Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Un vis despre viitor!

Creat de uforever, 08 Ianuarie 2012, 18:17:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

novecento

Eu nu stiu cum este sa-ti poti controla visele, pentru ca la mine, in vis se petrec lucruri pe care eu nu le pot schimba, de fapt nici nu sint constienta ca de fapt sint in vis, - decit foarte rar si am observat ca functioneaza mai mult ca o reactie a spiritului de conservare, cind in vis mi se petrec niste de cosmar. In rest, sint acolo in vis ca intr=o perfecta realitate pe care insa nu o pot controla. De exemplu nu pot tipa daca mi-e groaza de ceva, nu ma pot apara cu forta necesara in fata unei eventuale agresiuni si numai "norocul" ma face sa ocolesc oarecum incidentele dureroase din somn.

In acelasi timp, insa, am unele vise prevestitoare - asa cum sugera zana@M - despre ce urmeaza sa se intimple in viata mea, sau in general in lume, ultimul cel mai recent cu anume conotatii fiind...cum ca, se facea ca eram la Sinaia si dintre crestele muntilor curgeau siroaie de ape despre care, martorii oculari(nu eu), spuneau cum ca ar fi Marea Neagra care s-a umflat si a cuprins totul, pina acolo.

Vreau, insa, sa subliniez, ca nu sint adepta credintei ca "vrabia malai viseaza", caci altfel ar trebui sa am niste vise....de toata splendoarea, ceea ce de mult nu mi se mai intimpla.

In schimb, in starea de veghe, mie, in mod personal, mi se intimpla sa pot controlez, asa cum sugera Siberia, parca, intr-o relatare, ce vreau sa vad cu ochii mei instantaneu si se petrece acel lucru. Alteori sint martora existentei unui supraveghetor al gindurilor si intentieiilor mele din gind. Iata un exemplu: - mergeam sa cumpar niste becuri colorate dar numai de culoare galbena, iar in timp ce in magazinul Unirea, ma apropiam de sectorul cu electrice si electronice unde erau si televizoare, pe toate monitoroale aprinse s-a facut deodata culoarea galbena, mata, fara nici o alta imagine. Am vazut si am zimbit.
Sau, la cumparaturi de produse alimentare imi spuneam in gind ca eu le aleg "din ochi", care sint cele mai bune. M-a frapat apoi ca am vazut la unele magazine indemnul reclama "Aici puteti alege din ochi"!

Ce am mai observat, este ca atunci cind merg undeva cu o anume teama de a nu se intimpla un oarecare lucru, cum ar fi sa zicem, coada la platit facturi, tocmai acel lucru gasesc. In schimb, daca nu am timp sa constientizez ce nu vreau sa gasesc , nu gasesc acel lucru, deci iata rolul implicarii cu gindul, in realitatea starii de veghe.

De aceea sugeram undeva, ca detasarea este uneori mai benefica si iti pregateste o realitate mult mai adevarata a ceea ce exista indiferent si independent de vointa noastra...si Exista!, numai sa fii pregatit sa o sesizezi.


O zi buna turor!

uforever

In acelasi timp, insa, am unele vise prevestitoare - asa cum sugera zana@M - despre ce urmeaza sa se intimple in viata mea, sau in general in lume, ultimul cel mai recent cu anume conotatii fiind...cum ca, se facea ca eram la Sinaia si dintre crestele muntilor curgeau siroaie de ape despre care, martorii oculari(nu eu), spuneau cum ca ar fi Marea Neagra care s-a umflat si a cuprins totul, pina acolo.


Novecento, nu cred ca am inteles exact visul prevestitor in cazul de mai sus. Ai visat cum curgeau siroaie din crestele muntilor, care e legatura Muntii din Sinaia, Marea Neagra si despre ce martori oculari e vorba?
Recunosc ca-s mai greu de cap :? :-o dar sa mor daca am inteles, cat despre fenomenul cu <supraveghetorul gandurilor tale> pot sa-ti spun ca este vorba de creierul limbic, reptilian, cel mai vechi din lume, cel mai des i se spune subconstient. Subconstientul care e in stransa legatura cu toate organele, simturile, perceptia noastra,  joaca rolul de <Inger Pazitor> cum spun Misticii. Precognitia, premonitia, sunt cazuri datorate acestui subconstient, ma refer la faptul ca tu te gandesti la o situatie si ea devine realitate.Dupa parerea mea ar trebui sa iti exersezi aceste calitati, te vor scoate din multe probleme. Poti incerca autosugestia, ajuta foarte mult, asta daca reusesti sa devii o persoana disciplinata si sa-ti sacrifici un anumit timp dimineata si seara pentru un acest ritual. Iti recomand o carte care dezvolta cu lux de amanunte subiectul autosugestie, se numeste Secretele Varstelor de Aur-Pavel Corut, stiu ca o sa-mi sara in cap mai mult de jumatate din membrii acestiu grup cand recomand acest material.Eu iti spun sincer, e o carte extrem de documentata si foarte bine scrisa.E adevarat ca Pavel Corut a scris multe baliverne in dorinta lui arzatoare de a face bani(nimic rau in a face bani), dar asta e ok, restul nu garantez pentru ele. Mi-as fii dorit si eu sa am aceste calitati de care dispui tu, lucrez intr-un domeniu tampit rau, m-ar fii ferit de necazuri, eu nu cred ca-ti dai seama exact ce ti se intampla, dar macar e bine ca te amuza si nu te sperie. Parerea mea  e ca tu ai parte de o Premonitie fara sa-ti fii antrenat subconstientul, traiesti realitati pe care le-ai gandit innainte, gen, nu va fii coada la platit facturi. Nu as vrea sa dezvolt subiectul prea mult fara voia voastra, v-as plictisii probabil, dar chestile astea chiar le-am studiat.

Salutare, o seara excelenta!

novecento

@uforver, in ce priveste visul prevestitor cu Sinaia, drept sa-ti spun, mi-a scapat invonluntar cum ca se incadreaza la previziuni. Voiam doar sa accentuez cum ca el ar putea reprezenta aceasta categorie de vise, intrucit "subiectul" se discuta destul de des si mi-am permis sa-l asociez ca pe un eventual cataclism. Si se poate ca visul meu sa fi fost influentat de acest asa zis curent, dar nu stiu de ce am visat tocmai de curind, caci povestea o cunosc haa haat de mult, exact de cind a inceput sa fie dezbatuta..daca nu ma insel si aici pe forum exista.

Chestiunea cu subconstientul care de fapt ar reprezenta "ingerii sau supraveghetorii," mei, poate fi o explicatie, dar atunci, inseamna ca subconstientul meu functioneaza deja la niste parametrii incredibili si chiar ma mir de aceasta ipoteza.

Nu vreau sa-mi dezvolt aceasta capacitate, pentru simplul motiv ca nu simt nevoia.
Imi ajunge cum functioneaza si nu vreau sa acced mai sus, ori, mai adinc. Important este ca stiu, ca s-ar putea.
Oricum am si citit destule, imi ajunge, zic eu, deocamdata.

Si, la urma urmei cu ce folos? De ce sa-mi creez o lume diferita de cea"normala", "data si impusa cu necesitate"?
La ce crezi ca mi-ar folosi, sincer?
Sa pot zbura? Nu, mersi....hi! ....hai sa si glumim nitel!

Acum ma pregatesc sa merg la niste cumparaturi de stricta necesitate. Deh, instinctul supravietuirii...

Apreciez sincer ca mi-ai dat asemenea lamuriri.
Mai vin-o sa dezbatem!