fiinta noastra iar rezultatul este decodarea unui semnal de o anumita frecventa. Se stie sa semnalele cu frecventa de 7, 8 Hz (infrasunetele), chiar daca nu ne sparg timpanul provoaca stari de panica fiintelor unane dar si animalelor.
Da, subiectul este interesant si merita atentie.
Adevarul este dincolo de noi

Ganditorul

#41
CitatSau: sunetul este o inpresie creata in creerul nostru de anumite vibratii din mediul inconjurator. Modul cum simtim noi acel sunet este ceva subiectiv. Asa decodeaza creerul nostru acea vibratie. Daca la un anumit moment exista un stimul sau mai multi care interactioneza intr-un anume fel cu fiinta noastra iar rezultatul este decodarea unui semnal de o anumita frecventa. Se stie sa semnalele cu frecventa de 7, 8 Hz (infrasunetele), chiar daca nu ne sparg timpanul provoaca stari de panica fiintelor unane dar si animalelor.
Da, subiectul este interesant si merita atentie.

Aceasta ipoteza e sustinuta si de comportamentul celorlalti oameni care apar in imagini. Normal ar fi ca la aparitia sunetului sa se creeze o stare de curiozitate care sa opreasca in loc orice persoana. Oricare din noi ar asculta atent ce se intampla, incercand sa vada de unde vine sunetul. Asa cum se observa pe unele imagini oamenii isi vad linistiti de treaba. Probabil ca doar unii aud aceste semnale... Nu stiu, subiectul ramane interesant.

Pe de alta parte avem 2 seturi de sunete - unele complexe (cum e cel din padure, inregistrat de forestieri, sau cel din Ucraina) si unele clare, de frecventa joasa (semnal simplu) cum e cel din sera/piscina prezentata mai sus. Inclin sa cred ca acestea din urma sunt falsuri. Vanitatea omului face ca fenomenul sa fie judecat si astfel - "de ce se aude doar in tara X si nu s-ar auzi si in tara Y ?" ...si atunci fabrici o inregistrare si o pui pe net. Pana la urma netul e o sursa de informatie ... neverificabila in majoritatea cazurilor.
- Pentru exemplificare luati un tub de plastic gros (cum e cel de genul "prelungitor" al furtunului de aspirator ) si suflati in el ca intr-o trompeta. O sa obtineti un sunet ca cel de la piscina evocata in filmele de mai sus. E o varianta de fals ce se poate face doar ca sa apara ca "si in tara X s-au auzit sunetele ciudate". Foarte probabil acest subiect al sunetelor ciudate a creeat o dorinta de a posta inregistrari false - exact cum fenomenul OZN a creeat o dorinta de a posta pe net filmulete fabricate/falsuri doar de dragul "celebritatii" (creeand totodata aceasta confuzie intre informatia corecta, de buna credinta si fals). Vom vedea ce va urma...

jean

Sunt de acord cu tine, nu putem exclude posibiliatea ca anumite inregistrari sa fie falsuri. Unii semeni de-ai nostrii sunt in stare de orice pentru a se evidentia cu ceva sau numai asa, pentru distractie.
Adevarul este dincolo de noi

NASTASE MIHAIL

#43
Citat din: Ganditorul din  02 Martie 2012, 09:34:12
Aceasta ipoteza e sustinuta si de comportamentul celorlalti oameni care apar in imagini. Normal ar fi ca la aparitia sunetului sa se creeze o stare de curiozitate care sa opreasca in loc orice persoana. Oricare din noi ar asculta atent ce se intampla, incercand sa vada de unde vine sunetul. Asa cum se observa pe unele imagini oamenii isi vad linistiti de treaba. Probabil ca doar unii aud aceste semnale... Nu stiu, subiectul ramane interesant.

Pe de alta parte avem 2 seturi de sunete - unele complexe (cum e cel din padure, inregistrat de forestieri, sau cel din Ucraina) si unele clare, de frecventa joasa (semnal simplu) cum e cel din sera/piscina prezentata mai sus. Inclin sa cred ca acestea din urma sunt falsuri. Vanitatea omului face ca fenomenul sa fie judecat si astfel - "de ce se aude doar in tara X si nu s-ar auzi si in tara Y ?" ...si atunci fabrici o inregistrare si o pui pe net. Pana la urma netul e o sursa de informatie ... neverificabila in majoritatea cazurilor.
- Pentru exemplificare luati un tub de plastic gros (cum e cel de genul "prelungitor" al furtunului de aspirator ) si suflati in el ca intr-o trompeta. O sa obtineti un sunet ca cel de la piscina evocata in filmele de mai sus. E o varianta de fals ce se poate face doar ca sa apara ca "si in tara X s-au auzit sunetele ciudate". Foarte probabil acest subiect al sunetelor ciudate a creeat o dorinta de a posta inregistrari false - exact cum fenomenul OZN a creeat o dorinta de a posta pe net filmulete fabricate/falsuri doar de dragul "celebritatii" (creeand totodata aceasta confuzie intre informatia corecta, de buna credinta si fals). Vom vedea ce va urma...
E clar ca sunetele pot fi falsificate. Dar cum oamenii ce falsifica au un model la inceput, se impune de la sine concluzia. Multe din ele nu sint false.
Spunea cineva pe un forum ca  a auzit si un sunet din acesta, in alta tara, si era straniu. Ca un uruit de usa gigantica ruginita, in cer.
In privinta ozn-urilor, doar sintem pe forum ozn, falsurile se cunosc destul de bine.
Eu am vazut cazuri relatate in presa cu lux de amanunte in deceniile trecute, si acum pe net, cu comentariile intacte. Deci nu sint falsuri acelea.

Ganditorul

Eu nu am zis ca sunt falsuri ci doar ca nu trebuie exclusa si aceasta posibilitate in unele cazuri.
Care e sursa sunetelor si de ce le auzim abia acum ... sunt untrebari inccitante la care e bine sa cautam raspunsuri.